Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#55
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcspot, on Jun 1 2006, 11:44, said:

In principiu , ca pacient , trebuie sa prezint reteta cu ceea ce mi-a prescris medicul , iar tu trebuie sa o onorezi intocmai . In plus daca am card de fidelitate pot sa cumpar cu reducere . Nu vad cum m-ai putea pacali . Poate sa ma combini la un schimb Vitamax -Eurovita . Totusi , daca mi-as permite , as cumpara Vitamax , nu Eurovita (stim noi de ce ) .
    Dap. Asa se aude . Pentru restu de bani tai factura lunar pe PFA . Procedura este perfect legala . Nu e vina nimanui ca legea e nasoala si ca e mai avantajos sa fii liber-profesionist decat angajat .

1. de ce ai prefera vitamax eurovitei ??
2.daca nu ma insel, prin practicare salariului minim pe economie, pensia respectivului angajat va fi demna de toata mila.

#56
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcspot, on Jun 1 2006, 17:56, said:

Si sa o luam si altfel !
    Companiile producatoare de medicamente vor sa stimuleze vanzarea pe produsele lor si pentru asta sunt capabile sa puna in miscare imense sume de bani sau acorda produse ca rabat natural . Sa zicem ca firma X are un produs care este similar cu cel al firmei Y la calitate si la pret . Firma X lanseaza o campanie promotionala pentru produsul ei cu castiguri plafonate la cantitatea de bucati vandute.  Nimic anormal pana aici .
    In cazul farmaciilor independente sumele acordate sub forma de bonusuri ajung direct in buzunarul patronului de farmacie .
    In cazul lanturilor , castiga toata lumea : patronii sau actionarii romani sau straini ai lantului , farmacistul care face varice in farmacie si de multe ori (cum zicea si Mianna) ii mai pica si pacientului cate ceva in buzunar . Asa i-ti mai vine sa fii pacient sau salariat  intr-o asemenea farmacie !!
    De aici tot tambalaul pe care il fac farmacistii-patroni pe peste tot . Este vorba de zeci de milioane de $ in astfel de bonusuri care ating pana si 50 % din valoarea vanzarilor . Ar face moarte de om sa mentina monopolul asupra pietei farmaceutice . Si de multe ori asa se intampla . 10 % aia care intra in plus in buzunarele lor ar putea ajunge inapoi in buzunarele pensionarilor sau s-ar putea finanta inca 10 % retete compensate    .

ce le place unora sa detruneze realitatea...cum spuneai si tu, daca cumperi 10 bucati se acorda un rabat natural, 1 cutie pe gratis. cutie care vine pe factura, se inregistreaza in contabilitate si valoarea este purtatoare de TVA si impozit, ca sa zic asa.
apoi, discount-urile financiare vin pe factura. se inregistreaza in contabilitate etc. totul este legal si nu vad cum ar putea sa beneficieze pacientul de pe urma lor.
exista promotiile care vizeaza pacientul, dar pe care le suporta compania producatoare, de obicei la lansarea sau relansarea unui produs. o farmacie independenta esteprea mica dpdv financiar ca sa poata suporta ea insasi promotii pentru pacienti. mici atentii, eventual reduceri de pret la OTC-uri etc pentru pacientii vechi si de incredere, se mai pot face.

da, exista si depozite care dau bani farmacistilor. direct, fara factura sau alta modalitate legala.
curios lucru, sint exact depozitele care au deschise lanturi de farmacii.
sau nu e chiar asa de curios ??
in cazul nostru, preferam sa nu lucrum cu astfel de depozite.

#57
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postgamezcdr, on May 29 2006, 00:05, said:

Facultatea e printre cele mai grele (eu am facut-o la Cluj) daca nu stii chimie nu te baga ca nu are rost farmacia se bazeaza 100% pe chimie.
Pai si de-aia habar nu aveti cum e cu replicarea DNA, PCR, Southern, Western blotting, etc...

View PostMirovaia_Scorb, on May 29 2006, 10:03, said:

[*]prin anii 4 și 5 vei face Toxicologie și dacă ajungi în București trebuie să-i dai șpagă lu Bălălău de fiecare dată 300 de euro (sau dolari ?)
Lol, stai sa treaca de Crinuta mai intii! :lol:

Edited by Ninja, 04 June 2006 - 08:15.


#58
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View PostNinja, on Jun 4 2006, 09:14, said:

Pai si de-aia habar nu aveti cum e cu replicarea DNA, PCR, Southern, Western blotting, etc...
Ma da tu cu te droghezi ? :w00t: N-am priceput nimic crede-ma. O sa caut in DEX sa vad ce-ai vrut sa zici. :huh:

#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postoaspetele, on Jun 3 2006, 10:07, said:

1. de ce ai prefera vitamax eurovitei ??


   Pentru ca primul este fabricat de un producator extern , iar cea de a doua de una romaneasca . Am vazut farmacisti care dadeau negativ din cap privitor la calitatea si increderea pe care o poti avea in produsele EPH .

   In al doilea rand Vitamax contine multi compusi de provenienta naturala iar Eurovita contine doar compusi de sinteza .
   In al treilea rand Vitamax se recomanda o data la doua zile comparativ cu Eurovita 1-2 /zi . Prefer sa nu umblu cu pastilele dupa mine sau sa uit sa le iau .
   Si avand in vedere ca am incredere in el poti sa adaugi si efectul placebo .

View Postgamezcdr, on May 31 2006, 18:35, said:

Eu cred ca tu esti de foarte rea credinta daca poti sustine asa ceva. Arata-mi 1 singur caz de pacient decedat sau bagat in spital din cauza ca eu i-am dat fara reteta medicamente RX. Sa stii ca "alea tari" ;)  s-au dat intotdeauna pe reteta. Cand vad 1 nenorocit ca vai de el cu ditamai maseaua umflata ii dau Ampicilina ptr ca stiu ca nu va merge la stomatolog ca se vede pe el ca abia are bani de paine. Eu ca farmacist am pregatirea sa vad daca pot sau nu da medicamentul in anumite cazuri. Algocalmin fiole se da de ex numai pe reteta. A murit careva cumva ? Nu !

       Daca nu ai acces la fisa medicala a pacientului , ar trebui sa te abtii sa mai eliberezi medicamente , chiar daca pacientul prezinta umflaturi evidente . Daca era alergic la penicilina , a facut un soc anafilactic si a murit nu prea mai are cum sa vina in farmacie sa reclame ca i-ai recomandat un medicament care nu i-a facut bine la sanatate .

#60
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdeath_queen, on Jun 1 2006, 17:28, said:

Farmacistul are o groaza de responsabilitati, la fel ca si un medic. Iar in caz ca nu stiati, la terminarea facultatii, se depunde un juramant: Juramantul lui Hipocrate ( acelasi juramant pe care il depun si medicii).

:)

Quote

Ceea ce iti da si o mai mare responsabilitate.
In privinta salariilor, un farmacist castiga destul de bine. Eu, ca studenta, am castigat anul trecut intr-o farmacie " de duzina" 6.000.000. In concluzie, dupa terminarea facultatii va fi mult mai bine.

    6 este salariul unui asistent de farmacie , si nu mi se pare mare . Gandeste-te ca ai avea salariul asta pana la pensionare .

Quote

Apropo de asistentul de farmacie. Am vazut un post in care se spunea ca ea/el face cam 90% din treaba. Gresit! Un asistent de farmacie nu are voie sa dea nici un medicament fara sa consulteze farmacistul, nu are drept de semnatura, nu are voie sa prepare diverse forme de medicamente. Si, cel mai important, nu are dreptul de a-si deschide o farmacie singur si de a-si depunde diploma.

     :w00t:  :lol:  :worthy:
      Hai sa luam un exemplu clasic de farmacie cu 4 asistenti pe tura la 4 case de marcat , un farmacist si 100 de pacienti cu retete compensate , gratuite sau normale in mana . Ce-ar mai fi sa intrebe asistentu pe farmacist despre fiecare medicament pe care il elibereaza . Cred ca ar iesi un linsaj in toata regula . si spui ca asitentu de farmacie nu face preparate ? Ha !! Ma faci sa rad !!!  :lol: E adevarat ca de obicei se ocupa farmacistii de treaba asta , dar nu e regula generala .

      Si , un asistent de farmacie poate sa-si deschida o drogherie .



   Pentru acei care o trag tare cu preparatele :
   Un singur gram de substanta pura costa milioane de lei vechi . Ca sa ai in laborator cateva substante de baza , trebuie sa faci o investitie destul de mare , fara sa mai luam in calcul , balanta farmaceutica sau alte dotari de laborator . Medicii prescriu foarte rar si din ce in ce mai rar preparate .  Daca ne gandim ca un preparat costa intre 10 si 50.000 lei constati ca nu este o activitate profitabila . Este practicata in special de farmacistii de moda veche sub forma unui hobby sau din motivul respectului fata de pacient . Este un obicei pe cale de disparitie , mai ales din pricina ca farmacistii tineri urasc sa se murdareasca pe maini de vaselina .

Edited by cspot, 05 June 2006 - 09:25.


#61
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgamezcdr, on Jun 2 2006, 17:33, said:

Dave zi draga in ce clasa esti si ce note ai la chimie  :naughty:

Cspot ce profesie ai asa de curiozitate ? Daca esti din Cluj hai odata sa stam la un pahar de vorba :)
Daca ai sta putin prin farmacie la inceput de luna ai vedea ca pensionarii in proportie maaaare habar nu au ce au luat in luna anterioara. Si mai ales cand sunt cozile alea infernale ia orice similar numa sa plece acasa cu ceva, indiferent ca ala e mai scump cu nustiu cat.
Medicul abia asteapta sa scape de pacient din cabinet, sa vezi cum ti-l expediaza si ii spune "Lasa tataie ca iti explica la farmacie ce medicament sa iei". In carnetul de sanatate scrie DCI in 90% din cazuri pentru ca asistenta nu stie/o doare pixu sa scrie si denumirea comerciala. Lucrez intr-un centru de diagnostic si stiu cum merge treaba.
Acuma ca tot lauzi lanturile astea: hai sa zicem ca ai o reteta magistrala cu de ex Nistatin solutie 0,5 g la 20 g apa du-te pe la niste farmacii apartinand lanturile si mira-te de ce-o sa-ti zica. Sau du-te cu orice reteta magistrala ca nu ti-o prepara nici un lant sau o catena, ramificate sau neramificata :) .  
PS Io nu cred ca esti sot de farmacista io cred ca tipa o lucrat la SexyBlue si o fugit cu un arab si de aia ne urasti pe toti :D


         Vad ca ma inviti la un pahar si apoi ma ataci la nevasta .  :nonobad:
         Legat de obiceiurile medicilor nu vreau sa comentez . Aici e o alta problema si banuiesc ca astia va urasc pe voi farmacistii cu adevarat .
       Un medic de familie cu 5 -10.000 de pacienti in zona de influenta castiga  15-20 milioane pe luna plus cateva pachete de tigari si cafea . Eventual flori din cand in cand , daca este o doamna . In schimb farmacistu'-patron din cartieru cu pricina are vila in constructie si Audi A6 in leasing de la o firma de distributie .
Stiu ca medicii astia sunt niste "prosti" si ca facultatea de medicina "dureaza mult mai putin " , dar diferenta
dintre cele doua categorii profesionale nu se justifica in nici un fel . Sau astia n-au dreptu la un trai decent ???
    Un medic are contact cu fiecare pacient in parte , cu mirosul de transpiratie , cu secretiile , cu microbii  ,
cu prostia si/sau tupeul jegos , dupa caz . Nu trimite niciodata asistenta sa se ocupe ea de un pacient .
Nu poate sa paseze problema de nici un fel si sa spuna : "N-avem !" ,"Nu stiu !" ,"Nu ma bag !!"
Daca vrei , facem un calcul si o sa descoperim ca si medicul , si farmacistul , se hranesc tot din bugetul asigurarilor de sanatate . Prin deductie logica farmacistul baga mana asa de adanc in buzunarele contribuabilului incat nu mai ramane pentru medici aprope nimic . De ce se intampla asta ?? Pentru ca detin monopol asupra pietei .
   paranteza : Nu am tratat problema medicilor din spitale . Nu cred ca e cazu sa ne bagam acolo , acum !

   Daca ar fi dupa mine , as mai da jos din etajele de la vila farmacistului - parazit ca sa poata si medicul sa-si cumpere macar o gasoniera si as scoate niste cercuri de la Audi ala , sa aiba si medicul cu ce sa faca vizite la domiciliu .

Edited by cspot, 05 June 2006 - 09:55.


#62
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcspot, on Jun 5 2006, 10:54, said:

Stiu ca medicii astia sunt niste "prosti" si ca facultatea de medicina "dureaza mult mai putin " , dar diferenta
dintre cele doua categorii profesionale nu se justifica in nici un fel .

io inteleg ca tu citezi acum la modul ironic, dar totusi, cine poate zica ca "facultatea de medicina dureaza mult mai putin " ?   :w00t:   mult mai putin decat ce?  :rolleyes:

#63
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmianna, on Jun 5 2006, 12:44, said:

io inteleg ca tu citezi acum la modul ironic, dar totusi, cine poate zica ca "facultatea de medicina dureaza mult mai putin " ?   :w00t:   mult mai putin decat ce?  :rolleyes:

     Am spus ironic "mult mai putin" din pricina ca MULTI dintre cei care s-au perindat pe aici , se vaitau ca farmacia e o facultate GREAAAA si care dureaza CINCI ANI !!
    Medicina este o facultate mult mai grea si nu e gata decat dupa vreo 7 ani  . Gresesc ? Aaa ... Am impresia ca se studiaza si farmacologia alora de la farma ...

#64
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

View Postcspot, on Jun 5 2006, 13:00, said:

Am spus ironic "mult mai putin" din pricina ca MULTI dintre cei care s-au perindat pe aici , se vaitau ca farmacia e o facultate GREAAAA si care dureaza CINCI ANI !!
    Medicina este o facultate mult mai grea si nu e gata decat dupa vreo 7 ani  . Gresesc ? Aaa ... Am impresia ca se studiaza si farmacologia alora de la farma ...

Aia 7 ani sunt de fapt 6 + 3 ( cel mai "ieftin" rezidentiat pe mf ) sau 6 + 7 ani ( cel mai "scump" rezidentiat pe  neurochirurgie ).

#65
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdave, on May 31 2006, 00:52, said:

ce facilitati se ofera in strainatate?
Chestii, smenuri. Nu trebuie sa lucrezi neaparat in farmacie. Poti sa intri si pe la research/productie/development.

View Postgamezcdr, on May 31 2006, 12:51, said:

Asta cu formulele este o mare tampenie cu care ne-au indoctrinat unii profesori fara simt pedagogic. In anul 3 la Farmacognozie la H Popescu la Cluj a trebuit sa invatam toate formulele pe de rost (mi-am facut un caiet separat de zeci de pagini in care le-am scris) si daca nu le scriai cum trebe te pica nenorocitu. Inclusiv formula la curara am invatat-o, durere mare. Si mi-a folosit la ceva ca stiam formulele ? No way. Asta se intampla la Cluj.
Trist, proful meu, o mare figura, a umblat sa scoata un manual in care se punea accent pe metodele de sinteza,  au colaborat multe companii la carte desi e foarte naspa, nu umbla nimeni sa-ti dea know-how. Btw, nu generice...

#66
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Post...easca, on Jun 5 2006, 13:32, said:

Aia 7 ani sunt de fapt 6 + 3 ( cel mai "ieftin" rezidentiat pe mf ) sau 6 + 7 ani ( cel mai "scump" rezidentiat pe  neurochirurgie ).



...si cardiochirurgie  :)

exact. de asta ma miram - o perla ca aia poate fi scoasa cel mult de femeia de serviciu dintr-o farmacie, desi sunt multe sanse ca si aia sa stie mai multe.

Edited by mianna, 05 June 2006 - 15:32.


#67
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNinja, on Jun 5 2006, 16:30, said:

Chestii, smenuri. Nu trebuie sa lucrezi neaparat in farmacie. Poti sa intri si pe la research/productie/development.
Trist, proful meu, o mare figura, a umblat sa scoata un manual in care se punea accent pe metodele de sinteza,  au colaborat multe companii la carte desi e foarte naspa, nu umbla nimeni sa-ti dea know-how. Btw, nu generice...


    Vezi la rusi , la aia care au inventat pilula minune . Poate iei de la ei formula pastilei minune contra unei parti din profit :D

View Postmianna, on Jun 5 2006, 16:31, said:

...si cardiochirurgie  :)

exact. de asta ma miram - o perla ca aia poate fi scoasa cel mult de femeia de serviciu dintr-o farmacie, desi sunt multe sanse ca si aia sa stie mai multe.


Huh ? De mine e vorba ? E vina medicilor ca nu dau cu capul de pereti , si nu se vaita ca au facut TREISPE anu de facultate ca astia de la farmacie .

Edited by cspot, 05 June 2006 - 16:20.


#68
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postcspot, on Jun 5 2006, 22:41, said:

Vezi la rusi , la aia care au inventat pilula minune . Poate iei de la iei formula pastilei minune contra unei parti din profit :D
Lasa-i ca rusii au idei bune, ai auzit de vreun tratament care a avut succes bazat pe bacteriofagi??? Rusii au facut chestia asta de mult timp, se pare ca e ok insa n-am gazit nimic publicat pe tema asta.

Edited by shumilica, 06 June 2006 - 13:15.


#69
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Apropo de femei de servici' :

   Dimineata 07:45 . Femeia de serviciu cu carte de munca isi face treaba . Farmacista nu venise inca . Se trezea ceva mai tarziu . Intra un individ :
          - Buna dimineata ! zice el .
          - Buna dimineata . Ce doriti ...
          - Dati-mi si mie ceva de dureri de cap .
         Tipa rezeama matura de un perete , trage sertaru si arunca pe masa o folie de aspirina .
         - 10 mii folia .
        Plateste tipu , ia bulinele si restu' , si pleaca .  

      Si-acu' n-o sa ma credeti , dar povestea de mai sus am vazut-o cu ochii mei . Si treaba asta se intampla acolo la ordinea zilei . Tipa avea acces la medicamente si la sertaru cu bani si facea treaba asta cu prea multa detasare ca se fi intamplat pentru prima data .

   P.S. Sunt convins ca avea "acordul farmacistului " pentru treaba asta  :w00t: !

Edited by cspot, 05 June 2006 - 15:54.


#70
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcspot, on Jun 5 2006, 16:41, said:

Huh ? De mine e vorba ? E vina medicilor ca nu dau cu capul de pereti si se vaita ca au facut TREISPE anu de facultate ca astia de la farmacie .

ti-am zis ca am inteles ca nu e opinia ta proprie si personala.  :)  da, probabil asa gandeste un farmacist care a facut facultatea-n treispe ani  :D deci de la ei vine zicala aia: "primii sapte ani is grei, pan-ajungi in anu' trei", nu?  :P

dar lasand gluma la o parte, imi permit sa te intreb si eu de pregatire - sau de profesie, ca-n ziua de azi nici nu mai stiu cum sa formulez intrebarea. uneori am senzatia ca esti medic. alteori nu mai sunt asa convinsa. fireste, daca nu vrei nu-mi raspunzi.

#71
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmianna, on Jun 5 2006, 16:55, said:

ti-am zis ca am inteles ca nu e opinia ta proprie si personala.  :)  da, probabil asa gandeste un farmacist care a facut facultatea-n treispe ani  :D deci de la ei vine zicala aia: "primii sapte ani is grei, pan-ajungi in anu' trei", nu?  :P

dar lasand gluma la o parte, imi permit sa te intreb si eu de pregatire - sau de profesie, ca-n ziua de azi nici nu mai stiu cum sa formulez intrebarea. uneori am senzatia ca esti medic. alteori nu mai sunt asa convinsa. fireste, daca nu vrei nu-mi raspunzi.

   De profesie sunt info . Dar , am considerat intotdeauna ca nu este o crima sa mai stii cate ceva in plus . Daca le-am luat apararea medicilor acum , nu inseamna ca nu i-am si infierat in alte contexte . Au si ei lipsurile lor .

  p.s. vezi ca sunt niste medici pe aici care practica informatica :) .

Edited by cspot, 05 June 2006 - 16:16.


#72
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
[quote name='cspot' post='1556111' date='Jun 5 2006, 09:53']
   In al doilea rand Vitamax contine multi compusi de provenienta naturala iar Eurovita contine doar compusi de sinteza .
   [/quote]
Le-ai analizat tu cromatografic ? :photo:  


[quote name='cspot' date='Jun 5 2006, 10:24' post='1556206']
:)
    6 este salariul unui asistent de farmacie , si nu mi se pare mare . Gandeste-te ca ai avea salariul asta pana la pensionare .
[quote]

Pentru o studenta era chiar bine zic io.

  
[quote]
      Si , un asistent de farmacie poate sa-si deschida o drogherie .
   Pentru acei care o trag tare cu preparatele :
   Un singur gram de substanta pura costa milioane de lei vechi . Ca sa ai in laborator cateva substante de baza , trebuie sa faci o investitie destul de mare , fara sa mai luam in calcul , balanta farmaceutica sau alte dotari de laborator . Medicii prescriu foarte rar si din ce in ce mai rar preparate .  Daca ne gandim ca un preparat costa intre 10 si 50.000 lei constati ca nu este o activitate profitabila . Este practicata in special de farmacistii de moda veche sub forma unui hobby sau din motivul respectului fata de pacient . Este un obicei pe cale de disparitie , mai ales din pricina ca farmacistii tineri urasc sa se murdareasca pe maini de vaselina .
[/quote]

LOL se vede ca n-ai tangenta cu substantele. Auzi 1 singur gram milioane bune ma faci sa rad :w00t: Cele mai scumpe sint pilocarpina si podofilina cateva zeci de milioane kilogramul. Celelalte sunt intre 0.1-5 lei/gram. Arata-mi mie un preparat industrial cu uree, acid salicilic, acid benzoic ca mi-l torn pe limba. Medicii cel putin in Cluj prescriu in draci mai ales dermatalogii, ca nu apar retete la unele farmacii e normal, medicul deja stie unde sunt farmacisti si unde sunt vanzatori de medicamente si trimite pacientul tintit. Eu sunt un farmacist tanar si nu urasc sa ma murdaresc cu vaselina, rifampicina, ihtiol, picotanina si alte minunatii chiar imi place ca vad ca ceva ce am facut eu a iesit ca la carte. Ce sa zic cand fac ovule cu nistatin ptr uz pediatric: cad in extaz cand imi ies perfect. :peacefingers: Si la substante imi pun din start adaos de 100% deci la vanzari de magistrale de circa 10 milioane /saptamana (inclusiv elaborari)  imi ies (nu mie - patronului :naughty: ) aproape 3-4 milioane cash. Inmulteste cu 52 si vezi ca nu e chiar de neglijat.

Edited by gamezcdr, 05 June 2006 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate