Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Combine AUDIO

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
OK. Am renuntat la acizitionarea a doua boxe pentru ca acum cred ca e mai nimerita o combina ce stie de MP3. Am vazut deja in magazine multe chestii dar sunt foarte dezorientat asa ca ORICE sfat este foarte bine venit.

Sincer as vrea sa lucrez linistit la PC si sa ascult un CD cu MP3-uri sau un CD Audio sau un RADIO ca in Bucuresti sunt garla... Si toate astea fara sa am treaba cu PC-ul si dintr-o telecomada draguta ;)

Evident ca doresc cea mai buna calitate posibila cu cei mai putini bani posibili ca altfel nu ar fi amuzant :D:D

Cei ce au asa ceva acasa sunt rugati sa dea cateva sfaturi din experienta proprie.

CE marci sunt mai bune, la ce sa fii atent cand cumperi asa ceva ...etc etc etc.

Thank you  :oK:

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
"Deci" in mod clar evita Samsung.
Am probat niste CD-uri cu mp3-uri, codate cu LAME la 192kbps, high-quality, fara low cutoff si fara high cutoff, de pe CDDA nemtesti (cine stie cunoaste), de prin 94-98, pe o combina Samsung ce stia de RW si MP3.
Ei... sughita frate, pur si simplu sughita la mp3-uri, si uneori chiar foarte des! Ma asteptam sa apara alt gen de probleme, cum ar fi la numele de fisiere, la directoare sau alte chestii, dar sa sughite in piesa mi se pare fatal ! Uneori se auzea chiar foarte tare.
Precizez ca MP3-urile de pe CD-urile respective se aud perfect pe PC, iar faza e ca la acea combina nu sughita de doua ori in acelasi loc. Am testat special treaba asta, ca nu cumva sa fie de la CD-uri.
In plus, combina era cu magazie de 3 CD-uri, si cum se intampla mai la toatele de acest gen, a lasat niste zgarieturi pe ele...
Grrrrrr. Evita Samsung !

In plus, la unele piese si cu volumul dat la jumatate (e drept ca era logaritmic) pur si simplu distorsioneaza bass-ul. Aparea deja alte sunete, in plus. A trebuit sa reduc volumul sa se auda normal. Si nu era vorba de piese  trecute prin compressor, sa zici ca erau aproape la 0dB cu semnalul. Repet, piese de prin 94-98, cand se lucra oricum altfel decat azi, cand foarte multe piese au compresie la greu, aproape de 0dB, multe chiar clipping, iar dinamica redusa.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
THank You djlyon  :oK:  Samsung e sters de pe lista :D
Astept si pe altii e imposibil sa nu mai existe oameni pe aici care au testat combine audio !

Also, cam cati wati RMS credeti ca ar trebui sa aiba o combina de apartament ? Scopul este ASCULTAREA in conditii decente a muzicii si nu crearea de auditii colective in bloc, petreceri ...etc.

Asa.. pt sufletelul meu.  ;)

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Eu mi-as lua Panasonic...
Am avut odata acasa o combina pentru cateva ore si nu i-am dat prea mare atentie, parea combina clasica de 2 lei cu briz-briz-uri, de la distanta... Dupa un timp ma uit mai bine si vad ca e Panasonic (!). Hopaaaa...
Am conectat-o la PC, si am pus Matrix. DivX. Am dat pe nivelul 3 - ultimul - de subwoofer/bass (e ceva cu S), iar la faza de inceput cand e efectul de se invarte camera video in jurul lui Trinity iar sunetul cade mult pe basi, ca intr-o miscare incetinitoare, am crezut - sincer - ca o sa cada peretii! Trebuia sa fiti aici sa fi auzit cum se auzea. Si e covor pe jos si sunt destule haine pe usile de la sifonier ca sa atenueze din reverb. Totul se auzea din boxe, si se auzea foarte bine la volum mediu, cam cea ce cauti tu Monitox. Si era un sunet plin, foarte intens si totusi clar si nedistorsionat. Camera are ~3x5m.
Eu din aia mi-as cumpara. Nu cred ca modelul ala stie de MP3, sigur costa mai mult ca e Panasonic, dar merita.
PS: Boxele aveau 4 fire fiecare (!). :D

Goodluck with your future aquisition! ;)

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Monitox, eu iti recomand Bose Acoustic Wave. Sunetul acestei combine este pur si simplu uluitor, si sfideaza orice logica. It's Perfect! Heavenly.
   Pur si simplu nu exista alternativa la asa ceva. Cind combina a fost lansata pe piata a surclasat tot ceea ce Sony si Panasonic aveau mai bun. Secretul ei? Read below

"If you'd like to know how the Acoustic Wave® music system produces sound that seemingly defies logic, you don't have to look any further than the name itself. It's all made possible by our patented acoustic waveguide speaker technology, featuring an 80-inch waveguide chamber wrapped inside the enclosure. The chamber amplifies sound just as a flute amplifies a small breath of air, resulting in a stunning audio experience.

And whether you choose to raise the volume to window-rattling levels or leave it low for peaceful ambiance, the fine-tuning is done for you. The system's integrated signal processing automatically adjusts tonal balance so you hear natural sound and full bass at any volume. "
  

  [ http://www.bose.com/home_audio/wave_systems/awms/images/MI_awms_guide.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.bose.com/home_audio/wave_systems/awms/images/mi_awms_top_grey.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca mai degraba castig la LOTO decat sa gasesc asa ceva in .ro si la un pret decent  :drac:

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Hehehe..Lyon..stiu  de ce vorbesti...e aia de acolo din raft...lasa ca e buna ...parca politaii aia ...erau entuziasti ca are MP3(cu toate ca nu au intrebat ce face aia dar erau bucurosi)parca era SAMSUNG MAXZB 550RH
??????

acum depinde si de gusturi si de bani...daca as avea un plafon...ar fi mai usor recomandarea!

PS sint samsunguri care la MP3 NU fac nazuri!

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Si totusi...unii dorm....altii "muncesc"...ca de de aia sint prietenii!:)


Pina la trezirea lui Cata...sa stiu exact ce si cum ...cu banii:D
Eu m-am gindit la un Technics SC-EH790ES dar daca nu place designul...si se vrea stil combina alegerea ar duce catre Philips FW-R55  :eek:

Poate sint exagerate insa le-am ascultat si au sunat SuperOK ambele

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ar mai fi o solutie -->SC-PM28

Attached Files



#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Sau sora mai puternic "dotata" -->SC-AK410

Attached Files



#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
In orice caz...astept noi lamuriri ca sa stiu ce caut si ce intreb...eu raman la primul post ...ala cu Philips si Technics

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by AIWAMAN
Sau sora mai puternic "dotata" -->SC-AK410

Pai asta am vazut-o si eu pe net si am fost tare entuziasmat de ea dar NU are Mp3 din cate stiu eu :(

Plafonul e sa zic asa .. ~ 400 USD  ;)

#13
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Hei...toate au MP3....chiar daca ora era ...destul de mica pentru unii ...sigur nu am gresit...:)

#14
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
PHILIPS FW-R55

SC-AK410E

#15
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
SC-PM28 -->In Romania


SC-AK410 -->In Romania


Ambele sisteme de aici sint BUNE dar vezi de pret!!!

#16
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi ca ai si E-Mail...cu ceva preturi...

#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Fost, vazut.. testat. JAFURI ! :@

NU merita banii o combina din pacate. SINGURA care suna mai bine si se apropia de un standard era un SONY la vreo 12 Mil la reprezentanta :(

DE ce spun ca sunt jafuri ? Pai am testat Panasonic, JVC, Samsung, Thomson, Sanyo...

TOATE se aud foarte bine la volum redus. In momentul in care le dai mai tare dispare calitatea. Auzi numai sunete medii pentru ca AUTOMAT sunt reduse inaltele si basul pentru a nu distorsiona.

Da. NICI una nu a distorsionat cu volumul la MAX dar degeaba ca NU merita calitatea. 2 boxe imputite de lemn adevarate Made in USSR se aud de 3 ori mai bine :( (model '70)

E adevarat ca daca vrei o ambianta placuta intr-o sufragerie sunt PERFECTE ! Foarte misto realizate, facilitati OK si preturi intre 7 si 15 mil.

DAR daca vrei MUZICA la un volum mediu, cu bass adevarat + inalte OK nu ai nici o sansa sa scoti asta de la o combina.

So... asta e. Momentan stau si ma gandesc la alternative viabile pret/calitate  :drac:

#18
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Deci..pina la urma...am muncit degeaba:)

OK .... am intels a doua problema...
vad ce e pe stoc dintre Amplituner si Receiver

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate