Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cel mai trist film vazut!

- - - - -
  • Please log in to reply
568 replies to this topic

#37
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Si eu vreau sa vad Grave of the Fireflies, nu sunt un fan al filmelor de animatie, in fact I hate them, but I can make an exception with this one. Am auzit numai de bine despre filmul asta si sunt sigur ca e excelent.
Totusi dvd'ul mi se pare cam scump pentru un film de animatie.

#38
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Sweet November
The Notebook
Love Story

#39
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Ti-a placut Love Story ?
Mie nu mi s-a parut cine stie ce filmul. Au incercat sa-l mentina prea mult pe un ton optimist si chiar silly. I think the acting is not credible.

Notebook si Sweet November da, plangi de nu te mai poti opri  :D

Big Fish, Steel Magnolias, , Pearl Harbour, Mystic River, Requiem For a Dream .... si lista continua

#40
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005

View PostYorks6, on May 31 2006, 02:29, said:

Ti-a placut Love Story ?
Mie nu mi s-a parut cine stie ce filmul. Au incercat sa-l mentina prea mult pe un ton optimist si chiar silly. I think the acting is not credible.

Notebook si Sweet November da, plangi de nu te mai poti opri  :D

Big Fish, Steel Magnolias, , Pearl Harbour, Mystic River, Requiem For a Dream .... si lista continua


Love Story a "inventat", sa zicem, formula moderna de plans la cinema... De atunci, filmele cu un el si o ea, din care unul, tragic, moare, au batistele asigurate (vezi si A Walk To Remember). Mie, personal, mi-a placut enorm (am citit si cartea lui Segal). La Steel Magnolias am avut si eu o stare de... discomfort, ca si la Terms Of Endearment.

#41
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
The Green Mile
Amores Perros- superb filmul, ii dau 10/10

#42
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Gata, v-ati oprit? Nu mai sunt filme triste?  :lol:

Edit:
March of the Penguins, a avut unele parti foarte triste.  :crybaby:
Si Brokeback Mountain, film incredibil de bine realizat, it's heartbroken.  :crying:

Edited by Yorks6, 02 June 2006 - 19:26.


#43
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Filme triste...care chiar sunt triste, sunt putine...
unele sunt trase de par...si alea te fac sa razi la cat de siropoase sunt...exagerate chiar...de obicei acelea sunt asa zisele "chick flicks" care barbatii le gasesc sub orice critica...in fine...that's one man's oppinion...

#44
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
sf se poate? cei care cunosc povestea star wars nu pot sa treaca cu vederea secventa din episdul 3 dupa comanda ordinului 66. muzica aceea de fundal, faptul ca o relatie stransa se destrama si efectele de reluare cu incetinitorul fac din acele 5 minute o secventa de plans...

non-sf, era un film cu un om care scapa din inchisoare sau asa ceva si traieste ceva timp in orientul mijlociu. la un moment dat e ajutat de un om care a avut un frate evreu si cand omul moare, asta pleaca inapoi. ajunge acasa la familie, isi imbrasiteaza sotia care i-a ramas fidela si incepe o viata noua... impresionant!

#45
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postaolex, on Jun 2 2006, 21:59, said:

sf se poate? cei care cunosc povestea star wars nu pot sa treaca cu vederea secventa din episdul 3 dupa comanda ordinului 66. muzica aceea de fundal, faptul ca o relatie stransa se destrama si efectele de reluare cu incetinitorul fac din acele 5 minute o secventa de plans...
un sf sa te faca sa plangi?
intr-un sf pana si sentimenele sunt sf, nu?...:lol:
glumeam doar...

#46
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
e vorba de CE se intampla acolo, nu de efectele vizuale.

#47
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Si Donnie Darko este trist. Dar nu atat de mult incat sa te faca sa plangi.
Oricum, la melodia de la sfarsit ai toate sansele sa dai vreo doua lacrimi, asa ca sa zici ca plangi si tu.

Pana acum #1 ramane, Schildler's List.
Nu numai ca plangi la el, dar dupa ce il vezi intri intr-o stare de depresie vreo 2 saptamani si nu-ti mai trebuie alt film.

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Oi fi eu mai ciudat, dar n-am simtit vreo emotie la Schindler List. Poate si pentru ca l-am vazut de curand, si am avut ani la dispozitie sa aud cam despre ce e.

Am plans la:

Green Mile
Nuovo Cinema Paradiso
Requiem for a Dream (bonus depresie)
si #1 Grave of the Fireflies

#49
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
Anonimul venetian
Adio arme

#50
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Cati ani ai?
Poate si asta are vreo influenta... cine stie...
Oricum, asta e ceva nou, sa nu simti nimic la filmul asta.
Nu cred ca are vreo importanta daca l-ai vazut atunci cand a fost lansat sau de curand. Cred ca atunci cand il vezi pentru prima oara ai parte de o gramada de sentimente.  Si cu siguranta dupa ce vezi acest film nu mai esti la fel. Te face sa te gandesti la toate lucrurile ingrozitoare care s-au intamplat atunci. Lucruri pe care multi dintre noi nu le stiam inainte sa vedem filmul. Si chiar daca le stiam, e greu de crezut ca poti sa ramai insensibil la asa ceva.  
Si eu am vazut Schindler's List numai acum vreo 2, 3 ani... dar m-a impresionat foarte mult. DVD'ul are un al doilea disc unde poti sa vezi si marturiile celor care au supravietuit holocaustului. E impresionant sa asculti tot ce au ei de povestit, sa vezi prin cate au trecut saracii si cu toate astea cativa au reusit sa supravietuiasca si acum povestesc ce fel de viata au dus acolo. Gata, nu mai zic nimic ca iar intru intr-o stare din aia ...
It's a must have dvd.

Edit:
Reqviem for a dream, si eu zic ca este depresiv bine de tot.
Zilele astea am vazut si eu Grave of the Fireflies, dar ceva nu a fost ok, si de fiecare data se intrerupea cand mai erau 17 minute din film ... asa ca  nu am reusit sa-l vad pe tot. Oricum atat cat am vazut, pot sa spun ca mi-a placut. Dar nu am plans. Damn, I'm such an insensitive hoe.
Head of Engineering, what did you think? :D
Nu stiu daca il mai iau din nou, poate imi povestesti tu sfarsitul? :)
btw, cum e mai bine sa-l vezi, in japoneza cu english subtitles, sau in english (voice over)?
Cu ocazia asta, am invatat cum se zice la mama in japoneza - "okasan" :D

Edited by Yorks6, 02 June 2006 - 23:56.


#51
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
o_O Sunt unele filme mentionate de voi care nu prea sunt triste nush cum vi se par voua chiar asa. Trist cu adevarat mi se pare The Last Samurai ...foarte trist actually.

#52
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdncrash, on Jun 3 2006, 17:18, said:

o_O Sunt unele filme mentionate de voi care nu prea sunt triste nush cum vi se par voua chiar asa. Trist cu adevarat mi se pare The Last Samurai ...foarte trist actually.
uite de exemplu asta nu e trist...
daca a fost o faza, hai doua la care sa fi "miscat" asta nu inseamna ca filmul per total e trist...
Un film trebuie sa fie bazat de la inceput in jurul unei idei foarte triste...
Singurul pe care il cred cu adevarat trist din toate de aici este The Green Mile...nu ma intrebati de ce...pentru ca nu stiu ce sa raspund dar eu asa am perceput filmul...
poate si cele cu holocaustul si razboaiele mondiale...dar au devenit clisee din cauza ca s-au facut prea multe filme pe acest subiect...si fiindca sunt asa de multe, ne-am saturat...dar probabil Lista lui Schindeler e o exceptie...trebuie sa revizionez filmul asta...

Edited by M0n0, 03 June 2006 - 20:03.


#53
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
The Green Mile este un film trist, cum de altfel sunt multe din cartile scrise de Stephen King. Si vreau sa enumar doar doua ecranizari dupa cartile lui: Hearts in Atlantis si The Shawshank Redemption , ambele filme foarte triste in animite momente.
Dar Schindler's List este altceva ... it's reality.
Cu ocazia asta mi-am adus aminte ca vreau sa-mi cumpar Cast Away si The Green Mile.

#54
jokergirl

jokergirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.05.2006
sfarsitul de la  Million Dollar Baby

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate