Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Starea drumurilor actualizata zilnic

- - - - -
  • Please log in to reply
2003 replies to this topic

#1873
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cum se mai prezinta drumul Vatra Dornei- Borsa- Barsana- Cavnic- Baia Mare? Am nevoie de ceva genul Duster sau merge facut si cu turism?

Edited by edi10000, 04 March 2018 - 19:41.


#1874
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut tuturor,
Cum se prezinta A1 intre Bucuresti - Pitesti? Trebuie sa plec intr-o noapte si cum noaptea nu se prea vad gropile...

Dar DN1 pana la Sibiu?

Thx,
Dan.

Edited by manead, 26 March 2018 - 08:26.


#1875
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postedi10000, on 04 martie 2018 - 19:41, said:

Cum se mai prezinta drumul Vatra Dornei- Borsa- Barsana- Cavnic- Baia Mare? Am nevoie de ceva genul Duster sau merge facut si cu turism?

E vorba de DN18? Nu lua Duster, un tanc ar fi mai indicat... Sper sa-l faca caci e spectaculos dar si o viteza de 20 km/h e excesiva la ce gropi sunt.

#1876
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postmanead, on 26 martie 2018 - 08:24, said:

Salut tuturor,
Cum se prezinta A1 intre Bucuresti - Pitesti? Trebuie sa plec intr-o noapte si cum noaptea nu se prea vad gropile...

Dar DN1 pana la Sibiu?

Thx,
Dan.
Nimeni?

#1877
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
B1 are ceva gropi, B2 este mai puțin avariata.

#1878
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Dar e68, brasov-sibiu? Ms

#1879
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Oare știe vreunul dintre voi care este starea actuală a DJ792A, între Bocsig (jud. Arad) și Leș (jud. Bihor)? Pe Google maps arată chiar foarte bine, dar acolo imaginile sunt din oct. 2012, în cinci ani și jumătate lucrurile se pot schimba radical.
Mulțumesc.

#1880
puff 007

puff 007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2007

View Postflomelomanul, on 07 aprilie 2018 - 16:25, said:

Oare știe vreunul dintre voi care este starea actuală a DJ792A, între Bocsig (jud. Arad) și Leș (jud. Bihor)? Pe Google maps arată chiar foarte bine, dar acolo imaginile sunt din oct. 2012, în cinci ani și jumătate lucrurile se pot schimba radical.
Mulțumesc.
E bun. In judetul Arad -bun,in Bihor -foarte bun

#1881
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Am facut o mica excursie Bistrita-Intorsura Buzaului si retur zilele astea.
Bistrita-Tg Mures foarte bun.
Tg Mures - Sighisoara bun, incep sa apara probleme pe ici pe colo.
La fel, Sighisoara - Brasov, cu mentiunea ca prin padurea Bogatii au aparut numeroase gropi, unele chiar periculoase.
Intre Tg Mures si Brasov au inceput sa apara in cateva zone chiar alunecari de teren.
Brasov-Harman sosea cu sute de gropi, unele foarte periculoase.
Harman - Intorsura Buzaului : sosea cu degradare vizibila a stratului de uzura, dar cu exceptia a 1-2 zone fara probleme majore.

Concluzia : daca nu se intervine, in maxim 2 ani (cu execeptia Bistrita-Tg Mures) vor aparea mari probleme.

#1882
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Confirm si eu starea drumului Brasov Harman. Plin de gropi, waze era complet depasit la cate gropi erau in realitate. S-a degradat si DN1A fata de cum il stiam.

#1883
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Salut! Ma poate ajuta si pe mine cineva sa aleg cel mai rapid traseu si cel mai bun? Duminica dimineata cred ca intru in Romania dinspre Ungaria si trebuie s-o traversez pana in Moldova, o sa trec pe la vama spre Cahul. De obicei intru in ro pe la Arad.

#1884
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Eu nu prea văd alt traseu decât ăsta: https://www.google.c...d45.8939404!3e0

Este aproape cel mai scurt posibil, aproape în linie dreaptă. Dar, în funcție de zi, poate fi și foarte aglomerat.

Dpdv al calității drumului, până la Brașov nu am informații recente. Însă e doar Autostradă/European, cumva mă aștept să fie măcar peticite gropile apărute peste iarnă. În mare drumul era bun vara trecută când l-am parcurs ultima oară.

După Brașov ai grijă, cel puțin până la limita de județ drumul era praf și pulbere de Paște, foarte multe cratere apărute în primăvară. Am auzit ceva vorbe că au început să-l repare, dar nu știu dacă s-au și apucat.
Până la Tg Secuiesc nu știu exact în ce stare mai e. Recomand grijă.
Tg Secuiesc-Focșani era bun spre foarte bun ultima oară când l-am parcurs, și e și foarte frumos și relativ liber. Sper să nu se fi degradat foarte mult iarna asta.
De la Focșani recomand să o iei spre Galați, iar apoi spre vama Cahul, drumul e bun, chiar dacă mai lung.

Alternativa Tecuci-Valea Mărului-Tg Bujor-Cahul este foarte proastă. Din ce știu, sunt inclusiv zone neasfaltate, nu cred că s-a mai schimbat ceva.

#1885
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Buna seara.
Maine trebuie sa plec pana la Odorhei din Deva. Nu stiu ce ruta sa aleg din Sibiu:
- Medias - Sighisoara - Cristur - Odorhei (mai exista limitarile alea imbecile pe DN14)?
- spre Fagaras - Sercaia - Hoghiz - Odorhei?
si ar ma ifi o varianta din Sibiu - Biertan - ies in DN 14 inainte de Sighisoara..
Ati fi de mare ajutor cei care ati circulat recent pe ruta asta, am fost ultima oara acum 10 ani pe acolo.
MErsi

#1886
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Dar ce treaba ai cu Biertan?? Daca vrei sa vizitezi biserica fortificata da, merita, altfel nu.
Varianta ideala e pe la Medias-Sighisora si la Vantori sa o iei spre Cristur, dar zona asta era mai bombardata, nu stiu daca s-a mai remediat.
Poti sa te uiti si pe harta

http://forum.peundem...php?topic=199.0

#1887
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postalexcrist, on 18 aprilie 2018 - 14:15, said:

Eu nu prea văd alt traseu decât ăsta: https://www.google.c...d45.8939404!3e0

Este aproape cel mai scurt posibil, aproape Ă®n linie dreaptă. Dar, Ă®n funcție de zi, poate fi și foarte aglomerat.

Dpdv al calității drumului, până la Brașov nu am informații recente. ĂŽnsă e doar Autostradă/European, cumva mă aștept să fie măcar peticite gropile apărute peste iarnă. ĂŽn mare drumul era bun vara trecută când l-am parcurs ultima oară.

După Brașov ai grijă, cel puțin până la limita de județ drumul era praf și pulbere de Paște, foarte multe cratere apărute Ă®n primăvară. Am auzit ceva vorbe că au Ă®nceput să-l repare, dar nu știu dacă s-au și apucat.
Până la Tg Secuiesc nu știu exact Ă®n ce stare mai e. Recomand grijă.
Tg Secuiesc-Focșani era bun spre foarte bun ultima oară când l-am parcurs, și e și foarte frumos și relativ liber. Sper să nu se fi degradat foarte mult iarna asta.
De la Focșani recomand să o iei spre Galați, iar apoi spre vama Cahul, drumul e bun, chiar dacă mai lung.

Alternativa Tecuci-Valea Mărului-Tg Bujor-Cahul este foarte proastă. Din ce știu, sunt inclusiv zone neasfaltate, nu cred că s-a mai schimbat ceva.

Deja ma intorc inapoi. Am venit pe drumul marcat de tine pana la Brasov apoi am inconjurat un pic, am coborat pe la Ploiesti ca sa am drum mai bun dar chiar si asa am gasit niste gropi, cu 50 la ora mi-am distrus un cauciuc.

#1888
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Postoaspetele, on 24 aprilie 2018 - 01:45, said:

Dar ce treaba ai cu Biertan?? Daca vrei sa vizitezi biserica fortificata da, merita, altfel nu.
Varianta ideala e pe la Medias-Sighisora si la Vantori sa o iei spre Cristur, dar zona asta era mai bombardata, nu stiu daca s-a mai remediat.
Poti sa te uiti si pe harta

http://forum.peundem...php?topic=199.0
Era o varianta. Ma interesează dacă au scos restricțiile alea imbecile de 30 în curbe, 50 în rest,  și linii continue peste tot, pentru ca ultima oară am făcut depresie pe dn14 ala... De la Sibiu la Sighișoara.  Mersi, ma orienteZ

#1889
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Eu cu Waze-ul inainte si nu ma prea feresc. Si am cam fost la Sibiu in ultima vreme.

#1890
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postaandrei_24, on 24 aprilie 2018 - 11:48, said:

...restricțiile alea imbecile de 30 în curbe...

Restrictiile alea exista in Regulamentul de aplicare a Codului Rutier, panourile doar iti reamintesc...

Art. 123.
Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
a) ia trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
B) in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
c) la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
d) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
e) cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
f) pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
g) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 7,00-22,00, precum si a indicatorului "Accident";
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
i) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
j) cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate