Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

iiyama 19"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
V2Head

V2Head

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2006
Salut!
Sunt nou p-aici,bine v-am gasit.

As vrea sa-mi vand monitorul(tub 19")si n-am nici o idee cat face.

Monitorul e  Iiyama LS902UT  luat de mine,cu acte,din magazin acum 3 ani (abia iesit din garantie),impecabil tehnic si optic.                                                        

http://www.aoy.ro/cu...6c5b3f945d2a053

Are cineva idee cat ar merita?
Multumesc. :kisstogether:

#2
V2Head

V2Head

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2006
stie cineva cat face monitorul asta??
merci

#3
V2Head

V2Head

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2006
nu fiti cu onania si raspundeti!
acum stiu sigur ca o sa ma lamuriti :confuzzled:
adio dragii mei,va pup :kisstogether:

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se dau la preturi de nimic CRT-urile SH....chiar daca modelele PRO ( LS nu este din gama PRO) sunt infinit mai bune decat LCD-urile;
....asta e bine doar pt. cumparatori....

LS din cate stiu eu, nu are grila Trinitron, asta imi place  :) , pt. ca nu suport sa vad pixelii aia mari, si nici firele de tensionare...., dar pe de alta parte, nu are electronica cea mai buna, si banda video nu este suficient de mare....; m-a tentat cu ani in urma si pe mine unul, cred ca de 17 inch nu de 19, dar in urma documentarii, inclusiv pe forum , am aflat ca nu se vede f. bine la rezolutiile cautate de mine cu un refresh de 100 Hz, motiv pt. care am ales un Samsung SyncMaster 757DFX, 96 Khz, care are banda video de 250 Mhz  :D

Edited by loock, 16 June 2006 - 08:20.


#5
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002

View Postloock, on Jun 16 2006, 09:12, said:

Se dau la preturi de nimic CRT-urile SH....chiar daca modelele PRO ( LS nu este din gama PRO) sunt infinit mai bune decat LCD-urile;
....asta e bine doar pt. cumparatori....

LS din cate stiu eu, nu are grila Trinitron, asta imi place  :) , pt. ca nu suport sa vad pixelii aia mari, si nici firele de tensionare...., dar pe de alta parte, nu are electronica cea mai buna, si banda video nu este suficient de mare....; m-a tentat cu ani in urma si pe mine unul, cred ca de 17 inch nu de 19, dar in urma documentarii, inclusiv pe forum , am aflat ca nu se vede f. bine la rezolutiile cautate de mine cu un refresh de 100 Hz, motiv pt. care am ales un Samsung SyncMaster 757DFX, 96 Khz, care are banda video de 250 Mhz  :D
Vezi, de aia nu e bine sa crezi ce scrie orice neavenit pe Internet. Lucrez in grafica de 10 ani si am acasa de 3 ani un Iiyama LS902UT, atat mi-am putut permite la nivel personal atunci. E modelul de baza la 19", are banda de 200 MHz si l-am luat dupa indelungi cautari. Cu exeptia faptului ca nu are ecran plat, nu e cu nimic mai prejos de Sony-urile de la lucru, care apartin unei clase superioare.
Si acum geometria, focalizarea si convergenta sunt perfecte, in conditiile unei utilizari intensive, lucru care nu le-as putea spune despre unele exemplare de la lucru care s-au degradat mai repede. Posibil sa fie si chestia cu norocu...
Necazul e ca ecranele CRT nu mai au acum mare valoare, datorita LCD-rilor. Nimeni nu da acum mare lucru pe fidelitatea cromatica. Mult mai importanta e sanatatea ochilor, spatiul care il ocupa si nu in ultimul rand, consumul de energie electrica.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
LS-ul de 17 inch la care ma uitam eu, avea banda video doar de 160 Mhz....
In jur de 200-202 Mhz au majoritatea monitoarelor de 96 Khz...
Doar Samsung a facut si sper sa mai faca, cu banda video de 250 Mhz, monitoare de 96 Khz.

Diferenta conteaza, chiar se vede f. clar !!!!

La 1152X864@100 Hz, cu o banda video de doar 202 Mhz se vede clar cum se degradeaza calitatea imaginii; devine evident mai cetoasa, etc...ce sa mai vorbesc de cazul in care vrei sa vezi niste imagini in 1600X1200@75 Hz.....

Sigur, eu as vrea un monitor cu performante si mai bune.....ma uitam lung la Sony F520 137 Khz, cu dot de 0.22, de cand a aparut, si chiar si acum as lua unul daca as vedea pe undeva de vanzare....este singurul Trinitron care mi-a placut, diferenta aparent infima de la 0,22 la 0,24 la pixel, pt. mine, in practica, cu monitorul in fata, este ca de la cer la pamant si chiar mai mult....

Iiyama a facut si de 148 Khz, dar au pixelii de 0,24-0,25 pe orizontala, si nu suport asa ceva.... :puke:

Acum o sa ziceti ca stau calare pe monitor, etc....dar nu este asa....vad pixelii de la trinitroane de la mai mult de 1 m...si am minus la ochi, nu plus...

Ca sa revin on topic, LS-ul de vanzare aici, nu are grila de apertura, si pixelii sunt micuti si draguti....macar atat sa zic si eu de bine.... :lol:

Edited by loock, 16 June 2006 - 19:57.


#7
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002
Nu mi-a venit sa cred si am cautat specificatiile la Samsungul tau. Intr-adevar are 250 MHz. Nu stiu la ce ar fi buna o asemenea banda la un monitor de 17. Mai mult de 1024x768 nu poti vedea cinstit pe el, daca tii la ochii tai. 1600x1200 la 75 Hz??? Sa fim seriosi, poate ca experiment. Asta e rezolutie pentru monitor de 21 la 130 kHz.
Am mai gasit ceva in reviewurile despre 757DFX. Si anume ca cinescopul e cam prost, adica geometria imaginii e deficitara.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Imi spui cum e monitorul meu, la care scriu acum...?
Are geometrie din p.d.v. practic, adica pe care o poti vedea oricat te -ai benocla la el, perfecta !
Are f. multe controale pt. majoritatea corectiilor necesare., ba mai mult, toate corectiile sunt dublate, putand fi realizate si pe Desktop, cu monitorul conectat pe USB !

Singurele corectii pe care nu le are 757DFX, sunt cele pt. convergenta, dar cu putin noroc, nici nu ai nevoie...  :D , si mai lipseste o corectie de trapez pe orizontala, dar nu stiu daca exista monitoare care au asa ceva....
Eu nu am avut nevoie, si nici nu am mai auzit sa planga lumea dupa asa ceva, dar am un coleg care l-a transportat ca fraieru', de la o firma in portbagaj....si are latura dreapta micsorata cu 2 -3 mm...cred ca orice monitor lua, patea la fel sau mai rau...
.... nu mi-a venit sa cred cand am auzit ca l-a carat fara cutie in portbagaj... :death:

Edited by loock, 17 June 2006 - 00:11.


#9
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002
Sorry, asa vorbesc baietii care fac reviewuri. De exemplu, vezi la http://www.chip.ro/r..._poarta_19/8791
Tind sa-i cred. Samsung-urile care le-am vazut cam aveau probleme cu geometria. Oricum, nu se pot compara cu Iiyama si Sony. Ai vazut tu editura/tipografie care sa foloseasca Samsung la procesare imagine?

@V2Head
Pana la urma sa revenim la subiect.
Pune Nokia Tester Monitor si vezi in ce stare e monitorul. Daca e perfect, eu as cere 4,5-5 milioane. Depinde si de tine cat de presat esti sa il vinzi. Tine cont ca la 6-6,5 mil. se gasesc monitoare noi Philips si Samsung, cu ecran plat. Si orice garabet a auzit ca "Samsung rulz".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate