Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Scapati de SPAM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.softpedia...s/SpamPal.shtml

SpamPal este cel mai bun utilitar gratuit ANTI-SPAM !
Va scapa de spam DEFINITIV ;)

Are doar 300 Kb si credeti-ma ca merita fiecare Kb  :OK:
Eu am scapat de spam cu ajutorul lui si vi-l recomand calduros daca folositi conturi de e-mail POP3/IMAP.

Va sta INTRE clientul de e-mail (functioneaza cu orice client) si serverul de e-mail si va marca mesajele SPAM cu un cuvant ales de voi in subiect. Defaul e ***SPAM***.

Odata marcate mesajele, orice client decent poate accepta un filtru care sa stearga/mute mesajele SPAM intr-un alt folder.

Eu folosesc The Bat si functioneaza senzational cu el !

Exista instructiuni de instalare (in Romana) pe pagina de download si va recomand sa le citit cu atentie.

In plus programul suporta o caruta de plugin-uri ce le veti gasi pe pagina producatorului.

:cya:

Attached Files


Edited by pykko, 19 August 2008 - 12:33.


#2
nathan

nathan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.06.2003
Buna! Daca folosesc Incredimail, pot sa folosesc SpamPal? Sau nu sunt compatibile...

#3
nathan

nathan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.06.2003
M-am uitat in manual si am vazut ca e compatibil cu Incredimail.
Il downloadez si il incerc.

#4
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Cu scuzele de a fi relativ profan în domeniu. Poate cineva să mă lămurească și pe mine cât de utile sunt programele de tip adwarespy remover? Mi-am făcut rost de câteva, le-am instalat simultan, și toate le considerau pe celelalte programe spion... Ba chiar s-au legat unele de niște regiștri absolut inofensivi... Până la urmă, n-am mai curățat nimic, deși îmi avansau cifre de 100-150 malware...
Am bănuiala că-s niște porcării. Nu de alta, dar am calculatorul absolut curat (am un Norton Corporate ținut updatat la zi)... Ce ziceți??

#5
AltecLansing

AltecLansing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.06.2004
philol eu iti recomand Ad-Aware 6, e free, e fff bun.
Cat despre Spy Recomval tools, sunt de CACAO !!!

#6
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Link-ul corect spre SpamPal este:

http://www.softpedia...10-3-4-12.shtml

#7
AliCe64

AliCe64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2005

eRwin, on Jun 28 2004, 17:31, said:

Există uneori, în cazul folosirii unor programe de filtrare a poștei electronice nedorite, riscul de a nu primii reclame și mesaje publicitare de la parteneri și prieteni. Din acest motiv este recomandată utilizarea unui client de email performant, cum este de exemplu Microsoft Outlook, în care există posibilitatea de a seta și configura filtre și reguli proprii. Modalitatea de configurare este destul de greoaie pentru un utilizator comun, care nu folosește frecvent programe de securitate și email, dar dacă sunt citite cu atenție fișierele de ajutor incluse de Microsoft, modalitatea de configurare corectă și perzonalizată a filtrelor pentru poșta electronică nedorită, o să obțineți rezultate excelente, fără a mai fi nevoie de programe suplimentare, care uneori pot genera unele găuri de securitate datorită incompatibilității sau integrării defectuase cu sistemul de operare, motivul fiind drepturile pe care aceste programe le cer, fiind nevoie de multe ori ca ele să aibe dreptul de acces deplin la Internet sau să funcționeze ca servere, sărind peste toate restricțiile impuse de firewallul din Windows și patchurile de securitate ale sitemului de operare. O soluție de asemenea viabilă ar fi un program antivirus care să includă un firewall și filtru antispam, filtrul antispam trebuie să fie de tipul "întreabă și învață", la fel cum este și programul "SpamPal", dar datorită faptului că un pachet software de securitate include toate modulele necesare, riscul incompatibilitații și al lacunelor de securitate scade datorită modului de cooperare între modulele de securitate incluse într-un pachet complet de securitate (antivirus, firewall, antispam, control al regiștrilor, control cookie și scripturi java). Riscul este deci mai mare în cazul folosiiri unor programe separate, de la producători diferiți, pentru fiecare modul de securitate, datorită unor icombatibilități de integrare și conlucrare, iar folosirea unor programe de securitate complete cum sunt cele de la Symantec sau BitDefender, elimină multe din riscurile menționate mai sus.

Să aveți un sitem curat și sigur.
AliCe.

#8
acm

acm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.10.2005
Și eu folosesc Microsoft Outlook, versiunea 2003, dar niciodată nu am pretins că filtrul de SPAM inclus este mai performant decât altele.

Și, oricum, scăpatul de SPAM nu se rezolvă la client, ci începe la ISP, care ar trebui să folosească niște RBL-uri (Realtime Blackhole Lists sau variațiuni pe aceeași temă) pentru a bloca SPAMmer-i recunoscuți. Apoi trebuie implementat un filtru de SPAM pe server care să comunice cumva clienților că mailul respectiv e sau nu SPAM (nu să-l șteargă sau să-l refuze).

Dacă tot a venit vorba de Outlook, funcționează excelent împreună cu un server de mail Exchange cu IMF, dar nu cred că o să găsești ISP cu astfel de servere...

Filtru inteligent mai este și în Thunderbird, care e free, dar care are și mai puține facilități decât Outlook (nu Outlook Express!).

#9
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
Ce modalitati exista de a scapa de spam pe mail-ul de la yahoo? Ma refer in special la filtre sau ceva de genul asta.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postvictorz82000, on Nov 27 2005, 22:57, said:

Ce modalitati exista de a scapa de spam pe mail-ul de la yahoo? Ma refer in special la filtre sau ceva de genul asta.
Păi yahoo are un serviciu antispam destul de bun.

#11
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
Da, dar as vrea sa-l configurez mai drastic un pic, pt ca in ultimul timp "scapa" destul de multe mesaje care ar trebui sa ajunga in Bulk.

#12
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
Cred ca am gasit o solutie  :coolspeak:  : Blue Frog. Luptam cu focul impotriva focului! :drac:

#13
mihai.

mihai.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.10.2005
am instalat si eu spampal si e foarte slab. cu toate setarile la maxim, nu identifica decat vreo 10% din mesajele spam.

#14
gogol

gogol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2006

View Postmihai., on Mar 13 2006, 12:11, said:

am instalat si eu spampal si e foarte slab. cu toate setarile la maxim, nu identifica decat vreo 10% din mesajele spam.
cel mai eficient antispam pentru Outlook si Outlook Express (programe folosite la serviciu, redactii, ONG -uri si altele...) este spambully un program foarte inteligent, care te scuteste de toate problemele. testati programul si nu veti regreta. eu m-am chinuit cu multe programe, dar numai spambully m-a ajutat sa ma descurc cu spamul de pe net...

#15
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

View Postvictorz82000, on Dec 31 2005, 18:40, said:

Cred ca am gasit o solutie  :coolspeak:  : Blue Frog. Luptam cu focul impotriva focului! :drac:

Recomand si eu Blue Frog. Dupa o saptamana de utilizare mi-a redus cantitatea de spam de pe contul G-Mail cu vreo 70% :)

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Din pacate link-ul catre Blue Frog nu (mai) este valid ...

Alta recomandare ?

#17
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
S-a renuntat la aplicatia Blue Frog pt ca o grupare de spamm-eri au atacat compania producatoare si pe cei care le ofereau hosting... Nu au putut face fata si au renuntat... chestia e ca au fost folosite vre-o 20.000 de sisteme zombie pt atac ... deci aveti grija... scanati si protejati-va...
Alta metoda (eficienta) nu prea am gasit... deja mi-am schimbat id-ul de yahoo... pe ala vechi am vre-o 1000 de mesaje in bulk si mai scapa si pe alaturi...

#18
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Blue Frog e la pamant.... acuma se incearca sa se creeze o aplicatie asemanatoare (BlackFrog) care sa functioneze descentralizat similar cu programele p2p http://www.okopipi.org/   Deocamdata e doar faza de proiect.

Haideti sa mai discutam si despre metode ACTIVE de combatere a spamului, nu numai de filtre. Folosind o politica mai agresiva in aceeasta privinta, am reusit sa reduc spamul cu 70 %. Restul poate fi lasat, intr-adevar pe seama filtrelor...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate