Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Noutăți HDTV, UHDTV Free To Air (F.T.A.) sau temporar necriptate

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
612 replies to this topic

#55
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006
De ieri a aparut si Rete 4 al lui berluscona in hd,la 5 grade vest.

#56
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
Elvetia va lansa un canal HDTV in 2007

     Operatorul public de televiziune elvetian ,SRG SSR , va lansa un canal in format HDTV inca dinainte de sfarsitul acestui an si exact la timp pentru a asigura acoperirea in format HDTV a partidelor de fotbal de la EURO 2008 , competitie care va fi organizata in 2008 , in premiera , chiar de Elvetia si Austria.
     Noul canal dedicat HDTV va avea grila de programe compusa din filme , evenimente sportive si alte programe HD care vor fi prezentate in toate cele trei limbi oficiale de pe teritoriul Elvetiei , adica in franceza , germana si italiana.
     In 2011/2012 . operatorul public de televiziune elvetian planuieste sa emita ambele canale publice ,SRG SSR, in format full HD. Planul original prevedea ca ambele canale sa emita deja full HD pana in 2010 , dar datorita unor constrangeri financiare acest plan de introducere a formatului HD la canalele publice elvetiene sa fie amanat cu 2 ani.
     Operatorul public elevetian , SRG SSR a raportat la sfarsitul lui 2006 , un deficit financiar de 25 milioana franci elevetieni , deficit atribuit in special costurilor ridicate invocate de acoperirea transmisiunilor Jocurilor Olimpice de Iarna si a Campionatului Mondial de Fotbal din 2006 cat si a inceperii emisiilor digitale terestre DTT cat si in format T-DAB.

#57
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
UPC Olanda va introduce HDTV inca de la inceputul verii 2007

     UPC Olanda va oferi un pachet de canale in format HDTV pentru abonatii la catv digital UPC din aceasta tara. UPC a incercat sa ofere acest pachet de programe inca din 2006 inca din inaintea Campionatului Mondial de Fotbal din Germania , dar , datorita problemelor aparute cu livrarea la timp a set-box-urilor necesare ,doar cativa abonati au ajuns in final sa se bucure de acest privilegiu inca de anul trecut.
     O incercare asemanatoare de a lansa canale HDTV s-a irosit si in toamna lui 2006 , dar atunci prioritar pentru UPC a fost introducerea unui receiver cu PVR. Acum nimic numai sta in calea fericirii abonatilor olandezi ai UPC-ului de a beneficia de servicii HDTV.Chellomedia (o companie subisdiara UPC-ului)  ,ofera deja doua canale HDTV pe piata din Olanda : SPORT1 si FILM1, care sunt oferite insa altor abonati catv din Olanda.
     Pana acum , UPC inca nu a anuntat preturile pentru pachetul HDTV sau alte date referitoare la viitoarele canale care vor fi introduse in acest pachet .
Alti operatori de cablu din Olanda ofera deja : Discovery HD, National Geographic HD and HD1 from Euro1080 impreuna cu cele doua canale amintite mai sus ca apartinand lui Chellomedia.

#58
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Incepand de ieri, sunt fericitul posesor al unui receptor HDTV Humax 2000CI
Inca nu am apucat sa umblu adanc in el insa pot spune ca se comporta absolut ok in ambele standarde (DVB / DVB-S2,  atat normal cat si HD) insa am aboservat o conversie cu deficiente pentru DVB normal in sistem NTSC... asta ma obliga sa-l folosesc exclusiv pentru banda Ku, unde dealtfel sunt si canalele HD
Ramane sa-i verific tunerul precum iesirile & conexiunea cu diferite TV-uri, de la cele clasice pana la cele mai evoluate... deocamdata, am verificat HDTV doar cu Samsung-ul prezent si la standurile Dolce si Boom si pot spune ca e bestiala imaginea :)
Un lucru foarte important insa... receptor HDTV conectat la tv lcd/plasma prin euroscart/rca este egal cu ZERO!
Schimbare absolut radicala folosind iesirea si cablul HDMI... cristal totul chiar si la 1M in fata ecranului de 60-70cm
Partea proasta... prea putine canale in HDTV (iar asteptarea e tare grea) :)
O sa revin si cu alte noutati, pe masura ce voi exploata la maxim aceasta noua jucarie...

Attached Files


Edited by rz, 17 March 2007 - 15:35.


#59
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006
un filmulet aici http://electronics.h...ks.com/hdtv.htm

#60
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
eu am acelasi receptor dar este conectat prin iesire component cu cabluri rca philips aurite 24k, la fel se vede excelent.

#61
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Incearca si cu HDMI... doar asa poti sesiza eventuale diferente
In pachetul in care venit receptorul a fost inclus si cablul HDMI... nu il ai, sau televizorul nu are HDMI (putin probabil la unul HDTV Ready) ?

#62
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
http://www.emag.ro/t...1cm--pWS32Z318T

da, atunci cand am luat tv-ul l-am luat stiind ca este hd ready dar optiunea hdmi costa, alaturi de pip, cu 400 lei mai mult. sunt, oricum foarte multumit de component.
am intr-adevar un cablu hdmi de la receiver, dar il tin pentru un alt tv, pe viitor.

#63
ch7an

ch7an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.03.2006

View Postrz, on Mar 17 2007, 15:34, said:

Incepand de ieri, sunt fericitul posesor al unui receptor HDTV Humax 2000CI
Inca nu am apucat sa umblu adanc in el insa pot spune ca se comporta absolut ok in ambele standarde (DVB / DVB-S2,  atat normal cat si HD) insa am aboservat o conversie cu deficiente pentru DVB normal in sistem NTSC... asta ma obliga sa-l folosesc exclusiv pentru banda Ku, unde dealtfel sunt si canalele HD
Ramane sa-i verific tunerul precum iesirile & conexiunea cu diferite TV-uri, de la cele clasice pana la cele mai evoluate... deocamdata, am verificat HDTV doar cu Samsung-ul prezent si la standurile Dolce si Boom si pot spune ca e bestiala imaginea :)
Un lucru foarte important insa... receptor HDTV conectat la tv lcd/plasma prin euroscart/rca este egal cu ZERO!
Schimbare absolut radicala folosind iesirea si cablul HDMI... cristal totul chiar si la 1M in fata ecranului de 60-70cm
Partea proasta... prea putine canale in HDTV (iar asteptarea e tare grea) :)
O sa revin si cu alte noutati, pe masura ce voi exploata la maxim aceasta noua jucarie...


Ce model de televizor ai (Samsung-ul din poza) si cum se comporta pe dth-urile noastre?

#64
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Off topic:
rz, nu ne-ai spus cum iti merge Humaxul! :-)
Nu de alta, dar ma bate un gand sa imi iau si eu. Ce ar trebui sa mai imi cumpar (in afara de receiver), eu fiind abonat dolce, ca sa pot avea semnal digital in TV (prin HDMI)?

#65
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postch7an, on Mar 20 2007, 09:58, said:

Ce model de televizor ai (Samsung-ul din poza) si cum se comporta pe dth-urile noastre?

Trebuie sa ajung la birou si sa ma uit pe cutie/manual, ca sa iti spun exact... :D
Pentru DTH-urile noastre e jalnic cu acest LCD insa de la 4-5M distanta fata de ecran e un pic mai bine

#66
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postxhermesx, on Mar 20 2007, 10:06, said:

Off topic:
rz, nu ne-ai spus cum iti merge Humaxul! :-)
Nu de alta, dar ma bate un gand sa imi iau si eu. Ce ar trebui sa mai imi cumpar (in afara de receiver), eu fiind abonat dolce, ca sa pot avea semnal digital in TV (prin HDMI)?

HUMAX-ul e ok insa pot spune ca e un receiver dedicat mai mult HDTV-ului si mai putin sistemului clasic de televiziune... in sensul ca anumite functii necesare unui receptor obisnuit de satelit nu exista (doar 30 sateliti in lista, nu poti vedea direct nivelul semnalului -  fara a intra in meniu, nu are NTSC ''curat'' ci doar o conversie care nu e tocmai reusita, etc.)
E clar foarte bun pentru transmisiile DVB-S2 norma MPEG-4, atat in HD cat si normal... vad de ex. BBC World normal (nu HD)MPEG-4

Ai nevoie de o antena satelit mai mare si un sistem de rotire... insa sunt foarte putine canale HD in momentul de fata
Conexiune HDMI am incercat doar pentru HDTV... vreau sa testez si pe una din platformele DTH, deci transmise in standardul obisnuit

Ca fapt divers, aceste receptoare HDTV  redau o transmisie HDTV si pe un televizor normal, si pot spune ca imaginea este impecabila... nici urma de macroblocuri la miscari rapide si totul e clar la imagine si contur (desigur, fara pretentia de a face comparatie cu imaginea HD afisata pe un LCD)

#67
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
as vrea sa subliniez ca am avut de ales intre un lcd si un tv crt slim. lcd era bun ca nu ocupa mult spatiu dar un lcd bun costa extrem de mult. de plasma nici nu poate fi vorba pentru ca cele hd costa cat 2 lcd. unde vreau sa ajung, un lcd nu poate egala un crt in privinta culorilor, pentru ca el nu poate inchide complet lumina. sigur ca tot timpul apar lcd-uri din ce in ce mai performante dar...oricum am inteles ca la momentul achizitiei tv-ului meu, el avea negru cel mai negru. culorile astfel fiin foate vii, reale.

#68
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postch7an, on Mar 20 2007, 09:58, said:

Ce model de televizor ai (Samsung-ul din poza) si cum se comporta pe dth-urile noastre?

Modelul e:

Attached Files

  • Attached File  lcd.jpg   21.33K   130 downloads
  • Attached File  lcd2.jpg   21.21K   110 downloads


#69
ch7an

ch7an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.03.2006

View Postrz, on Mar 20 2007, 10:37, said:

Trebuie sa ajung la birou si sa ma uit pe cutie/manual, ca sa iti spun exact... :D
Pentru DTH-urile noastre e jalnic cu acest LCD insa de la 4-5M distanta fata de ecran e un pic mai bine


Se vede chiar asa de rau?
Sunt dezumflat. Tocmai vroiam sa-mi iau si eu un lcd.
Totusi pe standurile Dolce (Samsung 27T51B) de la 2-3m se vede acceptabil.
Ai facut o comparatie a semnalului pe dth-uri sa vezi care se comporta mai bine?
Multumesc

#70
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 28.04.2005
Hi to all,
Mai nou si eu am reusit sa-mi achiztionez un lcd LG 32''. Sunt extrem de multumit de el...de fapt am ramas un pic socat cand l-am conectat prin euroscart (RGB) direct pe Astra mai precis pachetul ZDF 16/9 precum si pe Premiere 16/9. Cu toate ca repet nu eram conectat HDMI si se vede incredibil. Deci abia astept sa-mi achizitionez un Humax HDTV CI...
Intr-adevar are dreptate RZ+... parca nici n-am exista (noi televiziunile din Ro.) din acest punct de vedere.
Fratilor, chiar daca veti face ceva sacrificii pentru o astfel de tehnologie sa stiti ca merita cu siguranta acest sacrificiu!

Edited by the the, 21 March 2007 - 11:04.


#71
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postch7an, on Mar 21 2007, 10:17, said:

Se vede chiar asa de rau?
Sunt dezumflat. Tocmai vroiam sa-mi iau si eu un lcd.
Totusi pe standurile Dolce (Samsung 27T51B) de la 2-3m se vede acceptabil.
Ai facut o comparatie a semnalului pe dth-uri sa vezi care se comporta mai bine?
Multumesc

Daca o sa vezi pe acelasi TV si televiziunea TF, RAI, MEDIASET, ZDF/ARD si alte posturi nemtesti, etc. o sa vezi diferenta fata de Dolce, Boom, Digi, Focus... abia atunci o sa realizezi cat de jalnica este transmisia la noi insa am spus ca de la o anumita distanta (exact cat sa mai poti vedea subtitrarea - aprox. 4M la o diagonala de 80cm e super) ar fi totusi mai ok.

Da, am facut comparatie inclusiv fata de DTH-ul nemtesc Premiere... suntem la f.f. mare distanta :D

#72
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@the the,
Conecteaza-l prin RCA-uri si o sa ai o alta surpriza... in sens pozitiv
La LCD-uri chiar e sesizabila diferenta de calitate, dintre Euroscart si RCA (si apoi salt spectaculos de calitatea prin HDMI)
Nu am incercat inca pe Component(Y,Pb,Pr)


Eu am luat recent si un LCD no name... rezolutie 800 X 600, 51cm diagonala, desigur fara HDTV sau intrare HDMI / Component, si isi face treaba ok pe standardul normal... chiar si pe unul dintre DTH-urile noastre :)
La o diagonala mai mica, si o distanta corecta fata de ecran, am observat clar mai putine ''distorsiuni'' pe imagine... pot spune ca si reglajul LCD-ul conteaza enorm in eliminarea unor probleme

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate