Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Batalionul disciplinar

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
paishandian

paishandian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2010

 Mirovaia_Scorb, on 1st June 2006, 21:20, said:

Am auzit multe legende despre batalionul disciplinar... Acolo nu se ajunge decât dacă ai insultat un superior pe timpul perioadei stagiului mlitar sau dacă ai comis o infracțiune nu îndeajuns de gravă încât să te bage la mititica, însă sancționată extrem de dur în cadrul armatei.

Nu știu cît de advărată e chestia cu lezarea drepturilor omului, munci silnice sau corvoade subomenești.

Ați cunoscut sau auzit de cineva care a trecut pe acolo ?

8 luni în 1988. A fost nostim. Întrebați ce vă interesează.

#20
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pai, cam tot. Din ce cauza ai ajuns, cum te-ai descurcat, etc. Mie mi s-a parut militaria un cosmar doar cat am tarat sosonu' in ambulator la militar ca sa scap de armata si sa dau admiterea la fete.

#21
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 paishandian, on 9th November 2010, 11:12, said:

8 luni în 1988. A fost nostim. Întrebați ce vă interesează.
la Caracal?
eu fusai p'acolo cu unshpe ani-nainte, ca soldat (terist)
dar nu-mi aduc aminte sa fi fost f'un BD prin apropiere

#22
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 duculeana, on 30th September 2008, 07:39, said:

Si alta chestie: politistii astia din ziua de azi (astia sectoristi) sunt majoritatea niste putori! Ce credeti ca au facut toata vara -au stat la cafele dimineata in centru cand treceam la munca ii gaseam cu detasatii! Deci, in loc sa patruleze si sa-si faca meseria ca sunt platiti din banul public, ei stau la cafele!
Vad ca esti un om hotarat care urla in stanga si-n dreapta propovaduind disciplina.Eu zic sa te duci sa te iei de ei, eventual sa le dai si cateva suturi in cur.

#23
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare,
...stagiul militar l-am facut in perioada septembrie1988--ianuarie 1990 la Caracal...UM 02263....gard in gard cu B.D.-ul.....timp de 3 luni cat a durat instructia+examenul pentru categoria C+E(categoria B avand din civilie)....am vazut destule....dar dupa ce m-am intors de la ACDB,unde am fost sofer dar si instructor pe autobasculanta,am avut ocazia sa vad mai in amanunt ce se intampla peste gard.....
Cei mai multi ar spune ca sunt doar povesti.....dar nu sunt....
Acolo sau petrcut lucruri care pe cei mai multi dintre tinerii din ziua de azi i-ar termina fizic,psihic dar si moral!!
Revolutia.....pe care am trait-o in armata si ma prins pe Canal,....si din care credeam ca nu mai ies viu....mi-a aratat si latura mai putin vazuta a ei.....
Desi am tinut arme diverse in maini la Revolutie....suntem inca destui cei care nu facem o lauda cu acest lucru....
Sunt unul dintre cei care seara de 20 la apel....am terminat cu un "Sa Traiti...".....iar in dimineata de 21 la acelasi apel nenorocit....in afara de faptul ca am fost "gratulati" de ofiteri cu un "buna dimineata,domnilor" pe care nu-l pot uita niciodata.....a mai fost si rugamintea din partea superiorilor de toate gradele...ca sa incercam sa uitam lucrurile mai putin placute petrecute pe Canal timp de 9 luni si sa nu-i judecam prea aspru.....
Tinand cont ca intr-o anumita perioada,un locotenent pe nume Gashpar, se suia cu bocancii la propriu pe spatele meu in spalator,unde apa era de o palma pe pardoseala++multe alte umilinte....iar acum statea cu capul descoperit in fata noastra si se uita la noi mai avand putin sa cada in genunchi.....
Nu i-am judecat.......poate ca am facut rau....poate am facut bine.....

Edited by valecris16, 28 February 2012 - 08:28.


#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Dap
sunt adevarate descrierile de mai sus
si ceilalti care am facut la secu in aceeasi perioada si am stat la alarme cu dizlocare pe timpul revolutiei, si bagati in dispozitive la baneasa si otopeni, eram speriati de BD-u de la Caracal
dar nu am cerut drepturi de revolutionari
au altii

Edited by paznicmare, 28 February 2012 - 09:22.


#25
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
BD-ul ca BD-ul, un Bau-Bau necesar.

Insa Armata obligatorie, dincolo de stupizenii si ham-ham, invata testosteronicul ca gainatul nu poti sa il lasi sa se scurga prin urechi, afara, intre Oameni.

Azi: fiecare pokemonash s-ar crede un Sven.
Ieri: plangea in closetul militar usor si timid, fara sa viseze la sclipiciul Q17, PS15, iPod(naiba).
In fond plamada lor de homunculi e tot aia. Difera glazura ca in fata unei palme sanatoase toti isi striga mamele.

Edited by cuculili, 28 February 2012 - 10:13.


#26
jumba85

jumba85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.01.2013
salut BD Caracal o mare de povesti unele adevarate altele vrajeli am facut armata acolo am fost ultimi care sau ancorporat. tratamentul detinutilor era mizerabil le duceam macare pe furis era unu care era chiar nevinovat ca sincer vreo 25 la suta erau nevinovati le dadeam tigari si coserve cu un bat lung de salcie.iar un bulangiu din arad unu PARVU ADRIAN NE SIFONA ca le dam alimente au fost si bune si rele an unitate se fura cu capu gol.beutura si permisi la greu.

#27
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Gramatica mai putin spre deloc. Se intelege!

#28
Krespo

Krespo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2013

 valecris16, on 28 februarie 2012 - 08:20, said:

Salutare,
...stagiul militar l-am facut in perioada septembrie1988--ianuarie 1990 la Caracal...UM 02263....gard in gard cu B.D.-ul.....timp de 3 luni cat a durat instructia+examenul pentru categoria C+E(categoria B avand din civilie)....am vazut destule....dar dupa ce m-am intors de la ACDB,unde am fost sofer dar si instructor pe autobasculanta,am avut ocazia sa vad mai in amanunt ce se intampla peste gard.....
Cei mai multi ar spune ca sunt doar povesti.....dar nu sunt....
Acolo sau petrcut lucruri care pe cei mai multi dintre tinerii din ziua de azi i-ar termina fizic,psihic dar si moral!!
Revolutia.....pe care am trait-o in armata si ma prins pe Canal,....si din care credeam ca nu mai ies viu....mi-a aratat si latura mai putin vazuta a ei.....
Desi am tinut arme diverse in maini la Revolutie....suntem inca destui cei care nu facem o lauda cu acest lucru....
Sunt unul dintre cei care seara de 20 la apel....am terminat cu un "Sa Traiti...".....iar in dimineata de 21 la acelasi apel nenorocit....in afara de faptul ca am fost "gratulati" de ofiteri cu un "buna dimineata,domnilor" pe care nu-l pot uita niciodata.....a mai fost si rugamintea din partea superiorilor de toate gradele...ca sa incercam sa uitam lucrurile mai putin placute petrecute pe Canal timp de 9 luni si sa nu-i judecam prea aspru.....
Tinand cont ca intr-o anumita perioada,un locotenent pe nume Gashpar, se suia cu bocancii la propriu pe spatele meu in spalator,unde apa era de o palma pe pardoseala++multe alte umilinte....iar acum statea cu capul descoperit in fata noastra si se uita la noi mai avand putin sa cada in genunchi.....
Nu i-am judecat.......poate ca am facut rau....poate am facut bine.....

Posted Image
Salut, posibil sa ne cunoastem !..am fost cam in aceiasi perioada la Caracal.Am terminat stagiul in Martie 1990.Am fost si la Canal unde aveam coloana de basculante cu tov maior Badea, comandantul sc de soferi.Fiind din Bucuresti , omul a intrebat fara a ma obliga, daca il pot duce la Hotarele si sa-l preiau din Gara de Nord.Eu mi-l amintesc pe Glisca, un plutonier cam la 1,95 si gras.Pe sg maj Dufor care  era cam dus cu capul si cam atat.Dintre ai tai mi-l mai amintesc pe Mihai Laciu si pe un tip care ulterior s-a incadrat la Udriste la circulatie,nu-i mai retin numele.Referitor la Batalion, acolo l-am cunoscut pe Sile Pietroi ajuns mare interlop dupa Revolutie.Si inainte si dupa a ramas un bataus renumit dar si un om periculos.Avea o forta fantastica, daca te lovea automat erai la pamant.
Acolo am devenit mai barbat si mi-am dat seama ca viata nu este atat de usoara dar oricum oamenii erau mult mai umani decat astazi.Apoi, in armata am obtinut o calificare GRATIS-dupa terminare am avut o Adeverinta care imi facilitata accesul sa devin instructor auto la Ilioara.O pastrez si astazi ca amintire .Voi incerca sa postez o fotografie din Ianuarie 1990, cu primul pluton de recruti veniti in democratie.Niste copii rasfatati care refuzau efectiv sa execute ordinele, sectoarele, practic aveau numai idiotenii in cap.Precizez ca in timpul Revolutiei nu am tras nici macar un cartus desi aveam 120 .Alti colegi au tras din prostie, la betie si pentru ca totul era un haos generalizat.Fiecare si-a facut de cap asa cum a vrut el, nimeni nu ne-a dat vreodata Ordin sa tragem dar nu toti suntem oameni....deja tindeam sa devenim animale de prada....incepusem sa fim deja capitalisti si ne decimam intre noi fara un motiv anume.Cel mai bun prieten al meu a fost Motan Sorin, un tip din Sibiu si azi pastrez legatura cu el.Un om deosebit.

#29
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
@Krespo,
Da , este posibil sa ne cunoastem.....
Tin minte ca in perioada de instructie petrecuta la Caracal langa BD....dimineata inainte de apel, cand aveam sectoare de facut dar si dupa ,aveam ocazia sa ne mai uitam peste gard in curtea BD-ului....si ce vedeam acolo ne ridica parul pe sira spinarii.
in primul rand acei nefericiti erau scosi la apel,chiar si pe zapada doar in bocanci(fara sireturi) si in niste pantaloni....de la brau in sus erau dezbracati de cele mai multe ori....
Daca vre-un sergent sau alt gradat observa ceva ca nu merge cum trebuie la apel.....ai culcau in zapada si din acea pozitie se facea apelul nominal...
La cantina ne mai intersectam cu acei detinuti....ne mai cereau cateva tigari....sau un pix/creion/chibrit....lucruri foarte importante pentru ei....
Perioada petrecuta pe canal,pana in revolutie sau ce drac a fost, am avut parte de doua masini/autobasculante.....una cu indicativul 463(care mi-a mancat sufletul) iar cealalta cu indicativul 411.....fosta basculanta  a unul banatean pe nume Saitici. Acesta inainte sa fie lasat la vatra la acceptat ca schimb pe un coleg din 'leat'-ul meu pe nume Dragostin....dupa lasarea lui la vatra am devenit schimbul lui Dragostin pe 411....
Aveam si cateva basculante turbo....cu indicativul 422 ....423....424 si 425....masini mai noi. pe cea cu numarul 422 era un bucurestean...Nicu...
Mai tin minte pe Sima florin de pe 415....pe Boanta(coleg la un moment dat cu Nicu pe 422)...pe Traian marinescu care era pe 417....
Parcul auto l-am avut si la Heresti dar si in apropiere de Hotarele,catre final....iar baza unde mai dormeam era in Valea Dragului....
Am carat cu basculanta cam tot ce se poate cara....balastru/pamant/nisip/criblura/piatra sparta.....eram incarcati din gara de la Budesti(noi ai spuneam 'la '2 romani'....) din Soldanu/Radovanu/Luica/Greaca.....
Cand am fost trimisi la unitate in ianuarie 1990 spre a fi lasati la vatra....am fost cazati.....in fostul BD.
Asta ca sa nu ai speriem pe noii recruti....eram echipati toti in vestitele costume matlasate.....imbibate in afara de fumul de motorina cu motorina/ulei si altele la propriu....
Atunci am vazut dormitoarele din acel Bd.....am vazut unde au dormit/trait nefericitii care au primit pedepse/condamnari.....
Nu am cuvinte sa descriu ce am citit scris pe marginile interioare ale ramelor de pat....colturilor de freastra....
Cu fix 6 zile inainte de lasare la vatra....am fost 'prins' fumand o tigare intr-un dormitor stand pe pat....si un locotenent mi-a dat arest....
Asa am vazut si arestul din BD...o incapere mica,cu o soba pe jumatate daramata si vestitul 'tambal' care era ridicat/lasat la anumite intervale orare....tin minte ca soldatii de acolo...cand au aflat ca mai aveam4- 5 zile pana sa plec l-au chemat pe maiorul Badea(comandantul de la aceea vreme) . A venit si mi-a zis sa-l iert pe idiotul care ma dus la arest....
Pana cand am primit acel ordin de lasare la vatra....nu l-am mai vazut pe acel locotenent (asta desi aveam colegi care-l cautatu insistent)....si nici nu eram chemati la vre-un apel de dimineata sau seara......
Amintiri.....

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Dar le aruncaţi mâncare sau ţigări peste gard?

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 04 aprilie 2017 - 21:54, said:

Dar le aruncați mâncare sau țigări peste gard?
Nu, printre ochiurile de sarma..

#32
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 djl, on 04 aprilie 2017 - 21:54, said:

Dar le aruncaţi mâncare sau ţigări peste gard?
O data pe saptamana revenea fiecarui pluton sarcina de curatat diverse la bucataria unitatii.(cartofi,varza,fasole.....)...loc in care ne mai intersectam cu bd-istii....unde le mai scapam cate 1-2 tigari sau biscuiti/pesmeti.
Dar era destul de complicat, pentru ca in spatele lor erau mai tot timpul soldati din garda(cu arma si munitie....) si nu prea ne dadeau voie nici sa vorbim cu ei....dar mai nimereau si ei niste gardieni mai de treaba si nah....

#33
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Din pura intamplare am o singura poza de pe ACDB....
3 bucuresteni dupa o noapte de munca....

Attached Files



#34
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

 valecris16, on 20 martie 2017 - 08:32, said:

...  Amintiri.....
Eu fost în ''perioadă'' (perioada scursă între încorporare și depunerea jurământului față de ''Patrie/Partid/Popor și Conducător'') am la ''Canalul Dunăre - București'', la Oltenița, lângă port și Gară. u.m. 1970 Săcălaz . Așadar, am fost trei săptămâni, între finalul 21 februarie 1989 și până în 10 martie 1989.
Atât la dus, cât și la întors nu am avut voie să cobărâm din tren (Timișoara - București / București - Timișoara),
teroare comunistă, peripeții, erau și unele ghidușii însă în 90% din timp era iadul pe pământ!
Pe ruta București Oltenița / Oltenița-București era un ''checheci'' de nedescris în trenul automotor!
Canalul Dunăre – București, se lucră la el de aproape 100 de ani și reprezintă 73 de kilometri de neputință. Canalul Suez e dublu ca lungime și a fost gata în 10 ani!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h0CKTBxw_Bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Nu am fost la Batalion Disciplinar, un fost camarad din Mehedinți, numit C...ea, a fost trimis acolo pentru dezertare, la Caracal.
A fost și proces cu complet de judecată militar, chiar în curtea unității, proces cu pronunțare, chiar în zona din fața comandamentului de unitate, a batalionului nostru, școală de șoferi. Eu fusesem plecat acasă, am reintrat în unitate chiar pe la mijlocul desfășurări judecății respective.
Abia la încheierea ședinței de judecată, după pronunțarea pedepsei și preluarea condamnatului de către poliția militară înspre transportarea la BD,
abia atunci am avut permisiunea de a merge la dormitor pentru a-mi lăsa bagajele, să merg la toaletă și apoi la masă, la cantină.

Posted Image https://www.libertat...te-gata-2018688

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uWjy4CjVn4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar am avut un deja-vu văzând zona din apropierea Portului Oltenița și malul bulgăresc,
trăgeam cu praștia de pe malul nostru spre malul bulgăresc.
Desigur , fără ca să fim văzuți de grăniceri și de patrulele de la poliția militară!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 01 October 2018 - 17:59.


#35
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Cand a intervenit revolutia(ori ce drac' a fost...) din '89...canalul Dunare-Bucuresti era terminat in proportie de 85%....se vedea cu ochiul liber.
Daca se vroia...era gata/functional din '91-'92.
Dar NU sa vrut....

In UM 02263 Scoala de soferi Caracal erau 2 dormitoare mari pentru 4 plutoane de soldati.
In aceste dormitoare existau niste sobe mari...in care intrau bucati mari de lemn...
Intr-un colt din curtea exterioara a cazarmii....exista un spatiu unde erau aruncate la intamplare, multe radacini de copaci...care erau lemnele de foc pentru noi.
ieseam zilnic la spart lemne cu niste topoare care aveau sudate cozi din teava metalica....o placere de manuit pe frigul de afara, mai ales de cei care nu folosisera o data in viata un topor.
Noroc ca mai eram cativa care stiam ce si cum cu toporul...altfel era jale....
Si la acel loc cu lemne de taiat....veneau si cativa detinuti din BD-ul invecinat...insotiti de soldati cu arma si cu glont pe teava....
Cand veneau astia...eram fortati sa ne departam....
Asteptam sa taie amaratii aia catvea bucat si apoi reveneam noi...
Revad si acum....ce taiam noi(aproape un pluton) intr-o ora...doi-trei detinuti taiau in 10 minute....

Nu am stiut foarte mult timp de ce am fost trimisi la scoala de soferi, noi cei din Bucuresti, cel putin...cei care deja aveam permis categoria B...
Am inteles de abia dupa ce am dat examen pentru celelalte categorii...si la repartizare....pe terenul de fotbal din fata comandamentului am fost anuntati de maiorul Badea(comandantul de unitate de atunci...) ca noi cei 20 de soldati care aveam permise din 'civilie'...am fost trimis pe canal....sa invatam pe alti soldati,ulterior gradati( sergenti-plutonieri chiar locotenenti..) sa conduca camioane...
La circa 7-8 luni de canal, dupa ce un sergent era sa ma omoare...la propriu( aveam dubla comanda doar pe ambreiaj si frana...)....tin minte ca am luat camionul si m-am dus in parcul auto unde am taiat cu mana mea dubla comanda...anuntand ca din acel moment daca mai vor sa lucrez pe canal,voi lucra singur(cu schimbul aferent...)

A disparut si oraselul de carton din valea Dragului...unde aveam dormitoarele...si cantina....

Am cautat pe internet sa vad ce sa mai intamplat cu unitatea 02263...si informatiile sunt foarte putine...
Exista un ordin semnat de primul ministru de pe atunci, V. Ciorbea si de ministrul apararii Babiuc+ ministrul Atanasiu de la minist. muncii si prot. sociale, prin care sunt desfiintate 50 de unit. militatare...dar nu se specifica indicativul si specificul acestora....
Cand vezi azi ce a mai ramas din um02263 si BD-ul invecinat....ramai mut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate