Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#559
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postpescaru, on Apr 23 2009, 23:33, said:

Manastirea Prislop (sub rezervara unui drum de pamant de calitate discutabila)

Am vizitat anul asta si pot sa spun ca drumul este asfaltat pana la intrare. Are o singura banda, insa traficul nu pune probleme.

#560
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
A fost cineva de curand la Sarmisegetuza Regia? Cum e drumul? Se poate ajunge cu motorul? Dar cu masina 2x4?
Vreau sa dau o tura de 1 mai si avem in gasca si din astea!

#561
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am fost eu!
Se poate ajunge până la cetate chiar și cu o mașină normală!
Acum nu știu dacă nu este zăpadă sus, dar vara trecută am urcat cu o Nubira II până aproape de cetate (în ciuda a ceea ce mi-au spus mai mulți, că nu se poate ajunge cu o astfel de mașină).
Cu o motocicletă de șosea cred că se poate urca, dar cu mare grijă, ca și la o mașină normală... de vreo trei ori, trebuie să fii pilotat de afară, dar se poate urca....
Oricum, merită cu prisosință! Și nu doar Sarmisegetusa Regia, ci toate cetățile dacice!
Am văzut și construcții romane, dar când le vezi pe ale dacilor îți dorești (sau cel puțin eu așa am simțit) să fii urmaș al lor... nu și al romanilor!!!


#562
ovisod

ovisod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 28.11.2002
Am fost de curand spre Targu-Jiu dinspre Craiova iar drumul e o mizerie de nedescris: o gramada de semafoare, portiuni de mers pe o singur sens, foarte multe gropi, zone decopertate, etc, per total un drum de evitat cu siguranta.
In curand am de gand sa ma duc pana la Petrosani. Ce alt traseu imi recomandati pentru a evita Craiova-Targu Jiu, dar sa fie un drum bun, pentru ca varianta prin Melinesti, Hurezani e aproape la fel de nefericita.
O alta varianta este prin Caransebes, insa nu stiu daca drumul dintre Orsova si Caransebes e la fel de distrus cum era acum ceva timp, cand era in lucru.
Ma puteti sfatui? Mersi mult.

#563
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Craiova - Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu - Tg. Jiu  doar ca e mai lunga ...

sau

Craiova - DT Severin - Orsova - Baile Herculane - Baia de Arama - Tg. Jiu  care e deasemenea mai lunga...

reiese ca tot varianta clasica ramane, Craiova - Tg Jiu - Petrosani, chiar daca e mai proasta si cu semafoare

Edited by rexkroki, 28 April 2009 - 10:05.


#564
ovisod

ovisod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 28.11.2002
Mersi mult. Nu e problema ca sunt Km in plus... chiar si 100, nu conteaza daca drumul e bun, prefer asta unui drum prost.
Prefer sa conduc relaxat pe un drum mai lung si bun, decat pe unul prost care te exaspereaza si-ti mai distruge si masina.
Cea mai buna varianta e cu siguranta Craiova - Severin - Orsova - Caransebes - Petrosani, insa nu stiu care e starea drumurilor intre Orsova si Caransebes, pentru ca drumul ala era groaznic si acum 1-2 ani si nu stiu daca s-a reparat.

Edited by ovisod, 28 April 2009 - 10:29.


#565
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View Postrexkroki, on Apr 28 2009, 11:02, said:

Craiova - Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu - Tg. Jiu  doar ca e mai lunga ...
asta-i o gluma? :D
cum craiova-pitesti-valcea? craiova-ganeasa-valcea ce are?

ovisod, daca alegi varianta prin valcea, poti sa faci stanga la brezoi (asta e pe valea oltului, la cativa km dincolo de caciulata), treci prin voineasa, ocolesti lacul vidra prin stanga si ajungi exact la petrosani. avantaje: traseu frumos si eventual mai scurt decat prin tg jiu (asta am inteles ca nu e cine stie ce avantaj pt tine). dezavantaj: exista un tronson dincolo de obarsia lotrului f prost. adica e aproape ca un drum forestier, se merge cu a doua; partea buna e ca are doar cativa km (nu mai retin... 2-3-4 km); daca ai vreun s-classe, nu te baga! :)

View Postrexkroki, on Apr 28 2009, 11:02, said:

Craiova - DT Severin - Orsova - Baile Herculane - Baia de Arama - Tg. Jiu  care e deasemenea mai lunga...
intre severin si tg jiu e un drum prin motru, dar nu stiu cum e...

---

ovisod, poti incerca si sa iesi prin bariera valcii, apoi balcesti-horezu-tg jiu-petrosani, dar prima parte a drumului nu prea e asa buna (poate o stii, daca ai iesit vreodata la picaturile).

varianta recomandata de mine:
filiasi - faci dreapta inspre tg jiu, pe drumul stiut, dar dupa cativa km faci iar dreapta catre tg carbunesti; dupa ce treci de carbunesti si dai in soseaua mare (adica drumul valcea-horezu-tg jiu) faci stanga 10-12 km si ajungi in tg jiu. drumul nu e prost, dar nici f bun. e acceptabil pt orice masina.

nici pe ganeasa-valcea-horezu-tg jiu-petrosani nu vei avea parte numai de drum f bun, ca intre tg jiu si petrosani (pana in valea jiului si pe valea jiului) iar se strica (probabil ca il stii).

drum bun!

View Postovisod, on Apr 28 2009, 11:20, said:

Cea mai buna varianta e cu siguranta Craiova - Severin - Orsova - Caransebes - Petrosani, insa nu stiu care e starea drumurilor intre Orsova si Caransebes, pentru ca drumul ala era groaznic si acum 1-2 ani si nu stiu daca s-a reparat.
se mai repara, ca e tot in romania si ala. :D
dupa intersectia cu b.herculane mai sunt cativa km buni si dupa aia e nasol :(

dar daca tii sa te duci pe partea aia, du-te prin herculane, pe velea cernei in sus. scapi de herculane-caransebes, ai drum frumos si bun.
pe valea cernei, la un moment dat drumul principal se face catre stanga si in fata ai cerna sat. trebuie s-o iei pe cel principal acolo. mai departe, prin baia de arama ajungi la tg jiu si de aici mai departe.
sau daca mai astepti cativa ani, cica vor sa faca din traseul  cerna sat - campu lui neag un "al doilea transfagarasan"  :D  dar pana atunci e probabil sa termine craiova-tg jiu si mai mult decat atat, tg jiu-petrosani (dupa ce s-or apuca si de bucata asta, fireste). :D

#566
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostGMG, on Apr 23 2009, 19:22, said:

a fost cineva de curand in zona deva -hunedoara - orastie. Ma intereseaza drumul la cetatile dacice (orastie -gradistea de munte) si orastie - hateg - sarmizegetusa  si alte drumuri prin zona - de ex spre manastirea Densus. De asemenea as dori sa stiu daca mai sunt si alte lucruri frumoase de vizitat prin zona la care se poate ajunge pe drumuri acceptabile (am o masinuta mica, un citroen C2, si mi-e mila sa o bag la sporturi extreme)  :D
de la orastie la deva - drumul e proaspat turnat deci e mai mult decat ok. si poti vizita cetatea devei, urci cu telecabina sau pe jos....dar cetatea propriuzisa e inchisa pt excavari
ca sa ajungi la hateg nu recomand orastie-simeria-calan-hateg....nu are rost e prea prost si cam foarte circulat. din simeria mai faci 5 km pana in santuhalm si apoi inca 13 pana in hunedoara, prin hd mergi pe centura pana in hasdat iar inainte de hasdat faci dreapta peste dealuri(drumul e excelent si duce si pe langa manastirea prislop) in plus drumul pe langa ca e bun e si mai scurt. in hd poti vizita si castelul, parca e 6 lei intrarea...gogu stie mai bine ca n-am mai fost la castel de mai bine de un an.
in hateg ai mai multe posibilitati...densus, prislop, rau de mori cu cetatea si manastirea colt, si chiar statiunea rausor daca ai chef de un traseu montan prin rezervatia parcului national retezat.

drumurile de mai sus sunt acceptabile din toate punctele de vedere, sunt hunedorean get-beget. si mai fac si naveta ...

revin cu poze.
1,2,7 sunt de la cetatea si manastirea colt
3 drum hateg -petrosani
4- cetatea devei
5,6 barajul de la cincis
7 castelul de la hd
8-9 manastirea prislop

View PostGMG, on Apr 24 2009, 12:18, said:

Mersi frumos de raspuns. Drumul de la Hunedoara spre lacul Cincis e ok? Am gasit o pensiune langa lac si as vrea sa stau acolo. Cine a fost prin zona  si poate sa imi recomande o pensiune  (eventual pm...ca sa nu deviem de la topicul forumului  :D )
nu exista pensiuni pe lacul cincis...doar motelul, casa alba, si probabil pensiunea de care vb este undeva catre coada lacului.
motelul habar nu am cum si in ce regim inchiriaza casute sau camere...iar "casa alba" e a combinatului si nu stiu daca are regim hotelier. acu 5 ani putea fi inchiriata pt diverse ocazii. tot acolo la casa alba e si sala de bowling unde s-a tinut campionatul mondial acu vreo 3-4 ani.
ai mai putea intreba si la "orizont" ca acolo sunt intotdeauna casute de inchiriat.

Edited by VipeR85, 28 April 2009 - 21:16.


#567
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Iti multumesc si eu de raspuns! Sunt interesat de zona, vreau sa petrec 1 mai acolo. Cum e drumul spre Sarmisegetuza Regia, ai cumva idee?

#568
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006

View PostVipeR85, on Apr 28 2009, 22:24, said:

de la orastie la deva - drumul e proaspat turnat deci e mai mult decat ok. si poti vizita cetatea devei, urci cu telecabina sau pe jos....dar cetatea propriuzisa e inchisa pt excavari

..................

ai mai putea intreba si la "orizont" ca acolo sunt intotdeauna casute de inchiriat.

Mersi frumos de raspuns. Frumoase poze, frumoasa zona. O sa plec maine dimineata devreme spre cincis. O sa revin cu detalii si poze. Sper sa fie vreme buna si nu ploaie cum tot anunta astia pe la tv.

#569
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View PostVineri, on Apr 28 2009, 11:51, said:

intre severin si tg jiu e un drum prin motru, dar nu stiu cum e...
n-am aflat cum e severin - motru - tg jiu, dar am mers intre timp prin zona aia: strehaia - motru - baia de arama. strehaia - motru e proaspat refacut si deci f bun, iar motru - baia de arama este un drum judetean acoperit cu ciment, 75% din el (partea dinspre motru) acceptabil pt viteze de 80-90 km/h (desi trece mai mult prin sate), iar cativa km (2-3) inspre baia de arama destul de nasol (30-40 km/h).

drumul de care ziceam initial (sev - m - ba), care este oarecum perpendicular pe asta, nu stiu cum e, dar din spusele localnicilor tronsonul severin - motru este bun.

asadar, revenind la ideea lui ovisod, un filiasi - strehaia - motru - tg jiu ar fi o variata acceptabila pt filiasi - tg jiu (cat timp se lucreaza pe f- tj), daca aflati ca si motru - jg jiu e bun. si daca afla cineva ceva, il rog sa scrie pe aici.

in alta ordine de idei, ovisod plecase de la ideea ca filiasi - tg jiu e "o mizerie de nedescris", de cand se lucreaza la el. am fost si pe acolo zilele trecute si nu e chiar asa; adica pentru cineva care si-a plimbat limuzina numai prin germania, este intr-adevar "o mizerie"; dar pt cine si-a plimbat "harbul" prin romania, este doar un drum normal, cu portiuni proaste si care iti scoate cativa peri albi daca il nimeresti liber si stai normal la semafoare sau mai multi peri albi daca il nimeresti aglomerat si trebuie sa stai de cateva ori la fiecare semafor.

Edited by Vineri, 03 May 2009 - 21:38.


#570
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postrexkroki, on Apr 28 2009, 11:02, said:

Craiova - Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu - Tg. Jiu  doar ca e mai lunga ...
sau
Craiova - DT Severin - Orsova - Baile Herculane - Baia de Arama - Tg. Jiu  care e deasemenea mai lunga...


View Postovisod, on Apr 28 2009, 11:20, said:

Cea mai buna varianta e cu siguranta Craiova - Severin - Orsova - Caransebes - Petrosani, insa nu stiu care e starea drumurilor intre Orsova si Caransebes, pentru ca drumul ala era groaznic si acum 1-2 ani si nu stiu daca s-a reparat.


View PostVineri, on Apr 28 2009, 11:51, said:

asta-i o gluma? :D
cum craiova-pitesti-valcea? craiova-ganeasa-valcea ce are?

varianta recomandata de mine:
filiasi - faci dreapta inspre tg jiu, pe drumul stiut, dar dupa cativa km faci iar dreapta catre tg carbunesti; dupa ce treci de carbunesti si dai in soseaua mare (adica drumul valcea-horezu-tg jiu) faci stanga 10-12 km si ajungi in tg jiu.
drumul nu e prost, dar nici f bun. e acceptabil pt orice masina.

Sper ca glumiti cu variantele acelea!
Craiova - Filiasi - Tantareni - Carbunesti - Tg-Jiu- Petrosani (asa cum l-a indicat colegul de mai sus) este cea mai buna varianta, este proaspat refacut in proportie de cam 75%, se merge repede si in conditii bune.

Edited by dcr, 03 May 2009 - 22:04.


#571
alexino

alexino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 12.02.2006

View Postdcr, on May 3 2009, 12:04, said:

Craiova - Filiasi - Tantareni - Carbunesti - Tg-Jiu- Petrosani (asa cum l-a indicat colegul de mai sus) este cea mai buna varianta, este proaspat refacut in proportie de cam 75%, se merge repede si in conditii bune.

Subscriu si eu pentru aceasta varianta. Am venit ieri dinspre Tg. Jiu spre Craiova prin Rovinari, iar drumul este groaznic. Gropi, denivelari, decopertari facute aiurea.  Ma mir ca am reusit sa ajung cu masina intreaga acasa. Chiar ma intrebam, pentru acesti "constructori" care isi bat joc pur si simplu prin lucrarile lor nu exista pedepse?

#572
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006
M-am intors din vacanta de 1 mai. Sa revin cu amanunte despre drumul pana in Hunedoara. Am stat la Motelul Cincis. Privelistea de la hotel e superba. Camerele arata bine, dar sunt foarte inghesuite. Dar sa iti bei dimineata cafeaua si sa admiri privelistea este ceva de vis.
Dar sa revenim la topicul forumului :drumul pana la Deva este foarte bun (exceptie mici portiuni de pe valea oltului - in special pe viaducte unde drumul e numai valuri) Si ca o noutate de ultima ora am aflat ca radarele fixe nu mai sunt functionale incepand cu 1 mai :D. Drumul de la Deva la Hunedoara si apoi mai departe la Cincis este acceptabil (exceptie prin comuna Teliucu Inferior unde mai e asfalt doar pe 1 banda :) . Drumurile din zona sunt in general acceptabile, unele chiar bune. Am fost pana la Ulpia Traiana Sarmizegetusa, la biserica Densus, la manastirea Prislop, la Biserica Colt, in Hateg, in Calan si la cetatile dacice - aici drumul din Orastie la Costesti e aceptabil. La Costesti, se pot vizita cetatile Blidaru ( 50 de min de mers pe munte), respectiv Costesti-Cetatuie (40 de min de mers pe munte). Pana Sarmisegetusa Regia este un drum forestier de vreo 25 de km sau conform indicatorului 4:30 h de mers pe jos  :D . Drumul forestier este practicabil daca mergi incet si cu atentie. Noi am fost 5 insi intr-un opel corsa (modelul vechi) si am ajuns pana la vreo 2-3 km de cetate...de acolo am luat-o la pas. Daca aveti o masina cu garda mai inalta se poate ajunge pana la 1 km de cetate....se poate ajunge si pana langa cetate, dar ultimul km al drumului este destul de abrupt.Am facut drumul asta de vreo 22-23 de km cam  intr-o ora si 15 , o ora si 20 cu vreo 2 opriri a cate 5-10 min ptr racirea motorului  :D .
La intoarcere, ca sa evit aglomeratia de pe valea oltului si dealul negru am ales varianta valea jiului. Pana la targul jiu drumul este acceptabil, dar de la targul jiu pana la craiova ( de fapt pana la filiasi - cand se da in drumul care vine de la drobeta) , drumul este sub orice critica...se lucreza, sunt cratere prin asfalt, bineinteles majoritatea nesemalizata, o  gramada de semafoare...ce mai...drumul e un cosmar. in rest drumul fliliasi-craiova - pitesti este bun.

#573
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View PostGMG, on May 7 2009, 10:44, said:

de la targul jiu pana la craiova ( de fapt pana la filiasi - cand se da in drumul care vine de la drobeta) , drumul este sub orice critica...se lucreza, sunt cratere prin asfalt, bineinteles majoritatea nesemalizata, o  gramada de semafoare...ce mai...drumul e un cosmar.
ma, voi ce aveti? e un drum prost si atat. se lucreaza si sunt mai multe denivelari, la cele mai multe se ingusteaza drumul si daca prinzi algoritmu asta stii unde sa franezi si n-ai probleme. dar intre denivelari sunt de cele mai multe ori kilometri intregi fara probleme.
prin comparatie, pot spune ca lugoj - timisoara e de cosmar, ca acolo nu-s semnalizate craterele alea; la fel, baia mare - satu mare (inclusiv prin satu mare :death: ) e d ecosmar; sau ploiesti - targoviste e de cosmar; sau drajna - slobozia de acum 2 ani...

e relativ si cosmaru asta... :)

#574
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006

View PostVineri, on May 8 2009, 17:34, said:

ma, voi ce aveti? e un drum prost si atat. se lucreaza si sunt mai multe denivelari, la cele mai multe se ingusteaza drumul si daca prinzi algoritmu asta stii unde sa franezi si n-ai probleme. dar intre denivelari sunt de cele mai multe ori kilometri intregi fara probleme.
prin comparatie, pot spune ca lugoj - timisoara e de cosmar, ca acolo nu-s semnalizate craterele alea; la fel, baia mare - satu mare (inclusiv prin satu mare :death: ) e d ecosmar; sau ploiesti - targoviste e de cosmar; sau drajna - slobozia de acum 2 ani...

e relativ si cosmaru asta... :)

Sunt de acord cu tine in ce priveste timisoara lugoj (pe celelalte nu am fost ...din fericire:) ). Am fost pe acolo acum vreo luna si ala intr-adevar e cosmar muuult mai mare. Dar pe drumul ala am fost cu o masina cu garda mai inalta si cu suspensii mai bune pe cand pe  aici am fost cu o buburuza mica si senzatia a fost mult mai naspa.  :D ...Deci cum ziceai si tu....cosmarul e relativ...dar tot cosmar e

#575
tudorutu

tudorutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2009
Sunt din Pascani.Stie vineva cum e starea drumului Toplita-Cluj Napoca.Am fost in noiembrie si era acceptabil.Ma intereseaza cum e acum la inceputul verii.De asemenea as mai dori informatii despre varianta Gura Humorului-Cimpulung Moldovenesc-Vatra Dornei-Bistrita-Cluj.Multumesc!

View Posttudorutu, on May 14 2009, 15:00, said:

Sunt din Pascani.Stie vineva cum e starea drumului Toplita-Cluj Napoca?Am fost in noiembrie si era acceptabil.Ma intereseaza cum e acum la inceputul verii.De asemenea as mai dori informatii despre varianta Gura Humorului-Cimpulung Moldovenesc-Vatra Dornei-Bistrita-Cluj.Multumesc!


#576
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Drumurile sunt relativ bune.
Pentru că nu apar aici și nici aici !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate