Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#1531
vTino

vTino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.09.2009
Salut,

Transalpina nu cred ca va putea fi traversata pana la sfarsitul lui aprilie.

Drumul pana pe Transalpina, pe ruta Craiova-Filiasi-Targul Carbunesti-Novaci este foarte bun (sau era inaintea iernii) cu mici exceptii in Tarbul Carbunesti.

Cu alte cuvinte, ajungi fara probleme pana la Ranca, mai departe nu este deszapezit.

#1532
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Sa speram! La noi in Ro e ca la lotto, mie mi-e frica ca odata revocata din functie, Boagiu, sa scada interesul pt. finalizarea lucrarii.

Daca ar putea un moderator sa lege cumva si al 2lea subiect( http://forum.softped...howtopic=633937 ) existent in paralel cu asta ar fi bine. Sunt si acolo cateva pareri si cateva filmulete recente(oct2011) ale unui coleg de forum.

PS: au inceput ce au promis?  :thumbup:  adica asfaltarea? ca primavara a cam venit.

#1533
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Salut. Maine am in plan o calatorie pe ruta Curtea de arges-Transfagarasan-Sibiu...si m-ar interesa care este starea drumului sau daca este deschis Transfagarasanul in perioada asta. O alta varianta ar fi sa merg pe TransAlpina in caz ca e ceva in neregula cu TransFagarasan. Am chef de o plimbare cu prietena, e ziua ei si vrem sa alegem una din cele doua rute... Thx

#1534
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxkos, on 21st March 2012, 22:44, said:

Salut. Maine am in plan o calatorie pe ruta Curtea de arges-Transfagarasan-Sibiu...si m-ar interesa care este starea drumului sau daca este deschis Transfagarasanul in perioada asta. O alta varianta ar fi sa merg pe TransAlpina in caz ca e ceva in neregula cu TransFagarasan. Am chef de o plimbare cu prietena, e ziua ei si vrem sa alegem una din cele doua rute... Thx
Nu cred ca poate fi deschis acuma cat timp e sus zapada la greu... si daca vrei sa tranzitezi chiar nu inteleg de ce nu mergi pe Tigveni/Rm Valcea / Sibiu...

Ah dupa aia ma citit... ai chef de plimbare :)

Edited by andreic, 21 March 2012 - 22:54.


#1535
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Da..dar am citit acum cum ca ar fi inchis pana la sfarsitul lunii Iunie. Destul de naspa ptr mine:) Vroiam expres pe acolo ptr ca nu am fost niciodata mai sus de barajul Vidraru....  Iar pe TransAlpina nu am trecut de Voineasa :confuzzled: Dar voi amana ptr la vara, asta e.

#1536
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu am fost pe transfagarasan in iulie si inca era zapada pe alocuri. Incredibil afara erau totusi vreo 20 de grade.
Acum este clar inchis asa ca trebuie sa astepti vara pentru o plimbare pe acolo.
Problema cu transfagarasanul e ca, cu toate ca e superba zona, cacatii aia ambulanti care taie padurile, taraie bustenii pe asfalt, si il fac praf. Cand am trecut eu se tragea covor nou de asfalt si era perfect dar la nici 2 zile cacatii deja trageau bustenii cu tractorul pe asfalt.
Merita impuscati din prima, fara avertizare.

#1537
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Problema cu transfagarasanul e ca, cu toate ca e superba zona, cacatii aia ambulanti care taie padurile, taraie bustenii pe asfalt, si il fac praf. Cand am trecut eu se tragea covor nou de asfalt si era perfect dar la nici 2 zile cacatii deja trageau bustenii cu tractorul pe asfalt.
Merita impuscati din prima, fara avertizare.
[/quote]
Iti dau dreptate..chiar ma uitam pe google maps cu omuletul ala si am vazut in ce stare era drumul mai inainte...nu prea stralucit, speram ca o rezista asfaltul...

#1538
cocolino80

cocolino80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.07.2010
Stie vreun coleg cum este drumul intre Tecuci-Galati sau Focsani-Galati...care este mai bun dintre cele 2 varianate.Va multumesc

#1539
urspolar27

urspolar27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2007
Salut!

Care este cel mai bun traseu(dpdv numar gropi minimal) intre Bucuresti si Albita?

Multumesc.

#1540
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Bucuresti - Ploiesti - Buzau - Focsani - Tecuci - Barlad - Vaslui / Albita.

#1541
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Posturspolar27, on 29th March 2012, 13:49, said:

Salut!

Care este cel mai bun traseu(dpdv numar gropi minimal) intre Bucuresti si Albita?

Multumesc.
Cum a spus si colegul de mai sus : Ploiesti-Focsani-Tisita(la 15km dupa Focsani in intersectie faci dreapta spre Tecuci mergi inca vreo 15km dar nu ajungi in oras, Tecuci e in dreapta iar soseaua continua spre stanga) -Barlad-Crasna-Husi-Albita.
E85e f bun, nici o groapa. De la Tisita la fel soseaua e f f buna, iar cand ajungi la limita de judet ,Tutova(GL/VS) o sa constati ca soseaua e noua, modernizata si largita de regele asfaltului UMB  :peacefingers: Si asa e pana la Albita cu unele mici portiuni mai rele intre Crasna si Husi care le vor rezolva anul asta. In Vaslui nu ajungi, ca nu ai treaba, la Crasna(in intersectie) faci dreapta spre Husi, vezi ca de obicei sta acolo un Garcea  cu radar, cu RAR, ARR etc mai mereu. La iesirea din Husi cat si in oras sunt vreo 2-3 radare mobile, locuitorii stiu de ei si merg incet dar pe restul ii cam "agata". La fel si in primul sat dinainte de vama, Rasesti e 100% radar, si face bani seriosi mereu din amenzi  :deadtongue: aici o sa iti faca semne ceilalti. Drum bun!

PS: am uitat sa mentionez ca iesirea din Barlad e putin cam "praf" :) (denivelata rau)  la fel si cea din Husi unde cam sunt gropi pe margine doar, pe vreo 1km, sa ai grija

Edited by sandu222, 29 March 2012 - 16:56.


#1542
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Dar de ce sa o iei prin Ploiesti cand poti sa mergi direct Buzau pe E85?

#1543
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
E o alegere personala. De fiecare data cand am treaba in Bucuresti (de cele mai multe ori in zona Baneasa,Pipera,Bucurestii Noi)  prefer intrarea pe DN1 ca sa nu mai traversez orasul. Pana la Ploiesti limita minima de viteaza 70km. Ploiesti Buzau drum destul de liber, asfaltul bun.

#1544
adivisi

adivisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2011
buna seara

Stie cineva care este starea drumului intre Moroieni si Hotelul Pestera.Intentionez sa ajung in zona peste 3 saptamani si vreau sa stiu daca sa ma aventurez pana acolo sau nu.Am in dotare un Logan de 1.6.

#1545
vioilaunch

vioilaunch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2008

View Postadivisi, on 30th March 2012, 00:09, said:

buna seara

Stie cineva care este starea drumului intre Moroieni si Hotelul Pestera.Intentionez sa ajung in zona peste 3 saptamani si vreau sa stiu daca sa ma aventurez pana acolo sau nu.Am in dotare un Logan de 1.6.

chiar weekendul trecut am fost. Drumul e tip forestier si cei in jur de 30km necesita multa rabdare in abordarea diverselor situatii. Zapada este doar pe marginea drumului. Ici colo sunt noroaie. Gropi sunt frecvente dar le poti ocoli. Atentie la mici santuri pe care sa le iei incet. De asemenea atentie la curbe, intrucat mai vin jeep-uri in viteza si te poti pupa cu ele.
Drumul se poate face cu orice masina, am vazut inclusiv TICO. Diferenta e ca il faci in timp probabil dublu cu o masina cu garda mica.

#1546
urspolar27

urspolar27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2007

View Postsandu222, on 29th March 2012, 17:46, said:

Cum a spus si colegul de mai sus : Ploiesti-Focsani-Tisita(la 15km dupa Focsani in intersectie faci dreapta spre Tecuci mergi inca vreo 15km dar nu ajungi in oras, Tecuci e in dreapta iar soseaua continua spre stanga) -Barlad-Crasna-Husi-Albita.
E85e f bun, nici o groapa. De la Tisita la fel soseaua e f f buna, iar cand ajungi la limita de judet ,Tutova(GL/VS) o sa constati ca soseaua e noua, modernizata si largita de regele asfaltului UMB  :peacefingers: Si asa e pana la Albita cu unele mici portiuni mai rele intre Crasna si Husi care le vor rezolva anul asta. In Vaslui nu ajungi, ca nu ai treaba, la Crasna(in intersectie) faci dreapta spre Husi, vezi ca de obicei sta acolo un Garcea  cu radar, cu RAR, ARR etc mai mereu. La iesirea din Husi cat si in oras sunt vreo 2-3 radare mobile, locuitorii stiu de ei si merg incet dar pe restul ii cam "agata". La fel si in primul sat dinainte de vama, Rasesti e 100% radar, si face bani seriosi mereu din amenzi  :deadtongue: aici o sa iti faca semne ceilalti. Drum bun!

PS: am uitat sa mentionez ca iesirea din Barlad e putin cam "praf" :) (denivelata rau)  la fel si cea din Husi unde cam sunt gropi pe margine doar, pe vreo 1km, sa ai grija

Multumesc pentru informatii!

#1547
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Stie cineva cum se prezinta urmatoarele drumuri?
- Onesti - Bacau - Vaslui
- Onesti - Adjud - Podu Turcului - Barlad - Vaslui

Vreau sa ajung de la Onesti la Vaslui si, avand in vedere cat de grea a fost iarna si probabil ca drumurile sunt pline de gropi, as prefera sa evit drumurile proaste. Cum o sa fac drumul seara, starea drumului conteaza si mai mult.

Multumesc anticipat.

#1548
urspolar27

urspolar27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2007

View Posturspolar27, on 30th March 2012, 13:22, said:

Multumesc pentru informatii!

Inca ceva, pentru RM stiti cumva ce acte ale masinii imi sint necesare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate