Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Noutăți HDTV, UHDTV Free To Air (F.T.A.) sau temporar necriptate

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
612 replies to this topic

#19
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostRMC Info, on Jun 16 2006, 22:56, said:

Eticheta "HD ready" e folosita aici exclusiv pentru televizoarele HD. Se prea poate ca in Romania toata lumea sa te minta si sa iti vanda un televizor clasic cu eticheta falsa. De aceea va spun ca controlati conectica in spatele televizorului. Fara mufe DVI si HDMI nici sa nu stati la discutie.

Eu cred ca trebuie explicate lucrurile clar fara cuvinte in plus, fara rost.

Pe site-ul CNA gasiti standardele de TV Digitala folosite in lume: ATSC (SUA) DVB-T (Europa) si standardul japonez. Am vazut ca emitatoarele TVR modernizate sunt toate pregatite pentru norma europeana si americana.

Om bun, inca o data:
Eticheta HD-ready (daca ai citit pdf-ul de mai sus) nu obliga fabricantul de TV sa iti afiseze NATIV 720p.
Singura obligatie e sa-ti afiseze 720 pixeli rezolutie verticala. Lucrul asta e valabil si la Lyon si la Bucuresti.
Pe romaneste "nu tot ce zboara se maninca". Nu orice TV etichetat "HD-ready" e capabil sa afiseze nativ 720p, foarte multe plasme de exemplu interpoleaza de la 1024 la 1280.

Apoi, singurele ecrane HD 1280x720 sunt LCD-urile cu diagonale mici (in general cele de 67 cm) care sincer sunt excluse din discutie pentru mine. Si eu am ezitat acum o luna intre ce ai tu acolo in poza si o plasma HD si pina la urma am preferat 37PV60-ul lui Panny unui LCD, dar asta e alta poveste (si crede-ma ca IPTV-ul bucurestean are mai multe canale HD la ora asta decit cel lyonez  :naughty: )

Cit despre 1080p, ia si citeste cite transmisii exista la ora actuala in lume:
http://en.wikipedia.org/wiki/1080p
Pentru cei prea lenesi sa citeasca :

"Even though various television networks in the world broadcast HDTV programming in 1080i and 720p, no 1080p broadcasting actually exists at this time."

NBC-ul transmite in 1080i nu in 1080p. Vezi ca faci confuzie intre 1920x1080 intretesut si 1920x1080 progresiv.

Ca fapt divers, pe ADSL2+-ul tau de 24 Mbps cit dureaza sa schimbi canalele din STB dupa ce intra in sleep? :)

Edited by dtancu, 16 June 2006 - 23:02.


#20
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdtancu, on Jun 16 2006, 22:45, said:

Om bun, inca o data:
Eticheta HD-ready (daca ai citit pdf-ul de mai sus) nu obliga fabricantul de TV sa iti afiseze NATIV 720p.
Singura obligatie e sa-ti afiseze 720 pixeli rezolutie verticala. Lucrul asta e valabil si la Lyon si la Bucuresti.
Pe romaneste "nu tot ce zboara se maninca". Nu orice TV etichetat "HD-ready" e capabil sa afiseze nativ 720p, foarte multe plasme de exemplu interpoleaza de la 1024 la 1280.

Apoi, singurele ecrane HD 1280x720 sunt LCD-urile cu diagonale mici (in general cele de 67 cm) care sincer sunt excluse din discutie pentru mine. Si eu am ezitat acum o luna intre ce ai tu acolo in poza si o plasma HD si pina la urma am preferat 37PV60-ul lui Panny unui LCD, dar asta e alta poveste (si crede-ma ca IPTV-ul bucurestean are mai multe canale HD la ora asta decit cel lyonez  :naughty: )

Cit despre 1080p, ia si citeste cite transmisii exista la ora actuala in lume:
http://en.wikipedia.org/wiki/1080p
Pentru cei prea lenesi sa citeasca :

"Even though various television networks in the world broadcast HDTV programming in 1080i and 720p, no 1080p broadcasting actually exists at this time."

NBC-ul transmite in 1080i nu in 1080p. Vezi ca faci confuzie intre 1920x1080 intretesut si 1920x1080 progresiv.

Ca fapt divers, pe ADSL2+-ul tau de 24 Mbps cit dureaza sa schimbi canalele din STB dupa ce intra in sleep? :)


Problema e ca vorbim de lucruri, care pentru moment, sunt pur teoretice pentru unii dintre noi.

Cand vorbeam de canale HD eu ma refeream la transmisii hertiene. In acest moment, in transmisie hertiana mpeg4 in mai multe regiuni de aici exista deja doua canale partajate pentru transmisii HD.

Crede-ma ca IPTV-ul aici merge foarte bine. Si in plus ai o gramada de furnizori pe care poti sa-i schimbi cand vrei. In acelasi timp, pe langa cei 24 mega de internet ai 120 de canale TV free, radio, telefon gratuit in toata Europa, Israel, China, SUA si Canada. Totul pentru 30 de euro pe luna. Ceea ce platesti in plus e atunci cand telefonezi pe un mobil. Si ca sa scapi de cabluri modemul este Wi-Fi asa ca te poti conecta la internet de oriunde din casa.

Nu cunosc superioritatea furnizorilor IPTV bucuresteni. Poate ne informezi tu.

De asemenea nu doresc sa polemizez cu tine pe teme pur tehnice - care pe cumparatorul obisnuit nu-l pasioneaza poate. Vreau doar sa semnalez niste lucruri simple de care trebuie tinut cont atunci cand iti cumperi un televizor cu ecran plat.
Daca cei care citesc pe aici vor sa se informeze - cu atat mai bine, daca nu e problema lor.

Sigur ca pe satelit exista mai multe canale in HD decat in hertian. Dar eu aici vorbeam doar de televiziunea terestra, accesibila tuturor si gratuit. Fara costuri suplimentare exagerate. 49 de euro decodorul HD pentru DVB-T. Furnizorul IPTV de aici iti ofera un hibrid receptor IPTV/Decodor DVB-T HD.

#21
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostRMC Info, on Jun 17 2006, 10:07, said:

Nu cunosc superioritatea furnizorilor IPTV bucuresteni. Poate ne informezi tu.

De asemenea nu doresc sa polemizez cu tine pe teme pur tehnice - care pe cumparatorul obisnuit nu-l pasioneaza poate. Vreau doar sa semnalez niste lucruri simple de care trebuie tinut cont atunci cand iti cumperi un televizor cu ecran plat.

Pentru IPTV: http://www.inesiptv.ro/
Din pacate site-ul nu este inca actualizat cu cele 4 canale HD: HD1/HD5/Sat1/Pro7.
De asemenea STB-ul afisat pe site e inca modelul cu iesire in component, la ora actuala abonamentul se face cu STB HDMI cu codec MPEG4.

Cit despre ceea ce trebuie tinut cont cind cumperi un TV plat, cu riscul de a ma repeta, atentie mare la rezolutia nativa. O certificare HD-ready nu insemna nici mai mult nici mai putin decit faptul ca acel TV iti afiseaza minimum 720 pixeli pe verticala si e capabil sa interpoleze un semnal 720p (in sus sau in jos).
Rezultatul acelei interpolari nu se poate evalua decit in magazin, cu o sursa de semnal 720p, si fiecare judeca daca ii place ce vede.

#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Ce parea ai despre plasma pana 37pv60?
Eu am folosit semnal hd pe iesirea component din pc pe o plasma PA50 fara HD ready si imaginea e devastatoare, indecent de buna depaseste orice asteptari sau imaginatie, filmele IMAX sint ametitoare.
Se pot folosi si displayuri SD pentru redarea HD folosind chiar si conexiunea analogica component cu rezultate deosebite ...si din experienta spun ca este mai importanta calitatea displaylui decit rezolutia... un ecran plasma HD de 42" privit de la 6m nu poate fi deosebit de unul SD chiar daca sursa e hd.

#23
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Excelent - desi nu se spune mare lucru despre preturi si continut.
Sper ca in scurt timp sa se extinda in toate marile orase in Romania.

Ceea ce ma intereseaza pe mine sunt transmisiile HD hertiene. Se face vreun test prin actualele relee digitale modernizate? Am inteles ca se transmit deja 5 programe tv (in loc de 5) pe canalul 54 in Bucuresti, Sibiu si Baia Mare.

Se aude ceva de teste (cu mira ca pentru moment nu exista televiziune care sa difuzeze in inalta definitie)?

#24
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
in loc de 6 vream sa zic!

#25
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostFC72, on Jun 17 2006, 20:06, said:

Ce parea ai despre plasma pana 37pv60?
Eu am folosit semnal hd pe iesirea component din pc pe o plasma PA50 fara HD ready si imaginea e devastatoare, indecent de buna depaseste orice asteptari sau imaginatie, filmele IMAX sint ametitoare.
Se pot folosi si displayuri SD pentru redarea HD folosind chiar si conexiunea analogica component cu rezultate deosebite ...si din experienta spun ca este mai importanta calitatea displaylui decit rezolutia... un ecran plasma HD de 42" privit de la 6m nu poate fi deosebit de unul SD chiar daca sursa e hd.

Ba sa ma scuzi dar diferenta de rezolutie se vede clar intre PA50 si PV60 pentru semnal 720p, chiar si la 6 m. Nu mai vorbesc de diferenta de contrast.
Din pacate inca nu mi-am pus IPTV-ul de la INES (astept tragerea fibrei) deci nu am cum sa testez un semnal pe HDMI, singura sursa HD pe care am legat-o este Xbox 360-ul pe component, de pe care am redat atit video cit si jocuri. PV60-ul se vede socant, iti vine sa bagi mina prin ecran sa apuci ce e dincolo :D
Singurul regret pe care-l am e ca n-am asteptat pentru PV600, care avea in plus PIP si sistemul sonor mai evoluat, insa pe de alta parte diferenta de pret era prea mare pentru mine.


View PostRMC Info, on Jun 17 2006, 22:26, said:

Excelent - desi nu se spune mare lucru despre preturi si continut.
Sper ca in scurt timp sa se extinda in toate marile orase in Romania.

Ceea ce ma intereseaza pe mine sunt transmisiile HD hertiene. Se face vreun test prin actualele relee digitale modernizate? Am inteles ca se transmit deja 5 programe tv (in loc de 5) pe canalul 54 in Bucuresti, Sibiu si Baia Mare.

Se aude ceva de teste (cu mira ca pentru moment nu exista televiziune care sa difuzeze in inalta definitie)?

Preturile sunt mari, RMC: abonament 100 EUR/luna, instalare 500 EUR.
Insa e vorba de IPTV pe fibra optica trasa direct in casa, cu media convertor etc, nu prin ADSL2+.
Despre continut ai destul, ai toata lista cu cele 200 programe. Ce nu apare acolo sunt canalele HD.

#26
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006
Am facut o alegere buna cu acest LCD ???Acum caut disperat cablu cu mufa HDMI ca sa-mi pot conecta camera video la TV,dar nu gasesc ,ma poate ajuta cineva cu un sfat ?:angry:

#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostJimnmy, on Jul 19 2006, 10:30, said:

Am facut o alegere buna cu acest LCD ???Acum caut disperat cablu cu mufa HDMI ca sa-mi pot conecta camera video la TV,dar nu gasesc ,ma poate ajuta cineva cu un sfat ?:angry:
Poti sa o conectezi pe scart sau video pana gasesti mufa asta !
Ai facut probe cu DVB-T sa vezi diferentele fata de analogic ?!

#28
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Este o alegere buna!
Insa pretul din Romania te sperie!!!

Imagine  
Diagonala 82  cm
Aspect imagine   16:9  
Sistem TV  Pal, Secam, NTSC 3.58/4.43 (Intrare video)  
Format ecran  Lat
Rezolutie   1366 x 768  
Contrast   1300 : 1 (se putea si mai mult pana la 3000)  - acceptabil
Intensitate luminoasa   500 (cd/m2)  - acceptabil
Unghi vizibilitate   178 grade - normal
Altele: Tehnologie Bravia Engine(bla bla bla comercial), Filtru pieptene digital (imagine analizata digital), Înghetare imagine (stop cadru pe imagine), Stop cadru PIP pentru întreruperea instantanee la cele mai importante scene (idem), Posibilitate de rotire pentru a aseza ecranul într-o pozitie de vizualizare optima (gadget)

Sunet  
Putere RMS   10+10=20 W  - bun
Sistem sunet   TruSurround XT  - bun (adauga un home cinema)
Altele   SRS® TruSurround XT® pentru un efect surround deosebit  

Alte facilitati  
Sleep/Wake Timer   Da  
Teletext   Da  
Senzor lumina   Da  
Altele   HDMI™ (Interfata multimedia de înalta definitie), Intrare PC pentru utilizare ca monitor PC  
Conectivitate  
HDMI   Da  
SCART   Da  
Audio   Da  
Video   Da  
PC   Da  
RF   Da  
Headphone Out   Da  

General  
Dimensiuni WxHxD [mm]   792 x 593 x 219  
Greutate [kg]   15.0 Kg  
Vezi consumul de energie electrica!!  

Pret normal pentru acest televizor 1250 de euro pe internet plus taxele postale. Vazand pretul din Romania mi se pare exagerat de scump - 1000 de euro peste preturile normale!!!

#29
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006

Quote

Poti sa o conectezi pe scart sau video pana gasesti mufa asta !Ai facut probe cu DVB-T sa vezi diferentele fata de analogic ?!


Daca tot am camera care inregistreaza HD era de preferat sa vad la calitatea maxima nu prin scart  :) .
Referitor la DVB-T nu stiu ce este,cum sa fac acea proba,adica in ce consta.Astept un sfat si multumesc anticipat. :cheers:

#30
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostJimnmy, on Jul 19 2006, 10:31, said:

Daca tot am camera care inregistreaza HD era de preferat sa vad la calitatea maxima nu prin scart  :) .
Referitor la DVB-T nu stiu ce este,cum sa fac acea proba,adica in ce consta.Astept un sfat si multumesc anticipat. :cheers:


Cablul HDMI cumpara-l pe internet. Poti de asemenea folisi un DVI - HDMI. Poate chiar DVI-DVI daca ai mufele astea pe panoul camerei video sau al tv-ului. Standardul HDMI este euroscartul viitorului.

DVB-T daca urmaresti celelalte subiecte de discutii pe acest forum, este televiziunea digitala terestra.
Pe un canal tv obisnuit se pot transmite pana la 6 canale clasice in calitate DVD. A inceput si in Romania la Bucuresti si zona de centru a tarii. Iti trebuie un receptor digital terestru (in jur de 50 euro)

Unde locuiesti? In Romania, daca esti in regiunea capitalei sau in centrul Transilvaniei, cumpara-ti un receptor digital terestru fa o scanare si asta e totul. Conectarea intre cele doua aparate fa-o printr-un cablu euroscart.

#31
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006
Mi-am cumparat cablul HDMI de la Media Galaxy(120RON) .Cu acel receptor digital terestru cate posturi pot vedea tinand cont ca locuiesc in Bucuresti??Presupun ca si calitatea imaginii este mai buna decat pe analog :D .Imi mai trebuie altceva in afara de acel receptor?

#32
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
La calitate ... ori ai imagine k lumea ... or nu ai deloc .... E simplu !

#33
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostJimnmy, on Jul 19 2006, 13:49, said:

Mi-am cumparat cablul HDMI de la Media Galaxy(120RON) .Cu acel receptor digital terestru cate posturi pot vedea tinand cont ca locuiesc in Bucuresti??Presupun ca si calitatea imaginii este mai buna decat pe analog :D .Imi mai trebuie altceva in afara de acel receptor?


Iti mai trebuie o antena UHF (pentru canalele 21-69) care sa aiba cat de cat o receptie acceptabila in analogic.

Conectezi antena la receptor, receptorul la televizor dupa care faci o scanare pe receptorul DVB-T. Trebuie sa-ti intre cu usurinta pe canaul 54 TVR1, TVR2, ProTV, Antena 1 si Realitatea. Mai era si Prima dar aceasta a renuntat.

Simplu.

#34
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006
Stati sa intzeleg si eu:se merita sa iau acel receptor digital+antena si sa renuntz la firma mea de cablu(RCS)??Se va vedea mai bine??Este mai indicat sa-mi cumpar o antena parabolica +receiver si mi se pare ca ies mai castigat chiar daca costa mai mult :) .Nu stiu insa daca pot vedea cu parabolica posturile care emit HDTV,stie cineva?

#35
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View PostJimnmy, on Jul 19 2006, 15:28, said:

Stati sa intzeleg si eu:se merita sa iau acel receptor digital+antena si sa renuntz la firma mea de cablu(RCS)??Se va vedea mai bine??Este mai indicat sa-mi cumpar o antena parabolica +receiver si mi se pare ca ies mai castigat chiar daca costa mai mult :) .Nu stiu insa daca pot vedea cu parabolica posturile care emit HDTV,stie cineva?


1. Daca ai bani, ramai abonat la cablu, TV digitala terestra nu aduce decat calitate in plus fata de cablu.

2. Pentru HD TV cumpara-ti o parabolica si un receptor HD. Ai de castigat doar in calitate si nu in cantitate fata de o parabolica clasica.

3. Daca vrei totul, aboneaza-te in strainatate la o platforma digitala sau fa rost de o cartela pirat pentru una dintre platformele digitale europene: ai ce vedea. Se misca lucrurile si la noi cu cei DTHisti.

Cu o parabolica obisnuita (receptor obisnuit) nu ai canale HD.

#36
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc ptr.raspuns.  :photo:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate