Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce e ala un manager?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Am avut o discutie contradictorie cu un prieten, el spunea ca functia de manager intr-o firma e o chestie slaba, ca managerul e ceva asa, un pic mai mult decat necalificatii. Mai exact, a fost vorba de brand manager, la care el a zis ca asta inseamna in  simplu agent de vanzari  :cursing:
Treaba e ca el a lucrat in nu stiu cate locuri, eu intr0unul doar, nici eu nu am o imagine clara a ceea ce inseamna manager, dar sunt sigur ca nu e unul oarecare.
Stiu ca exista  manager general, manager de proiect, cate feluri de manageri exista si cam ce invart ei printr-o firma?

#2
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
daca zicea de asistent-manager ca e o functie slaba  ,zicea adevarul (inseamna secretar(a) dar spuns mai fain) insa Manager e cu totul altceva!

cand zici Manager te gandesti la unul care conduce o activitate (...) ,ia decizii, angajeaza personal pe posturi calificate/ne etc..

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
Brand Manager la firme ca Coca-Cola sau Pepsi din cate stiu eu e ala cu Tico stickerit care are in subordine vreo 5 agenti de vanzari si se ocupa ca firmele la care vinde echipa lui sa prezinte in mod corect produsul (adica in frigiderul de Cola sa fie doar produse coca-cola, sa fie in priza, sa afiseza promotiile).
In Bv salariu la asa ceva parca era vreo 12 mil. si aveai masina.
Cel mai bine e sa ceri job description sau fisa postului

#4
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
pe scurt:
to manage = a administra

#5
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
De exemplu,eu am auzit de Floor Manager...:)
Daca asta nu e treaba  importanta,sa-mi ziceti mie bai! :)

#6
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Depinde si in ce firma e managerul ala. Intr-o multinationala e chestie buna, iar intr-un SRL si daca zice director poate fi pielea p... . Am intalnit din aia care erau directori la un mic SRL si el de fapt ducea la banca ordinele de plata, asta era jobul lui.

#7
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
fisa postului este de baza.
cine e mai mare : sef sectie sau sef birou ?? :)

#8
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 cutler, on Jun 4 2006, 13:35, said:

fisa postului este de baza.
cine e mai mare : sef sectie sau sef birou ?? :)
biroul e in sectie sau sectia in birou?  :huh:

#9
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
:photo:
sa vedem organigrama societatii  :peacefingers:

#10
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Trebuie sa admitem de la inceput faptul ca exista multe posturi care au in titulatura lor cuvantul "manager", dar ceea ce face de fapt angajatul respectiv poate fi la nivelul unei persoane semicalificate :) (calificat la locul de munca). In cazul acesta, prietenul tau are dreptate.

Pe de alta parte, insa, un manager, daca ceeea ce face intr-o firma se incadreaza cu adevarat specificului acestei titulaturi, este mult mai mult decat cineva care doar administreaza (dupa cum traducea simplu 2xg). De administrat, si un magazioner isi administreaza stocurile ...

Totodata, un manager nu este un sef. E o diferenta mare de mentalitate intre ei. Din pacate, avem mult mai multi sefi care se cred manageri. Daca ar fi sa incercam o definitie simpla, fara a avea pretentia ca surprindem toate aspectele pe care acest titlu le presupune, putem afirma ca un manager este acea persoana care conduce (nu dirijeaza) o echipa (nu doar un nr. de subordonati) si se foloseste de resursele firmei pentru a atinge unul sau mai multe din obiectivele acesteia ce se incadreaza intr-un plan general subscris scopului acelei companii. Din acest punct de vedere, un manager este cea mai importanta persoana din firma/departament.

#11
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

 progy, on Jun 4 2006, 21:56, said:

Trebuie sa admitem de la inceput faptul ca exista multe posturi care au in titulatura lor cuvantul "manager", dar ceea ce face de fapt angajatul respectiv poate fi la nivelul unei persoane semicalificate :) (calificat la locul de munca). In cazul acesta, prietenul tau are dreptate.

Pe de alta parte, insa, un manager, daca ceeea ce face intr-o firma se incadreaza cu adevarat specificului acestei titulaturi, este mult mai mult decat cineva care doar administreaza (dupa cum traducea simplu 2xg). De administrat, si un magazioner isi administreaza stocurile ...

Totodata, un manager nu este un sef. E o diferenta mare de mentalitate intre ei. Din pacate, avem mult mai multi sefi care se cred manageri. Daca ar fi sa incercam o definitie simpla, fara a avea pretentia ca surprindem toate aspectele pe care acest titlu le presupune, putem afirma ca un manager este acea persoana care conduce (nu dirijeaza) o echipa (nu doar un nr. de subordonati) si se foloseste de resursele firmei pentru a atinge unul sau mai multe din obiectivele acesteia ce se incadreaza intr-un plan general subscris scopului acelei companii. Din acest punct de vedere, un manager este cea mai importanta persoana din firma/departament.
magazionerul gestioneaza stocuri, e un simplu executant, deciziile le iau cadrele de conducere, adica si managerii, care administreaza resursele subordonate lui :angry:

in contextul descris de tine, a conduce = a dirija :mellow:

ADMINISTRÁ, administrez, vb. I. Tranz. 1. A conduce, a cârmui; a gospodări o întreprindere, o instituție, (înv. și pop.) a oblădui, a priveghea, a supraveghea, (înv.) isprăvnici, a ocârmui. (~ un ținut.)

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Depinde foarte mult de cati oameni are in subordine . Daca e vorba de vreun sales manager si singuru' subordonat al lui este tot el , atunci e clar ca titulatura de manager nu are nici o legatura cu activitatea pe care o desfasoara .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate