Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#523
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Explici foarte bine, nu e vorba de asta. Problema e ca eu am de facut un drum B - TM cu posibila escala la Herculane de vreo 2-3 zile si de mai multe saptamani tot pun intrebari ba aici, ba pe celalalt topic ("Bucuresti-Timisoara") despre starea drumurilor si diverse variante. M-am sucit de 100 de ori fiindca vreau sa vad si un munte sau o dunare in trecere etc. si din cauza asta am pus tot atatea intrebari.

Per total, am inteles ideeile tale si iti multumesc pentru ele. Just for the record, dupa jdemii de milioane de randuri citite si intrebari puse (atat aici pe SP cat si la amici, cunostinte etc.) vis-a-vis de drumul asta in cazul in care o sa fac escala la Herculane (la dus), daca intereseaza pe cineva un traseu de sightseeing optimizat ca sa nu isi rupa masina, cam asta ar fi varianta finala:

dus: Bucuresti - A1 - Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Tg. Jiu - Severin - Orsova - Herculane [...] Herculane - Caransebes - Resita - Timisoara
intors: Timisoara - Resita - Caransebes - Hateg - Petrosani - Tg. Jiu - Horezu - Rm. Valcea - Pitesti - A1 - Bucuresti

Edited by steelk, 01 April 2009 - 13:53.


#524
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
si de ce vrei sa mergi de 2 ori prin horezu?
drumul filiasi-craiova (eventual chiar pe caracal-rosiori-alexandria) e foarte bun, pe craiova-slatina-pitesti-A1 e oricum mai scurt decat sa mai urci 80 km relativ rai spre tg jiu, cunosc drumul, si apoi nici spre horezu-valcea nu e fantastic

ma gandesc ca la intoarcere vrei sa o "tai" mai repede spre casa, si eventual de ce sa nu vezi si alta ruta. Macar te minunezi de "cartierul" cu turle din Buzescu :lol: , langa alexandria

#525
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Pai si cum ajung la Filiasi din Timisoara, mai bine? Am inteles ca drumul Caransebes - Orsova - Severin nu e tocmai "smecher" si ma gandeam sa il fac o singura data, la dus, ca atunci n-am cum altfel. Tu zici sa cobor pe E79 de la Tg. Jiu direct Filiasi?

Edited by steelk, 02 April 2009 - 08:00.


#526
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Poststeelk, on Apr 1 2009, 14:52, said:

vis-a-vis de drumul asta in cazul in care o sa fac escala la Herculane (la dus), daca intereseaza pe cineva un traseu de sightseeing optimizat ca sa nu isi rupa masina, cam asta ar fi varianta finala:

dus: Bucuresti - A1 - Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Tg. Jiu - Severin - Orsova - Herculane [...] Herculane - Caransebes - Resita - Timisoara
intors: Timisoara - Resita - Caransebes - Hateg - Petrosani - Tg. Jiu - Horezu - Rm. Valcea - Pitesti - A1 - Bucuresti

la dus am un amendament: de la Tg Jiu e mai simplu si mai frumos de ajuns la Baile Herculane prin Baia de Arama, drumul este bun, traficul aproape inexistent si drumul trece printr-o zona foarte frumoasa. Este chiar pacat sa ratezi acest drum daca esti in zona.

la intors e ok. o alternativa cu drum mai bun dar si mai aglomerata e prin Arad, Deva, Sibiu, Rm Valcea, Pitesti.

Drum bun. Cand pleci?

View Poststeelk, on Apr 2 2009, 08:58, said:

Tu zici sa cobor pe E79 de la Tg. Jiu direct Filiasi?

Eu nu recomand acest drum. Este destul de prost si trece prin o gramada de localitati.


uite o harta, poate te ajuta.

Attached File  r4.jpg   361.08K   46 downloads

Edited by rexkroki, 02 April 2009 - 09:02.


#527
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mersi de ideea cu Baia de Arama. In principiu, daca tot ajung prin sud pentru Herculane ziceam sa vad si Dunarea. Cred ca o sa ma decid la fata locului daca o iau pe Orsova sau Baia de Arama.

Stiu de varianta clasica prin Sibiu dar o evit si la dus si la intors pentru ca plec luni 20 aprilie (plecare din B pe la 04:00), imediat dupa Paste, cand TOTI se intorc din acel mini-concediu si ma intorc pe 26 aprilie (plecare din TM pe la 04:00), DUMINICA, atunci cand ruta Sibiu - Bucuresti e cel putin un cosmar. Ma gandesc chiar sa evit A1 la intoarcere (duminica pe la amiaza) si sa o iau pe Pitesti - Gaesti - Bucuresti. Ma mai gandesc ...

O varianta ar fi sa ma intorc luni 27 aprilie ca sa evit traficul de duminica dar mi-e teama ca scap de niste trafic si dau de TIR-uri .. :) Merita sa ma intorc luni?

#528
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
@virgil67
Tin sa te contrazic!Am fost in weekend la Horezu si drumul e destul de bun si cand am fost ultima oara la Targu Jiu a fost bine.Cateva portiuni cu gropi sunt pe Dealul Negru dar daca ai grija treci fara prea mari probleme.In schimb sunt destule sanse ca pana la Targu Jiu sa prinzi cateva echipaje de politie cu radar.

#529
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
In comune sau la drum intins?

#530
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
OK,steelk...ma bucur ca m-am facut inteleasa... :D
rexkroki are dreptate cu Baia de Arama.Si eu recomand drumul acela,este printre munti,de la Tg.Jiu catre Baia de Arama este lejer,ca de altfel si tot drumul de la Baia pana la Herculane.Intre Herculane si Caransebes,pe Orsova...n-am mai fost de mult,e drept,insa colegii care au mers pe acolo mergand spre si dinspre Craiova,s-au plans de drumul prost.Daca esti dispus la vizitat Dunarea si la peisaje exceptionale,ia-o pe Clisura Dunarii,mergi Orsova-Oravita-Anina...insa trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si timp berechet,ca sa nu te ratacesti prin craterele din sosea.
Nici eu n-as merge pe varianta de european,pe Deva-Sibiu,decat daca as fi in criza de timp....insa cum vei merge de placere...varianta Hateg-Petrosani-Tg.Jiu...este cu peisaje superbe,chit ca pe alocuri soseaua e nu prea buna.....dar ce mai conteaza?ca suntem deja obisnuiti,nu?Circulam prin Romania....
Fac un off topic,ca am mers sambata pana la Medias si ma intrebam uimita cum de prin alte judete se poate sa fie soseaua in stil occidental si prin alte parti sa-ti rupi planetarele?!
Drum bun,vacanta frumoasa ,distractie maxima si vreme cu soare tot timpul petrecut pe coclaurile tarii! :thumbup:

#531
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Atat timp cat nu esti vreunul care merge cu 120 pe ora in localitati o sa aflii din timp de prezenta politiei daca esti atent la masinile care vin din sens opus :) deci asta e o problema minora. Eu te-am avertizat ca sa nu fii luat prin surprindere...

#532
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
eu am inteles ca te intorci pe clisura dunarii, orsova severin si de aia am zis s-o iei pe filiasi craiova eventual caracal alexandria, scapi si de A1
Din tg jiu da, teoretic pe horezu valcea cam trebuie luat

personal am facut si tg jiu-craiova sunt 110 km nu-s f rai, dar nici fantastici nu sunt, multe localitati pana la filiasi, de unde intri pe 4 benzi
ce zic eu intre craiova si alexandria, chiar bucuresti nu ai nici o groapa si radare mai slabut (daneasa,maldaieni, draganesti vlasca)
consulta si harta, eu zic ca de la severin la bucuresti asa as merge

#533
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
nu am fost niciodata de la Craiova la Bucuresti prin Alexandria, deci nu pot sa ma pronunt, dar la varianta prin Pitesti nu stiu sa fie vre-un radar... inca

A1 este ok, chiar daca sunt cateva denivelari, dar nu e aglomerata in aceasta perioada si poti merge constant si fara stres

Edited by rexkroki, 03 April 2009 - 07:41.


#534
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Ma intereseaza cum se prezinta urmatorul traseu:

Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi - Tg Frumos - Harlau - Botosani - Dorohoi - Darabani

Varianta prin Bacau - Suceava pe E85 stiu ca e buna si mai scurta.
Merci.

#535
X-ulescu256

X-ulescu256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2007

View PostX-ulescu256, on Nov 27 2008, 13:51, said:

Salutari

Ce ruta sa aleg intre Pitesti si Bacau? In opinia mea sunt 2 variante:
1) Pitesti - A1 - Gaesti - Targoviste - Ploiesti - Mizil - Buzau - Focsani - Bacau
2) Pitesti - Campulung - Brasov - Targu Secuiesc - Onesti - Bacau

Pana acum am ales de 2 ori varianta 1, numai ca portiunea dintre Gaesti - Targoviste - Ploiesti - Mizil era ultima data (acum un an) plina de gropi. Stie cineva in ce stare se afla acum acest drum? Varianta 1 e mai lunga, dar nu trec muntii de 2 ori (Rucar-Bran + Oituz) iar de la Buzau drumul are 2 benzi pe sens.

De fapt cele 2 variante fac parte dintr-un drum mai lung: Drobeta Turnu Severin - Roman, dar alta ruta in afara de cele prin Pitesti si Bacau nu cred ca e mai buna...

Cu stima,
X-ulescu256

Revin cu acceasi intrebare, poate s-a schimbat ceva intre timp. Sper ca in bine...

#536
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Drumul prin Gaesti-Targoviste este exact la fel,nici o schimbare.
Nu stiu cat ocolesti si care este distanta,insa din Brasov ia-o pe Intorsura pana la Buzau....e adevarat,ca o iei iarasi prin munti pe la Siriu.

#537
X-ulescu256

X-ulescu256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2007

View Postdintimisoara, on Apr 10 2009, 10:14, said:

Drumul prin Gaesti-Targoviste este exact la fel,nici o schimbare.
Nu stiu cat ocolesti si care este distanta,insa din Brasov ia-o pe Intorsura pana la Buzau....e adevarat,ca o iei iarasi prin munti pe la Siriu.
Ruta Brasov - Bacau clar se face prin pasul Oituz. Am intrebat variante intre Pitesti si Bacau. Ca sa mergi Pitesti - Brasov - Buzau - Bacau e prea de tot. Faci un zig-zag practic... Iar din cate stiu starea drumului Brasov - Onesti e acceptabila.

#538
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View PostX-ulescu256, on Apr 10 2009, 13:53, said:

Ruta Brasov - Bacau clar se face prin pasul Oituz. Am intrebat variante intre Pitesti si Bacau. Ca sa mergi Pitesti - Brasov - Buzau - Bacau e prea de tot. Faci un zig-zag practic... Iar din cate stiu starea drumului Brasov - Onesti e acceptabila.


ipotetic mai e o a treia varianta, pitesti gaesti targoviste sinaia brasov (DN1) dar pana la urma cred ca tot pe bran as merge, e si peisajul mai frumos, si nu sunt blocaje nicaieri, cum mai prinzi pe varianta sudica sau pe dn1

#539
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrexkroki, on Apr 8 2009, 22:13, said:

Ma intereseaza cum se prezinta urmatorul traseu:

Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi - Tg Frumos - Harlau - Botosani - Dorohoi - Darabani

Varianta prin Bacau - Suceava pe E85 stiu ca e buna si mai scurta.
Merci.

Salutare,

Tecuci - Iasi e in general de nota 6, doar daca nu l-au mai reparat de cand am trecut eu pe acolo.E ok de mers,dar pe anumite portiuni ti-ai dori sa ai aripi.
Iasi-Tg.Frumos-Harlau e super.Harlau-Boston este de 6-7.Pana la Dorohoi si Darabani habar nu am cum e.

Daca mergi prin Bacau-Suceava e muuult mai bun drumul.

Edited by moki, 10 April 2009 - 18:24.


#540
zanu1979

zanu1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2004
Saptamana viitoare plec in maramures, mai exact pe undeva intre baia mare si sighetu marmatiei.
Care este cel mai bun drum? Din cate am inteles cel mai bun ( scurt) drum este bucuresti brasov tagru mures reghin.
Dupa asta intervin dilemele mele. Incotro sa o iau, care este mai bun :

Reghin - Beclean
sau Reghin - Apahida - Dej

Multumesc pentru sfaturi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate