Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#37
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Daca poti retine pe de rost o mare cantitate de informatie pe care apoi sa o redai papagaliceste atunci facultatea de farmacie e suportabila, caci ai sa treci de acele examene unde e necesar tipul asta de aptitudine (cateva, dar importante). Daca nu poti, atunci sa ai pregatite sume importante pentru spaga... dar e improbabil ca ai sa te descurci cu spaga peste tot. Ca student roman e greu cu spaga, pentru studentii straini e deja un adevarat sistem.
In concluzie e o facutate grea, caci e necesara inmagazinarea unei mari cantitati de informatie care nu e structurata logic (trebuie invatat pe de rost). Daca te descurci cu asta, e o meserie frumoasa cu multe satisfactii (plus inevitabilele probleme). Nu esti tare la chimie? Nu-i nimic, daca ai sa intri la facultatea asta, pana ajungi sa promovezi toate examenele din anul 1 ai sa fii as la chimie... de nevoie.

#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcspot, on May 29 2006, 02:58, said:

In plus , sistemul farmaceutic abia acum incepe sa se reformeze cu adevarat . O data cu UE vine si libera concurenta in domeniu care era tinut sub monopol pana acum de Colegiul farmacistilor . In consecinta
90 % din farmacii vor fi detinute de lanturile de farmacii (dupa model Sensiblu , Europharm) iar farmaciile  marunte vor disparea de pe piata .

mai, nu mai inventati povesti.
im Germania si Franta, motoarele UE ca sa zic asa, farmacia apartine decat farmacistului. si asa ar trebui sa ramana.

facultatea de farmacie e una grea, daca vrei sa faci carte cu adevarat.
eu am facut 5 ani, apoi un an de stagiu in spital. cand am terminat, nu aveai voie sa-ti deschizi farmacie la oras, asa ca a trebuit sa ma asociez cu o colega mai in varsta. nu comentez acuma partile buna sau rele, conteaza ca nu am putut sa o deschid.
apoi, am facut 2 ani de rezidentiat, specializarea farmacie de circuit deschis, fiindca era o noua obligatie in lungul drum de a deveni sef de farmacie.
apoi, s-a introdus 'titlul' de farmacist sef. alt examen, in sfarsit eram in regula. ca peste cateva luni, sa se schimbe radical treaba si sa nu mai fie nevoie de nici un titlu, de nici o diploma.
poi nu e corect, eu am pierdut timp si bani. ca sa nu mai vorbesc de asa-zisa liberalizare : gigi valuta isi deschide farmacie. eu atunci de ce am mai 'pierdut' 7 ani de zile invatand si dand examene ?? nu mai bine imi deschideam o farmacie la 19 ani si azi eram departe ??


si in plus, cum pot eu sa concurez cu sensiblue sau catena etc, lanturi de farmacii cu depozite in spate ??
ca sa nu mai vorbesc de matrapazlicurile facute de sensiblue, gen un acelasi farmacist angajat in 2 farmacii pentru cresterea punctajului, lucruri dovedite la nivel inalt, dar care au ramas fara urmari.

Edited by oaspetele, 01 June 2006 - 07:05.


#39
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
ufffff....

incet incet acest topic se aseamana cu grupul de pe yahoo a farmacistilor in care toti blastama si spurca lanturile de farmacii.

Tin sa va reamintesc ca threadul ii despre Facultatea de Farmacie si daca se merita sa o faci.

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgamezcdr, on May 31 2006, 18:22, said:

Cspot tu ai dreptate cu targeturile dar nu in domeniul farmaceutic. Sa-ti spun si de ce: la farmacie in general nu prea vii de voie vii mai mult la nevoie cand te imbolnavesti cand ai nevoie de un medicament prescris de medic. Eu ca farmacist iti eliberez ceea ce scrie pe reteta dar avand un target (foarte mare si imposibil de atins) eu vrand nevrand te voi FENTA (ia asta ca e cel mai bun, acum a aparut etc...) si TU vei pierde.

     In principiu , ca pacient , trebuie sa prezint reteta cu ceea ce mi-a prescris medicul , iar tu trebuie sa o onorezi intocmai . In plus daca am card de fidelitate pot sa cumpar cu reducere . Nu vad cum m-ai putea pacali . Poate sa ma combini la un schimb Vitamax -Eurovita . Totusi , daca mi-as permite , as cumpara Vitamax , nu Eurovita (stim noi de ce ) .

Quote

PS. Care poate sa-mi spuna e adevarat ca la SexyBlue si Mediplus nu-ti pun in cartea de munca decat minimul pe economie ?

    Dap. Asa se aude . Pentru restu de bani tai factura lunar pe PFA . Procedura este perfect legala . Nu e vina nimanui ca legea e nasoala si ca e mai avantajos sa fii liber-profesionist decat angajat .

#41
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View Postcspot, on Jun 1 2006, 11:44, said:

In principiu , ca pacient , trebuie sa prezint reteta cu ceea ce mi-a prescris medicul , iar tu trebuie sa o onorezi intocmai . In plus daca am card de fidelitate pot sa cumpar cu reducere . Nu vad cum m-ai putea pacali .
Stii ca pe retele compensate se scrie DCI iar mai nou medicii scriu si pe retele simple DCI ptr ca s-au obisnuit sau le este frica :naughty: . Scriind DCI-ul te pot fenta cum vrea muschii mei. :lol:

#42
death_queen

death_queen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2006
Multe pareri pe aici, si unele neavizate. Cand incerci sa-ti dai cu presupusul, e mai bine sa te documentezi cat de cat inainte.
First of all, sunt std la farmacie in anul 4. Si cred ca iti pot da mai multe informatii corecte. Nu stiu in ce oras ai vrea sa dai la facultate, dar la majoritatea fac din tara se da examen grila. Si mai nou, ai de ales intre cele 2 chimii: organica si anorganica. Deci, nu cred ca ar fi o problema asta. In cateva luni ai avea timp sa te pui la punct cu una din ele. Cea anorganica este mai usoara.
In al 2-lea rand: da, este adevarat ca in facultate se face chimie en-gross, dar se ia totul de la 0. In primul an faci ch anorganica, in al 2-lea ch organica. Si dupa incep tot felul de chimii: ch. farmaceutica, ch-fizica, ch. analitica, ch. sanitara etc. Dar, cea mai importanta materie este farmacologia. Si poate una dintre cele mai grele!
Am avut neplacuta surpriza de a citi ca: " farmacistul este doar un simplu vanzator". Wow! Asa este vazuta o pers care termina una dintre fac cele mai grele? Din pacate, romanul nostru vede farmacistul ca pe  pers care ii "vinde" aspirina. Mi s-a intamplat si mie sa vina o doamna in farmacie si sa ma intrebe cati ani fac la facultate. Iar raspunsul ei a fost pe "masura" :" 5 ani ca sa-mi dai o aspirina?!" Nu este deloc asa! Farmacistul are o groaza de responsabilitati, la fel ca si un medic. Iar in caz ca nu stiati, la terminarea facultatii, se depunde un juramant: Juramantul lui Hipocrate ( acelasi juramant pe care il depun si medicii). Ceea ce iti da si o mai mare responsabilitate.
In privinta salariilor, un farmacist castiga destul de bine. Eu, ca studenta, am castigat anul trecut intr-o farmacie " de duzina" 6.000.000. In concluzie, dupa terminarea facultatii va fi mult mai bine.
Apropo de asistentul de farmacie. Am vazut un post in care se spunea ca ea/el face cam 90% din treaba. Gresit! Un asistent de farmacie nu are voie sa dea nici un medicament fara sa consulteze farmacistul, nu are drept de semnatura, nu are voie sa prepare diverse forme de medicamente. Si, cel mai important, nu are dreptul de a-si deschide o farmacie singur si de a-si depunde diploma.
So...eu  sfatuiesc pe oricine sa dea la aceasta facultate. Chiar dc este grea, este frumoasa! Si credeti-ma, dc ma intrebati acum 4 ani, nu eram deloc asa de entuziasmata si incantata! ;)

#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgamezcdr, on Jun 1 2006, 17:02, said:

Stii ca pe retele compensate se scrie DCI iar mai nou medicii scriu si pe retele simple DCI ptr ca s-au obisnuit sau le este frica :naughty: . Scriind DCI-ul te pot fenta cum vrea muschii mei. :lol:

          1. in primul rand pacientul stie de la medic ce medicamente trebuie sa cumpere . Si sunt sigur ca medicul o sa-i spuna denumirea comerciala .
          2. daca uita denumirea , poate sa se consulte oricand cu carnetul de sanatate .
          3. multi pacienti nu au luat pentru prima data medicamentul respectiv . Au fost cazuri cand firmele producatoare au schimbat culoarea ambalajului , iar pacientii au refuzat sa mai cumpere de teama sa nu fie inselati (si nu era vorba de o farmacie cu target) (oara numai atata incredere inspira un farmacist  :w00t: ?, oare de ce  ?  :w00t: )
          4 . nu toata lumea este asa de inculta cum ar crede unii . Eu de exemplu pot sa-ti spun o gramada de medicamente echivalente dupa DCI , si nu lucrez la farmacie .
          5. cei care nu stiu se intereseaza la un prieten sau la o alta farmacie .Este vorba de acei oameni care intra zilnic sa puna o simpla intrebare  :proud:
          6. daca le oferi produsul mai scump risti sa nu mai cumpere deloc
          7. sau pot sa se intoarca inapoi cu niste prieteni si vreo doi puradei sa o puna de o greva spontana pana le dai banii inapoi
          8. poti sa incerci .... rareori iti iese o figura din asta
         9. mai multe avantaje ai avea daca ai proceda exact invers ... omu' o sa revina cu placere de fiecare data , chiar daca sta in celalalt capat al orasului .

#44
death_queen

death_queen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2006

View Postdave, on May 30 2006, 19:13, said:

pt oricine care cunoaste Farmacia......student ori farmacist.....

cat de grea este Chimia Medicamentului [size=5]care se face in anii 3 sau 4?

tb sa cunosti formula cu formula chimica complicata a oricarui medicament?
ca de pilda CH3-CH2-CH=O-...n.....CH3

ce examene sesiune se dau la chimia medicamentului?( in functie de facultate)
teoretic- formule chimice la medicamente?
practic-prepararea medicamentului?


Se numeste CHIMIE FARMACEUTICA. Si este destul de importanta. Are o stransa legatura cu farmacologie, care este cea mai importanta materie din facultate si care se face in anul 3 si 4. Dar, sincera sa fiu, este f greu sa tii minte asa ceva fara sa faci o practica in farmacie. Sunt sute de D.C.I.-uri, sute de clase de medicamente, sute de actiuni, intrebuintari, efecte adverse, de interactii intre medicamente etc. Iar dc esti sadic, sigur iti va face placere... la laboratoare se fac tot felul de experimente pe diverse animalute  :naughty:  Jokkin'!  :P   :)
La farmacie, la fiecare materie faci si laborator si curs. Examenul de lab se numeste colocviu si se da din materia pe care ai facut-o in timpul lab: teoretic si practic. Si de el depinde intrarea in examenul propriu-zis....dc il pici, nu intri in examenul de curs. Dar, sunt slabe sansele sa pici la colocviu :)

#45
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Asta nu inseamna ca , daca produsul este competitiv si pacientul are multi euro amestecati intre bancnotele de 1 milion , nu poti sa il recomanzi mai intai pe acela .

    Si sa o luam si altfel !
    Companiile producatoare de medicamente vor sa stimuleze vanzarea pe produsele lor si pentru asta sunt capabile sa puna in miscare imense sume de bani sau acorda produse ca rabat natural . Sa zicem ca firma X are un produs care este similar cu cel al firmei Y la calitate si la pret . Firma X lanseaza o campanie promotionala pentru produsul ei cu castiguri plafonate la cantitatea de bucati vandute.  Nimic anormal pana aici .
    In cazul farmaciilor independente sumele acordate sub forma de bonusuri ajung direct in buzunarul patronului de farmacie .
    In cazul lanturilor , castiga toata lumea : patronii sau actionarii romani sau straini ai lantului , farmacistul care face varice in farmacie si de multe ori (cum zicea si Mianna) ii mai pica si pacientului cate ceva in buzunar . Asa i-ti mai vine sa fii pacient sau salariat  intr-o asemenea farmacie !!
    De aici tot tambalaul pe care il fac farmacistii-patroni pe peste tot . Este vorba de zeci de milioane de $ in astfel de bonusuri care ating pana si 50 % din valoarea vanzarilor . Ar face moarte de om sa mentina monopolul asupra pietei farmaceutice . Si de multe ori asa se intampla . 10 % aia care intra in plus in buzunarele lor ar putea ajunge inapoi in buzunarele pensionarilor sau s-ar putea finanta inca 10 % retete compensate    .

#46
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Cspot, pentru un sot de farmacista gandesti ciudat, cel putin din punctul meu de vedere. Nu te intreb de ce nu ai deschis o farmacie , sa vezi cum priveai lucrurile altfel ...
Un fapt simplu referitor la acele bonificatii pe care le dau depozitele sau producatorii: 99% din ele se dau farmaciilor ca sa cumpere medicamente de la X depozit sau sa faca comenzi in valoare de minim Y lei pe luna. Se reflecta asta in valoarea medicamentelor de pe raft? La mine cel putin, nu.
Si farmaciile independente primesc produse cu rabat ceea ce le permite sa vanda produsul respectiv mult mai ieftin (Oferte de genul 9+1, etc.) De ce te deranjeaza ca farmaciile primesc anumite bonificatii ca sa cumpere numai de la un anumit depozit?
Probabil esti foarte multumit de Sensiblu sau HelpNet Catena si restul, insa fii sigur ca majoritatea au preturi putin peste cele oferite de farmaciile independente. Stiu asta deoarece fac des aceste comparatii. Poate diferentele sunt mici, insa raportat la volum, lanturile de farmacii "va fac la buzunare" fluierand :D

Edited by Cristist50, 01 June 2006 - 17:24.


#47
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
[quote name='death_queen' date='Jun 1 2006, 17:46' post='1546764']
Se numeste CHIMIE FARMACEUTICA. Si este destul de importanta. Are o stransa legatura cu farmacologie,

Mersi tare mult pt informatiile tale..... :)
sigur ca Farma e frumoasa dar mult prea grea......totusi ma atrage Farma.....

#48
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Dave zi draga in ce clasa esti si ce note ai la chimie  :naughty:

Cspot ce profesie ai asa de curiozitate ? Daca esti din Cluj hai odata sa stam la un pahar de vorba :)
Daca ai sta putin prin farmacie la inceput de luna ai vedea ca pensionarii in proportie maaaare habar nu au ce au luat in luna anterioara. Si mai ales cand sunt cozile alea infernale ia orice similar numa sa plece acasa cu ceva, indiferent ca ala e mai scump cu nustiu cat.
Medicul abia asteapta sa scape de pacient din cabinet, sa vezi cum ti-l expediaza si ii spune "Lasa tataie ca iti explica la farmacie ce medicament sa iei". In carnetul de sanatate scrie DCI in 90% din cazuri pentru ca asistenta nu stie/o doare pixu sa scrie si denumirea comerciala. Lucrez intr-un centru de diagnostic si stiu cum merge treaba.
Acuma ca tot lauzi lanturile astea: hai sa zicem ca ai o reteta magistrala cu de ex Nistatin solutie 0,5 g la 20 g apa du-te pe la niste farmacii apartinand lanturile si mira-te de ce-o sa-ti zica. Sau du-te cu orice reteta magistrala ca nu ti-o prepara nici un lant sau o catena, ramificate sau neramificata :) .  
PS Io nu cred ca esti sot de farmacista io cred ca tipa o lucrat la SexyBlue si o fugit cu un arab si de aia ne urasti pe toti :D

Edited by gamezcdr, 02 June 2006 - 16:39.


#49
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ce contează notele sale în liceu? Irelevante...

Dacă îţi place şi dacă ai cântărit bine şansele pe care le vei avea după ce termini facultatea, du-te la Farmacie! ;)

#50
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View Postmaxy, on Jun 2 2006, 17:46, said:

Ce contează notele sale în liceu? Irelevante...
Tu ce note ai avut ? :w00t:

#51
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postgamezcdr, on Jun 2 2006, 18:15, said:

Tu ce note ai avut ? :w00t:
La materiile care au contat pentru mine (limbile străine) 10 pe linie! :D Dar n-au contat...

#52
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View Postmaxy, on Jun 2 2006, 18:30, said:

La materiile care au contat pentru mine (limbile străine) 10 pe linie! :D Dar n-au contat...
Si eu am avut 10 la chimie, materia care conta ptr mine si tot mi-a fost greu la farma. Cel mai useless a fost invatarea pe de rost a km de formule sa mor daca inteleg la ce mi-o folosit. Cand o intrebam pe profa de Chimie farmaceutica la ce ne trebuie formulele, ea cu revolta: " Da cum sa nu stiti formula ca farmacisti ?". O fi ramas cu impresia ca formulele o ramas alea 20-30 de prin anii '50 cand era ea sexy si frumoasa :naughty:

Edited by gamezcdr, 02 June 2006 - 17:53.


#53
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
[quote name='gamezcdr' date='Jun 2 2006, 17:33' post='1549476']
Dave zi draga in ce clasa esti si ce note ai la chimie  :naughty:

Cspot ce profesie ai asa de curiozitate ?


de fapt nu mai sunt la liceu de mult timp  din 1998.....am urmat liceul total opus farmaciei ca chimia sau fizica....Limbi straine .....pt ca  imi placeau mult lb straine .....apoi de cativa ani mi-am descoperit tarziu pasiunea pt farma desi stiu f bine legatura cu chimia pt farma......in timpul liceului am facut putina chimie dar cea mai importanta a fost cea organica oricum insuficient pregatit pt a intra la Farma .....colegii de ai mei chiuleau la orele de chimie  ca habar nu au de formula de apa ca H20......

Totusi sunt tot mai interesat de farma pt fac......problema este cea financiara.....fac.Farma costa enorm daca intri la taxa cca 1000 euro pe an timp de 5 ani :death: la Cluj N.

#54
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
[quote name='gamezcdr' date='Jun 2 2006, 18:45' post='1549695']
Si eu am avut 10 la chimie, materia care conta ptr mine si tot mi-a fost greu la farma. Cel mai useless a fost invatarea pe de rost a km de formule sa mor daca inteleg la ce mi-o folosit......


pt gamezdcr, cand ai terminat Farma? ce oras ai terminat fac.? Cluj?....a fi student Farma inseamna a fi tocilar?....ce materii in timpul facultatii nu ti-a placut?.....de ce toata lumea spune ca farmacistul este sinonim cu vanzator de medicamente??......pt 5 ani "grei" de facultate????

cum ai invatat pe de rost miile de formule chimice la medicamente de la fac?
cat de serioasa este fac Farma? cum erau profii la Farma de ex la UMF Cluj?
ca sa urmezi Farma tb sa inveti pe rupte????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate