Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

www.cel.ro - doresc sa cumpar de la ei un lcd samsung 19

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
Salut,
Doresc sa-mi schimb monitorul si m-am orientat catre www.cel.ro, deoarece mi se pare ca au preturi OK.

Am ales un samsung, dincate am citit si auzit, sunt printre cele mai bune, asa ca ramane sa ma decid intre 930 BF sau 940 N, care sunt cam tot una, cele 4 gtg ms de la 930 BF sunt aproape la fel cu 8 ms de la 940 B, amandoua au DVI, aceeasi luminozitate, contrast....
Diferenta este mai mult la pret, aprox 100 ron... si la faptul ca 930 BF e Twisted Newmatic.. banuiesc ca alt tip de lcd.. rog pe cineva sa-mi explice mai pe larg..

Intrebarea mea e legata mai mult de aceasta firma, sunt de incredere, in ceea ce priveste garantia, transportul, seriozitatea etc..

Precizez ca sunt din provincie (Oradea).

Ms anticipat
:peacefingers:

#2
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005
Si eu am vrut sa-mi cumpar un 930BF de la cel, dar am facut prostia sa nu sun inainte sa plec de acasa sa intreb daca au monitorul si cand am ajuns nu era nimeni(sambata dimineata fiind), dupa ce i-am sunat am aflat ca nu au monitorul pe stoc, deci ai grija ca nu au pe stoc tot ce scrie acolo
pana la urma l-am luat de la www.emag.ro cam la acelasi pret.

Despre monitor nu sunt prea incantat din cauza ghosting-ului enervant , nu m-am asteptat ca un monitor cu 4 ms gtg sa aiba ghosting.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
eu n-am avut probleme. suna-i.

#4
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Ghosting la 930bf??? Aberezi prietene.

#5
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005

View PostAcerMate, on Jun 5 2006, 20:36, said:

Ghosting la 930bf??? Aberezi prietene.
uite aici , nu prea mi-a iesit poza dar se observa o dara alba la scris cand dau scroll
Attached File  io1.jpg   439.44K   320 downloads

#6
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
ciudat cu ghosting-ul... eu stiu ca 930 bf este un monitor specializat pt jocuri &stuff... sau ma rog...
am sunat la cel.ro si mi-au spus ca trebuie sa se uite in stoc. IN legatura cu transportul mi-au spus ca se platesta o taxa aditionala de 30 ron, iar daca apare o defectiune suporta ei transportul...
daca voi comanda mi-au spus ca voi primi certificat, factura & produsul bine inteles...
ezit sa comand de la emag.ro, am dat un search si se pare ca pot fi si neseriosi in unele cazuri
http://forum.softped...showtopic=60680

timpii de raspuns dintre cele doua modele sunt cam tot atat, deoarece  cel de la gtg * 2 = un fel de timp real..
cred ca sunt cam tot una modelele, 940 B, mai ieftin cu 100 ron
mai exista si alte diferente intre cele doua modele?

am mai intrebat pe cei de la cel.ro cum seprocedeaza in caz de pixeli morti. Mi-au spus ca la modelul 173p+ si ceva asemanator se schimba la primul pixel defect, iar la celelalte modele de samsung daca sunt mai multi decat 3, daca sunt pe centru la nu stiu cati centimetri de margine & stuff. Cei de acolo mi-au spus ca il schimba "cu cea mai mare placere", dar nici ei nu stiu exact ce este mentionat in certificatul de garantie. Stie cineva unde gasesc ceva documentatie referitoare la acesti "mai multi" pixeli morti?

#7
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
alte pareri... pro sau contra
- cel.ro ?
- 940 B sau 930 BF ?

#8
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt super multumit de 930BF-ul meu. In aceasi perioada am mai cumparat si un 730 BF, si acela la fel ... Inca n-am nici un pixel mort, sau cel putin nu e vizibil ... Merita pe deplin monitorul toti banii, mai ales ca are setari automate de contrast si culoare pt jocuri/filme/navigare etc. Joc Fifa 2006 pe el lejer.

#9
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
Mi-am cumparat pana la urma un samsung 940B de la cel.ro, ziua urmatoare a venit prin curier, cu garantie si factura.
L-am testat si mi se pare ok.
Pana acum am avut un CRT Compaq S710 de 17.
Filmele acum mi se vad cu patratele, nu foarte mult, dar vizibil, asa ca am dat vina pe calitatea filmelor. Am testat cu un film full DVD si efectul era foarte mult diminuat, ici colo se mai vedeau, iar daca stateam la 150 cm nu mai observam nimic.
In filme nu apare nici un fel de shadowing sau ghost, nu am nici un pixel mort.
O mica problema ar fi in jocuri care se vad putin sacadat (Hitman Contracts), dar cred ca este o problema de setari.
O alta mica problema ar fi cu softul, magic tune 3.6 care da erori dupa instalare. Cred ca ii trebuie un update.
Eu tin monitorul la 1280x1024 @ 70 Hz.


Raman cu cateva intrebari:
1) ce setari trebuie sa fac pentru jocuri, desi ma joc ocazional?
2) unde pot gasi un update de magictune?
3) am observat ca de exemplu, bara in albastru de la softpedia (din partea de sus) se observa in degrade, nu foarte tare dar vizibil. cred ca este din cauza interpolarii, de la 6 biti la 8 biti, asa ca ar trebui sa-l tin la o rezolutie care nu necesita interpolare. care ar fi aceea?
4) este vreo problema daca tin monitorul la max rez cu 70 Hz, daca in cartea producatorului scrie "recomended refresh" 60 Hz.


Ms anticipat
:peacefingers:

#10
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
magic tune intotdeauna a avut probleme de compatibilitate , trebuie sa gasesti o versiune care se intelege cu sistemul tau , pentru ca nu toate merg .

http://www.samsung.c...tors/magictune/

#11
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View PostHowzit_90, on Jun 11 2006, 17:02, said:

4) este vreo problema daca tin monitorul la max rez cu 70 Hz, daca in cartea producatorului scrie "recomended refresh" 60 Hz.
Ms anticipat
:peacefingers:


reiau intrebarrea lui Howzit.. e vreo problema daca nu tii refresh-ul la 60Hz (care apare pe site ca fiind "optimum")? numai ca eu nu ma gandeam la 70 Hz, ci la 75... anyone?

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu m-am obisnuit sa-l tin la 72

#13
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostConstantinD, on Jun 13 2006, 14:09, said:

reiau intrebarrea lui Howzit.. e vreo problema daca nu tii refresh-ul la 60Hz (care apare pe site ca fiind "optimum")? numai ca eu nu ma gandeam la 70 Hz, ci la 75... anyone?
s-a mai vorbit de o gramada de ori despre asta, refresh-ul la lcd-uri nu e ca la crt-uri. pixelul doar isi schimba sau pastreaza culoare, nu se stinge sau aprinde, deci poti sa-l pui si la 2 Hz ca tot nu afecteaza ochii.

#14
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHowzit_90, on Jun 11 2006, 17:02, said:

2) unde pot gasi un update de magictune?
3.6 e ultima versiune de MagicTune .Se blocheaza deoarece nu-i place sa fie scanat  :death: .Pune folderul unde ai instalat magictune la "Exclusions" la antivirusul tau  :photo:

Edited by razzvann, 14 June 2006 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate