Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Centrale analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#217
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 14 octombrie 2014 - 12:14, said:

Să înţeleg Antyr, că nu ai făcut niciodată tură de Anul nou. Păcat că era plătită foarte serios, de trei ori plus sporul de noapte. De Anul nou, fără excepţie, în fiecare an, la ora 12, centrala oricare era aia, se bloca. Toate registrele ocupate. CU şanse mari să devii "câştigător" şi să tragi şi lozul cu "capelin ars la o UG". Şi atunci să vezi distracţie. Erau oarece şanse crescute ca în momentul în care-l bagi pe-al doilea (dacă cumbva fuseseră prevăzători şi exista) să se ardă şi acela. În funcţie de rând. Au păţit aşa în Giurgiu 2. Ori, pentru cei care nu ştiu, un rând fărăr alimentare putea bloca întreaga centrală. O centrală lăsată blocată prea mult atrăgea îm lanţ blocarea altora. Caz sigur de puşcărie. Trebuia să te mişti repede.

View PostChivu-Constantin, on 14 octombrie 2014 - 12:14, said:

Să înţeleg Antyr, că nu ai făcut niciodată tură de Anul nou. Păcat că era plătită foarte serios, de trei ori plus sporul de noapte. De Anul nou, fără excepţie, în fiecare an, la ora 12, centrala oricare era aia, se bloca. Toate registrele ocupate. CU şanse mari să devii "câştigător" şi să tragi şi lozul cu "capelin ars la o UG". Şi atunci să vezi distracţie. Erau oarece şanse crescute ca în momentul în care-l bagi pe-al doilea (dacă cumbva fuseseră prevăzători şi exista) să se ardă şi acela. În funcţie de rând. Au păţit aşa în Giurgiu 2. Ori, pentru cei care nu ştiu, un rând fărăr alimentare putea bloca întreaga centrală. O centrală lăsată blocată prea mult atrăgea îm lanţ blocarea altora. Caz sigur de puşcărie. Trebuia să te mişti repede.
In 22 de ani de Romtelecom am prins 9 revelioane.
Preferam sa vin de revelion decat pe 1 ianuarie.
O singura data am fost 6-14/14-22 pe 1 ianuarie si de vreo 2 ori 14-22.

View PostChivu-Constantin, on 16 octombrie 2014 - 14:49, said:

Am prins un cutremur într-o noapte. Eram tot în Militari. 60, 69 cum ai spus. O fi fost tot atunci. Cred că era trecut de 2. Eram mai mulţi. Ăilalţi au plecat pe la 12 cu maşina de noapte să ia covrigi de la Piaţa Unirii. S-au întors, au mâncat covrigii, după care s-au hotărât şi au plecat acasă. Am rămas eu, nu ştiu ce aveam de făcut. Cînd era linişte completă, nici un apel, eram cu capul intr-un canivou, cutremur. La noi nu au căzut capace, m-a cam speriat totuşi, fiind linişte completă şi pe neaşteptate. Dar zdrăngăneau toţi montanţii. Sigur, m-a cam prins dimineaţa, una c-aveam ceva treabă, alta, cine mai avea somn?
Nu ştiu la voi cum era vara dar la noi era infernal de cald. De fapt nu era centrală unde să nu fie foarte cald. LA vremea aia, dacă nu eram cu vreo muiere, faceam baie cu apă rece şi m-apucam de lucru dezbrăcat. După ce se usca apa şi mă-ncingeam iar, făceam alta. Desigur totul era deschis. Iar pe la 3-4 când mă hotăram să mă culc, nu puneam "patul" în centrală ci afară pe casa scării unde era şi uşa la balcon şi cea din centrală. Mai făceam un duş rece înainte. Acolo se făcea curent şi nu se puteau aşeza ţînţarii pe tine. CUm ar fi să fac şi acum un astfel de sport extrem?
Iarna era pe dos. Poate chiar un pic mai rau dintr-un anumit punct de vedere.  Eram de exemplu 3 dintre care şi o ea. CAre se hotăra că cel mai bine doarme între cei doi. Şi nu era vreo babă ci chiar din contră pe la vreo 25-30. Ea chiar dormea a dracu. Dar ei?
Pai ce crezi ca la mine era mai racoare vara ,cel putin in Sud-Est unde eram eu ,era teroare .

#218
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Dar telefoanele publice au mers, dupa cutremur ?

Am citit in jurnalul lui Paul Goma ca in timpul cutremurului din 4 martie 77 postul de radio Bucuresti nu mai emitea, ascultau Europa libera dar care in acele momente nu aflase inca de cutremurul din romania.
A doua zi la 8 dimineata telefonul ii functiona. Povesteste de asemenea ca a gasit cu greu in oras un telefon public in stare de functionare.

Edited by dadarlat, 16 October 2014 - 21:46.


#219
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Şi pe 1 ianuarie se plătea bine. la noi erau unii care alegeau şi 1 ianuarie veneau direct la somn.. DAcă nu aveau ghinion. Se mai trezea cîte un şef să vină să spună la mulţi ani, sau chiar suna dna Matei în persoană. Nu prea era nici trafic. După amiaza pe la 7 era iar teroare cam ca în noaptea de Revelion. În Militari faţă de ce am văzut în alte centrale era trafic cam al dracu de mare. Dimineaţa erau multe fabrici şi uzine,în zilele de lucru, după amiaza toate fabricile mergeau acasă şi s-apucau de. Posted Image vorbit
Goma povesteşte că-i funcţiona dar poate cam greu. Depinde şi prin ce zonă stăteai. În Militari de-a doua zi era totul ocupat prindeai cu greu un apel. În principiu toate telefoanele au mers în continuare.  DAr în afară de traficul intens,din care cauză ori nu aveai ton, ori dacă aveai ton nu se finaliza apelul, publicele se mai blocau şi trebuiau şi golite ca să meargă Ori chiar a doua zi după.., cei de la publice nu ştiu dacă au plecat ei eroici pe teren.

#220
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 17 octombrie 2014 - 00:32, said:

Şi pe 1 ianuarie se plătea bine. la noi erau unii care alegeau şi 1 ianuarie veneau direct la somn.. DAcă nu aveau ghinion. Se mai trezea cîte un şef să vină să spună la mulţi ani, sau chiar suna dna Matei în persoană. Nu prea era nici trafic. După amiaza pe la 7 era iar teroare cam ca în noaptea de Revelion. În Militari faţă de ce am văzut în alte centrale era trafic cam al dracu de mare. Dimineaţa erau multe fabrici şi uzine,în zilele de lucru, după amiaza toate fabricile mergeau acasă şi s-apucau de. Posted Image vorbit
Goma povesteşte că-i funcţiona dar poate cam greu. Depinde şi prin ce zonă stăteai. În Militari de-a doua zi era totul ocupat prindeai cu greu un apel. În principiu toate telefoanele au mers în continuare.  DAr în afară de traficul intens,din care cauză ori nu aveai ton, ori dacă aveai ton nu se finaliza apelul, publicele se mai blocau şi trebuiau şi golite ca să meargă Ori chiar a doua zi după.., cei de la publice nu ştiu dacă au plecat ei eroici pe teren.
Da stiu ca se platea bine si pe 1 Ianuarie tura 6-14/14-22.
Erai de triplu platit plus 2 libere ,bine asta era si de Paste.
Dar ti-am zis eu nu suportam sa vin pe 1 ianuarie dimineata ,aveam eu un fix asa.

#221
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010

View PostChivu-Constantin, on 17 octombrie 2014 - 00:32, said:

Şi pe 1 ianuarie se plătea bine. la noi erau unii care alegeau şi 1 ianuarie veneau direct la somn.. DAcă nu aveau ghinion. Se mai trezea cîte un şef să vină să spună la mulţi ani, sau chiar suna dna Matei în persoană. Nu prea era nici trafic. După amiaza pe la 7 era iar teroare cam ca în noaptea de Revelion. În Militari faţă de ce am văzut în alte centrale era trafic cam al dracu de mare. Dimineaţa erau multe fabrici şi uzine,în zilele de lucru, după amiaza toate fabricile mergeau acasă şi s-apucau de. Posted Image vorbit
Goma povesteşte că-i funcţiona dar poate cam greu. Depinde şi prin ce zonă stăteai. În Militari de-a doua zi era totul ocupat prindeai cu greu un apel. În principiu toate telefoanele au mers în continuare.  DAr în afară de traficul intens,din care cauză ori nu aveai ton, ori dacă aveai ton nu se finaliza apelul, publicele se mai blocau şi trebuiau şi golite ca să meargă Ori chiar a doua zi după.., cei de la publice nu ştiu dacă au plecat ei eroici pe teren.

Goma statea atunci in Drumul Taberei

Edited by dadarlat, 17 October 2014 - 14:29.


#222
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Nu-ti plăcea ţie dar pe unde am mai fost, de exemplu la Piaţa Sudului stăteau la coadă să vină de Revelion , Paşte sau altele care mai erau.
La Goma, chestie literară, greu de crezut că la el mergea telefonul normal, mai ales că el însuşi spune că publicele ioc. Ori toate erau în aceeaşi centrală. În Drumul Taberei 1 era afic mare zonă aglomerată. Cea de la Favorit. La Drumul TAberei 2 mai mic. Dar atunci nu mai conta. Goma o fi avut şi noroc a ridicat o dată telefonul şi a avut ton. A rămas cu impresia că merge bine şi aşa a scris şi în carte. Realitatea era un pic diferită. Nimic nu mai mergea bine. Nici nu avea cum dacă e să ne gîndim numai la Şulea care era scoasă din uz. OAmenii din diverse cartiere formau numere de Şulea numai că nu aveau ieşiri de loc spre Şulea şi congestionau astfel UG. Cu UG congestionată, timp dublu de angajare la markeri,  nici alte apeluri nu plecau şi măreau şi mai mult congestia. E totuşi posibil, nu mai ţin minte tot, ca dimineaţa până s-au dezmeticit toţi, să fi fost trafic mai mic.

#223
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 18 octombrie 2014 - 13:55, said:

Nu-ti plăcea ţie dar pe unde am mai fost, de exemplu la Piaţa Sudului stăteau la coadă să vină de Revelion , Paşte sau altele care mai erau.
La Goma, chestie literară, greu de crezut că la el mergea telefonul normal, mai ales că el însuşi spune că publicele ioc. Ori toate erau în aceeaşi centrală. În Drumul Taberei 1 era afic mare zonă aglomerată. Cea de la Favorit. La Drumul TAberei 2 mai mic. Dar atunci nu mai conta. Goma o fi avut şi noroc a ridicat o dată telefonul şi a avut ton. A rămas cu impresia că merge bine şi aşa a scris şi în carte. Realitatea era un pic diferită. Nimic nu mai mergea bine. Nici nu avea cum dacă e să ne gîndim numai la Şulea care era scoasă din uz. OAmenii din diverse cartiere formau numere de Şulea numai că nu aveau ieşiri de loc spre Şulea şi congestionau astfel UG. Cu UG congestionată, timp dublu de angajare la markeri,  nici alte apeluri nu plecau şi măreau şi mai mult congestia. E totuşi posibil, nu mai ţin minte tot, ca dimineaţa până s-au dezmeticit toţi, să fi fost trafic mai mic.
Nu ai inteles ,preferam sa vin de revelion decat pe intai.
Am avut revelioane in care am facut tura singur (bine am fost ori cu prieteni ,ori cu sotia) dar nu cu cineva din centrala.
De paste numai vorbesc ,cum naiba cadea tura mea numai de paste .

#224
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Interesant: un tip care si-a construit singur o mica centrala Strowger, din diverse piese.

http://freespace.vir...lve/xchange.htm

Ce stiti despre centralele Strowger ? Eu stiu ca erau inainte de a se trece la Rotary. Dar pe acest blog zice ca in Anglia erau majoritare si ca au fost construite pana in 1979, au functionat pana in 1995.

#225
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
"Ha. A fost la un moment dat ceva. Eu lucram la test. Am avut şi noi probleme, cei care trebuia să găsim deranjamentele. Reglorii însă erau în pragul sinuciderii. Au schimbat, un impostor cu iniţiativă,  compoziţia aliajului la pastilele de contact. Iar într-o Pentaconta erau miliarde. Au introdus nici mai mulrt nici mai puţin decăt aluminiu. Trebuiau să aibe molibden şi alte metale rare. La fel la multiselectori dar acolo parca mai puţin. La multiselectori contacte speciale, trebuia să fie foarte fiabile şi să nu se oxideze rapid. Alea cu compoziţia schimbată se îmbrînzeau. Nici celelalte "bune" nu erau chiar aşa bune. Cele belgiene originale cum erau la Sud 2,erau perfecte. Nu mai zic să fi văzut cablajul intern într-un cadru belgian original. Deci aşa este au vrut să scoată metalele rare dar n-a mers. Se uyau  rapid. Trebuia să schimbi empilajul. Nu erau enfişabile. Îţi cam blestemai zilele cînd trebuia să faci asta iar cablahjul după aceea arăta cam varză. Ai înţeles ceva din explicaţia cu bara orizontală?"


Am o intrebare, metalele rare din aceste centrale telefonice nu erau radioactive ? Exista vreun pericol pentru sanatate din cauza metalelor, sau nu ?

#226
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdadarlat, on 19 octombrie 2014 - 15:58, said:

Interesant: un tip care si-a construit singur o mica centrala Strowger, din diverse piese.

http://freespace.vir...lve/xchange.htm

Ce stiti despre centralele Strowger ? Eu stiu ca erau inainte de a se trece la Rotary. Dar pe acest blog zice ca in Anglia erau majoritare si ca au fost construite pana in 1979, au functionat pana in 1995.

În România a fost cel puţin una (am citit într-un manual de existenţa uneia); multe nu cred că au fost pe la noi, că s-a preferat Rotary (era mai avansată).

#227
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Erau doar metale mai rare. Stibiu, niobiu ai şi tu acum în telefon. Plus germaniu, siliciu, arsen, galiu şi desigur aur, argint. Mergi cu ele la tine, le ai în televizor, le ai în cuptorul cu unde mici, sau în orice altceva. Erau rare dar stabile. Şi nu erau combinaţii cu actinide sau lantanide. Şi nici barem alea parca ştiu că nu sînt toate radioactive. Aşa şi cuprul sau fierul dacă e vorba de izotopi pot fi radioactive.
Chestia cu înlocuirea metalelor rare a fost un mic dezastru destul de mare. CAdre întregi cu contacte din caşcaval. La echipament mai vechi, chiar şi produs UEM, nu pomeneam sa fie nevoie să cureţi contactele de pe banc. Nu mai zic de căile de fascicol sau circuitele de conexiune. La Militari 1 mi s-ar fi părut un banc prost, o gluma nesarata sa cureţi un contact de pe banc.. La Piaţa Sudului gluma a devenit realitate. La Sud 2 eram incepator, în 76, dar acolo reglajul cam era o formalitate.Aveau probleme mari totuşi cu o altă ciudăţenie. Transmiţătorii se conectau după o schemă veche, unde, dacă nu mă-nşel aveau nevoie cumva de cale de fascicol şi parcă şi de traductor. Problema nu era asta ci faptul că respectivele CF aveau ceva comun cu unitatea de linie, erau folosite în comun cumva. O blocare prea lungă la transmisie bloca miile. Mai puţin tehnic spus ceva care mergea lent şi cu şanse mai mari de blocare, transmisia, avea ceva comun cu ceva cu angajari multe foarte scurte, cu şanse mult mai mici de blocare şi de care depineau foarte mulţi abonaţi-unitatea de linie partea de comanda.Nicăieri nu mai era aşa. Şi mai aveau şi o nenorocire de minitandem. Din Penta către Sud 1-7A se intra prin acest minitandem. Iar traficul era foarte intens din cauza asta.
Pericol pentru sănătate nu erau metalele rare. Mediul EM afectează nervul acustico-vestibular. S-au făcut măsurători iar în Penta Conta era peste limite. La frecvenţă la Victoria un dezastru. Li s-a dat acul peste cap şi a rămas îndoit. Acxum sîntem în proces cu RTC exact pe tema cu acul. CA  să ne schimbe încadrarea la grupa a 2-a de muncă. Chestia era cunoscută şi recunoscută. Ne-au păcălit şi ne-au dat pentru asta spor de muncă grea. DAr nu şi grupa care trebuia. În schimb ne-au adus la un moment dat pătură din azbest. Era pe-acoşo, mai luam din el, mai dormeam pe el. Habar nu aveam cât e de periculos.

#228
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010

View PostChivu-Constantin, on 20 octombrie 2014 - 18:19, said:

Erau doar metale mai rare. Stibiu, niobiu ai şi tu acum în telefon. Plus germaniu, siliciu, arsen, galiu şi desigur aur, argint. Mergi cu ele la tine, le ai în televizor, le ai în cuptorul cu unde mici, sau în orice altceva. Erau rare dar stabile. Şi nu erau combinaţii cu actinide sau lantanide. Şi nici barem alea parca ştiu că nu sînt toate radioactive. Aşa şi cuprul sau fierul dacă e vorba de izotopi pot fi radioactive.
Chestia cu înlocuirea metalelor rare a fost un mic dezastru destul de mare. CAdre întregi cu contacte din caşcaval. La echipament mai vechi, chiar şi produs UEM, nu pomeneam sa fie nevoie să cureţi contactele de pe banc. Nu mai zic de căile de fascicol sau circuitele de conexiune. La Militari 1 mi s-ar fi părut un banc prost, o gluma nesarata sa cureţi un contact de pe banc.. La Piaţa Sudului gluma a devenit realitate. La Sud 2 eram incepator, în 76, dar acolo reglajul cam era o formalitate.Aveau probleme mari totuşi cu o altă ciudăţenie. Transmiţătorii se conectau după o schemă veche, unde, dacă nu mă-nşel aveau nevoie cumva de cale de fascicol şi parcă şi de traductor. Problema nu era asta ci faptul că respectivele CF aveau ceva comun cu unitatea de linie, erau folosite în comun cumva. O blocare prea lungă la transmisie bloca miile. Mai puţin tehnic spus ceva care mergea lent şi cu şanse mai mari de blocare, transmisia, avea ceva comun cu ceva cu angajari multe foarte scurte, cu şanse mult mai mici de blocare şi de care depineau foarte mulţi abonaţi-unitatea de linie partea de comanda.Nicăieri nu mai era aşa. Şi mai aveau şi o nenorocire de minitandem. Din Penta către Sud 1-7A se intra prin acest minitandem. Iar traficul era foarte intens din cauza asta.
Pericol pentru sănătate nu erau metalele rare. Mediul EM afectează nervul acustico-vestibular. S-au făcut măsurători iar în Penta Conta era peste limite. La frecvenţă la Victoria un dezastru. Li s-a dat acul peste cap şi a rămas îndoit. Acxum sîntem în proces cu RTC exact pe tema cu acul. CA  să ne schimbe încadrarea la grupa a 2-a de muncă. Chestia era cunoscută şi recunoscută. Ne-au păcălit şi ne-au dat pentru asta spor de muncă grea. DAr nu şi grupa care trebuia. În schimb ne-au adus la un moment dat pătură din azbest. Era pe-acoşo, mai luam din el, mai dormeam pe el. Habar nu aveam cât e de periculos.

Patura de azbest pentru ce ? Unde se punea ?

#229
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Cred că au adus-o pentru cazuri extreme, de incendiu. De fapt cu PCI-ul aveau grijă. UMpleau periodic extinctoarele cu CO2. Era bioxid de carbon lichid. Iar ăsta ca să stea lichid mai ales vara la călduri de 40 de grade în centrală, trebuia să fie la presiune destul de mare. Fapt pentru care acele extinctoare erau nişte butelii din oţel gros destul de grele şi de greu de manevrat. DAt fiind natura locului de muncă un potenţial incendiu la echipament nu se putea stinge cu apa sau spumă.Oricum vara, extinctoarele nu rezistau prea mult. Noi cu ce crezi că raceam rapid berea sau altceva.?. Azbestul tot antiincendiu l-a adus, DAr treptat a dispărut complet. FIecare avea nevoie câte o bucată la te miri ce.Un incendiu nu era ceva absolut imposibil, totuşi prin barele de alimentare puteau intra în centrală 2000 de amperi .

#230
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 21 octombrie 2014 - 00:37, said:

Cred că au adus-o pentru cazuri extreme, de incendiu. De fapt cu PCI-ul aveau grijă. UMpleau periodic extinctoarele cu CO2. Era bioxid de carbon lichid. Iar ăsta ca să stea lichid mai ales vara la călduri de 40 de grade în centrală, trebuia să fie la presiune destul de mare. Fapt pentru care acele extinctoare erau nişte butelii din oţel gros destul de grele şi de greu de manevrat. DAt fiind natura locului de muncă un potenţial incendiu la echipament nu se putea stinge cu apa sau spumă.Oricum vara, extinctoarele nu rezistau prea mult. Noi cu ce crezi că raceam rapid berea sau altceva.?. Azbestul tot antiincendiu l-a adus, DAr treptat a dispărut complet. FIecare avea nevoie câte o bucată la te miri ce.Un incendiu nu era ceva absolut imposibil, totuşi prin barele de alimentare puteau intra în centrală 2000 de amperi .
Iarta-ma dar eu nu am auzit de asemenea paturi de azbest in centrala si repartitor (cel putin in sectia IV-Titan.
Si scuza-ma repartitorul de la Sud-Est (posta Vitan) a luat foc , numai tin minte anul ,dar era Pantis ministru.
S-a intamplat intr-o Duminica dupa-amiaza .
Cum s-a intaplat :(eu eram de servici sus in centrala ,eu am fost cel care a chemat pompierii) ,tura din repartitor cu vreo doi din retea au baut si fumat in repartitor ,iar cand au plecat au aruncat tigarile nestinse in cosul de gunoi .In cosul de gunoi aruncasera hartii iar una vata cu accetona dupa ce isi stersese unghiile .
S-a aprins cosul ,iar de la cos mocheta iar apoi s-a intins focul si s-au aprins regletele si cablurile .
Partea proasta a fost ca s-au chinuit pompierii aproape o ora sa sparga usa din repartitor sa intre (usa era metalica si foarte groasa) .De ce s-au chinuit ?
Sau chinuit ,pentru ca aia ,au incuiat si au plecat cu cheia la ei ,in loc sa o aduca in centrala .
Ei bine dupa toata tevatura aia ,eu nu am auzit sa aduca paturi cu azbest . Stiu ca s-au schimbat mochetele si s-au adus unele inifuge (am inteles ca era 800 de marci metrul de mocheta).

#231
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
"Ghinion".Respectivii au mai existat după aceea?
Unde eram eu aduseseră un sul cu astfel de pătură. S-a împărţit şi stăteau printre rânduri în spate. Apoi încet încet s-a topit. Nu era de pus pe jos, era pentru înăbuşit o eventuală flacără. Ţesătură din fire de azbest groase de 2mm.Dar parcă să zic că asta a fost înainte de 89.

#232
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostChivu-Constantin, on 21 octombrie 2014 - 11:19, said:

"Ghinion".Respectivii au mai existat după aceea?
Unde eram eu aduseseră un sul cu astfel de pătură. S-a împărţit şi stăteau printre rânduri în spate. Apoi încet încet s-a topit. Nu era de pus pe jos, era pentru înăbuşit o eventuală flacără. Ţesătură din fire de azbest groase de 2mm.Dar parcă să zic că asta a fost înainte de 89.
Bine inteles ca au existat ,nici macar nu au fost sanctionati . Unul dintre ei era chiar seful de repartitor.
S-a aruncat chestia cum ca ar fi luat foc de la fax.Ar fi facut scurt si s-ar fi aprins hartia de fax.
Minciuni eram acolo cand s-a intamplat .

#233
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Offtopic: am un telefon Grigore Preoteasa, RS 7340. si cand il conectez (pe Romtelecom) in loc sa se auda tonul, se aude mereu ocupat. Indiferent ce as face, tot ocupat. Mai demult mergea fara probleme, si de la un timp, e chestia asta, nu il mai pot folosi. Aveti idee care ar putea fi cauza ?

Edited by dadarlat, 21 October 2014 - 20:19.


#234
Chivu-Constantin

Chivu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.05.2014
Pot sa-mi dau cu parerea, telefonul e posibil sa nu mai aibe impedanţa corectă. Trebuie să verifici toatte componentele care se înseriaza ca să dea o anumită impedanţă în bucla. Dacă ai şi schema electrică, cu atât mai bine.
Aaa, şeful de repartitor. Toţi erau informatori. Şi membri cotizanţi. Tabu. Sigur, cum dracu să dispară un exemplar aşa de preţios. Şefii de centrală erau rulaţi mult mai uşor dar cei de repartitor sau de reţea erau cam inamovibili.

Edited by Chivu-Constantin, 22 October 2014 - 00:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate