Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Starea drumurilor actualizata zilnic

- - - - -
  • Please log in to reply
2003 replies to this topic

#1693
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Tu mergi prin Tulcea? Sau pe 22D și apoi pe E 87?
Eu am trecut cu bacul pe la Brăila și am mers pe DN 22D din Macin până la Baia de unde am intrat pe european. Europeanul e foarte bun, bănuiesc ca e la fel până la Tulcea.
22D este fără gropi dat cu asfalt vălurit (nu a fost bine compactat stratul de uzură, este așa de 8 ani cel puțin). După Măcin ai două porțiuni cu piatră cubică, câteva zeci de metri fiecare. Trafic foarte lejer și cred că fără radare.
Acum nu știu cum era centura Bucureștiului între Voluntari și A2 anul acesta... Tu ai considerat-o praf, eu o știam acceptabilă așa că poți să-mi ignori postarea, s-ar putea ca ce consider eu de notă 7-8 tu să-i dai 4 (referire la DN 22D).

#1694
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Centura aia, eu am prins-o pe la sfarsitul lui iunie cand erau gropile "largite", pregatite de asfaltare, de aia mi s-a parut asa nasol, intre timp probabil au asfaltat. Stii stilul romanesc de reparare a drumului,intai largesc gropile la ditamai craterele, le lasa cateva zile "la dospit" si dupa aia le acopera...Era nasol rau, nu aveai cum sa le ocolesti, 5-10 km plini de cratere din astea. Acum banuiesc ca le-au acoperit, dar banuiesc ca mai mult de sub-mediocru nu are cum sa fie, acolo e nevoie de o asfaltare completa.

Apropo, aici este o harta cu starea drumurilor destul de corecta din ce-am vazut eu:

http://enjoymaps.ro/...or-din-romania/

Edited by ipopovici11, 09 August 2015 - 14:59.


#1695
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Ok. Ai fost pe Galati-Tecuci? DN 22D e cam ca acel drum... Precizează dacă mergi numai pe european sau pe ruta spusă de mine ca să știu dacă să caut similitudine cu alt drum sau nu. (Dacă ai nevoie, spune-mi niște drumuri parcurse de tine și eu îți voi spune cu care aduce, precizând și anul când am făcut respectivul traseu ca să știi la ce fac referire).

Edited by Bogdansv1, 09 August 2015 - 15:00.


#1696
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostBogdansv1, on 09 august 2015 - 14:59, said:

Ok. Ai fost pe Galati-Tecuci? DN 22D e cam ca acel drum... Precizează dacă mergi numai pe european sau pe ruta spusă de mine ca să știu dacă să caut similitudine cu alt drum sau nu. (Dacă ai nevoie, spune-mi niște drumuri parcurse de tine și eu îți voi spune cu care aduce, precizând și anul când am făcut respectivul traseu ca să știi la ce fac referire).

Da, pe Galati-tecuci am fost recent, e acceptabil.

#1697
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Atunci poți merge și pe drumul spus de mine. La bac cred că e vreo 20 ron, eu am dat 23 pentru doi adulți și doi copii. Încearcă să fii printre ultimii pe bac, așa debarci printre primii. Evită bacurile mari unde intră și TIR-uri, pierzi și 30 min până se încarcă.

#1698
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Salutare,
peste cateva zile trebuie sa fac drumul Iasi-Galati. Problema e ca nu sunt decis pe unde sa o iau dupa Barlad - pe la Tecuci sau pe la Cuca (DN24D). Am inteles ca prin Tecuci starea drumului e acceptabila dar mi-e urat sa merg numai prin sate de la Tecuci incolo (pt un sofer practic tot drumul ala de 70-80km e un sat). De aceea as vrea, daca starea drumului e cat de cat acceptabila, sa merg pe DN24. Nu am mai mers pe acolo de acum 3 ani, deci se poate ca acum sa fie catastrofa.
Poate cineva care a fost mai de curand, anul asta, pe acolo sa imi zica in ce stare e?

Harta de la http://enjoymaps.ro/...or-din-romania/ nu mi se f.realista, de ex:
- portiunea de drum de la Curtea de Arges la barajul Vidraru nu e in nici un caz de rosu ci de galben
- o portiune de drum intre Andrieseni si Nucet/Baita, eu as pune-o lejer la rosu (pe harta e galben)
- drumul de la Deva la Oradea care pe harta e albastru punctat l-as pune galben punctat (sau chiar rosu punctat daca harta ar avea optiunea asta)

Edited by radu000, 09 August 2015 - 15:47.


#1699
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostjORDylica, on 08 august 2015 - 16:25, said:

A fost cineva recent in Moeciu de Sus sau Cheia? Cum este drumul din Moeciu de Jos pana in Moeciu de Sus? Stiu ca drumul era foarte prost si se incepusera ceva lucrari. Se mai lucreaza? Multumesc.
Si din Rasnov in Moeciu de Jos am auzit ca ar fi prost drumul. S-a lucrat/se lucreaza acolo?

Drumul dintre Moeciu De Sus si Moeciu De Jos e excelent, mai bun decat drumul national. A fost recent refacut. Rasnov-Moeciu De Jos e acceptabil, mai prost intre Rasnov si Bran.

#1700
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
DN2D de la Lepsa la Ojdula l-am parcurs joi, 6 august. Se prezinta foarte bine, drum bun, parapeti, marcaj. Ultimii 4-5km de coborare din pacate sunt tot asa, adica asfaltul foarte vechi ca baza si peste pus un pietris fin si mai gros prin curbe, dar am mers lejer cu 30-40km/h.

@radu000: legat de Barlad - Galati iti recomand prin Tecuci. De la Tecuci e mai nasol cu satele, dar macar nu rupi masina. Pe la Cuca, cum iesi din Barlad primii 10-15km sunt teroare, mult mai prosti decat un drum forestier. Apoi devine ok, drum cu asfalt vechi, peticit si ras-peticit, cu bucati pe alocuri de asfalt nou. Daca suporti primii 10km, atunci e chiar ok, aproape ca merita.

#1701
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Prin Tecuci clar!
Pe dincolo am fost eu acum 2 zile, drumul e rau tare intre Barlad si Varlezi(restul e bun), gropi mari, denivelari oribile. Efectiv iti este mila de masina, deci nu recomand pe-acolo chiar daca, intr-adevar, prin Tecuci sunt foarte multe sate.

View Postradu000, on 09 august 2015 - 15:47, said:

Salutare,
peste cateva zile trebuie sa fac drumul Iasi-Galati. Problema e ca nu sunt decis pe unde sa o iau dupa Barlad - pe la Tecuci sau pe la Cuca (DN24D). Am inteles ca prin Tecuci starea drumului e acceptabila dar mi-e urat sa merg numai prin sate de la Tecuci incolo (pt un sofer practic tot drumul ala de 70-80km e un sat). De aceea as vrea, daca starea drumului e cat de cat acceptabila, sa merg pe DN24. Nu am mai mers pe acolo de acum 3 ani, deci se poate ca acum sa fie catastrofa.
Poate cineva care a fost mai de curand, anul asta, pe acolo sa imi zica in ce stare e?

Harta de la http://enjoymaps.ro/...or-din-romania/ nu mi se f.realista, de ex:
- portiunea de drum de la Curtea de Arges la barajul Vidraru nu e in nici un caz de rosu ci de galben
- o portiune de drum intre Andrieseni si Nucet/Baita, eu as pune-o lejer la rosu (pe harta e galben)
- drumul de la Deva la Oradea care pe harta e albastru punctat l-as pune galben punctat (sau chiar rosu punctat daca harta ar avea optiunea asta)

Mda, nu stiu prin alte parti bine, dar in judetul Galati harta corespunde intocmai realitatii, portiunea nasoala de care vorbim e marcata cu rosu, si pe buna dreptate.

Intr-adevar drumul Galati-Tecuci este foarte obositor avand numai sate, plus ca-i si aglomerat

Edited by ipopovici11, 09 August 2015 - 20:50.


#1702
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mai este varianta prin Matca Cudalbi dar asfaltul e mai prost ca pe cealaltă variantă și tot sunt sate, e drept că nu înșirate unul după altul. Intri în Galați pe lângă combinat.

Edited by Bogdansv1, 09 August 2015 - 21:52.


#1703
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pentru cei care vin acasa de la mare, in special cei din sudul litoralului, si care vor sa evite coloana imensa care se formeaza la Eforie - Agigea, le recomand varianta 23 August - Pecineaga - Amzacea - Topraisar - Mereni - Lanurile - Ciocarlia de Sus - Intrare pe A2 pe la Medgidia. Asfaltul este foarte bun. Se merge lejer cu 90 la ora, cu exceptia unei portiuni de 7 km imediat dupa Pecineaga unde au mai ramas doar urme vagi de asfalt. totusi este de preferat asa, decat sa stai 3 ore in coloana pana ajungi la autostrada.
Eu ieri am facut fix o ora din Neptun pana la nodul de la Medgidia, in conditiile in care pe partea cealalta coloana se intindea de la Agigea pana la Tuzla.

#1704
IonutPUM

IonutPUM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2015
Harta de la EnjoyMaps este preluata de la noi de pe forum. Posibil sa nu fie actualizata la zi. Pe forumul meu o puteti gasi "la zi". :)

#1705
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
E clar, merg prin Tecuci Posted Image (masina cu 4-5 persoane plus bagaje, nu-i de mers prin Cuca). De Matca Cudalbi nu stiu ce sa zic, mai vad cand ajung in Tecuci, la inspiratie Posted Image

@Ionut: si care ar fi??

#1706
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postradu000, on 10 august 2015 - 15:22, said:

De Matca Cudalbi nu stiu ce sa zic, mai vad cand ajung in Tecuci, la inspiratie
Drumul e mai prost până în Cudalbi, din ce tin eu minte, apoi se îmbunătățește simțitor. Cea mai proastă porțiune e din Tecuci până în Matca, nu țin minte dacă până la pistă zarzavagiilor sau până la ieșire... asta ca să știi ca ce e mai prost, vei prinde la început.
În Slobozia Conachi se face stânga spre Galați. Să nu o iei pe drumul care duce în fața combinatului, e praf. Mergi pe drumul care te scoate în centură (adică înainte și nu dreapta după calea ferată de lângă combinat). După Smârdan vei trece de patru ori calea ferată...

#1707
IonutPUM

IonutPUM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2015

View Postradu000, on 10 august 2015 - 15:22, said:

@Ionut: si care ar fi??

Forumul este aici:
http://forum.peundemerg.ro/

In boardul Rutier gasiti Harta calitatii drumurilor din Romania. Mai precis aici.

#1708
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
S-a terminat asfaltarea dintre Lumina și Ovidiu, excepție e podul dar n-am văzut lucrări pe el. Nu știu când vor trasa marcajele, acestea și podul pot crea blocaje. Se asfaltează în Ovidiu prin urmare se circulă pe o singură bandă pe sens (de regulă se circulă pe două pentru cei ce nu știu).

S-a terminat asfaltarea dintre Lumina și Ovidiu, excepție e podul dar n-am văzut lucrări pe el. Nu știu când vor trasa marcajele, acestea și podul pot crea blocaje. Se asfaltează în Ovidiu prin urmare se circulă pe o singură bandă pe sens (de regulă se circulă pe două pentru cei ce nu știu).

#1709
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Stie cineva in ce stare e drumul dintre Soveja si Targu Secuiesc?

#1710
IonutPUM

IonutPUM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2015
^ Ana, se lucreaza pe DN2D intre in apropiere de Targu Secuiesc (pana la jumatatea distantei intre Tg Secuiesc si Lepsa). In rest, drumul este foarte bun pana in Focsani. Vidra-Soveja este acceptabil. Daca vii de la Tg Secuiesc o sa prinzi zona aia cu lucrari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate