Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12187 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Daca vezi site-ul ING zici ca a fost realizat de un copil ce se juca cu HTML.

Nu numai ca dpdv al designului e o nereusita, dar e clar ca nu e intretinut de nici un fel.


Din pacate bancile noastre fac orice pt mentinerea/cresterea profitului, asa ca o trimitere in masa de anunturi nu ar servi deloc scopului.

Atata timp cat clientul nu stie.. nu il afecteaza :(

#20
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
La birou la tanticile alea sunt niste suporturi de plastic cu pliante tiparite cu comisioanele. Esential e sa stii de unde sa le iei, desi ma distreaza de fiecare data figura pe care o fac cand iau pliantul d-acolo  :lol:

#21
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
si asa aflu si eu ca a marit ING comisionul
oh well, trecem la CEC,comision 0 la retragere :D
da cec are dobanda la cont? ca acel 7% prinde bine :D

ps. Subscriu la ce se zicea, situ ING sucks big time. le-am si trimis cateva mailuri pe tema asta. La al cincilea sau si sinchisit sa imi raspunda, clasicul bullshit ca sometime someday o sa imbunatatim situ

@Portocal - homebank nu e 3 ron /luna?

Edited by remedayin, 11 June 2006 - 12:31.


#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
CEC ? :)

No 1sapm.spam.
La orice agentie sunt tot aceleasi tanti obosite, care tasteaza 10 cuvinte/min pe rasnitele de acum 10 ani.

Daca vfezi ce cozi sunt la ghiseele CEC... o sa ramai la iNG si la Multimat, pt ca al macar e rapid :D

#23
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004

View PostCourage, on Jun 11 2006, 13:31, said:

CEC ? :)

No 1sn..
La orice agentie sunt tot aceleasi tanti obosite, care tasteaza 10 cuvinte/min pe rasnitele de acum 10 ani.

Daca vfezi ce cozi sunt la ghiseele CEC... o sa ramai la iNG si la Multimat, pt ca al macar e rapid :D

cred ca nu ajungi prea des la multimatul de la opera center, ce cozi de la cec, nu ai vazut nimic inca
si cand mai prinzi pe careva care face 50 de operatiunii, iei frumos troleul si te duci la agentia de la odeon :D

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
De asta mi-am pus Home Banking...

#25
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004

View PostCourage, on Jun 11 2006, 14:02, said:

De asta mi-am pus Home Banking...
intrebare
activarea home banking este 75 de ron si 3 ron/luna servicul
ceea ce nu am inteles este acel reactivare servicu = 75 ron
ce inseamna: cumva ca servicul e valabil 1 an si apoi mai trebuie sa platesc iar 75 ron daca vreau inca 1 an?

#26
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
1) Introducere gresita de 3 ori consecutiv a codului PIN sau codului de raspuns - blocare cont ;
2) Introducere gresita de 5 ori consecutiv a codului PIN - blocare digipass

Viata e complexa si are multe aspecte... :D

#27
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostDana_H, on Jun 11 2006, 18:14, said:

1) Introducere gresita de 3 ori consecutiv a codului PIN sau codului de raspuns - blocare cont ;
2) Introducere gresita de 5 ori consecutiv a codului PIN - blocare digipass

Viata e complexa si are multe aspecte... :D


Oricum, in Occident tipul asta de banca: SelfBank (banca pet internet, etc) este cel mai ieftin. La noi ING...well, aplica aceeasi reteta ca si pentru corporatii: comisioane MARI!
Cat despre taxa de reactivare eu ma gandesc ca daca il pierzi (digipass-ul) ar trebui sa iti perceapa o astfel de taxa, pentru ca un digipass blocat poate fi deblocat, iar 75 ron pentru asta este cam mult.
Oricum, vad ca ING a inceput sa-si faca publicitate la TV si probabil ca aveau nevoie sa o finanteze de undeva: din comisioanele noastre. Anyway, toti prietenii mei au facut reclamatii la Directia de Supraveghere a BNR si la ANPC. Daca nu inteleg sa respecte legile (ma refer la ING), sa isi ia bancomatele si sa plece in Olanda, unde nu le-ar merge asa sau in India, unde probabil s-ar comporta si mai nasol.

Si...cat despre comisioane, haide sa vedem: Visa Classic (40 RON anual) nu se mai ofera ci numai Mastercard (50 RON anual). Mastercardul nu poate fi folosit la multimat (nu stiu daca la cel cu numerar poate fi folosit) asa ca, vrei nu vrei, dai 50 RON si mai dai si 28 pe Visa Electron. Sa facem o socoteala simpla: Cont Curent 20 RON + Visa Electron (ca fara nu se poate) 28 RON + Mastercard 50 RON + Homebank 36 RON + extra rol 12 RON + Taxa activare homebank 75 RON = 221 RON, adica 64 EUR. Cu banii astia iti faci cont la HVB (chiar cu mai putin) si ai servicii mai bune (adica daca folosesti internet bankingul pentru p tranzactie, HVBul face plata in aceeasi  nu ca ING, abia a doua zi si asta daca esti norocos).
La Societe Generale in Franta platesti in jur de 84 de euro anual pentru astfel de servicii si este, totusi Franta, unde ai propriul tau consilier bancar, etc. La ING, ai o problema si te duci la ING Office, ti se spune foarte frumos: mergi la sucursala bancii (2 in tot Bucurestiul: Opera Center si Kiseleff). Bataie de joc si nimic mai mult. Oricum, nu cred eu ca ING va ramane multa vreme singura banca care va oferi servicii automatizate la scara larga si in momentul in care va mai sosi o astfel de banca voi fi primul clienti care isi va muta contul de la ING. Nu-mi place felul in care sunt tratati clientii: prin ocolirea normelor legale in vigoare numai pentru a se maximiza profitul.

Edited by PORTOCAL, 11 June 2006 - 20:40.


#28
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Mastercard-ul poate fi folosit si la bancomat, dar doar pentru retrageri, nu si pentru depuneri.

In 2002, cand am vrut sa-mi fac cont la ei (urma sa am la ING Hu si ma gandeam ca poate merge transferul mai repede) plafonul era de 10.000 $ pentru persoane fizice... :lol: Intre timp au mai evoluat...sau involuat ? :D

Posibil sa ma mut si eu, dar depinde de banca...iar lista neagra e destul de lunga  :naughty:

#29
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostDana_H, on Jun 11 2006, 22:05, said:

Mastercard-ul poate fi folosit si la bancomat, dar doar pentru retrageri, nu si pentru depuneri.

In 2002, cand am vrut sa-mi fac cont la ei (urma sa am la ING Hu si ma gandeam ca poate merge transferul mai repede) plafonul era de 10.000 $ pentru persoane fizice... :lol: Intre timp au mai evoluat...sau involuat ? :D

Posibil sa ma mut si eu, dar depinde de banca...iar lista neagra e destul de lunga  :naughty:

Acum nu mai ai nevoie de 10 000, asta e clar.
Iti recomand insa HVB, serviciile sunt calitativ superioare si mai ieftine.

#30
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Dragul meu Portocal,
Nu te mai impacienta degeaba, ca bietul ING nu e vinovat cu nimic, poate doar ca nu au ti-au trimis acasa noile tarife, pe care de altfel le gasesti expuse pe raft langa bancomat, la care se presupune ca te duci regulat, ca de aia ai card la selfbank... Cred ca mai degraba te enerveaza marirea tarifelor ING, care are loc regulat, aproape la fiecare 2 luni. Pot sa-ti spun ca acest fenomen nu e datorita lacomiei celor de la ING, ci se bazeaza pur si simplu pe legea cererii si a ofertei, adica, creste cererea de carduri si conturi la ING => cresc preturile, conform ecuatiei economiei de piata. Am zis "bietul ING" la inceput, pentru ca din pacate aceasta ecuatie nu prea functioneaza pe piata romaneasca, aceasta "cerere masiva" de carduri este de fapt artificiala, fiind provocata de anumiti romani "intreprinzatori", care castiga bani din anumite "chestii". ING-ul va lua o mare tzeapa, pentru ca asa functioneaza economia noastra, cu tzepe...

#31
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postever_forever, on Jun 12 2006, 00:51, said:

Pot sa-ti spun ca acest fenomen nu e datorita lacomiei celor de la ING, ci se bazeaza pur si simplu pe legea cererii si a ofertei, adica, creste cererea de carduri si conturi la ING => cresc preturile, conform ecuatiei economiei de piata. Am zis "bietul ING" la inceput, pentru ca din pacate aceasta ecuatie nu prea functioneaza pe piata romaneasca, aceasta "cerere masiva" de carduri este de fapt artificiala, fiind provocata de anumiti romani "intreprinzatori", care castiga bani din anumite "chestii". ING-ul va lua o mare tzeapa, pentru ca asa functioneaza economia noastra, cu tzepe...

nu inteleg legea asta... nu se poate aplica ce spui tu tinand cont de faptul ca ING are competitie pe piata, nu ofera un produs unic

eu o gandesc asa:
creste cererea de carduri si conturi -> profit mai mare -> servicii mai bune pentru clienti (eventual comisioane mai mici? ).

probabil si ei o gandesc asa dar nu in Romania

#32
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Iti recomand insa HVB, serviciile sunt calitativ superioare si mai ieftine.

Mai astept sa mai vad ce fac cu Tiriac-ul...poate ajung si astia in postura combinatiei letale Raiffeisen - Banca Agricola  :naughty:  :death:

#33
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postever_forever, on Jun 12 2006, 00:51, said:

Dragul meu Portocal,
Nu te mai impacienta degeaba, ca bietul ING nu e vinovat cu nimic, poate doar ca nu au ti-au trimis acasa noile tarife, pe care de altfel le gasesti expuse pe raft langa bancomat, la care se presupune ca te duci regulat, ca de aia ai card la selfbank... Cred ca mai degraba te enerveaza marirea tarifelor ING, care are loc regulat, aproape la fiecare 2 luni. Pot sa-ti spun ca acest fenomen nu e datorita lacomiei celor de la ING, ci se bazeaza pur si simplu pe legea cererii si a ofertei, adica, creste cererea de carduri si conturi la ING => cresc preturile, conform ecuatiei economiei de piata. Am zis "bietul ING" la inceput, pentru ca din pacate aceasta ecuatie nu prea functioneaza pe piata romaneasca, aceasta "cerere masiva" de carduri este de fapt artificiala, fiind provocata de anumiti romani "intreprinzatori", care castiga bani din anumite "chestii". ING-ul va lua o mare tzeapa, pentru ca asa functioneaza economia noastra, cu tzepe...

1.Nu ma duc regulat, pentru ca am homebank  :nonobad:
2. Nu vreau sa repet de un milion de ori, daca legea cere ca ING sa ma informeze individual, atunci sa o faca (end of story).

#34
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View PostMar, on Jun 12 2006, 01:30, said:

nu inteleg legea asta... nu se poate aplica ce spui tu tinand cont de faptul ca ING are competitie pe piata, nu ofera un produs unic

eu o gandesc asa:
creste cererea de carduri si conturi -> profit mai mare -> servicii mai bune pentru clienti (eventual comisioane mai mici? ).

probabil si ei o gandesc asa dar nu in Romania

legea cererii si a ofertei: creste cererea produselor tale-> cresti pretul, scade cererea -> scazi pretul

competitia pe piata inseamna cresterea ofertei de produse (ofera si altii produse asemanatoare) -> scade cererea pt produsele tale -> scazi pretul sau modifici produsele ca sa nu mai semene cu ale altora (de ex. cresti calitatea)

produsul ING are competitie pe piata din punct de vedere al unor caracteristici ale lui, din punct de vedere al altor caracteristici, este un produs unicat pe piata romaneasca, sau cu putini competitori.

Mai simplu spus, carduri ofera toate bancile, dar: nu toate cardurile pot fi folosite la plati pe internet, si in plus: nu toate cardurile care pot fi folosite la plati pe net, pot fi folosite la incasare de plati de pe net, si in plus: nici un alt card nu mai poate fi folosit si pt depunere la bancomat, nu numai retragere (din pct asta de vedere, produsul ING e unicat)

chestia cu "profit mai mare -> servicii mai bune pt clienti" , scuza-ma, dar nu are nimic de-a face cu capitalismul, suna mai degraba a comunism, de ce ar imbunatati serviciile pentru clienti un patron (si deci creste cheltuielile), daca oricum acestia se inghesuie la usa lui sa cumpere???

#35
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postever_forever, on Jun 12 2006, 14:45, said:

chestia cu "profit mai mare -> servicii mai bune pt clienti" , scuza-ma, dar nu are nimic de-a face cu capitalismul, suna mai degraba a comunism, de ce ar imbunatati serviciile pentru clienti un patron (si deci creste cheltuielile), daca oricum acestia se inghesuie la usa lui sa cumpere???
scuza-ma dar eu nu gandesc in stil comunist, gandirea ta se vrea a fi pragmatica , pur capitalista - in realitate este doar simplista si aplicabila doar pe termen scurt.
intr-o firma care se respecta customer hapiness conteaza foarte mult.
singura companie mare din Romania care a mizat pe asa ceva si a castigat mult pe termen lung a fost Connex. din pacate i-au cumparat vomafone si au venit cu concepte diferite.

#36
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostMar, on Jun 12 2006, 15:14, said:

scuza-ma dar eu nu gandesc in stil comunist, gandirea ta se vrea a fi pragmatica , pur capitalista - in realitate este doar simplista si aplicabila doar pe termen scurt.
intr-o firma care se respecta customer hapiness conteaza foarte mult.
singura companie mare din Romania care a mizat pe asa ceva si a castigat mult pe termen lung a fost Connex. din pacate i-au cumparat vomafone si au venit cu concepte diferite.

Am aflat de la ING My'Line ca celor carora le va expira Cardul Visa Classic in RON (sau il vor pierde, de ex) nu li se va emite un nou card. :cursing:  Vor primi un Mastercard cau Visa Electron insa nu mai pot primi Visa Classic in RON. Ce banca de rahat. Am mai vazut banci care renunta la anumite oferte pentru altele, insa clientii care beneficieaza deja de o astfel de oferta nu o pierd.
ING SUKS BIG TIME! :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate