Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2719
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salut,

As vrea sa ajung de la Targoviste la Brebu. Si am 3 variante:

1. https://goo.gl/maps/WLfkfMSM6EJ2

2. https://goo.gl/maps/2ubUj1Pg3522

3. https://goo.gl/maps/6TutvF6s9CG2

Prima face parte din Targoviste - Sinaia care stiu ca este prost. A 2-a are si ea o portiune din acest drum.

Dar a 3-a varianta? Pozele de pe maps din 2012 arata mult mai bine decat celelalte 2 variante.

Thx all,
Dan.

#2720
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
cel mai bun drum Iasi - Ungaria ?

1. IS- Toplita - Regin - CJ - Bors
2. IS- Vatra dornei - Dej - Cj - Bors
3. IS- Vatra Dornei - Satu Mare - Petea ?

Multumesc

#2721
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Posthanks, on 23 mai 2017 - 09:45, said:

Vreau sa merg dinspre Braila spre podul de la Fetesti (A2). Cum e starea drumului de la Baraganul spre Tandarei si mai departe la Fetesti? Sau e recomandat sa merg prin Slobozia (ocol de aprox. 30km)?

Dacă nu a răspuns nimeni și încă ai nevoie, te sfătuiesc să mergi prin Slobozia. Eu am mers prin Țăndărei anul trecut spre Brăila și am avut o porțiune de 30 km de asfalt extrem de valurit de la Țăndărei până la DN, unde mi-am uzat suspensiile cât pentru câteva mii de kilometri parcurși pe un drum normal.

View Postyonut_a, on 28 mai 2017 - 09:04, said:

cel mai bun drum Iasi - Ungaria ?

1. IS- Toplita - Regin - CJ - Bors
2. IS- Vatra dornei - Dej - Cj - Bors
3. IS- Vatra Dornei - Satu Mare - Petea ?

Multumesc

Varianta 2. te duce pe drum european, pe o porțiune bună limita de viteză în localitate e de 70 km/h. În plus, în munți, pe urcare ai două benzi pe sens (Mestecanis și Tihuta).
Varianta 1 nu am mai făcut-o de ani buni când era drumul în construcție, acum o fi terminat dar dacă prinzi o mașină lentă în munți rămâi în spatele ei că nu poți depăși (viraje multe).
3. Varianta 3 nu am făcut-o, bănuiesc că trece prin Zalău de la Cluj, iarăși un drum puțin ofertant pentru depășiri.

Edited by Bogdansv1, 28 May 2017 - 09:27.


#2722
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 13.09.2007
Ce treabă au Clujul și Zalăul în varianta 3? Și Cluj-Zalău este o rută rapidă. Cu multe porțiuni drepte, asfalt bun, se poate depăși.

#2723
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmarselcj, on 28 mai 2017 - 10:40, said:

Ce treabă au Clujul și Zalăul în varianta 3?...

Greșeala e a mea, nu m-am uitat pe hartă să văd pe unde e traseul, am considerat că aceea ar fi ruta. Prin urmare nu am nici o idee despre ruta 3, prin Șomcuta Mare, e unul din puținele drumuri din România nefăcut de mine. Pus pe listă, să văd ce inventez (scuză personală) ca să ajung în Satu Mare...

#2724
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View PostBogdansv1, on 28 mai 2017 - 09:24, said:

Dacă nu a răspuns nimeni și încă ai nevoie, te sfătuiesc să mergi prin Slobozia. Eu am mers prin Țăndărei anul trecut spre Brăila și am avut o porțiune de 30 km de asfalt extrem de valurit de la Țăndărei până la DN, unde mi-am uzat suspensiile cât pentru câteva mii de kilometri parcurși pe un drum normal.
Peste 10 zile plec, multumesc pentru informatie.

#2725
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@hanks: de la Brăila la A2 drumul e parfum. Vezi că în Bărăganu mai stă câteodată poliţia la pândă, dar dacă prinzi ceva trafic din sens opus vei primi suficiente flash-uri ca să te prinzi la timp şi să reduci viteza.


Sănătate şi drum bun !

#2726
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View PostOvidiuNS, on 04 iunie 2017 - 01:22, said:

@hanks: de la Brăila la A2 drumul e parfum. Vezi că în Bărăganu mai stă câteodată poliţia la pândă, dar dacă prinzi ceva trafic din sens opus vei primi suficiente flash-uri ca să te prinzi la timp şi să reduci viteza.


Sănătate şi drum bun !
Multumesc, OvidiuNS! Pun statia pe masina, sper sa-mi fie de folos. Pana miercuri seara sper sa ma decid: Braila - A2 - Vama veche sau Braila - Macin - Vama veche. Teoretic primul e mai rapid, al doilea mai scurt.

#2727
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara
Vreau să ajung vara aceasta de la Brezoi la Petroşani pe 7A. A fost cineva anul acesta pe acest traseu, Este bun drumul, s-a reabilitat?
Mă intereseasă în special porţiunea dintre Obârşia Lotrului-Petroşani.
Vă mulţumesc

#2728
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Obarsia Lotrului- Petrosani era praf anul trecut in august. Nici macar praf. Erau transee. Eu am fost cazat pe langa Petrosani si am vrut sa fac o plimbare pana la Obarsie. Dar la un oment dat m-am intors ca rupeam masina aiurea. De trecut se putea trece. Dar parerea mea e ca nu merita decat daca nu ai alta posibilitate.

#2729
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Fără să contest ce zice barbosa, pot să-ți zic că se putea trece, erau destui (tot în august 2016). Încet, cu grijă, și cu toții sfinții în gură la adresa guvernanților. Dacă vrei să mergi repede mai bine nu. Oricum nu e toată bucata ruptă, sunt diverse grade de degradare. Parcă am scris eu ceva anul trecut.

#2730
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cam de pe la Groapa Seaca spre Obarsie incepe dezastrul. Si eu am spus ca se poate trece incet si cu grija, daca este neaparat necesar. Daca e vorba doar de mers la o plimbare, consider ca nu merita.

#2731
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Boieri dumneavoastra, vreau sa va prezint si eu "ordinul de imprastiere" al concediului din vara asta, care va incepe pe 9 iulie. Asadar, deplasarea va fi de la Petrosani pana la Eforie Nord, pe urmatorul traseu:
Petrosani- Tg. Jiu- Filiasi (E79 si E70)
Filiasi- Craiova- Caracal- Rosiori de Vede- Alexandria- Giurgiu (E70, Centura Craiovei, apoi din nou E70 si DN5B)
Giurgiu- Oltenita (DN5 si DN41)
Oltenita- Drajna Noua- Autostrada A2- Eforie Nord (DN31, DJ306, DJ310, apoi A2).
Singura portiune din traseul asta pe care o stiu ca sofer si-i cunosc si starea actuala este Petrosani- Craiova. De la Craiova incolo n-am fost niciodata cu masina, nici macar in calitate de pasager (exceptand traseul A2-Eforie, unde am circulat de multe ori ca pasager). Cei dintre voi care au circulat recent pe tronsoanele sus-pomenite m-ar putea ajuta cu informatii despre starea lor, precum si despre alte probleme cu care s-au  confruntat in trafic si la care ar trebui sa fiu atent?
Va multumesc.

P.S. Pentru a preintampina eventuale nedumeriri legate de alegerea acestui traseu lung in locul celui mai scurt prin Horezu, Rm. Valcea, Pitesti si Bucuresti, precizez ca: 1. Nu vreau sub nicio forma sa traversez Bucurestiul;   2. Vreau sa merg si prin locuri prin care nu am fost niciodata.

Edited by flomelomanul, 18 June 2017 - 07:23.


#2732
Green67

Green67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2017
Buna.
vreau sa ajung zilele astea in Padis, mergand dinspre Cluj. stie cineva cum e drumul de la Rachitele pana la Padis??

#2733
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
Vreau sa merg miine in delta, sti cineva amabil, daca se poate merge cu masina mica cat de cat comfortabil pe ruta Brarlad - Cuca- Galati?
Cu multumiri anticipate !
Numai drumuri bune sa aveti!

#2734
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Mulţumesc pentru răspunsuri barbosa şi Brainie. Am să văd ce pot face. Să fiu mai sigur cred că am să o iau peTransalpina spre Sebeş
O seară bună

#2735
Arlechin

Arlechin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.05.2005
Salut!

Vreau sa merg cu kidul saptamana viitoare la Cetatea Histria, venind din Navodari. Stiti cumva cum sunt DJ226 si DJ226A ? Pe Google Street View arata destul de rau, dar imaginile sunt vechi, din 2012. Ati fost cumva pe acolo anul asta sau anul trecut?

Mersi!

Edited by Arlechin, 24 June 2017 - 09:54.


#2736
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postflomelomanul, on 18 iunie 2017 - 07:22, said:

Boieri dumneavoastra, vreau sa va prezint si eu "ordinul de imprastiere" al concediului din vara asta, care va incepe pe 9 iulie. Asadar, deplasarea va fi de la Petrosani pana la Eforie Nord, pe urmatorul traseu:
Petrosani- Tg. Jiu- Filiasi (E79 si E70)
Filiasi- Craiova- Caracal- Rosiori de Vede- Alexandria- Giurgiu (E70, Centura Craiovei, apoi din nou E70 si DN5B)
Giurgiu- Oltenita (DN5 si DN41)
Oltenita- Drajna Noua- Autostrada A2- Eforie Nord (DN31, DJ306, DJ310, apoi A2).
Singura portiune din traseul asta pe care o stiu ca sofer si-i cunosc si starea actuala este Petrosani- Craiova. De la Craiova incolo n-am fost niciodata cu masina, nici macar in calitate de pasager (exceptand traseul A2-Eforie, unde am circulat de multe ori ca pasager). Cei dintre voi care au circulat recent pe tronsoanele sus-pomenite m-ar putea ajuta cu informatii despre starea lor, precum si despre alte probleme cu care s-au  confruntat in trafic si la care ar trebui sa fiu atent?
Va multumesc.

P.S. Pentru a preintampina eventuale nedumeriri legate de alegerea acestui traseu lung in locul celui mai scurt prin Horezu, Rm. Valcea, Pitesti si Bucuresti, precizez ca: 1. Nu vreau sub nicio forma sa traversez Bucurestiul;   2. Vreau sa merg si prin locuri prin care nu am fost niciodata.

Oameni buni, vă rog să răspundeți la mesajul citat pe rând, nu toți deodată, că nu pot urmări atâtea răspunsuri simultan.Posted Image
Acum, revenind în registrul serios, mă poate ajuta cineva cu informațiile solicitate?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate