Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lcd-uri obositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

Poll: Lcd-uri obositoare (342 member(s) have cast votes)

Algeti sincer optiunea care va caracterizeaza

  1. Lcd-ul ma oboseste teribil ...mult mai rau ca crt-ul ..nu pot lucra noaptea la lcd (23 votes [6.73%])

    Percentage of vote: 6.73%

  2. Lcd-ul ma oboseste putin ai mult ca Crt-ul (26 votes [7.60%])

    Percentage of vote: 7.60%

  3. Lcd-ul ma oboseste la fel ca Crt-ul (24 votes [7.02%])

    Percentage of vote: 7.02%

  4. Lcd-ul ma oboseste mai putin dacat Crt-ul (60 votes [17.54%])

    Percentage of vote: 17.54%

  5. Lcd-ul ma oboseste mult mai putin ca Crt-ul (90 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. Lcd-ul este extraordinar..nu ma oboseste deloc...pot sa stau la el si noaptea si chair si 10 ore pe zi si nu simt nimic...crt-ul ma distrugea..la gunoi cu el (119 votes [34.80%])

    Percentage of vote: 34.80%

Vote Guests cannot vote

#109
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Incearca sa exploatezi avantajele formatului wide - tine aplicatii deschise in partea dreapta (winamp, ym, taskbar-uri), utilizeaza widget-uri, aranjeaza-ti spatiul de lucru, reorganizeaza-ti ferestrele, sa nu mai fii asa invidios pe cele cu aspect normal.

#110
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Mi-am luat un LG 1918S, am stat si 16 ore la el si e ok. Oboseala apare dar nu se compara cu cea de pe CRT B) . Foarte importanta e reglarea in functie de luminozitatea ambianta, adica sa nu fie prea luminos. Noaptea o iluminare a peretelui din spatele monitorului cu o lampa de birou cu o lampa de culoare alba ajuta. La LG sunt mai multe preseturi (normal, night text, night video etc.), chiar functioneaza.

Edited by Wotan, 25 August 2007 - 03:23.


#111
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
exista cumva vreo posibilitate la un 19" wide sa nu se mai vada imaginea latita :angry:
fotografiile se vad urat rau ,,personajele zici ca-s batute in cap si pitice.
e vreo setare ascunsa de care sa nu stiu?? :death:
poate ma ajutati si pe mine  :)

#112
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 flavius1611, on Aug 29 2007, 12:04, said:

exista cumva vreo posibilitate la un 19" wide sa nu se mai vada imaginea latita :angry:
fotografiile se vad urat rau ,,personajele zici ca-s batute in cap si pitice.
e vreo setare ascunsa de care sa nu stiu?? :death:
Setarea este sa-i dai o rezolutie normala nativa 16:9 si o sa se stabileasca raportul corect. De ex eu pe laptop am 1280/800 si e oki. Vezi si tu ce rezolutii poate monitorul si da-i una care sa fie 16:9.

#113
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
nu ma pricep foarte tare la ele,dar o sa incerc
alta posibilitate nu exista? nu?

#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca exista. O rezolutie corecta cu raportul 16:9 face minuni. Incearca 1280/800 sau 1600/900 sau combinatii ale lor. Oricum uita de rezolutii 4/3 ca nu ai ce face cu ele pe un 16:9.

Edited by andreic, 29 August 2007 - 11:13.


#115
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
ok
multumesc pt sfaturicand ajung acasa o sa incerc si te anunt ;)

#116
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Un LCD are la specificatii rezolutia nativa, sau maxima. Orice inafara de aia arata urat. Foloseste-o pe cea nativa monitorului tau, si n-o sa ai probleme.

#117
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

This sensitivity actually led me to Wilhelm Reich's research indicating that fluorescent light is very disruptive of ambient energy
Ala care a "inventat" ...orgon-ul???? :lol:  :lol:  :lol:

#118
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
La luminozitate mare și la LCD devine urâtă treaba. În afară de filme și (rar) jocuri, eu îi țin luminozitatea sub 10.

#119
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 raducristin, on Jun 17 2006, 21:24, said:

Nu mai sta pe ganduri. LCD!
Depinde ce vezi pe LCD / CRT, daca-l vezi pe Gioana (ce nu scapa ocazia de fiecare data sa-si probeze renumele) te apuca rasul si ai o stare de buna dispozitie, daca-l vezi pe Basescu si Boc, iar razi, ca la Stan si Bran pana te ustura ochii, daca-l vezi pe Tariceanu  si pe Becali plangi cu muci bei apa multa si-ncepe sa te doara capul, si te-apuca scarpinatul in nas. Pe Vadimel, nu-ti mai zic, vezi crucisi, te sugi la fata si te trezesti ca rontai telecomanda ca Titi Tudor prosopul ! D-aia zic pe cine vezi pe sticla, conteaza si asta ! De aceea propun ca mira de test, pentru cele 2 tipuri de monitoare, chipul tovarasului Ion Iliescu smile.

Edited by ploiesteanu, 11 September 2007 - 11:43.


#120
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Vorba aia..de ce tie frica nu scapi.
Am si eu un lcd ViewSonic va703m si ma oboseste teribil(luminozitate si contrast la minim).Cred ca ma voi intoarce la crt daca nu pot sa scad luminozitatea neoanelor cumva.Aveti ceva idei?

#121
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Din driver-ul placii grafice ai incercat sa mai scazi din luminozitate ?

#122
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Pai pot scadea luminozitatea si din meniul de culori si din driver dar si un ecran complet negru e florescent si foarte luminos.Nu mai zic ca si scrisul e foarte neclar desi am incercat sal reglez in toate felurile.Cu Crt-ul totul era in regula..lacrimam dupa 2 ore si ma durea capul..cu asta dupa 5 minute sunt varza.

Edited by CPX, 06 November 2007 - 20:27.


#123
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Daca ai asa de multe probleme cu el, mergi la garantie.

#124
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu am garantie..a fost cadou :deadtongue: .

#125
cip85

cip85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.08.2006
Pt mine LCD-ul e super. De la monitoarele cu tub (dupa un timp mai indelungat de folosire) imi apar pete rosii pe ochi ... shi sunt foarte foarte obosit ...

#126
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Reactia organismului poate fi diferita de la persoana la persoana, totusi lcd-ul da lumina "naturala" pe cand tubul catodic bombardeaza cu electroni partea vizibila sticla frontala a sa. Ca si persoana care munceste pe diferite tipuri de monitoare pot spune ca si LCD-ul oboseste daca este produs aiurea, sau specificatiile tehnice ale sale il recomanda pentru un anumit mediu. Incercati sa cumparati LCD-uri de calitate, inainte de a le cumpara verificati daca producatorul/vanzatorul va ofera "Declaratia de Conformitate", daca aceasta lipseste puteti refuza produsul sau ulterior va puteti adresa OPC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate