Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De unde vine mirosul asta infect din Berceni?!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006
mda - asta e raspunsul corect...
din pacate fabrica asta este una care ar trebui sa se desfiinteze - dar nu - doamna Sulfina nu baga de seama ca este poluare si trece cu vederea....
sa vedeti vara ce placut e sa te plimbi seara prin Tineretului si sa te pocneasca un miros din ala...
pe de alta parte sa vedeti in zona 13 sept - Antiaeriana ce putoare e de la tabacariile din zona... intrece cu mult parfumul de la noi... ;)  ;)  :D

#20
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postionel_danciulescu, on Feb 27 2007, 11:55, said:

mda - asta e raspunsul corect...
din pacate fabrica asta este una care ar trebui sa se desfiinteze - dar nu - doamna Sulfina nu baga de seama ca este poluare si trece cu vederea....
sa vedeti vara ce placut e sa te plimbi seara prin Tineretului si sa te pocneasca un miros din ala...
pe de alta parte sa vedeti in zona 13 sept - Antiaeriana ce putoare e de la tabacariile din zona... intrece cu mult parfumul de la noi... ;)  ;)  :D

Propun sa facem o plangere la Garda de Mediu

#21
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004

View PostNicanor, on Feb 27 2007, 10:41, said:

...mirosul este de la protan, fabrica de clei de oase. este in josul dambovitei la vreo patru km de  autovit. daca ne unim cativa cu siguranta le zburam cosurile sau macar ii obligam sa puna filtre. eliberarea noxelor se face de doua ori pe saptamana.

Stiu cum e , vara imi varsam matzele cand eram afara;
In casa ok da pe geam intra un miros care nu poate fi comparat cu altceva,.. sange/carne  stricata da nasol
M-am mutat in Crangasi... si sincer ii compataimesc pe cei din Berceni
:)

Edited by grigoret, 29 March 2007 - 22:37.


#22
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...lol, ieri vorbeam cu un amic care are casa acolo si il fericeam pentru cum descria peisajul, ajungea acolo in jumatate de ora din universitatii. uitasem de protan, danubiana si imgb:(...

#23
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007
a mirosit si zilele trecute destul de naspa... :puke:

#24
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
S-a oprit apa calda si au iesit romulanii :P

#25
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Am simtit acelasi miros de abator/clei de oase alaltaieri seara, in parcarea de la Auchan. Eu sint oricum fericit ca nu se mai simte deloc de cativa ani in zona in care locuiesc (lic. Dante Alighieri).

#26
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In functie de viteza si directia vantului, mirosul este simtit in diverse regiuni.
Mirosul ajunge chiar si in nordul capitalei cand bate vantul din SE...

#27
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Si eu stiu ca tot de la fabrica de clei. Am stat pe Fizicienior si era cateodata vara f pregnant. Mai nasol este ca era si duminica in zona Pache Protopopescu! Groaznic, sa-ti versi matele, nu alta!

#28
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
A deci de la voi miroase la mine in apartament in Cluj ca nu stiam ce e dadeam vina pe ciorapi da ei saracii vad ca n-au nici o vina :lol:

#29
dozer

dozer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.01.2005
Eu zic ca e de la canalizarea prost conceputa. Cand treci pe langa o gura de canal e clar ca de acolo vine mirosul... Si la cum se misca Apa Nova, cred ca va mai mirosi mult timp de acum incolo...

#30
miha_micu

miha_micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2007
eu locuiesc in titan ... si in vara asta de multe ori mirosul de afara era greu de suportatt. ideea e ca am aflat sigur de unde vine ... nu groapa de gunoi ... nu canalizare ci de la PROTAN ... fabrica de clei de oase care se afla la intersectia spaliului unirii cu soseaua de centura. In ultimul timp am trecut des prin zona si de fiecare data in zona fabricii miroase de iti pica nasul. La groapa de gunoi mirousul nu este atat de insuportabil pe cat e aici si are cu totul "alte arome". Ei bine cand am ajuns aici am simtit mirosul inconfundabil de asta vara. M-am interesat pe la niste amici si am aflat ca fabriaca PROTAN nu are cosuri de evacuare cu filtrele speciale pe care ar trebui sa le aiba ... si nici nu exista bani pentru achizitia lor. Alcineva mi-a spus ca nu o pot inchide deoarece e singura fabrica din tara autorizata sa faca clei de oase. Oricum eu zic ca ceva trebuie facut!

Edited by miha_micu, 03 October 2007 - 12:42.


#31
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Am simtzit accelasi miros si la gara basarab(??) si foarte rar in roaselul copiilor  langa tineretului, si pe linai 102 in sud de tot.Si eu am auzit din folclor cam toate variantele care le-atzi zis voi aici(fabrica de clei de oase, abator, fabrica de mezeluri, groapa glina) .
Oricum nu am mai vazut sa se simta ceva de multishor. Aceasta este vestita protan http://www.listafirm...3_protan_sa.htm? Ca vad ca o mai "lauda" lumea pe aici http://wikimapia.org/422094/ro/ :)

#32
dolbys2001

dolbys2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.12.2004
Salut,
Eu stau în Titan, chiar vis-a-vis de Auchan, fraților, e rău de tot, unda de șoc tocmai a trecut, (la 11:45 pm) probabil că se îndreapta spre Salajan, Berceni, Dristor...
Cineva spunea să se descrie mirosul, păi e greu de descris, probabil ca așa miroase într-o groapă comună în care zac câteva sute de cadavre în descompunere...
E ca o entitate vie, ți se lipește de haine, de mobilă, iese foarte greu, nu poți sta cu geamurile deschise  :puke:
De o bucată de vreme, dau drumul la miros în fiecare seara, știu că se dăduse și un reportaj la ProTV despre asta, eu tocmai le-am făcut sesizare on-line la Garda de Mediu, dar știți cum este, cu o floare nu se face primăvară, daca ne unim forțele, s-ar putea să se ia ceva măsuri, iată unde puteți face ceva :   Garda de Mediu - Sesizari on-line

#33
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
nemernicii aia au ramas fara filtre inca din 2006 . am vazut un r4eportaj la protv anul trecut cand a explodat aceasta bomba ecologica. cica filtrele sunt de origine sovietica si sunt facut cu azbest. costa 1 mil de euro si nu le gasesti foarte usor.
sa ii ia dracu.....mai prin vara am crezut ca mor (stau pe aproape de fizicienilor). din cate stiam eu din reportajul respectiv (sper sa nu ma insel ) dar nu este vorba de o fabrica ci de un crematoriu de resturi animale .....eu chiar am facut legatura cu evenimetele de asta vara cand unii cu niste tiruri incercau sa scape de cateva zeci de tone de cadavre de animale pt ca acel crematoriu nu mai facea fata pt ca nu mai puteau lucra ziua. daca ati observat duhoarea aparea la lasarea serii...cand inspectorii dorm in romania :).
disperarea a fost atat de mare pt mine incat i-am trimis email si lui basescu  :lol:
mai bine ma batea unul decat sa stau cu geamul deschis

#34
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
din linkul cuiva de mai sus vad ca nu sunt singurul care a facut legatura cu cadavrele
http://wikimapia.org/422094/ro/

Edited by Sergiu_Q, 08 October 2007 - 21:10.


#35
prykkyy

prykkyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 09.11.2007
chiar nu se poate face nimic cu acest miros? in secolul asta avem astfel de probleme..............si nu stiu ce fac inspectorii de mediu in acest caz??????????dorm???
probabil ca nu s-a mutat nici un demnitar in zona, doar asa se face ceva in Romania.
Am facut si eu o seziare la garda natinala de mediu...dar, nu ccred ca se va rezolva ceva.
Eu vreau sa cumpar un apartament in acel compex rezidential domusstil care se construieste in zona parcului autovit si am inteles ca asta e problema majora: mirosul!!!!

#36
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Eu stau in Berceni si sunt de acord ca mirosul ala este insuportabil mai ales vara cand te doare mai rau sa stai cu geamu deschis.
Am sa fac si eu reclamatie online la garda de mediu si cred ca am sa fac de cate ori imi miroase poate asa se simte cineva.
E incredibil cum putem sa fim obligati sa suportam asemenea miros.
Ii incurajez si eu pe toti cei care sunt deranjati de miros sa faca reclamatie. Cu una singura nu se rezolva nimic, daca sunt mai multe poate se simte cineva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate