Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Diplome Online !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu lucrez la companiile pe care le-am pomenit, dar stiu ca este cum spun eu.

Greets,
Speedo

#20
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
Nu lucrez la companiile pe care le-am pomenit, dar stiu ca este cum spun eu.

Ca sa-ti fac pe plac  :drac:

Teoretic este posibil ca oamenii de acolo sa aiba mai multa expertiza pe aria lor de lucru, dar global CCIE ii bate la funduletz.

Daca is asa de buni, de ce nu isi iau certificare CCIE ??  :drac:

PS. Cum sunt doar 2-4 CCIE in RO si astia lucreaza la datanet si/sau snt este putin probabil sa mai aduni 2(doi) de la ISPisti.

#21
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
Si totusi sunt foarte multe companii de succes care merg si fara ei, XNET-ul, RDS-ul si altii sigur au oameni si mai capabili decat un CCIE dar pe care nu-i intereseaza diplomele, ci banii.

RDS: 500+ upto 700+ daca tu numesti astia bani...
XNET: virgule, dar aia care se uita la becuri fileaza 500+  :oK:

#22
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pana cand o sa-ti dau un raspuns mai detailat, nu am acum timp, pot sa-ti spun ca si tu daca te-ai intoarce in tara ai castiga tot ca si baietii de aici, pentru ca asta este nivelul salariilor in RO.

La Xnet, 500$ este entry-level, ca sa zic asa, spune mai bine cat castiga unul vechi care n-are certificarile de care spui aici.

Greets,
Speedo

#23
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
La Xnet, 500$ este entry-level, ca sa zic asa, spune mai bine cat castiga unul vechi care n-are certificarile de care spui aici.

Deci un sysadm avea acum 2 ani 750+, cat este posibil sa aiba si acum. Normal ca un guru care mai este si IT manager bate spre 1000 ...

Apoi uiti ca piata IT in RO este f volatila, iar oamenii buni care au fost/sunt la cnx o sa zboare imediat ce depisteaza malai mai mult.

Deci daca aplici teorema asta  :yeah baby iti dai seama ca nivelul IT al firmei ramane constant. Daca are un guru, guru asta face training la incepatori pana pleaca, dupa care 'incepatorii' se descurca pe cont propriu pana "aprofundeaza" lectia  :drac:

#24
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002

Quote

Daca is asa de buni, de ce nu isi iau certificare CCIE ??  :drac:

[/b]

pt ca nu au nevoie in .ro de cert CCIE si pt ca te costa ceva $

#25
ego

ego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.02.2002
Stiu ca sunt bune certificatele Brainbeach (cunosc cazul unui prieten care are mai multe diplome Brainbeach) dar din pacate la noi in tara nu sunt recunoscute, insa daca aveti norocul sa mergeti peste ocean, aveti multe sanse cu aceste certificate

#26
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r


Daca is asa de buni, de ce nu isi iau certificare CCIE ??  :drac: 


pt ca nu au nevoie in .ro de cert CCIE si pt ca te costa ceva $

give me a BIG break  :degetele:

#27
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ego
Stiu ca sunt bune certificatele Brainbeach (cunosc cazul unui prieten care are mai multe diplome Brainbeach) dar din pacate la noi in tara nu sunt recunoscute, insa daca aveti norocul sa mergeti peste ocean, aveti multe sanse cu aceste certificate

Pai ce rost mai are sa stam in Romania din moment ce aceste certificate sunt recunoscute bine in alte tari? Va pun aceasta intrebare tinand cont ca in alte tari se castiga si mai bine decat aici. :P

#28
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
r3ddr, ai idee cate mii de dolari trebuie sa cheltui ca sa ajungi CCIE? si sa mai stai dupa aceea in romania?? pt ce? si 2000 $
e putin fata de ce primeste dincolo un CCIE.
so you give me a break.

#29
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r
r3ddr, ai idee cate mii de dolari trebuie sa cheltui ca sa ajungi CCIE?

Nu, dar poate imi spui tu  :drac:

#30
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
cand o sa ajung CCIE am sa-ti spun...hehehe

#31
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r
cand o sa ajung CCIE am sa-ti spun...hehehe

pai atunci nu te mai abera!  :nu:

CCIE ar trebui sa coste in jur de $500 - $750 (mai mult nu cred pentru ca ar prea aberant). Anyway, o sa revin cu detalii in momentul in care gasesc cifrele exacte.

CCIE se tine scai de profesionisti nu de lameri  :oK:

#32
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r
cand o sa ajung CCIE am sa-ti spun...hehehe

pp ca esti paralel cu munca de sysadmin sau cu munca de rutina in ISP.ro


e doar o presupunere :drac:

#33
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
mai pune ceva $-uri.
ca sa ajungi ccie trebuie sa parcurgi niste etape (nu neaparat obligatoriu dar vreu sa-l vad pe ala care ajunge acolo direct).
astea sunt: CCNA, CCNP si apoi CCIE.
fiecare din aste te costa nu atat examenele ci si cursurile, bine poti sa-mi zici ca inveti acasa, poate ca faci asta la CCNA dar mai greu la CCNP.
Academia CCNA=600 para, CCNP=1000 para + certificarile.

examenele pt CCIE: (mai multe)
"What is the cost of the exam?
The cost is $300 US per candidate per attempt for exam numbers 350-xxx. All beta exams start with 351-xxx and the charge is $50 US when the beta exams are available. Please note that rates may vary due to currency exchanges."

laboratoarele CCIE (mai multe):
"How much does the CCIE Lab Exam cost?
The CCIE Lab Exam costs $1250.00 (U.S. Dollars) per candidate, per attempt. Please note that rates may vary due to currency exchange and local taxes"

si e greu sa le iei din prima.
din cate stiu laboratoarele se fac in cateva centre din lume, in state, japonia si belgia deci cu aia 5-700 $ poti sa-ti platesti avionul pana acolo.
acuma trage linie si fa calculul.



ai drepate la partea cu ISP
am administrat doar reteaua mea de acasa si inca
cateva (dar propritarii lor nu stiau asta).
[si oricum nu vorbim de calificarile mele aici]

#34
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by phj34r

examenele pt CCIE: (mai multe)
"What is the cost of the exam? 
The cost is $300 US per candidate per attempt for exam numbers 350-xxx. All beta exams start with 351-xxx and the charge is $50 US when the beta exams are available. Please note that rates may vary due to currency exchanges."

laboratoarele CCIE (mai multe):
"How much does the CCIE Lab Exam cost? 
The CCIE Lab Exam costs $1250.00 (U.S. Dollars) per candidate, per attempt. Please note that rates may vary due to currency exchange and local taxes"

Pentru CCIE sunt necesare si suficiente (!):
- 1 examen teoretic = calificare ($300+ cum ai spus si tu)
- 1 examen practic = laborator(8h!) ($1250+ u were right again)

BUT, sunt mai multe career path de asta ai tu senzatia ca sunt mai multe examene :drac: (deci poti sa fii CCIE cu specializare in routing, CCIE cu specializare in securitate, etc)

Poate intr-adevar e mai bine sa iei si CCNA, CCNP la timpul lor, dar asta nu iti asigura CCIE. Poti doar cu practica si cetitul sa te duci direct la CCIE ca si asa 80% pica la prima examinare  :yeah baby



mda, per total $1550+ e ceva pentru o certificare  :oK:
totusi, daca m-ar tine balamalele i-as arunca pe o hartie  :cool:

#35
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
yep, pe urma nu ai mai avea probleme sa-ti gasesti un job extra
pe bani adevarati.

#36
sniper`

sniper`

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2002
deci....rezultatele de la brainbench SE IAU IN CONSIDERARE la noi ... de aceea le-au au pus majoritatea pe bani....Dar morala este k daca ai o diploma de brainbench ... e recunoscuta in lume.... daca mergi cu o diploma de aia la o camera de comert(la noi) ei sunt obligati de legile de certificare profesionala internationale (blah blah) sa o ia in considerare.
Si asta eu zic k prinde bine pentru nea` X care a terminat profesionala la scule shi râshinte sa poata lucra in C sau sa faca Web-Design... deci bagatzi-ve cu incredere la BrainBench shi dati testele :) :) :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate