Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum scot bujiile din difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Miam luat un cas ieftin si toate is perfecte la el in afara de un lucru. Se aud bujiile de numa'  :ciocan:  Interesant e ca se aud foarte tare doar cand motoru e in sarcina mare. Stiu cat de cat electronica dar nu imi pot explica chestia asta. Ca se aud in functie de turatia motorului este normal, dar sa se auda tare, strident doar cand e in sarcina mare motoru asta nu-mi pot explica  :eek:

So, cum pot fabrica usor un filtru eficient? :help:

Thankx.
:cya:

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
la fel se aude la cielo cateodata cand sunt toate geamurile inchise
cum deschideam un geam (putin, 1 cm), cum nu se mai auzea motorul in boxe :)

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Mda sigxcpu  :ciocan: singur lucru pentru care poti sa iti multumesc este ca mi-ai adus in sus threadu la 'Get latest posts' :)

:ciocan:  :ciocan:

Astept solutii reale. Ii enervand cum se aude. Chiar si cu casetofonu...
Thanx

:cya:

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Dau si eu cu o parere. Nu ar fi mai bine (a se citi mai eficient) sa cauti neshte oameni la vreun atelier ceva care numai asta fac?

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ff simplu, cu un filtru LC, eventual, daca casul nu consuma prea mult, stabilizator cu un tranzistor. Pun o poza cu un filtru LC facut de mine cu care am scos parazitii de pe cas la o rabla de dacia

Attached Files



#6
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
10x aeon,

O intrebare: cat de bine scoate? O alta intrebare: Conteaza pozitia pieselor in acest montaj? Ma refer in special la asezarea bobinelor...
Cum incap 200 spire pe 4 cm? Un singur strat sau ai mers dintrun capat in altu frumos fiecare spira intre alte doua inferioare?

Thank you...
:cya:

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ai putea sa pui un condensator la alternator (sau sa scoti firul verde-DF) si/sau sa inlocuiesti fisele de la bujii sa schimbi capacul de la delco, condensatorul de la delco (am intalnit o singura data) si daca le-ai facut pe toate astea si iai pus si filtru si tot nu merge... este o singura solutie: ALTUL :drac:

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
i0nutzb,

   Thanx, dar la care din bornele de la alternator sa pun? Ce valoare sa aiba? Sa aiba peste 20-25V, nu? Si are rost sa il pun atata timp cat galagia o fac bujiile si delcoul?
    Firul verde? Pai la ce e bun ala si ce omor daca il scot? Ce va merge altfel in masina?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
condensatoarele sunt deja puse, pana si daciile au...filtrul ala e suficient, eu am bobinat la gramada vreo 200 spire, nu sp langa sp :)...daca tot mai ai paraziti, desi nu cred, pune mai multe spire (300). Dar sa nu pui direct pe bara de ferita, dai un strat de hartie, apoi bobinezi, din cand in cand mai pui cate o bucata de scotch casa sustina spirele, apoi dai cu scotch peste totul si lasi doar capetele afara. Pune sarma de Cu emailat, cam de 0.4-0.5 diametru (daca casul consuma mult, adica e de putere mare, trebui sa pui ceva mai groasa)

#10
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Mai, ferita nu am gasit.... un surub de 6 nu e bun? Stiu ca fieru nu are aceleasi proprietati ca si ferita...dar noh...intreb si eu..

:cya:

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:) probabil ca merge, nu e cine stie ce strictete..poti sa folosesti o singura bobina cu 300-400sp cu priza la mijloc..variante sunt destule

mai poti inlocui una din bobine cu un ansamblu format dintr-o dioda paralel cu o rezistenta de 2-3 ohmi (iarasi depinde de consumul casului..)

#12
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
mah aeon


veau sa merg la magazin sa-mi condensatoarele.... ce constat... pe schema scrie 1000 microF!!  :eek:  da' aia nu e cumva 1 pico F?  :rolleyes:  Ce electronica ii asta? :)  :confused:

:cya:

#13
DeVil

DeVil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.06.2003
1 micro F = 1.000.000 pico F
1000 micro F = 1 mili F

E electronica clasica..... :)

#14
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
da... sorry pico ii 10 la -12  :ciocan: sorry...da' ii nano :) nu?

1000 micro F  = 1 nF :) Amu sper ca nu am mai gresit :)

:cya:

#15
DeVil

DeVil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.06.2003
ba da...:)
1 F=10e-3 mF=10e-6 uF=10e-9 nF=10e-12 pF

uF=micro farazi

#16
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
ok 10x pentru confirmare  :) Am gandit bine dar tie ti-am zis o mare prostie  :ciocan: Intotdeauna i-am inversat.. saracii pico si nano  :rolleyes:

:cya:

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu toate daciile au condensatoare ;) sunt condensatoare speciale pt alternator. ai incercat si cu alter fise/bujii?

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dacia mea fabricatie 91 avea, cea de dinaintea ei, fabricatie 79, avea...acum or face economie ciumegii de francezi si nu mai pun condensatoare....oricum se gasesc in magazine, unul trebuie la ruptor, altul la alternator, mai trebuie si fise din acelea cu un fir subtire, care este ca o bobina, nu direct un smoc de sarme....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate