Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diferențe între TFT-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Rog să-mi spuneți ce diferență este între monitoare TFT de renume african, care costă pe la 7 mil, față de cele de firmă (Samsung, Lg, Sony, etc) dar care costă vreo 10 milioane și mai mult. Mă refer la acelaș 17".

Folosesc calculatoru pt a lucra grafică în Photoshop sau Flash, pe viitor poate și un 3D Studio.

Ce să fac? Să iau un TFT de 17" care costă cam 7 milioane (cele mai eftine) sau să iau un CRT de firmă diagonală de 19", care se învîrte tot pe la acelaș preț?

Vă mulțumesc.

Edited by Nigel, 06 June 2006 - 11:49.


#2
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostNigel, on Jun 6 2006, 12:42, said:

Rog să-mi spuneți ce diferență este între monitoare TFT de renume african, care costă pe la 7 mil, față de cele de firmă (Samsung, Lg, Sony, etc) dar care costă vreo 10 milioane și mai mult. Mă refer la acelaș 17".

Folosesc calculatoru pt a lucra grafică în Photoshop sau Flash, pe viitor poate și un 3D Studio.

Ce să fac? Să iau un TFT de 17" care costă cam 7 milioane (cele mai eftine) sau să iau un CRT de firmă diagonală de 19", care se învîrte tot pe la acelaș preț?

Vă mulțumesc.
Poti sa-ti iei un Belinea din Metro, la oferta + un DVD writer, 7,5 mil. Nemtesc.
Timp de raspuns: 8 ms, contrast 500:1. :coolspeak:

#3
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
in cazul tft-urilor samsung schimba monitorul in functie de nr de pixeli morti mai "usor", la minim 3 pixeli la orice monitor si la 1 pixel in cazul a doua modele mai scumpe.. mai exista mici detalii... poti sa vezi linkul
http://www.monitoare...LCD-samsung.pdf

un crt de 19 poate e mai indicat pt aplicatii grafice, dar cam este radiant... poate mai suplimentezi fondul sau poate faci un upgrade pe parcurs..

#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View PostHowzit_90, on Jun 6 2006, 23:17, said:

un crt de 19 poate e mai indicat pt aplicatii grafice, dar cam este radiant... poate mai suplimentezi fondul sau poate faci un upgrade pe parcurs..

Păi asta e, că aș vrea și o imagine de calitate f bună, dar mă gîndesc și la ochii mei.

#5
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View Postsabian, on Jun 6 2006, 12:56, said:

Poti sa-ti iei un Belinea din Metro, la oferta + un DVD writer, 7,5 mil. Nemtesc.
Timp de raspuns: 8 ms, contrast 500:1. :coolspeak:
Misto. Ma bagam daca nu aveam deja Benq.

#6
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Pentru grafica, obligatoriu un monitor de cel putin 19".

#7
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si ca tot veni vorba de sanatate... are sau nu are efect rata de refresh la monitoare lcd?... ca eu unul nu prea vad diferente la alea care pot fi schimbate desi la multe nu se poate schimba rata de refresh

#8
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
Daca conectezi monitorul pe DVI , nu mai poti sa alegi rata de refresh , pt ca nu exista aveasta notiune . Iar pe analogic poti sa tii LCD-u si in 10 Hz , ca nu o sa observi nici o rata de refresh .

#9
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si atunci de ce apare in specificatii aceasta rata de refresh?... eu am un samsung 913N si zice recomandat 1024*768@85MHz (nu mai stiu exact cat era) in specificatiile monitorului....

#10
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
o intrebare f importantaaaa....... cum este mai bun contrastul.... de 500:1 fata de 700:1?
luminozitatea cum trebuie sa fie mai buna 250cd/m2 sau 400cd/m2........

ce imi recomantati??: 3 tipuri de monitoare dar care au urmotoarele caracteristici diferite.....
1.....lumiozitate:400cd/m2 contrast 600:1
2.....luminozitate:250cd/m2 contrast 500:1
3.....luminozitate:300cd/m2 contrast 700:1

la ce sunt bune contrastul si lumionzitatea??? pls tastati care wa pricepeti ca am mare nevoie de niste raspunsuri....

#11
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005

View Posttulu, on Jun 13 2006, 14:28, said:

o intrebare f importantaaaa....... cum este mai bun contrastul.... de 500:1 fata de 700:1?
luminozitatea cum trebuie sa fie mai buna 250cd/m2 sau 400cd/m2........

ce imi recomantati??: 3 tipuri de monitoare dar care au urmotoarele caracteristici diferite.....
1.....lumiozitate:400cd/m2 contrast 600:1
2.....luminozitate:250cd/m2 contrast 500:1
3.....luminozitate:300cd/m2 contrast 700:1

la ce sunt bune contrastul si lumionzitatea??? pls tastati care wa pricepeti ca am mare nevoie de niste raspunsuri....
eu am samsung 940b, 270 cd/m2, si 700:1. luminozitatea, adica cat de tare lumineaza, cat de intens. eu il tim pe al meu la luminozitate 6(maxim 100) si contrast 70(maxim 100), si e ok asa, daca e  prea mare intensitatea (peste 70) ma cam dor ochii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate