Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#253
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Se pare ca Electromagnetica -Bucuresti a fabricat centrale Pentaconta-Crossbar incepand cu anul 1968.

#254
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postakajohn, on 23 septembrie 2008 - 08:55, said:



in digitale exista posibilitatea stabilirii filtrelor pe baza a nenumarate posibilitati... se pot prelucra procente, aleator, etc....

la Penta era relativ simplu pentru ca dupa ce dadeai ton la 120 de persoane din 8000 (cam asta era proportia pentru ca se instalau 8000 de abonati si inca 2000 cuplati deci in total 10 000 la 120 de registre de apel) urmatorii nu mai primeau ton de disc pur si simplu... un registru era ocupat in medie 25-30 de secunde din momentul in care se dadea tonul pana se initia selectia... oricum era o chestie super tare Pentaconta si un cunoscator nu trebuia sa alerge prea mult ca sa faca orice dorea el...
si apropos, la digitale poti avea surpriza sa nu poti sa dai nici o comanda pentru ca centrala poate intra intr-o stare de emergency in care sa taie accesul la ea pentru comenzile din exterior...

Akajohn, explica-mi te rog:

1. registrul functioneaza similar cu un line-finder din Step-by-step?

2. Odata ce selectia s-a realizat si abonatul chemat a intrat in legatura cu abonatul chemator, registrul redevine disponibil? Sau numai dupa ce apelul s-a finalizat?
La centralele step-by-step line-finderul si selectorii erau ocupati pe toata durata apelului si reveneau in pozitia de stand-by numai dupa ce abonatul chemator inchidea telefonul.
La Penta cum era?

Multumesc!

#255
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 27 octombrie 2014 - 01:31, said:

Akajohn, explica-mi te rog:

1. registrul functioneaza similar cu un line-finder din Step-by-step?

2. Odata ce selectia s-a realizat si abonatul chemat a intrat in legatura cu abonatul chemator, registrul redevine disponibil? Sau numai dupa ce apelul s-a finalizat?
La centralele step-by-step line-finderul si selectorii erau ocupati pe toata durata apelului si reveneau in pozitia de stand-by numai dupa ce abonatul chemator inchidea telefonul.
La Penta cum era?

Multumesc!
Domnul bate campii cu ocuparea registrului timp de 25-30 de secunde .
Registrele erau de doua tipuri ,erau registrele locale (care desrveau apelurile locale si apelurile de iesire) ,si erau registrele de intrare sau MF care deserveau apelurile de intrare.
Se numeau "MF'" de la multifrecventa.
In medie toate operatiile pe care le facea registrul local dura 9-10 secunde (adica pina la angajarea jonctiuni sau alimentatorului local) ,apoi se elibera .

#256
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Acela era apel reciproc. Era prevăzut funcţional. Dar erau suficienţi numai 2 de 0. După instalarea completă Call Collection chestia cu firul c pentru a opri contorizarea nu prea a mai ţinut. Noi aveam şi numerele de serviciu cu 49 şi 99 De pe ele se putea vorbi şi pe mobil şi interurban. Până la un moment dat cînd cei de la mobil au trimes la Romtelecom  nişte facturi de domeniul SF cu convorbiri făcute de pe numerele de serviciu. După care gata, s-a închis şi magazinul ăsta. Era o metodă de făcut o "legătură" Cel care o vroia forma de acasă la un cunoscut din centrală. CUnoscutul forma din centrală, de pe un 49, numărul dorit, mobil,sau interurban, local nu avea sens. Cînd cel apelat răspundea se făcea legătura între cele două aparate cu un cablu cu două jack-uri. Si uitai de ei. Taxareea se făcea în centrală la numărul apelant cu 49 care susţinea convorbirea pe interurban sau mobil. La cel de acasă taxarea era ca pentru apel normal local. Metoda cu scosul firului era cea mai slabă şi greoaie. Se mai putea pune de exemplu un potenţial permanent pe firul c şi contorul nu mai mişca. Uneori se punea câte un ac la contor dar trebuia să ai grijă să-l scoţi la timp să nu iasă la fotografiat. Oricum trebuia să laşi contorul să mai şi meargă un pic, să nu vină pe listele cu trafic 0.
În ce priveşte registrul local, organ destul de complex, se elibera cum a spus şi Antyr la finalizarea apelului. Ceea ce rămânea angajat, rămâneau că erau mai mulţi, erau multiselectorii şi joncţiunile. SAu alimentatori dacă era apel local. CA timp de angajare al registrului, la apel local era scurt, la apel distant era ceva mai lung. Asta în condiţiile în care capul de locuitor forma cifrele legat una după alta şi nu stătea să se mai gândească la probleme existenţiale între cifre.

Edited by Chivu-Constantin, 28 October 2014 - 02:18.


#257
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 28 octombrie 2014 - 02:03, said:

Acela era apel reciproc. Era prevăzut funcţional. Dar erau suficienţi numai 2 de 0. După instalarea completă Call Collection chestia cu firul c pentru a opri contorizarea nu prea a mai ţinut. Noi aveam şi numerele de serviciu cu 49 şi 99 De pe ele se putea vorbi şi pe mobil şi interurban. Până la un moment dat cînd cei de la mobil au trimes la Romtelecom  nişte facturi de domeniul SF cu convorbiri făcute de pe numerele de serviciu. După care gata, s-a închis şi magazinul ăsta. Era o metodă de făcut o "legătură" Cel care o vroia forma de acasă la un cunoscut din centrală. CUnoscutul forma din centrală, de pe un 49, numărul dorit, mobil,sau interurban, local nu avea sens. Cînd cel apelat răspundea se făcea legătura între cele două aparate cu un cablu cu două jack-uri. Si uitai de ei. Taxareea se făcea în centrală la numărul apelant cu 49 care susţinea convorbirea pe interurban sau mobil. La cel de acasă taxarea era ca pentru apel normal local. Metoda cu scosul firului era cea mai slabă şi greoaie. Se mai putea pune de exemplu un potenţial permanent pe firul c şi contorul nu mai mişca. Uneori se punea câte un ac la contor dar trebuia să ai grijă să-l scoţi la timp să nu iasă la fotografiat. Oricum trebuia să laşi contorul să mai şi meargă un pic, să nu vină pe listele cu trafic 0.
În ce priveşte registrul local, organ destul de complex, se elibera cum a spus şi Antyr la finalizarea apelului. Ceea ce rămânea angajat, rămâneau că erau mai mulţi, erau multiselectorii şi joncţiunile. SAu alimentatori dacă era apel local. CA timp de angajare al registrului, la apel local era scurt, la apel distant era ceva mai lung. Asta în condiţiile în care capul de locuitor forma cifrele legat una după alta şi nu stătea să se mai gândească la probleme existenţiale între cifre.
1.In privinta legaturilor 99% asa este cum spui ,dar ai uita sa spui ,ca noi ii sunam si ii puneam cap in cap .Contorizarea se facea pe 49 sau 99 de la noi.
Ai uitat ca noi foloseam "chatul" in Penta.Puteai pune mai multi abonati sa vorbeasca odata intre ei fara sa fie contorizati.
2.Daca abonatul facea pauze mari intre formarea cifrelor ,nu-l dadea afara temporizarea registrului?
Ps. Nu mai tin minte timpi de temporizare ai RL.

#258
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Daca aveti in plus picioruse de cauciuc pentru telefon (nu neaparat 4), platesc 3 lei pe fiecare piciorus. Cele de la telefoanele EM 72 sunt perfecte.

#259
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Nu neapărat am uitat, dar îţi dai seama că nici nu pot intra în prea multe amănunte. Unele chestii nu le poţi înţelege decât tu sau cineva care a lucrat în PC şi care a fost înfipt bine în meserie. Restul doar citesc dar nu le spune cam nimic. Ai dreptate, îi sunam noi pe amândoi. Taxarea se făcea numai în centrală DAr mai făceam şi alte minuni cînd eram mai tineri şi mai ...De exemplu pândeam joncţiuni pe care vorbeau noaptea târziu , ea sub plapumă să n-o audă mă-sa el la public îngheţat în cabină.Şi-şi imaginau şi povesteau cum ar face sex dacă ar fi alături. . Cînd unul se oprea şi aştepta replica celuilalt noi, eu, apăsam L-ul în joncţiune şi nu se mai auzeau. Celălalt vorbea ca prostu. Cînd tăcea eliberam L-ul. Aştepta replica dar primul habar nu avea ce spusese celălalt. Iar uneori din iubire dădea-n scandal. Şi uite aşa am contribuit şi noi la reglajul demografic şi la micşorarea numărului de avorturi. SAu uneori se băga câte unul de la noi în conversaţie cu ea, urmăream şi numărul. DAcă ţinea bine dacă nu, nu. MAi făceam cu boxa de 10 apeluri, sunam 10 abonaţi şi-i puneam pe toţi în convorbire. Noi ne tăvăleam pe jos de ce auzeam şi ce scandal ieşea. Legături eu nu prea făceam, mă plictisea şi enerva Aveam alte treburi. Erau organe pe care le ştiam bine, suficient de bine ca să-mi pot permite să fac modificări majore în ele. cum ar fi , RL, routine-testul lui, reg MF, markerr grup, relee SK, transmiţător. Dar nu şi traductorul. Nu încă. Şi aveam treabă pe la ele, găseam tot timpul câte ceva de făcut. Fapt pentru care cu legăturile se ocupa celălalt cu care eram în tură, nici nu prea stăteam pe jos la superviziune. Cu RL aşa e daacă făcea pauze prea lungi era prima camă la 30s şi a doua tot aşa. Deci puteai să stai între cifre până te plictiseai, la fiecare aproape un minut să nu te arunce în ocupat. Multe chestii le-am uitat. Dacă nu au mai fost folosiite!!. Mai erau şi temporizările electronice, scurte, care parcă aveau releul mt. Astea 2 cu camele nu mai ştiu ce releu aveau. DAr mi se pare că existau şi la 30 şi la 20 de secunde. La Giugiului din ce mi-aduc aminte am făcut o combinaţie prima la 30 a doua la 20 ca să mai scurtez timpul de ocupare. Desigur ar fi suficient să arunc un ochi pe un plan de registru sau marker şi revine tot. Dar cum asta nu se va mai întâmpla niciodată se va şterge tot. Am avut şi şansa să pun mâna pe un pistol de conectat. Aşa mi-am permis să fac multe schimbări în echipament de-a lungul timpului. Şi am avut unii şefi pricepuţi cu care puteam să fac din astea, dar şi destui neaveniţi cu care tot îmi permiteam să fac din astea pentru că oricum se uitau ca curca-n scânduri.Pe impostori îi prindeam repede cu o chestie şi nu numai. Era o eroare pe care o faceau destui, aduceam cumva vorba şi întrebam de cine este angajată joncţiunea de intrare. De către joncţiunea de ieşire, evident şi de la sine înţeles, cum poţi să întrebi aşaceva, ce dumnezeu? spuneau ei, unii.  DAr oops, surpriză. Na că vinovat de angajare e transmiţătorul, fir-ar al naibii.  Pistolul mi l-a lăsat Ichim Rodica de la Teleconstrucţia. Nu ştiu dacă-ţi spune ceva numele. Ţuinea o cunoştea bine. DAr toate au trecut iar acum nu mai poţi spune decât ce spuneau odată alţii mai în vârstă iar noi în sinea noastră îi luam în rîs : unde sînt acele vremuri?

Şi încă ceva pentru cel care întreba de registru, nu poate fi nici o similitudine între un "line-finder" de tip rotary şi un registru local În Penta Conta există două organe majore cele de comutaţie care rămân angajate pe toată perioada convorbirii şi cele de comandă care se eliberează de fiecare dată la stabilirea legăturii pentru a putea deservi alte apeluri  cum e şi RL sau registrul MF

#260
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009
Da am cunoscut-o pe Ioachim Rodica.
Cea mai mare distractie a prietenilor mei era sa vina ,cand eram eu dupa amiaza [ in general duminica] si sa asculte pe Routine-Testul de jonctiuni de iesire ,si sa agate fete.
Din fosta sectie Titan [ Titan 1.2 si 3 ,Sulea ,Sud-Est , Berceni ,Piata Sudului] pe cine ai cunoscut?

#261
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Din păcate la ceva vreme după ce a ajuns în America a făcut melanom iar acum nu mai e printre noi. Avea deja 3 copii doi născuţi aici şi unul acolo. DA cu RT le depistai mai uşor pe cele în convorbire. Noaptea în schimb rămâneau aproape sigur cele mai ciudate. Sex la telefon sau alte chestii care se vroiau să fie foarte secrete. Erau unele muieri care cu aşa ceva se ocupau. LA noi, era una Angela pe la Lujerului care "rezolvase" Plevna, a trcut apoi a rezolvat şi Militari. După mai mulţi ani era şef la noi unu Dobrescu, iar la o petrecere a început să se laude cu una Angela care stătea prin Militari. Nu mică i-a fost mirarea când a aflat că deşi se credea şmeker şi singur, era al nu ştiu câtelea la o coadă foarte lungă El lucra atunci în Drumul Taberei, iar la vremea aia fata făcea Drumul Taberei. Dar încerca s-o facă discret fără să afle unul de altul dar nu prea reuşea. Şi se certau ca proştii pentru o paraşută, nici barem prostituată nu era, nu vrea bani. Avea şi soţ, un şofer cam cât uşa, pe care Toni, un tip karate cu centura verde si nu ştiu câţi dan era cât pe ce să-l întâlnească, noroc ca stătea la parter şi avea balcon. Nu am cunoscut pprea mulţi, în Berceni un tip slăbuţ,aveam grijă de numărul lui, a murit, avea un diabet cam nasol, nu mai ştiu cum îl chema, pe Mircea Olteanu reglor, iar la Piaţa Sudului pe Ruse Irina, pe Pop Gelu, ăsta s-a dus şi el, fuma mult. Acolo am lucrat un pic dar nu-i mai ştiu pe toţi.

#262
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Un articol in engleza din 2006 despre centralele Strowger. (pdf)

Attached Files



#263
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Si un blog interesant tot despre Strowger - explica cum functioneaza:

http://www.britishte...om/howauto1.htm

#264
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
În România a existat cel puţin o centrală Strowger pentru telefonie. Dar era de mică capacitate.
Se pare însă că telegrafie & telex a fost mai intens utilizată - tipul TW55.

Însă eu nu am reuşit să pricep un lucru: după ce se forma numărul în centrală, cum ştia semnalul pe ce linie s-o ia. Adică dacă sunai abonatul cu nr. de telefon 666.666 cum ştia să nu nimerească la cel cu 666.665?   :huh:

#265
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Pana in 1995 cand am fost trecuti pe Halcatel, se mai formau gresit numerele, nu des dar se formau, nu stiu daca de la felul cum roteam discul sau din centrala, dar maica-mii nu i se parea iesit din comun sa se formeze aiurea, o auzeam cu "Casa Cutarescu?-Ma scuzati".

#266
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Erau multe chestii mecanice şi uneori nu funcţionau aşa cum trebuie selectoarele.

#267
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
:surprise:    Crossbarul era mai avansat decât credeam    :surprise:
F.r.s.l.f. de japiţe nesătule din România, că măcar una nu au putut păstra aşa de chestie   :disgust:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XKyXCZV_faY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yZV3y-usK_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/54X0cHOLByo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#268
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Puteţi găsi nişte cărţi vechi pe aici: https://openlibrary.org/

#269
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri, pe când plecam de acasă am găsit în coşul de reciclare hârtii o carte despre sistemele P.C.M. la centrale telefonice Penta. Sistemul era utilizat la C.F.R. şi permitea transmiterea concomitentă a 30 de convorbiri telefonice pe o perche de cabluri. Nu ştiam că a existat aşa ceva la C.F.R. în comunism... Conform cărţii se foloseau pe Brăila - Lacul Sărat, Ploieşti - Târgovişte. Cartea e din 1977.

#270
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
În acest număr al "Electrical Communications" se vorbeşte de la pg. 311 (pg. 68 în fişier) despre Centrale Rotary 7D2: https://worldradiohi...-13-1935-04.pdf
642 de centrale Rotary. Număul meu de fix era pe vremuri cu 642 ... dar de la Penta.
Arhiva revistei pe aici: https://onlinebooks....=electricalcomm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate