Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12194 replies to this topic

#4069
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Asa ar fi fost daca nu alegeai sa se faca conversia, ai fi platit doar 4 eur comisionul.
Ca idee, bancomatul te-a intrebat de conversie pt ca a vazut ca ai card care nu e din Germania.

#4070
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Cum pot sa activez autentificarea cu amprenta?

#4071
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Meniu > Setari cont

#4072
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View PostEduard55, on 17 mai 2018 - 21:46, said:

Cum pot sa activez autentificarea cu amprenta?

Dar se pare ca nu poate fi activata decat daca terminalul este ”de incredere”.

Conditiile ar fi:
1. Sa-l fi utilizat cel putin 7 zile, autentificandu-te cu USER si PASS,
2. ai bifat ”de incredere” si
3. nu sunt sigur de asta, daca in acest interval nu ai schimbat parola.

Acum catva timp, aveam definit acelasi numar de telefon pentru 2 conturi ING. Nu mi se mai propunea niciodata sa-l setez ca terminal ”de incredere” pe niciunul din conturi si implicit nu puteam sa setez autentificarea cu amprenta. Dupa ce am definit pentru contul 2 un alt numar de telefon, am putut seta terminalul ca fiind de incredere si apoi, dupa fix 24x7 ore am reusit sa activez autentificarea cu amprenta.

NB este acelasi terminal, doar ca este dual SIM - contul 1, SIM1 iar contul 2, SIM 2.

#4073
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postdon_dannielo, on 18 mai 2018 - 09:41, said:

Meniu > Setari cont
Logic ca de acolo. Dar nu îmi da voie

#4074
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Daca platesc cu cardul de euro in alta valuta, se aplica tot curs nesimtit ING sau e mai aproape de realitate? De exemplu sa platesc cu cardul de euro la unguri in HUF-ul lor. Dar daca extrag la bancomat in alta valuta decat euro, e tot comisionul fix de 4 euro sau au si comisioane de schimb valutar sau alte magarii?

Edited by Catean, 24 May 2018 - 18:12.


#4075
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Sunt praf astia la ing..... vreau sa activez autentificarea cu amprenta si imi spune ca telefonul nu are asa ceva......desi el are si functioneaza cu alte aplicatii!Posted ImageIn versiunea belgiana a ing app cu acelasi telefon merge perfectPosted Image

Edited by talex007, 24 May 2018 - 20:29.


#4076
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCatean, on 24 mai 2018 - 18:12, said:

Daca platesc cu cardul de euro in alta valuta, se aplica tot curs nesimtit ING sau e mai aproape de realitate? De exemplu sa platesc cu cardul de euro la unguri in HUF-ul lor. Dar daca extrag la bancomat in alta valuta decat euro, e tot comisionul fix de 4 euro sau au si comisioane de schimb valutar sau alte magarii?

Se aplica cursul Visa.
Stai, eu vorbesc acum de BT ca la ei am card de euro. Si la plata POS (alta valuta) ori retragere numerar bancomat strain (alta valuta) conversia sa face la cursul Visa. Si stii cat de bun este cursul? Excelent. Eu chiar m-am mirat.

Ma gandesc ca si la ING se aplica la fel.

#4077
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce model?

#4078
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Posttalex007, on 24 mai 2018 - 20:24, said:

Sunt praf astia la ing..... vreau sa activez autentificarea cu amprenta si imi spune ca telefonul nu are asa ceva......desi el are si functioneaza cu alte aplicatii!Posted Image(...)
Stai liniștit, pentru minunăția lor de aplicație, telefonul nu e încă „de încredere”...Posted Image  Am pățit-o și eu și ăsta a fost răspunsul ce l-am primit de la Call Center, „să mai lucrez cu aplicația în modul clasic și, la un moment dat, voi putea activa și autentificarea cu amprentă”! Na, acum am autentificare cu amprentă și îmi cere și confirmare cu SMS!  Aplicația păcii...Posted Image

#4079
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCatean, on 24 mai 2018 - 18:12, said:

Daca platesc cu cardul de euro in alta valuta, se aplica tot curs nesimtit ING sau e mai aproape de realitate? De exemplu sa platesc cu cardul de euro la unguri in HUF-ul lor. Dar daca extrag la bancomat in alta valuta decat euro, e tot comisionul fix de 4 euro sau au si comisioane de schimb valutar sau alte magarii?

Se aplica cursul Visa, iar comisionul este cel de 4 Euro per extragere, exceptie fiind daca nu cumva Banca / ATM-ul de unde extragi te comisioneaza separat.

#4080
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostDokken, on 25 mai 2018 - 10:35, said:

Se aplica cursul Visa, iar comisionul este cel de 4 Euro per extragere, exceptie fiind daca nu cumva Banca / ATM-ul de unde extragi te comisioneaza separat.

Deci, prin cardul de Euro al ING, ocolim cursul nesimtit ? Ooo, pai atunci am totul rezolvat. Cand esti in afara RO, folosesti cardul de euro, chiar daca nu esti in tara care foloseste euro.

Edited by Catean, 25 May 2018 - 11:06.


#4081
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCatean, on 25 mai 2018 - 11:06, said:

Deci, prin cardul de Euro al ING, ocolim cursul nesimtit ? Ooo, pai atunci am totul rezolvat. Cand esti in afara RO, folosesti cardul de euro, chiar daca nu esti in tara care foloseste euro.

Pai bineinteles. Eu l-am folosit de cateva ori cu succes. Si culmea, aveam conversie la valoare de bnr, adica un curs exemplar.

Edited by MembruAnonim, 25 May 2018 - 11:09.


#4082
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCatean, on 25 mai 2018 - 11:06, said:


Deci, prin cardul de Euro al ING, ocolim cursul nesimtit ? Ooo, pai atunci am totul rezolvat. Cand esti in afara RO, folosesti cardul de euro, chiar daca nu esti in tara care foloseste euro.

Da, ocolesti unul din cele doua cursuri nesimtite!
Trebuie sa gasesti insa o rezolvare pentru a face exchange intre RON si EURO la un curs mai avantajos decat cel al bancii, intre conturi.

Si ai cateva variante destul de simple:
- extragi RON de la orice ATM din RO, schimbi la o casa de schimb valutar ce are cel mai bun curs si apoi Euro ii depui in contul de Euro prin ATM-urile ING multimat, cu 0 comision;
- daca ai in cercul de prieteni / colegi persoane care isi incaseaza salariul in Euro in cont Euro la ING, atunci va exista un interes reciproc: tu vrei Euro, el vrea RON, faceti transfer bancar reciproc la cursul BNR, ce va multumi pe amandoi, cu 0 comisioane. SAU: exemplu de la vechiul loc de munca: pe bulletin-board-ul intern erau anunturi de schimb valutar la cursul BNR (win-win pentru fiecare).

#4083
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se complica aiurea. Isi deschide cont euro la bt si a scapat de bataia de cap. Depune euro la ghiseu gratuit. Costul cont +card este de doar 3 euro pe an. Un fleac.

#4084
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2018 - 17:25, said:

Se complica aiurea. Isi deschide cont euro la bt si a scapat de bataia de cap. Depune euro la ghiseu gratuit. Costul cont +card este de doar 3 euro pe an. Un fleac.

Nu e cu nimic diferit ce ai zis tu fata de ce am zis eu, decat faptul ca la BT costa 3 Euro / an, pe cand la ING costa 2 Euro / luna.
In rest, si in cazul BT si in cazul ING, pentru a depunde Euro la ghiseu / ATM, trebuie sa ai acei Euro. Iar pentru asta ai nevoie de un exchange - iar aici, fiecare alege varianta cea mai buna, in functie de criteriile personale.

#4085
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDokken, on 25 mai 2018 - 18:34, said:


In cazul ING plateste pe an 12 euro. La bt doar 3. Cum ii vine mai usor.

#4086
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostDokken, on 25 mai 2018 - 17:18, said:



Da, ocolesti unul din cele doua cursuri nesimtite!
Trebuie sa gasesti insa o rezolvare pentru a face exchange intre RON si EURO la un curs mai avantajos decat cel al bancii, intre conturi.



Problema asta e rezolvata. Revolut sau Transferwise.

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2018 - 18:39, said:



In cazul ING plateste pe an 12 euro. La bt doar 3. Cum ii vine mai usor.

La BT? Unde ai comision de incasare 5 lei? No way!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate