Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#235
analuidanutz

analuidanutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2008

 Cristist50, on May 29 2006, 05:29, said:

Ciudat, eu si sotia avem o farmacie, ea e farmacist si nimic din cele spuse de voi nu s-au intamplat. Si nici prietenilor nostrii. Ma intreb de unde aveti informatiile astea?

In principiu iti spun sigur, un farmacist, la ora asta gaseste lejer de lucru si destul de bine platit. Deocamdata. Ce va fi mai tarziu nu stiu ca nu sunt Mafalda.

salut
as avea si eu o intrebare pt dvs ca detinator de farmacie.as vrea sa stiu daca un farmacist poate autoriza o farmacie si in acelasi timp sa lucreze la o alta farmacie sau ce ordin,comunicat sau lege stabileste acest lucru. va multumesc.

#236
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cel putin in contractul cu CAS se specifica clar ca daca un farmacist lucreaza in 2 farmacii trebuie sa opteze in scris ptr 1 loc de munca care va primi cele 1,5 puncte care se acorda ptr stabilirea plafonului. Tu intrebi daca 1 farmacist isi ofera diploma ptr infiintarea farmaciei si el lucreaza in alta parte ? Da normal ca se poate doar traim in tara noastra draga nu ? :(

#237
lov3rman

lov3rman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2007
am citit ce s-a scris pe-aici si as vrea sa spun si parerea mea. merita sa faci farmacia. in primul rand pt ca nu ai aum sa ramai neangajat. in prezent exista peste 5000 de farmacii in romania si in jur de 8000 de farmacii. cum este nevoie de cel putin 3 farmacisti pe farmacie pt o buna functionare a acesteia, va dati seama ca este un adevarat razboi intre farmacii pt a reusi sa aiba farmacisti. plus ca nu toti lucreaza in farmaciile deschise(cel putin 1000 lucreaza in alte domenii ce tin de industria farmaceutica). piata nu o sa se satureze foarte curand, avand in vedere cat de mare este deficitul in prezent, si tinand cont ca oamenii se mai si imbolnavesc, face-ti si voi calculele. asa ca nu se poate sa ramai fara loc de munca. si avand in vedere ca e bataie pe voi se pot obtine salarii bune inca din primele luni de munca( se obtine lejer peste 2500lei pe luna). asa ca spor la invatat! si nu va faceti voi griji daca are cine sau nu sa va angajeze, ei sunt cu ochii pe voi!

#238
lov3rman

lov3rman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2007
trebuia sa scriu 'faceti'. scuze, se mai intampla... :D

#239
smilllie

smilllie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2008

 hallouf, on Mar 5 2008, 17:21, said:

Salutari tuturor.Rog frumos pe cei care stiu,sa-mi spuneti si mie ce materii se predau in anii 4 si 5.Caut de ceva timp pe net si nu gasesc deloc planurile de invatamant pt fiecare an in parte.eu sunt student la farmacie in constanta dar as vrea sa ma transfer la bucuresti cat mai repede posibil si de asta trebuie sa stiu cat mai curand ceea ce v-am rugat.
mersi mult de tot


Ohooo c nu s preda :angry: :confuzzled:  
Pai in anul 4:farmacologie,ch-farmaceutica,tehnica farmaceutica,toxicologie,biostatistica,patologie
In 5 s mai adauga farmacie clinica,controlul medicamentului...

Acum am si eu o intrebare...c stitzi d rezidentiat(in farmacie)..oare merita?

Edited by smilllie, 05 May 2008 - 20:22.


#240
gabrielamariarosu

gabrielamariarosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2008
Buna tuturor..trebuie sa fac un soft despre reactiile chimice care au loc la nivelul celulei si nu am reusit sa gasesc in cartile de biologie..Stie cineva o carte in care as putea gasi mai multe informatii?

#241
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Numai cand aud de biochimie mi se ridica parul din urechi. Care ati facut la Cluj si ati prins-o pe Tarmure ma intelegeti.:)

#242
gbod21

gbod21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.01.2008

 smilllie, on May 5 2008, 20:20, said:

Ohooo c nu s preda :angry: :confuzzled:  
Pai in anul 4:farmacologie,ch-farmaceutica,tehnica farmaceutica,toxicologie,biostatistica,patologie
In 5 s mai adauga farmacie clinica,controlul medicamentului...

Acum am si eu o intrebare...c stitzi d rezidentiat(in farmacie)..oare merita?
Sa nu uitam de Management in anul 4 si Marketing in anul 5. Patologia se face in anul 3, insa e ca si cum nu s-ar face... Studentii stiu de ce.

#243
biariim

biariim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2008

 Cristist50, on May 29 2006, 06:29, said:

Ciudat, eu si sotia avem o farmacie, ea e farmacist si nimic din cele spuse de voi nu s-au intamplat. Si nici prietenilor nostrii. Ma intreb de unde aveti informatiile astea?

In principiu iti spun sigur, un farmacist, la ora asta gaseste lejer de lucru si destul de bine platit. Deocamdata. Ce va fi mai tarziu nu stiu ca nu sunt Mafalda.
Buna. Sunt relativ noua pe acest site, mai precis de vreo 15 minute si am vazut atatea pareri contradictorii incat ma dor neuronii :D As avea nevoie de un sfat. Eu am terminat Scoala Postliceala Sanitara acum 3 ani , si sunt din ce in ce mai hotarata sa incerc o admitere la farmacie sau la medicina generala in mures. inconstienta , curaj...nu stiu exact cum sa o numesc...din punctul tau de vedere , in conditiile in care posibilitatile de a-mi deschide o farmacie a mea dupa 5 ani sunt cam...nule..., crezi ca ar merita sa fac acest sacrificiul? multumesc mult! Beatrice

#244
shidonaki

shidonaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2008
am dat anul acesta admiterea la facultatea de farmacie Victor Babes si sunt extrem de fericita ca am intrat :D stiu ca e o facultate grea,dar mi se pare o meserie foarte frumoasa si curata..cred ca merita sacrificiul! apropo, daca este cineva interesat vand cartile de cimie si bio necesare ptr admitere.pm  ;)

#245
xasha_

xasha_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Oricum sunt de parere ca o meserie nu se practica numai pentru bani .Tot ceea ce faci trebuie sa faci cu pasiune . Nu am mai auzit pe cineva care sa nu stie deloc chimie si sa vrea sa faca farmacia doar pentru profit :P

#246
Cosmina-Elena

Cosmina-Elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2007
[quote name='xasha_' date='Aug 1 2008, 16:59' post='4991432']
Oricum sunt de parere ca o meserie nu se practica numai pentru bani .Tot ceea ce faci trebuie sa faci cu pasiune . Nu am mai auzit pe cineva care sa nu stie deloc chimie si sa vrea sa faca farmacia doar pentru profit :P
[/quot


Crede-ma dupa un an de facultate ai sa-ti schimbi total parerea, am terminat anul 1 in Bucuresti si dupa un an de chimie anorganica m-a socat intrebarea unei colege care nu stia care e formula acidului sulfuros, si crede-ma ca nu e un caz unic.
Multi prea putini sunt cei care dau pentru ce la place chimia, majoritatea dau pentru ca au pe cineva care lucreaza intr-o farmacie si stiu cat de profitabil poate sa fie. Iar dasa ajungi ca majoritatea absolventilor sa lucrezi intr-o farmacie cunostintele de chimie nu prea o sa-ti foloseasca.

#247
shiningstar

shiningstar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2008
vand cartile botanica si chimie organica pt admitere timisoara. Eu anu asta am dat si am intrat la buget :D s vedem ce o fi ;;) e greu e greu da e frumos :X

Edited by Lucian_M, 15 August 2008 - 09:55.
Ultimul avertisment: Bursa e in alta parte.


#248
alinaumF03

alinaumF03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2008
as dori sa stiu daca se fac,in ce ordine,si in ce constau, rezidentiatul, masteratul si doctoratul la facultatea de farmacie.am citit undeva ca masteratul nu este obligatoriu(asa cum este la celelalte facultati de 3-4 ani).are cineva idee care'i treaba?va multumesc anticipat  :)

#249
andra234

andra234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2008
Are cineva brosurile de admitere pentru farmacie Bucuresti si este dispus sa le vanda? m-ar interesa chimie organica si biologie vegetala. Multumesc :rolleyes:

#250
roberta_0987

roberta_0987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
o prietena de a mea,a trecut clasa a 12a si la anu vrea sa dea la farmacie...insa are niste nelamuriri in legatura cu aceasta...ea nu are acces la internet si m-a rugat pe mine sa postez in locul ei...intrebarile ar fi urmatoarele,daca ii poate raspunde cineva....
"din cate stiu la farma nu tre sa faci si master,pt ca ar fi inclus in cei 5 ani...am dreptate?
am citit pe net ca ar exista farmacisti primari si alte 2"grade"ca sa spun asa...imi puteti explica ce inseamna aceastea avand in vedere ca toti studentii fac 5 ani de farma si atat?
si ultima intrebare ar fi :din ce an m-as putea angaja in cadrul fac de farma si cam cat as castiga(nu ma intereseaza in mod special banii,facul o voi face ca imi place, nu din alte motive,dar vreau sa stiu daca ma pot pune pe picioare cat mai repede fara sa mai depind prea mult de ai mei!"cam asa suna ceea ce ar vrea sa afle deocamdata....in numele ei va multumesc...si astept mesaje....

#251
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Din cate mi-a explicat o prietena in anul II la aceasta Facultate :

1. Masterul se face separat de cei 5 ani , deci in total 7 ani
2. Nu a inteles la ce te referi prin "grade". Nu stie de asa ceva
3. Mi-a spus ca numai studentii foarte inteligenti si cu note bune la examene ajung sa se angajeze in cadrul facultatii, pe post de asistent. Salariul din cate stie ea e destul de mare.

Edited by msmihai, 24 August 2008 - 23:04.


#252
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cred ca te poata angaja nimeni in cadrul facultatii pana nu o termini...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate