Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12196 replies to this topic

#37
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View PostPORTOCAL, on Jun 13 2006, 14:33, said:

Am aflat de la ING My'Line ca celor carora le va expira Cardul Visa Classic in RON (sau il vor pierde, de ex) nu li se va emite un nou card. :cursing:  Vor primi un Mastercard cau Visa Electron insa nu mai pot primi Visa Classic in RON. Ce banca de rahat. Am mai vazut banci care renunta la anumite oferte pentru altele, insa clientii care beneficieaza deja de o astfel de oferta nu o pierd.
ING SUKS BIG TIME! :death:


eu am auzit mai demult ca ing o sa bage cardurile master cu chip, dar nu oricum, ci inlocuindu-le pe cele visa actuale cu banda magnetica, adica renunta la ele, si celor carora le expira, nu li se mai emit altele, ci li se baga pe gat cele master, cu tot cu tarifele corespunzatoare...  :P , explicatia celor de la ing, ca cica alea cu banda magnetica nu sunt suficient de sigure, ca se pot falsifica prea usor (ceea ce este destul de adevarat...), dar totusi, daca un client accepta riscurile, de ce sa-l obligi la masuri de siguranta sporite??
:nonobad:

#38
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postever_forever, on Jun 14 2006, 20:03, said:

eu am auzit mai demult ca ing o sa bage cardurile master cu chip, dar nu oricum, ci inlocuindu-le pe cele visa actuale cu banda magnetica, adica renunta la ele, si celor carora le expira, nu li se mai emit altele, ci li se baga pe gat cele master, cu tot cu tarifele corespunzatoare...  :P , explicatia celor de la ing, ca cica alea cu banda magnetica nu sunt suficient de sigure, ca se pot falsifica prea usor (ceea ce este destul de adevarat...), dar totusi, daca un client accepta riscurile, de ce sa-l obligi la masuri de siguranta sporite??
:nonobad:

Si VISA Classic de la ING are/va avea CIP, deoarece va putea fi folosit numai pentru contul in EUR (deci nu va fi retras de pe piata) iar ING spune ca toate cardurilor lor au chip incepand cu luna mai (inclusiv Visa Electron si Visa Classic). Prin urmare explicatia lor cade. Nu pot decat sa cred ca sunt cretini.

Edited by PORTOCAL, 15 June 2006 - 10:07.


#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPORTOCAL, on Jun 15 2006, 11:06, said:

Si VISA Classic de la ING are/va avea CIP, deoarece va putea fi folosit numai pentru contul in EUR (deci nu va fi retras de pe piata) iar ING spune ca toate cardurilor lor au chip incepand cu luna mai (inclusiv Visa Electron si Visa Classic). Prin urmare explicatia lor cade. Nu pot decat sa cred ca sunt cretini.


am inlocuit azi 2 visa electron. astea noi au chip. comisionul de inlocuire a fost 12RON per bucata. am intrebat-o pe tanti despre pos si a zis ca se folosesc tot cu banda, nu in fanta pt carduri cu chip, dar ca in general in strainatate sa incerc intai pe partea cu chip.


sa imi traiasca.

#40
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postsebulbus, on Jun 27 2006, 15:05, said:

am inlocuit azi 2 visa electron. astea noi au chip. comisionul de inlocuire a fost 12RON per bucata. am intrebat-o pe tanti despre pos si a zis ca se folosesc tot cu banda, nu in fanta pt carduri cu chip, dar ca in general in strainatate sa incerc intai pe partea cu chip.
sa imi traiasca.

Sa nu uiti sa mai pui 14 RON administrare in primul an si 28RON administrare dupa.

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postever_forever, on Jun 12 2006, 00:51, said:

Am zis "bietul ING" la inceput, pentru ca din pacate aceasta ecuatie nu prea functioneaza pe piata romaneasca, aceasta "cerere masiva" de carduri este de fapt artificiala, fiind provocata de anumiti romani "intreprinzatori", care castiga bani din anumite "chestii". ING-ul va lua o mare tzeapa, pentru ca asa functioneaza economia noastra, cu tzepe...
ING-ul e varza la capitolul carduri comparativ cu marile banci din ro... nu vad ce "cerere" sa existe ca deja e cam saturata piata...

#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPORTOCAL, on Jun 27 2006, 16:04, said:

Sa nu uiti sa mai pui 14 RON administrare in primul an si 28RON administrare dupa.

nu stiu, la mine e al doilea an si mi-au luat 20RON per cont, mi s-a zis. e drept, eram mai atent la cum arata tipa decat la ce zicea, asa ca nu sunt sigur de treaba.

#43
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Portocal, mie mi-au trimis un mail cei de la ING sa ma anunte ca beneficiez de noi servicii....si unele din noile servicii erau comisioanele mai mari. Poate esti tu o exceptie daca zici ca nu te-au anuntat.

#44
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postnepot, on Jun 28 2006, 11:02, said:

Portocal, mie mi-au trimis un mail cei de la ING sa ma anunte ca beneficiez de noi servicii....si unele din noile servicii erau comisioanele mai mari. Poate esti tu o exceptie daca zici ca nu te-au anuntat.

Nu sunt deloc o exceptie, ca mine mai sunt o groaza (adica cea mai mare parte a prietenilor mei). Oricum, serviciilor lor lasa de dorit.

#45
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View PostPORTOCAL, on Jun 28 2006, 12:25, said:

Nu sunt deloc o exceptie, ca mine mai sunt o groaza (adica cea mai mare parte a prietenilor mei). Oricum, serviciilor lor lasa de dorit.
Nici eu nu am fost anuntat si executat cu 20 RON / cont.
Intrucat ma deranjeaza o sa ma duc la oficiul unde am facut cardurile si o sa renunt la ele. Bineinteles ca le-am platit cei 60 RON pe 3 conturi deoarece asa e in romania. Asta e, imi placea ca nu lucram cu handicaptii de la ghiseu si lucram cu un aparat care nu gresea, dar ce sa fac daca s-au porcit ...

#46
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
asta este peste tot
stai sa vezi la mine la BRD cum dispar banii de pe conturi ... un exemplu ??
sapt trecuta am scos de pe are 6 miliaoen lei
aveam 610 RON si dupa scoaterea a 600 RON ... astazi observ cu stupoare ca am - 5,4 RON .. .de ce oare ???

#47
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Se pare astia de la ING se lacomesc. Daca nu era un serviciu unic pe piata inchideam fara probleme contul. 500.000/an mi se pare excesiv pentru un serviciu de baza cum e asta. Asta impreuna cu faptul ca nu si-au anuntat clientii arata ca e bine sa ne orientam si spre altii, asta evident daca apar..

#48
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostDana_H, on Jun 12 2006, 09:37, said:

Mai astept sa mai vad ce fac cu Tiriac-ul...poate ajung si astia in postura combinatiei letale Raiffeisen - Banca Agricola  :naughty:  :death:
Ce vrei să spui cu combinația letală?

#49
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Eu m-am dus la Raiffeisen bazandu-ma pe un oarece renume de banca germana / austriaca. Cand stai insa ca bou' (sau vaca :naughty:) O ORA pentru un prapadit de transfer bancar, concluzia logica nu e ca functionarii Raiffeisen s-au molipsit de naravurile alora de la Banca Agricola ?! Si nu s-a intamplat doar odata asta...

Mai am niste bani pe la ei, dar calc cat se poate de rar p-acolo... :huh:

#50
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Ptr cultura mea generals.. daca vrei sa desfiintezi un card (la ING de ex -> nu-l folosesc deloc; il folosesc in schimb pe cel de servici - Tiriac) cum trebuie de procedat? Il las uitat undeva in nestire? (e gol... se inregistreaza datorii corect (administrare etc)). Sau ii sun sa le zic sa-l "desfiinteze"?

Merci.

#51
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postgtk, on Jun 27 2006, 17:08, said:

ING-ul e varza la capitolul carduri comparativ cu marile banci din ro... nu vad ce "cerere" sa existe ca deja e cam saturata piata...
pe ce te bazezi cand spui asta ?
mie din contra, mi se pare in top. imi place foarte mult ideea de self banking.

View Postnepot, on Jun 28 2006, 11:02, said:

Portocal, mie mi-au trimis un mail cei de la ING sa ma anunte ca beneficiez de noi servicii....si unele din noile servicii erau comisioanele mai mari. Poate esti tu o exceptie daca zici ca nu te-au anuntat.
nici mie nu mi-au trimis in 3 ani nici un mail.

View PostPORTOCAL, on Jun 28 2006, 12:25, said:

Oricum, serviciilor lor lasa de dorit.
daca arunci cu rahat, macar explica-l.

View PostBuzzy, on Jul 6 2006, 14:57, said:

Ptr cultura mea generals.. daca vrei sa desfiintezi un card (la ING de ex -> nu-l folosesc deloc; il folosesc in schimb pe cel de servici - Tiriac) cum trebuie de procedat? Il las uitat undeva in nestire? (e gol... se inregistreaza datorii corect (administrare etc)). Sau ii sun sa le zic sa-l "desfiinteze"?

Merci.
021.402.83.91 - suna-i si intreaba-i

#52
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postzuppy, on Jul 6 2006, 15:04, said:

daca arunci cu rahat, macar explica-l.

Pai in fiecare ING Office nu au decat un singur automat (ATM) pt numerar. Daca ala nu merge, trebuie sa mergi la alt ING Office. Diferenta fata de o banca normala: exista acolo si casierie cu POS de unde poti scoate banii (tinand totusi cont de faptul ca este cont curent cu card atasat si nu este vb de card).

Dupa orele 23 nu mia poti retrage bani ca nu ai cum, nu te lasa sa intrii. Piraues Bank are bancomate in interiorul bancii insa poti deschide usa si la 3 dimineata.

Probleme? Esti intotdeauna trimis la una din cele doua sucursale din Bucuresti.

Depunere/Retragere valuta? Opera Center sau ING.

Comisioane enorme la retragerile de la casierie.

Plati prin OP? Dureaza foarte mult pentru ca ei mai tin banii inca o zi pentru dobanzi overnight (pe care le incaseaza banca). Adica la 9 dimineata pe data de 21 fac un OP catre contul meu in ABN, iar banii sunt trimisi din ING in ABN pe 22, desi contul meu este debitat pe 21. Banii nu au unde sa stea peste noapte decat la una din banci in cazul de fata ING. Daca fac aceeasi trazactie din HVB se face aparoape instant.

Edited by PORTOCAL, 06 July 2006 - 14:54.


#53
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostPORTOCAL, on Jul 6 2006, 15:52, said:

Pai in fiecare ING Office nu au decat un singur automat (ATM) pt numerar.
daca vrei fac poza cu ing office-ul de langa mine (nerva traian) unde sunt 2 multimate si 2 atm-uri.

View PostPORTOCAL, on Jul 6 2006, 15:52, said:

Diferenta fata de o banca normala: exista acolo si casierie cu POS de unde poti scoate banii (tinand totusi cont de faptul ca este cont curent cu card atasat si nu este vb de card).
alta diferenta e ca poti depune banii, nu doar sa-i retragi.
avantaj ing.

View PostPORTOCAL, on Jul 6 2006, 15:52, said:

Dupa orele 23 nu mia poti retrage bani ca nu ai cum, nu te lasa sa intrii. Piraues Bank are bancomate in interiorul bancii insa poti deschide usa si la 3 dimineata.
ai cumparaturi urgente dupa ora 23 care nu se pot plati cu cardul ? pai scoate-l de la alt bancomat (acum nu-mi spune ca o sa pierzi 20.000 de lei  :naughty:)

View PostPORTOCAL, on Jul 6 2006, 15:52, said:

Probleme? Esti intotdeauna trimis la una din cele doua sucursale din Bucuresti.
Depunere/Retragere valuta? Opera Center sau ING.
nu am avut niciodata nevoie in 3 ani, dar intr-adevar nu am lucrat decat cu lei.
daca vrei sa retragi lei, poti sa schimbi la multimat banii.

View PostPORTOCAL, on Jul 6 2006, 15:52, said:

Adica la 9 dimineata pe data de 21 fac un OP catre contul meu in ABN, iar banii sunt trimisi din ING in ABN pe 22, desi contul meu este debitat pe 21. Banii nu au unde sa stea peste noapte decat la una din banci in cazul de fata ING. Daca fac aceeasi trazactie din HVB se face aparoape instant.
aici nu te pot contrazice, nu folosesc decat conturile de la ing si nu m-a interesat cand ajung banii in alt cont.

#54
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Fratilor am citit pe aici dar nici unul nu a zis de overdraftul celor de la ING..unde dobanda a scazut de la 22% la 19,5%...mi se pare mutl mai avantajos sa iau bani de pe overdraft decat sa fac un credit pt nev personale unde imi trebuiesc 10 acte + 1 sapt sa se gandeasca prostii daca mi se acorda sau nu creditul..
Sa nu mai vorbim despre dobanzile exorbitante de la altex, flanco, etc comparativ cu overdraft-ul ING-ului.
Pe mine inca nu m-a dezamagit deloc pana acum, donsoara la care ma duc eu de la ING e mereu amabila si draguta (gara de nord) iar comisionul de 2 milioane si ceva pe an nu mi se pare atat de mare.
Cineva spunea de Reiffeisen....la un salariu de 500 de euro acum ceva timp nu mi s-a acordat un amarat de card de credit..:D pe motiv ca .."asa spune soft-ul, nu stiu de ce".:D

Self banking rullz, pacat ca mai vine cate un mos care vrea sa plateasca factura la nu stiu ce si sta o saptamana la aparat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate