Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Rock progresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsanddy1964, on Oct 24 2006, 20:10, said:

Mersi frumos pentru linkul asta.Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva,,,waw!

vrei o adresa adevarata?

WWW.PROGARCHIVES.COM

#38
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006
Asta e muzica de proasta calitate :console:

#39
wynken

wynken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.06.2006

Quote

Asta e muzica de proasta calitate
De ce? Macar ai putea sa-ti argumentezi parerea.

#40
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostSh0rty, on Oct 30 2006, 23:37, said:

Asta e muzica de proasta calitate :console:

Evident ca vorbeai despre colectia ta de behaieli , plasata strategic langa borcanul cu gel si setul de tricouri cu 'Italian Gigolo'.

Sunt sigur ca tu si iubitul tau nu gustati 'progressive-ul', dar puteti dansa in continuare pe manele.

#41
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
salut
sunt fericit ca am gasit o discutie despre progresiv pe un forum mare.
eu am 19 ani si am ascultat prog toata viata..la inceput fara sa-mi dau seama, dar acum bineinteles, sunt constient de valoarea acestei muzici. staind nici alternativ nu canta prea bine.. ce sa mai vb sa se ridice la nivel prog. adevarate trupe prog si pe care le pot si eu ingurgita, sunt king crimson, gentle giant, focus, tangerine dream, return to forever, colosseum, yes, pink floyd, genesis, si prog-metal dream teater.
referitor la king crimson.. ambele perioade imi plac..prima jumatate sa-i zic asa, cea cu lake, mi se pare as progresive as can gets. dar si belew imi place mult(mai ales pentru ca am fost acolitul lui zappa), si piese ca hartbeat, frame by frame, sau thela hun genjeet, mi-au facut intotdeauna deliciul urechilor.
la capitolul gentle giant pot spune ca mi-am intrecut maestrul <_<  pe taicamiu... mie imi plac si albumele considerate mai necizelate sau mai "neintelese". genesis mi se pare greu, versurile lui peter gabriel sunt heavy stuff...
rick wakeman, kerry minear, chick corea...blablabla..monstri muzicii
aa si sa nu uit de emerson lake si palmer..sau emerson lacu si palmieru..cum era cunoscuta intr-o discoteca demult...
dream theater sunt unii dintre preferatii mei, combina cele 2 stiluri preferate ale mele, prog si metal...instrumentisti buni(nu the best) si versuri misto..
o sa mai postez p\aici caci nu vreau ca acest topic sa moara
btw......acum ascult the power and the glory

#42
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

la capitolul gentle giant pot spune ca mi-am intrecut maestrul dry.gif pe taicamiu... mie imi plac si albumele considerate mai necizelate sau mai "neintelese". genesis mi se pare greu, versurile lui peter gabriel sunt heavy stuff...
mi se ciudat sa ti se para Genesis greu din moment ce spui ca esti un bun "degustator" de Gentle Giantcare dupa parerea mea au cel mai ermetic stil,digerabil doar de initiati.
Prin "albume neintelese",cred ca tatal tau se refera la "Three Friends","Octopus" si "In a Glass House" care dupa parerea mea reprezinta cele 3 mari capodopere Gentle Giant.
Ce au scos ei dupa "Power And The Glory"...pentru mine nu exista ..un lant de dezamagiri.
N-ai gusturi deloc rele ,pacat ca sunt contaminate de Dream Theater :) .Sper sa te vindeci de metal-prog pana la urma.
Pentru mine,dupa ani buni de progresivo-dependenta zeii prog-ului,raman VAN DER GRAAF GENERATOR si GENESIS.Sub ei vine plutonul pamantenilor in frunte cu Yes si G.Giant.

#43
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

la capitolul gentle giant pot spune ca mi-am intrecut maestrul dry.gif pe taicamiu... mie imi plac si albumele considerate mai necizelate sau mai "neintelese". genesis mi se pare greu, versurile lui peter gabriel sunt heavy stuff...
mi se ciudat sa ti se para Genesis greu din moment ce spui ca esti un bun "degustator" de Gentle Giant,trup care  au cel mai ermetic stil,digerabil doar de initiati.
Prin "albume neintelese",cred ca tatal tau se refera la "Three Friends","Octopus" si "In a Glass House" care dupa parerea mea reprezinta cele 3 mari capodopere Gentle Giant.
Ce au scos ei dupa "Power And The Glory"...pentru mine nu exista ..un lant de dezamagiri.
N-ai gusturi deloc rele ,pacat ca sunt contaminate de Dream Theater :) .Sper sa te vindeci de metal-prog pana la urma.
Pentru mine,dupa ani buni de progresivo-dependenta zeii prog-ului,raman VAN DER GRAAF GENERATOR si GENESIS.Sub ei vine plutonul pamantenilor in frunte cu Yes si G.Giant.

Edited by andjar, 16 November 2006 - 20:10.


#44
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
well "Prin "albume neintelese"" ma gandeam la aqcuiring the taste..
ma mira faptul ca lipseste din lista ta king crimson..
van der graaf nu am ascultat deloc, si nici in yes nu am intrat prea decis
am asc mai demult machine messiah si am ramas prost, altfel mai stiu putin de la ei, albumul fragile, si inca niste piese mai conscute..going for the one
la prog-rock nu prea as renunta..imi place dream theater
am pus mana pe un dvd video..cu antologia progresivului.. si de pe tot dvd u ala era o singura piesa cu yes... piesa de care bineinteles ca habar-nam
btw im the proud owner of some gentle giant video footage(vreo 2 dvduri)..daca vrei as fi incantat sa le impart, dar la cat de entuziast esti..cred ca le-ai digerat demult

Edited by silentran, 16 November 2006 - 22:52.


#45
sinkingbelle

sinkingbelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2006
progresivi ziceti? van der graaf generator all the way :D . progu e un gen care tinde sa uite care e scopu ulim al muzicii in detrimentu virtuozitatii si al tehnicii. si puntini sunt aia care au reusit sa le pastreze pe amandoua. dintre cei care mi-au mai gadilat fufletu progresiv mai amintim obviously peter hammill cu albumele solo, pink floyd cu ce-a facut cat le-a stat roger in ograda, king crimson, faust, neu!, amon duul, pavlov`s dog (o bijuterie cu un album genial la activ), o alta bijou pe numele ei le orme (italian prooog!!!), si din mai nou venitii marillion(impartial si echitabil ii iubesc deopotriva si pe fish si pe hogarth :kisstogether: ), porcupine tree si cam tot in ce si-a bagat nasu` steven wilson (oooopeeeeth!!!), si...ma mai gandesc :rolleyes:
jethro tull care nu-i prog prog, la fel si magma (frichin` wierdoz), si tot felu de ghiveciuri moderne care in titulatura isi baga influente prog. par example tool.
halal coerenta :D

#46
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsilentran, on Nov 16 2006, 22:50, said:

well "Prin "albume neintelese"" ma gandeam la aqcuiring the taste..
ma mira faptul ca lipseste din lista ta king crimson..
"Aquiring the taste" a fost albumul lor de cautari,in care au inceput sa-si inchege stilul.
King Crimson mi-a placut, dar pe mine personal nu au reusit sa ma tulbure/sa ma miste asa cum au reusit alte trupe.

Desi m-am nascut in anii 80,nu exista trupa de prog  mai noua de 30 de ani care sa ma fi impresionat,ba chiar am alergie la tot ce aduce a heavy-metal.Nici macar pe Rush n-am putut sa-i gust cum trebuie ,desi imi era evidenta reala valoare a multor piese,asta doar datorita stilului metalist de interpretare al vocalistului.

Quote

si din mai nou venitii marillion(impartial si echitabil ii iubesc deopotriva si pe fish si pe hogarth kisstogether.gif ), porcupine tree si cam tot in ce si-a bagat nasu` steven wilson (oooopeeeeth!!!), si...ma mai gandesc
Marillon...erau buni dar cantau prea dulce pt mine.
Porcupine Tree care probabil e cea mai buna trupa de progresiv din ultima perioada...iar ...sunt buni ,dar in mare parte ma lasa rece.Tool ,la fel,au cateva piese excelente dar care se impletesc cu o gramada de mostre de patetism din categoria "american-teenager neinteles".
Pana se mai naste un Peter Hammil proaspat raman la clasici(asta in ce priveste progresivul):
-van der graaf,genesis,yes,gentle giant,E,L&P,p.hammill,soft machine,f.zappa,amon duul II,jethro tull,magma,king crimson,gong,renaissence,colosseum,can,p.gabriel,caravan,wishbone ash,mahavishnu orchestra...
Din pacate eu cred ca,d.p.v valoric progresivul(si nu numai) a regresat.
Asta e,..n ce priveste muzica ,aceasta hrana sufletului, nu pot fi altfel decat subiectiv.

#47
sinkingbelle

sinkingbelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2006

View Postandjar, on Nov 17 2006, 21:02, said:

Porcupine Tree care probabil e cea mai buna trupa de progresiv din ultima perioada...iar ...sunt buni ,dar in mare parte ma lasa rece.Tool ,la fel,au cateva piese excelente dar care se impletesc cu o gramada de mostre de patetism din categoria "american-teenager neinteles".

haha, faza cu teenager neinteles se aplica mai degraba la porcupini. pana la urma ei sunt aia care vorbesc despre lucruri marunte care darama colosi. en fin, tool nu sunt deloc superficiali, ci dimpotriva, au o complexitate care de multe ori mi se pare deliberata. un fel de 'let`s be twisted and play with their minds'. si oricum i-au citat tot timpul pe king crimson ca influenta principala.
pe de alta parte, n-as pune niciodata vreo trupa alaturi de vdgg.  :worthy:

#48
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Uitasem de Porcupine Tree...chiar mi-au placut in prima instanta..apoi mi se pare ca au mers pe linia plafonarii.

#49
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsinkingbelle, on Nov 18 2006, 12:39, said:

haha, faza cu teenager neinteles se aplica mai degraba la porcupini. pana la urma ei sunt aia care vorbesc despre lucruri marunte care darama colosi. en fin, tool nu sunt deloc superficiali, ci dimpotriva, au o complexitate care de multe ori mi se pare deliberata.
n-am zis ca tool sunt superficiali,iz-ul ala de "teenager neinteles" mie imi vine de la sound-ul lor,mai precis de la stilul vocal al lui Keenan, de la modul in care exprima frustrarea ..de la  usoarele influente hard-core.

#50
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006
ati uitat de CAMEL ...

sau de SFINX cu al sau genial Zalmoxe....

Edited by tavio, 22 November 2006 - 12:50.


#51
Alt_om

Alt_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.11.2006

View Postkill_them_all1000, on Aug 8 2006, 11:09, said:

Corect problema e ca mie nu imi suna bine deloc un Gibson pe o melodie progresiva. Prefer Fender, Jackson si alte chitare mai melodioase decat Gibson. Gibson pentru progressive e ca si cum ai canta Master Of Puppets cu doua chitare cu distors.


View Postkill_them_all1000, on Aug 8 2006, 16:39, said:

Tare as vrea sa vad Thrash Metal cu chitare Gibson Les Paul.
  
      Nu prea le ai cu chitarile. Se vede din tot ce scrii. James si Kirk au trecut la ESP din cauza banilor, ei fiind endorseri pentru firma asta. Dar tine minte, in studio mai canta si cu Gibsonurile. Pe un Gibson poti sa canti aproape orice. Tu ce crezi, ca sa canti progressive ai nevoie neaparat de wammy bar? Nu neaparat progressive dar chitarist care rupe pe Les Paul e Zakk Wylde - Gibson bullzeye signature cu EMG 81 -EMG 85 doze active. Cauta si ilumineaza-te.

#52
GreenLand

GreenLand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2006
Seara!

    Imi plac la nebunie Porcupine Tree. Tot imi frec creierii sa vad cam cu cine ar semana,si imi vin in minte mai multe: Dream Theater, Magellan, Anekdoten, Lana Lane...
Recent am descoperit o trupa de prog din Japonia(!) care suna excelent,e vorba de Ars Nova.  Albumul lor de debut aduce a E,L & P (primele inregistrari), iar celelalte decurg spre un stil propriu,greu de comparat cu alta trupa.
   Oricum,eu raman un fan Yes si al lui Jon Anderson,indiferent ca unul dintre cei mai buni prieteni ai mei zice ca Anderson ar avea o voce de parca ar fi strans de coaie... Asta e parerea lui proprie & personala, iar albumul lor de debut ("Yes" - 1969) suna atat de bine chiar si acum,dupa mai bine de 30 ani,incat nu ma mai satur ascultandu-l.... Apoi "Fragile" si miraculosul "Close to the Edge"...

Toate cele bune!

GreenLand

Attached Files

  • Attached File  2614.jpg   11.77K   10 downloads


#53
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
going for the one imi place cel mai mult de la yes... si pentru mine rick wakeman si steve howe sunt cei mai tari din trupa. nu pot spune ca sunt fan anderson...
trebuie sa recunosc ca mahavishnu orchestra nu prea ma atrage..

#54
GreenLand

GreenLand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2006
Going for the One e prea comercial. Eventual piesa titlu,dar restul sunt mai anemice decat cele cu care ne-au obisnuit cei de la Yes inainte cu 5-6 ani. Probabil ca revenirea lui Wakeman pe acest album sa-i dea o nota mai aparte, (vezi Parallels), insa perioada lor de aur a cam trecut. Va mai reveni,in 1991 odata cu "Union" si cu albumele de acum 4-5 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate