Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#541
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
info pentru cine iese pe vama giurgiu
de la bucuresti primii 20-25 km , de fapt pana la iesirea din Adunatii Copaceni, dezastru, gropi, mai ceva ca pe un drum satesc, cica e in lucru dar e mai rau ca in februarie cand am fost ultima data, astazi am fost pana la ruse, ce-i drept dupa Adunatii Copaceni e superb , ca-n palma poti sa dai cat te tine masina, dar aia 20 km iti mananca ficatii. Variante ocolitoare nu prea sunt, deci mergeti usor, a 2-a a 3-a sa nu va rupeti masina

drum bun!

#542
divic

divic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2008
Salutare!
Vreau sa ajung la Oravita.
As dori niste informatii privind drumrile pe traseul Bucuresti - Oravita.
Ca traseu de dus m-am gandit la: Bucuresti - Tg. Jiu - Baia de Arama- Herculane - Orsova - Oravita.
Pt intoarcere as dori alt traseu, iar pt acest lucru astept sugestiile voastre.

#543
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdivic, on Apr 13 2009, 19:01, said:

Salutare!
Vreau sa ajung la Oravita.
As dori niste informatii privind drumrile pe traseul Bucuresti - Oravita.
Ca traseu de dus m-am gandit la: Bucuresti - Tg. Jiu - Baia de Arama- Herculane - Orsova - Oravita.
Pt intoarcere as dori alt traseu, iar pt acest lucru astept sugestiile voastre.


Pai la intoarcere mergi prin Craiova sau pe sus,Caransebes-Deva-Sibiu-Valea Oltului.

#544
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007
Rog informatii despre traseul Timisoara - Turnu Severin. Pe unde e mai bun drumu?
Va multumesc anticipat!

#545
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postgigik, on Apr 16 2009, 19:56, said:

Rog informatii despre traseul Timisoara - Turnu Severin. Pe unde e mai bun drumu?
Va multumesc anticipat!

Timisoara -Severin, cel mai scurt drum este cel deja stiut,prin Caransebes.Nu face sa ocolesti pe niciunde,decat daca vrei sa faci plimbare si sa vizitezi frumusetile patriei.Reiau,ca am mai scris pe undeva...din traseele catre Severin(poate vine si rexkroki sa ma ajute).
Timisoara-Lugoj-Caransebes-pe langa Herculane-pe langa Orsova-pe langa Portile de Fier- Dr.T.Severin.Asta e traseul stiu,clasic.Intre Timisoara si Lugoj,pe oriunde ai luao,chit ca mergi pe Recas,chit ca mergi pe Buzias,soselele,ambele,sunt varza.Pe prima,prin Recas,soseaua e in reparatie,iar pe Buzias,a doua sosea,de la Timisoara la Cheveres e ok...faina,dupa Ceheveresul asta...varza.Iar intre Buzias si Lugoj...si mai varza.
Alta varza,dar mai putin tocata :) ,este soseaua dintre Lugoj si Caransebes.Intre Caransebes si Severin,e alternanta de varza si sosea buna...

Alt traseu ar fi,cu ocolis mare,sa mergi asa....dar atentie! e ocol de ocol:
Timisoara-Lugoj-Caransebes-Otelul Rosu-Hateg-defileul Jiului-Tg.Jiu-Baia de Arama-Herculane si Severin.
Ar mai fi varianta prin Motru,care te duce la Severin.

Alta varianta ar fi prin Anina,sa mergi in jos catre Orsova,pe clisura Dunarii,insa si pe acolo e varza soseaua.

Io cam atat am stiut...poate altii stiu mai bine ca mine.
Drum bun!

#546
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Pentru Timisoara - D.T. Severin nu prea exista alternative. Varianta clasica prin Lugoj - Caransebes - Orsova este cea mai rapida chiar daca este destul de jalnica si cu portiuni in lucru.

O alternativa putin mai lunga dar cu procentul cel mai mare de asfalt bun dar si mai virajata, deci un timp mai mare necesar parcurgerii este urmatoarea:
Timisoara - Voiteg - Bocsa - Resita - Anina - Bozovici - DN6 si de aici traseu comun cu varianta de mai sus prin Orsoava - D.T. Severin

#547
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007

View Postrexkroki, on Apr 22 2009, 12:48, said:

Pentru Timisoara - D.T. Severin nu prea exista alternative. Varianta clasica prin Lugoj - Caransebes - Orsova este cea mai rapida chiar daca este destul de jalnica si cu portiuni in lucru.

O alternativa putin mai lunga dar cu procentul cel mai mare de asfalt bun dar si mai virajata, deci un timp mai mare necesar parcurgerii este urmatoarea:
Timisoara - Voiteg - Bocsa - Resita - Anina - Bozovici - DN6 si de aici traseu comun cu varianta de mai sus prin Orsoava - D.T. Severin

Va multumesc! Azi am auzit o varianta care cica ar fi ok: Timisoara - Resita - Caransebes - Severin.
Pana sambata o sa ma hotarasc ce traseu adopt!

#548
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Vreau sa fac un traseu in weekend Bistrita-Borsa- pasul Prislop - Iacobeni - Bucovina (nu este exact inca ...) si singura necunoscuta din ecuatie este pasul Prislop.
Stie cineva cum mai este starea drumului pentru o berlina in pasul Prislop + recomandari de vizitat in zona Prislop?
Multumesc anticipat.

#549
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Pasul Prislop e neschimbat in ceea ce priveste calitatea drumului.De vizitat nu ai ce vizita in pas.Poate doar,daca esti pasionat de relief si geografie,sa admiri frumusetea peisajului si,eventual,sa te opresti in varful pasului si sa admiri micuta biserica de acolo,pe langa peisajul minunat al muntilor.

#550
divic

divic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2008
Stiti care este starea lui DN57, mai precis Oravita - Orsova?

#551
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Brasov - tg mures - aproape perfect
tg mures - reghin - ok
reghin - bistrita - denivelat, plombat, dar fara gropi (plus unele portiuni mai proaspat turnate si, in consecinta, ok)
eremitu - sovata - mai mult de 60% ok, restul cu plombe si denivelari plus citiva km cu ceva gropite
bistrita - vatra dornei - cu exceptia a citiva km inca in lucru, bun spre perfect (ceva probleme cu marcajul, cam sters)
vatra dornei - cimpulung moldovenesc - inca in lucru pe anumite portiuni, intre bun si foarte bun
c-lung - moldovita - sucevita - ok, unele plombe si zone cu decapaje pentru plombare, incep sa apara mici gropite in zonele umbrite
sucevita - marginea - aproape perfect
marginea - paltinoasa (gura humorului) - aproape perfect
paltinoasa - dn 2 (zona falticeni) - aproape perfect
dn 2 (falticeni) - tirgu neamt - in jud. suceava bun spre foarte bun, in neamt ceva gropite, insa in general foarte usor de ocolit
tirgu neamt - se lucreaza la canalizare, denivelari mari pe vreo 2-3 km
tirgu neamt - piatra neamt - prima jumatate bun spre foarte bun, a doua cu plombe si mici gropi si denivelari, insa una peste alta destul de ok
drumul spre agapia - perfect (upgradat la drum national)

#552
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Multumesc pentru informatii. Imi sunt utile pentru un drum pe care vreau sa-l fac in zona moldovei de nord de 1 mai. :cheers:

#553
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006
a fost cineva de curand in zona deva -hunedoara - orastie. Ma intereseaza drumul la cetatile dacice (orastie -gradistea de munte) si orastie - hateg - sarmizegetusa  si alte drumuri prin zona - de ex spre manastirea Densus. De asemenea as dori sa stiu daca mai sunt si alte lucruri frumoase de vizitat prin zona la care se poate ajunge pe drumuri acceptabile (am o masinuta mica, un citroen C2, si mi-e mila sa o bag la sporturi extreme)  :D

#554
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Cum e cu autostrada soarelui ? Ca am vazut ca sunt lucrari pe ea.
Pe ce sens de mers si la ce km sunt lucrarile ?
A fost careva pe acolo ?

#555
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003

View PostGMG, on Apr 23 2009, 19:22, said:

a fost cineva de curand in zona deva -hunedoara - orastie. Ma intereseaza drumul la cetatile dacice (orastie -gradistea de munte) si orastie - hateg - sarmizegetusa  si alte drumuri prin zona - de ex spre manastirea Densus. De asemenea as dori sa stiu daca mai sunt si alte lucruri frumoase de vizitat prin zona la care se poate ajunge pe drumuri acceptabile (am o masinuta mica, un citroen C2, si mi-e mila sa o bag la sporturi extreme)  :D
De la Orastie la Simeria se merge fara probleme (cu exceptia celor generate de aglomeratie), e proaspat reabilitat. Pe Simeria - Hateg grija mare la trecerea de pe zonele reabilitate (indoielnic, de altfel) la cele vechi, la podete, in orasul Calan si zona de deal inainte de intrarea in Hateg.
Hateg - Sarmizegetusa fara probleme, de altfel mie Caransebes - Hateg mi s-a parut unul din cele mai bune si frumoase drumuri in Ro.
Drumul pana la Densus e de asemenea rezonabil, cu putina atentie eviti fara probleme micile "capcane" din astfalt.
La capitolul obiective iti recomand Biserica si Cetatea Colt, Biserica reformata din Santamaria Orlea (intrebi de cheie prin vecini  :lol: ), Manastirea Prislop (sub rezervara unui drum de pamant de calitate discutabila), Castelul Huniazilor din Hunedoara, Rezervatia de zimbrii de la Hateg, o plimbare de placere pe Valea Raului Mare pana la barajul Tomeasa unde ai o priveliste superba asupra lacului Gura Apei si esti inconjurat de Retezat, Godeanu si Tarcu, si o alta la fel de frumoasa pana la Rausor. Vizitarea tuturor aceste obiective (mai putin Manastirea Prislop) nu ridica probleme in ceea ce priveste calitatea drumurilor. Ramane ca gogu sa te ajute cu localizarea lor (nu ca ar ridica mari semne de intrebare, toate sunt "la sosea"  :D )

#556
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006

View Postpescaru, on Apr 23 2009, 23:33, said:

De la Orastie la Simeria se merge fara probleme (cu exceptia celor generate de aglomeratie), e proaspat reabilitat. Pe Simeria - Hateg grija mare la trecerea de pe zonele reabilitate (indoielnic, de altfel) la cele vechi, la podete, in orasul Calan si zona de deal inainte de intrarea in Hateg.
Hateg - Sarmizegetusa fara probleme, de altfel mie Caransebes - Hateg mi s-a parut unul din cele mai bune si frumoase drumuri in Ro.
Drumul pana la Densus e de asemenea rezonabil, cu putina atentie eviti fara probleme micile "capcane" din astfalt.
La capitolul obiective iti recomand Biserica si Cetatea Colt, Biserica reformata din Santamaria Orlea (intrebi de cheie prin vecini  :lol: ), Manastirea Prislop (sub rezervara unui drum de pamant de calitate discutabila), Castelul Huniazilor din Hunedoara, Rezervatia de zimbrii de la Hateg, o plimbare de placere pe Valea Raului Mare pana la barajul Tomeasa unde ai o priveliste superba asupra lacului Gura Apei si esti inconjurat de Retezat, Godeanu si Tarcu, si o alta la fel de frumoasa pana la Rausor. Vizitarea tuturor aceste obiective (mai putin Manastirea Prislop) nu ridica probleme in ceea ce priveste calitatea drumurilor. Ramane ca gogu sa te ajute cu localizarea lor (nu ca ar ridica mari semne de intrebare, toate sunt "la sosea"  :D )


Mersi frumos de raspuns. Drumul de la Hunedoara spre lacul Cincis e ok? Am gasit o pensiune langa lac si as vrea sa stau acolo. Cine a fost prin zona  si poate sa imi recomande o pensiune  (eventual pm...ca sa nu deviem de la topicul forumului  :D )

#557
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003

View PostGMG, on Apr 24 2009, 12:18, said:

Mersi frumos de raspuns. Drumul de la Hunedoara spre lacul Cincis e ok? Am gasit o pensiune langa lac si as vrea sa stau acolo. Cine a fost prin zona  si poate sa imi recomande o pensiune  (eventual pm...ca sa nu deviem de la topicul forumului  :D )
Am fost acolo anul trecut in iulie, si nu imi aduc aminte ca drumul sa-mi fi ridicat ceva probleme deosebite in ceea ce priveste calitatea astfaltului.

#558
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postdintimisoara, on Apr 22 2009, 21:24, said:

Pasul Prislop e neschimbat in ceea ce priveste calitatea drumului.De vizitat nu ai ce vizita in pas.Poate doar,daca esti pasionat de relief si geografie,sa admiri frumusetea peisajului si,eventual,sa te opresti in varful pasului si sa admiri micuta biserica de acolo,pe langa peisajul minunat al muntilor.
Depinde; acu' 2-3 ani era mult mai rau. Acum l-au mai peticit putin; e suficient sa casti ochii pe unde mergi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate