Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13793 replies to this topic

#19
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
http://en.wikipedia.org/wiki/Arc_lamp

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost ultimele zone în care s-a distribuit consumatorilor c.c. (curent continuu) și pe când se întâmpla asta?

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Deci când?  :scratchchin:

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cine a creeat tipul de lămpi de iluminat stradal care apăreau în imaginea asta? Cred că erau tare ineficente din cauza mărimii abajurului. Știu că în anii '80 deja apăruseră modelele actuale.

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Multi dintre noi nu stiu cine a inventat becul... si tu vii cu intrebari din astea de baraj. Eu cred ca modelul a fost copiat de la sovietici, care l-au furat din occident. E OK asa?
Dovada este in numarul mare de lampi identice din filmele rusesti.  B)

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdjl, on Mar 25 2009, 13:37, said:

Cine a creeat tipul de lămpi de iluminat stradal care apăreau în imaginea asta? Cred că erau tare ineficente din cauza mărimii abajurului. Știu că în anii '80 deja apăruseră modelele actuale.
Dar iti pot zice ca inca mai sunt in functiune in multe locuri astfel de lampi stradale. Si intr-adevar nu sunt foarte eficiente, dar parca mi-ar parea rau sa le scoata pe toate, imi aduc aminte de copilarie, cand la mine in cartier erau doar astfel de lampi.

#25
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Acelea sunt lampi tronconice de tip CET, au existat in doua variante: cu lampa vapori  mercur 80W;125W; sau cu 6 tuburi fluorescente de 20 W. "Abajurul" e confectionat din rasina epoxy armata cu fibra de sticla, cand era curata nu avea probleme de "eficienta'.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
O lampă din asta se mai găsește în curtea Bis. Izvorul Nou?, care se află între Șos. Mihai Bravu și Str. Dristor (ului). Din păcate nu mai are capacul de deasupra.
În curtea căminelor studențești de pe Bd. Poligrafiei se află niște stâlpi cu abajururi vechi, cred că stilul aniilor '60.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Surprize:
1) în curtea fostei mele școli generale (nr. 56 "Jose Marti") se află o lampă tronconică.
2) lămpile tronconice existau în București în 1961! (apropos, de ce s-a renunțat la abajurul mat?)

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poza pe care o promisesem demult

Attached Files



#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bratele de sincronizare in zilele de astazi nu sunt cu mult diferite, doar ca arata un pic mai frumos :)

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ai o poză cu un braț de sincronizare actual?

Un stâlp vechi (pe Str. Zborului cred). Din păcate abajurul nu mai este cel vechi, și nici stema orașului (o fi fost dată jos de comuniști)

Attached Files



#31
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Din pacate nu m-am gandit sa fac poze cand le vedeam zilnic. Exista un pupitru de comanda in cadrul facultatii de energetica UPB, "sectii si statii electrice" parca se numea disciplina - poate te lasa profesorul sa dai un ochi pe acolo daca tot esti pasionat. Au si un generator electric, si o statie de "tehnica tensiunilor inalte" capabila de a face fulgere artificiale (daca o mai fi in functie).

#32
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdjl, on 10th April 2009, 01:44, said:

Surprize:
1) în curtea fostei mele școli generale (nr. 56 "Jose Marti") se află o lampă tronconică.
2) lămpile tronconice existau în București în 1961! (apropos, de ce s-a renunțat la abajurul mat?)


La abajurul mat s a renuntat in perioada anilor 80 in special cand tinerii au inceput sa le sparga cu prastia era perioada aceea cand din teribilism trasul cu prastia dupa porumbei era la moda

stalpul este original insa felinarul este fabricat in anii 90 la elba timisoara si este versiunea mai imbunatatita(inaltata) a lui PVC125 care era foarte raspandit in anii 80

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Bănuiam că spartul abajurilor de sticlă a avut de-aface cu desființarea lor.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că și la țară s-a renunțat la acele lămpi stradale care aveau becul expus (cu bec care dădea acea lumină rece) - cred că am să regret vechile lămpi de iuliminat stradal. :lol:

Edited by djl, 29 August 2009 - 17:09.


#35
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
si in Cismigiu am vazut ca mai sunt astfel de corpuri de iluminat dar cei drept sunt scoase din uz e de mentionat ca un astfel de corp de iluminat era echipat cu lampi LVF250 sau LVF400 fabricate la Electrofar
:coolspeak:

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La sediul I.S.P.E., pe latura Nordică se mai află puse pe perete 2 lămpi stradale din astea: http://forum.softped...a...t&id=355044
Problema lor era că atunci când se murdărea oglinda din interior, nu prea mai luminau bine... de aia au apărut alea pătrățoase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate