Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

NiMH vs. NiCd

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
care acumulatori sunt mai buni pt aparatele foto digitale?? NiMH sau NiCd? si de ce??

#2
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Evident ca NiMh(apropu eram la Carrfoure la standul de acumulatori si un nene ii expluca consoarteai ca acc NiMh, adica nichel mangan sunt mai buni decat NiCd )Se mai gasesesc NiCd? Nu vreau sa vb prostii da mergi pe NiMh!!!!

#3
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
ca am gasit pe aici la oferta, 4 acumulatori, NiMH la 2600, fara efectul de memorie...10 euro. se merita?

#4
ftraian

ftraian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.09.2003
NiCd au rezistenta interna mai mica deci se incarca mai repede blitzul !! Problema lor e efectul de memorie mai accentuat. De aceea nu se mai prea produc si nu cred ca au ajuns la puteri foarte mari.

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
NiCd= nichel-cadmiu, NiMH=Nichel-Metal Hibrid. Ca putere instantanee NiCd sunt cei mai buni din cate stiu eu,insa efectul de memorie mai mare dar nu cu mult fata de NiMH. NiMH sunt mai ecologici asta ar fi marele avantaj :D , sper sa nu ma fi inselat.

#6
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
NiMh
NiCd
cateva detalii despre baterii in zona foto.... (lasa putin sa termine de incarcat pagina ca sa te duca exact la paragraful cu pricina)

#7
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
E bun pretu 4 la 10 euro. Fara efect de memorie nu exista !

#8
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
eu asa am gasit...scria si pe pachet

#9
zztop

zztop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2005

View Postexorcistul, on Jun 7 2006, 14:15, said:

NiCd= nichel-cadmiu, NiMH=Nichel-Metal Hibrid. Ca putere instantanee NiCd sunt cei mai buni din cate stiu eu,insa efectul de memorie mai mare dar nu cu mult fata de NiMH. NiMH sunt mai ecologici asta ar fi marele avantaj :D , sper sa nu ma fi inselat.

O foarte mica corectie: NiMH: Nickel - Metal-Hydride  (nu Hibrid :) ).

#10
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
NiCD au de obicei capacitati mai mici, dar si rezistenta interna mai mica ceea ce inseamna ca isi cedeaza mai repede si mai eficient energia (fapt important la blitzuri, care se incarca mai repede).
Efectul de memorie poate fi evitat prin descarcarea completa a acumulatorilor inainte de incarcare (in acest sens, un incarcator cu discharge isi face banii).
Alt avantaj al NiCD e numarul mai mare de cicluri incarcare-descarcare (cam 1000, fata de 500 in cazul NiMH)

#11
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
NiMh au un mare avantaj. Nu contin cadmiu, care este toxic. Deci pentru planeta e recomandat NiMh in loc de NiCD

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

View Postth3Shad0w, on 16 februarie 2017 - 16:24, said:

NiMh au un mare avantaj. Nu contin cadmiu, care este toxic. Deci pentru planeta e recomandat NiMh in loc de NiCD
..dupa 10 ani jumate ne-ai lamurit cum e treaba cu bateriile. Bun asa. Apropo, intre timp tehnologia a evoluat si in domeniul acumulatorilor. Acum vorbim de Li-ion, Li-Po...

#13
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Cei cu Litiu nu au efect de "memorie" ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate