Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Diploma de designer sau grafician

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Ma intereseaza de unde se poate obtine o diploma de designer web sau grafician pentru infiintarea unei PFA. Are idee cineva?

#2
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
1. Nu ai nevoie de diploma pentru PFA.
2. Nu cred ca exista o diploma de designer web.
3. Diploma de designer sau grafician la Universitatea de arte, arhitectura.

#3
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Arhitectura genereaza arhitecti! Numa`n Romania arhitectul e intrebat ce design recomanda/alege desi n-are studii in directia respectiva. Exista facultate de design vezi aici cu specializari grafic, ambiental, produs si vestimentar.  Atestat de grafician cre`ca iei daca termini liceul de arte la grafica!

#4
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Am intrebat la primarie si mi-au spus ca am nevoie de o diploma, nu de facultate, pur si simplu o diploma ca am urmat niste cursuri din domeniul respectiv. De asa ceva intrebam.
@Takeshy esti sigur ca nu e nevoie de diploma?

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
http://www.ecdl.org....id_subpagina=79

Scrie acolo web developer (in dezvoltare) - da un telefon poate rezolvi ceva. Dar sper sa nu te bazezi pe ei sa iti inveti meseria ;) .

Bafta!

#6
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
omul a cerut pt PFA. la primarie se cere un certificat (atestat) de studii in domeniul  respectiv sau pe cartea de munca sa scrie ca a fost angajat min 2ani ca webdesigner(nu ca altceva, daca scrie de pilda dezvoltator java, sau programator actionscript nu se ia in considerare) ca atare singura solutie e un curs la o firma care are acreditare pt asa ceva. cei mai ieftini in buc. sunt : www.avantajconsulting.ro, un curs acreditat costa cam 4 milioane vechi, cca 24-30h, nu e mult , altii pt o diploma acreditata Macromedia, curs de 2 zile cer 800EUR.stiu ce spun, si spun in cunostinta de cauza, fara PFA, nu poti face nici un contract in afara, pt ca nu are cum sa te plateasca nimeni, afara doar daca vine in ro si-ti da din banii de buzunar. nici chestia cu declarat banii cadou din afara nu mai tine acum.
@preacher: cu EDCL-ul nu mai tine, am incercat si eu si n-a mers, nu stiu cum e in alte parti, dar in buc, PT PFA, se cere clar : O DIPLOMA OBTINUTA DE LA O INSTITUTIE ACREDITATA DE MINISTERUL INVATAMANTULUI PE CARE SA SCRIE CLAR CONFORM CODULUI CAEN STUDIILE SAU CURSUL FACUTE, pt cine nu crede, pot sa-i scanez hartia de la primaria sect2, buc, pe cartea mea de munca, ultimul serviciu este scris designer auto, am incercat sa-i pacalesc, dar nici nu au vrut sa auda, stiau si ei diferenta

Edited by cornelyu, 29 May 2006 - 23:53.


#7
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005

View Postcornelyu, on May 30 2006, 00:46, said:

omul a cerut pt PFA. la primarie se cere un certificat (atestat) de studii in domeniul respectiv sau pe cartea de munca sa scrie ca a fost angajat min 2ani ca webdesigner(nu ca altceva, daca scrie de pilda dezvoltator java, sau programator actionscript nu se ia in considerare) ca atare singura solutie e un curs la o firma care are acreditare pt asa ceva. cei mai ieftini in buc. sunt : www.avantajconsulting.ro, un curs acreditat costa cam 4 milioane vechi, cca 24-30h, nu e mult , altii pt o diploma acreditata Macromedia, curs de 2 zile cer 800EUR.stiu ce spun, si spun in cunostinta de cauza, fara PFA, nu poti face nici un contract in afara, pt ca nu are cum sa te plateasca nimeni, afara doar daca vine in ro si-ti da din banii de buzunar. nici chestia cu declarat banii cadou din afara nu mai tine acum.
@preacher: cu EDCL-ul nu mai tine, am incercat si eu si n-a mers, nu stiu cum e in alte parti, dar in buc, PT PFA, se cere clar : O DIPLOMA OBTINUTA DE LA O INSTITUTIE ACREDITATA DE MINISTERUL INVATAMANTULUI PE CARE SA SCRIE CLAR CONFORM CODULUI CAEN STUDIILE SAU CURSUL FACUTE, pt cine nu crede, pot sa-i scanez hartia de la primaria sect2, buc, pe cartea mea de munca, ultimul serviciu este scris designer auto, am incercat sa-i pacalesc, dar nici nu au vrut sa auda, stiau si ei diferenta

deci ce ar trebui sa sa scrie clar pe diploma ca sa fii "web designer autorizat"? daca este cineva pe aici care este pfa poate ne spune si noua cam cat de greu se obtin actele necesare si la cati bani s-ar duce toata afacerea si cat de profitabil este !!

Edited by cheloo emil, 30 May 2006 - 06:42.


#8
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
nu se pune problema de profitabil, este absolut necesar, pt cei ce lucreaza pt afara, nu exista alta modalitate de plata, nici pt cei din ro, nu e mai usor, pt orice suma in valuta intrata in cont, chiar la negru trb data o declaratie pe propria rasp de unde ai banii, iar cand iti intra la 3-5 zile 100-200€, nu mai poti declara la infinit cadou de la prieten

pe diploma trebuie sa scrie exact ca in codul CAEN

"cod CAEN 7222 - Consultanta si furnizare de alte produse software
Aceasta clasa include:
- analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie;
- analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima;
- elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor;
- scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului;
- proiectarea de pagini web.

cod CAEN 7260 - Alte activitati legate de informatica
Aceasta clasa include:
- alte activitati de informatica, neclasificate in alta parte, de exemplu: serviciile de pregatire a datelor. "

adica PROIECTANT PAGINI WEB COD CAEN 7222

trebuie solicitat si 7260, pt ca nu stii la ce sa incadrezi, sa zicem bannere sau hosting, implementare, etc..., altfel vei avea probleme cu controlul financiar, daca treci pe chitanta sa zc 1banner=20€, controlul iti va spune ca esti autorizat sa faci pag web, nu si bannere, daca tu faci un banner si-l treci ca website=20€ te baga la evaziune

formularele se iau de pe web, se gasesc pe siturile tuturor primariilor mai mari (vz atasament)
nu e necesara autorizatia sanitar-veterinara si declaratie pt indeplinirea cond sanitare, dar se poate cere un control medical, care se face la centrele indicate de primarie. de cazier fiscal si inreg RC se ocupa primaria, obligata prin lege, nu este treaba ta.trebuie in mod absolut actul de proprietate al ap, sau contract de inchiriere+acordul proprietarului pt desf activ

cu formularele completate+copie act id+act prop+diploma+dosar cu sina>>>la primarie, in 2sapt ai autoriz
tarif pana la 100RON, parca

mai trebuie stampila+formulare personalizate, adica chitantier+registru intrari si iesiri, cred ca vreo 300 RON

dupa asta te poti apuca de activ, pt cine doreste detalii despre cum se tine contabilitatea, extrem de simplu+deduceri fiscale, ii stau la disp

este bine ca in primii 2ani sa se investeasca tot ce e impozit in minim de licente, pe de o parte pt a nu da nimic statului, dar si pt ca exista pericolul sa fii oricand verificat, si te poti alege cu amenzi grase sau retragere autorizatie

Attached Files


Edited by cornelyu, 30 May 2006 - 07:32.


#9
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
se poate sa ai diploma de designer web, am eu.doar trebuie sa urmezi niste cursuri atestate de minister si la sfarsit dai un examen cu aia de la minister.doar atat. da'mi un pm si iti dau o poza cu certificatul respectiv sa vezi, nu stiu daca am voie aici sa pun , nu ma risc.

#10
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005

View Postcornelyu, on May 30 2006, 08:28, said:

nu se pune problema de profitabil, este absolut necesar, pt cei ce lucreaza pt afara, nu exista alta modalitate de plata, nici pt cei din ro, nu e mai usor, pt orice suma in valuta intrata in cont, chiar la negru trb data o declaratie pe propria rasp de unde ai banii, iar cand iti intra la 3-5 zile 100-200€, nu mai poti declara la infinit cadou de la prieten

pe diploma trebuie sa scrie exact ca in codul CAEN

"cod CAEN 7222 - Consultanta si furnizare de alte produse software
Aceasta clasa include:
- analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie;
- analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima;
- elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor;
- scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului;
- proiectarea de pagini web.

cod CAEN 7260 - Alte activitati legate de informatica
Aceasta clasa include:
- alte activitati de informatica, neclasificate in alta parte, de exemplu: serviciile de pregatire a datelor. "

adica PROIECTANT PAGINI WEB COD CAEN 7222

trebuie solicitat si 7260, pt ca nu stii la ce sa incadrezi, sa zicem bannere sau hosting, implementare, etc..., altfel vei avea probleme cu controlul financiar, daca treci pe chitanta sa zc 1banner=20€, controlul iti va spune ca esti autorizat sa faci pag web, nu si bannere, daca tu faci un banner si-l treci ca website=20€ te baga la evaziune

formularele se iau de pe web, se gasesc pe siturile tuturor primariilor mai mari (vz atasament)
nu e necesara autorizatia sanitar-veterinara si declaratie pt indeplinirea cond sanitare, dar se poate cere un control medical, care se face la centrele indicate de primarie. de cazier fiscal si inreg RC se ocupa primaria, obligata prin lege, nu este treaba ta.trebuie in mod absolut actul de proprietate al ap, sau contract de inchiriere+acordul proprietarului pt desf activ

cu formularele completate+copie act id+act prop+diploma+dosar cu sina>>>la primarie, in 2sapt ai autoriz
tarif pana la 100RON, parca

mai trebuie stampila+formulare personalizate, adica chitantier+registru intrari si iesiri, cred ca vreo 300 RON

dupa asta te poti apuca de activ, pt cine doreste detalii despre cum se tine contabilitatea, extrem de simplu+deduceri fiscale, ii stau la disp

este bine ca in primii 2ani sa se investeasca tot ce e impozit in minim de licente, pe de o parte pt a nu da nimic statului, dar si pt ca exista pericolul sa fii oricand verificat, si te poti alege cu amenzi grase sau retragere autorizatie




multumest mult pentru informatii ,  dupa ce termin cu sesiunea o sa ma apuc si eu  sa-mi fac actele . O sa te mai deranjez cu cate un pm  daca o sa ma probleme  .

#11
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Ciudat, nu stiam ca ar fi nevoie.
Hmm m-am inselat

Edit: Dar pentru firma iti trebuie diploma?

Edited by Takeshy, 30 May 2006 - 10:21.


#12
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
@tackeshy
-pana acum un an nu a fost nevoie, mai ales ca textul legii era ambiguu , adik "de la caz la caz, primariile pot solicita, etc....", in acest caz solicita.
-pt srl nu e nevoie, se presupune ca esti patron, angajatii trebuie sa aiba diploma, ma rog, asta nu mai intereseaza pe nimeni, dar trb angajati cu carte de munca, contabil autorizat cu min 1/2 norma, contabilitate normala, nu ca la pfa, si multe multe complicatii

pt ca s-a mai discutat PFA versus SRL, desi offtopic, o sa redeschid subiectul, probabil sunt multi interesati
-se confunda PFA cu microintreprinderi, care trb sa dispara
-PFA nu numai ca nu vor disparea dar vor primi fonduri subst dupa aderare la UE, in Franta pfa, adica de la designeri, pictori, arhitecti pana la prostituate si calcatorese cu ziua sunt pfa, si sunt nr1 in privinta contrib la PIB, mult inaintea airbus, air france, renault
-sunt de sute de ori mai numeroase decat srl si sa
-un pfa poate derula prin colaboratori cu contract cifre de afaceri mult mai mari ca un srl, fara a avea inconvenientele srl, adica sediu social, angajati durata nedet, sal min pe economie, contabil autorizat, etc..., basca gramezi de controale, sanepid, politie, fisc, sindicat, pompieri, etc...mai nou trb camere speciale pt fumatori si nefumatori, amenda pt nerespectare e destul de grasa.

pt cei care vor sa-si faca pfa la bloc, inca un amanunt deloc neglijabil, cereti prin adm de bloc, acordul vecinilor, in astfel de cazuri nu sunt prb, dar nu se stie niciodata, eu am doua servere 24/24, sist de racire e relativ zgomotos, le tin in debara, iar zic, nu se stie niciodata, norocul meu,ca vecina de dedesupt e cam surda, dar am vazut reclamatii de la vecini invidiosi, ca-i deranjaza aerul cond

Edited by cornelyu, 30 May 2006 - 11:46.


#13
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc pentru raspunsuri. O sa caut o firma de cursuri, dar as vrea sa gasesc una de unde sa pot lua doar diploma, fara sa ma oblige sa vin la cursuri. Sper sa ii conving cu proiectele facute pana acum ca am nevoie doar de diploma, nu si de pierdut timp la cursuri.

#14
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
@cornelyu daca scot deci un PFA pt codurile CAEN spuse de tine mai sus, care e situatia cu licentele de soft pe care ar trebui sa le am?
Toți lucrăm în primu rînd cu windows, apoi unii mai au un Dreamweaver, Flash, Photoshop, etc.

Mi le cer cei de la primărie? sau din acel moment mă pot trezi oricînd la ușă cu cei de la BASA?

Mulțumesc.

Apoi legat de diplome, am fost și eu o dată în recunoaștere să văd ce acte mi-ar trebui pt PFA și cum am terminat și eu doar o facultate (5 ani) total paralală cu IT, mi s-a spus că nu pot fi programator, și nici măcar pag web nu am dreptu.
Între timp anu acesta, am terminat un master de informatică și gestiune (3 semestre). Sînt curios dacă acuma corespund, unii mi-au spus că poate nici acum. Nu știu în schimb, dacă și cum, un curs de 2-3 zile poate oferi dreptul acesta.
O profesoară mi-a recomandat că dacă nu pot scoate aut pt programator, designer web, etc, să scot pt consultanță în programare (sau cam așa ceva  :D ) că pe client nu-l intere ce-i scri pe factură, pe el îl intere să-i dai factură pe suma negociată. Ar fi deci o soluție asta, cu PFA pentru consultanță?

Încă o dată îți mulțumesc.

Edited by Nigel, 01 June 2006 - 03:03.


#15
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
Daca te duci pe situl avantaj consulting, o sa vezi ca acele cursuri sunt acreditate de ministerul invatamantului, adica perfect valabile, ia si textul legii si o sa vezi ca(sic?) corespund, chestia cu diploma e alta mancare de peste, evident ca daca pe diploma scrie ceva, iar tu ceri altceva, chiar daca e dom adiacent, cei de la primarie, din exces de zel te pot stopa, ca sa traiasca si firmele care fac cursuri, aceeasi chestie cu vizita medicala, trebuie sa traiasca si medicii.
licente trebuie luate incet, incet, astea nu au treaba cu autorizatia, pt ca nu sunt prevazute in textul legii, pe mom nu e pericol, pt ca sunt sute de firme  care nu au decat o lic de win, de altfel nici nu prea costa asa mult, dupa aderare probabil vor fi si facilitati, adik rate, ...pe mom flash+dreamweaver, parca 900€
nu este recomandat sa iei aut pt ceva pe aproape, am spus de ce, daca faci un banner si tai chitanta de 20 pe care scrii program calc, te baga la evaziune si pe tine si pe client, daca scrii banner, adik exact ce e, ti se spune ca nu esti autoriz pt asa ceva, si ti se poate suspenda teoretic autorizatia.
cat despre abuzuri la primarie, daca ai actele in regula, adica diploma acreditata de min inv, nu au ce sa faca, chiar daca cursul e de 4ore, asta e o aberatie, daca eu scriu poezii pe care vreau sa le vand pe net, nimeni nu-mi poate cere diploma de poet, pt ca asa ceva nu se elibereaza nicaieri, de-asta in txt legii e trecut de la caz la caz.cu un masterat in informatica , cum zici tu, teoretic sunt obligati sa-ti faca actele, exista la primarie si o zona de audiente+abuzuri, unde poti face scandal, dar cel mai sigur e tot un curs, pe diploma nu scrie cat dureaza, sunt cursuri la ici, costa f mult, pt programatori, care pot fi facute si de unul cu liceul, care dureaza 6 luni, altele, de ex pt php care dureaza 6zile practic, pe diploma scrie acelasi lucru.
chestia cu controlul, da , teoretic te poti trezi cu ei, dar pe mom nu am auzit nici la firme cu sediu sa se faca asa ceva, nu au ei atatia oameni sa controleze pe toata lumea, de obicei controlul la licente se face in urma unei reclamatii, venita de obicei de la firma conc, la pfa nu am auzit asa ceva nici in franta.pt orice eventualitate, iti poti pune 2 sist de operare pe 2 harduri, unul amovibil cu progr fara lic si altul fix pt cele cu lic sau free, daca vrei sa fii mai catolic decat papa, poti pune si programe  alternative free, sau trial version, dar repet, nu cred ca e pericol pe mom

Edited by cornelyu, 01 June 2006 - 05:53.


#16
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Va spun eu cum o sa fac si rezolv si cu licentele. O sa fac PFA-ul undeva la tara, unde am domiciliul stabil, udeva in capatul tarii. Sa vedem daca acolo o sa vina cineva sa ma caute daca am licente. Si daca vin, sa fie sanatosi, pentru ca eu oricum nu locuiesc acolo, o sa le arate tata licenta de la sapa  :D

#17
.: dbd :.

.: dbd :.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.06.2006
denied, amigo si eu iti urez bafta dar uimeste-ne si pe noi cu cel putin un proiect de al tau te rog :)

#18
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
cauta-i prin posturi ca parca avea...
uite: Denied Portfolio

Edited by gcm, 01 June 2006 - 21:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate