Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cel mai mare roman din toate timpurile !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
476 replies to this topic

Poll: Cel mai mare roman din toate timpurile ! (533 member(s) have cast votes)

Cel mai mare roman din toate timpurile !

  1. Mihai Viteazul. (61 votes [11.44%])

    Percentage of vote: 11.44%

  2. Stefan cel Mare. (48 votes [9.01%])

    Percentage of vote: 9.01%

  3. Mircea cel Batran. (8 votes [1.50%])

    Percentage of vote: 1.50%

  4. Vlad Tepes. (26 votes [4.88%])

    Percentage of vote: 4.88%

  5. Avram Iancu. (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  6. Alexandru Ioan Cuza. (25 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  7. Mihai Eminescu. (45 votes [8.44%])

    Percentage of vote: 8.44%

  8. Carol I. (59 votes [11.07%])

    Percentage of vote: 11.07%

  9. Nicolae Titulescu. (8 votes [1.50%])

    Percentage of vote: 1.50%

  10. Ion Antonescu. (73 votes [13.70%])

    Percentage of vote: 13.70%

  11. Regele Mihai. (5 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  12. Nicolae Ceausescu. (18 votes [3.38%])

    Percentage of vote: 3.38%

  13. Henry Coanda. (21 votes [3.94%])

    Percentage of vote: 3.94%

  14. Constantin Brancusi. (15 votes [2.81%])

    Percentage of vote: 2.81%

  15. Carol al II-lea (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  16. Mihail Sadoveanu. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  17. Mihail Kogălniceanu. (6 votes [1.13%])

    Percentage of vote: 1.13%

  18. Traian Basescu. (5 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  19. Gigi Becali. (59 votes [11.07%])

    Percentage of vote: 11.07%

  20. Altii. (47 votes [8.82%])

    Percentage of vote: 8.82%

Vote Guests cannot vote

#91
Hadess

Hadess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.04.2006

 Acynonix, on May 29 2006, 07:52, said:

Ghiță Mureșan.

Cica era unul pe vremuri in Bucuresti mai inalt ca Ghita Muresan. Ii zicea Gogea Mitu! :coolspeak:
Din Jurnalul National:
"Localitatea Marsani se afla situata la aproximativ 60 de kilometri de Craiova. Este mica, dar destul de bine ingrijita, in care isi duc veacul 5.500 de suflete.

Oamenii din Marsani sunt modesti, majoritatea agricultori, traind de pe urma cultivarii cartofilor. Poate tocmai de aceea oriunde ai intreba in comuna, oricine a auzit si poate sa iti povesteasca cate ceva despre Mitu a lu’ Goaga, cel mai celebru om al Marsaniului. Acesta a devenit cunoscut in toata lumea datorita staturii sale iesite din comun, masurand nu mai putin de 2,42 metri si cantarind 183 de kilograme. "Daca nu era el, nu ieseam cu nimic in evidenta", a spus primarul micutei asezari, Constantin Ghencioiu.

ISTORIE. Caracteristicile antropometrice au facut ca acesta sa fie cautat de foarte multe persoane, din diferite domenii de activitate, care voiau sa profite de capacitatile sale iesite din comun pentru a castiga bani frumosi. A fost mai intai Circul Globus, care i-a oferit o suma frumusica pe acea vreme, pentru a-l prezenta drept "Omul care indreapta fierul". Desi avea doar 20 de ani, in timpul reprezentatiilor Mitu tragea cu usurinta de un arc otelit, pe care il indrepta in aplauzele audientei. Cariera sa de circar a fost insa scurta, fiind atras de promisiunea unor castiguri si mai mari. In vara anului 1934, gigantul a fost subiectul de atractie al Targului anual al Mosilor, care avea loc in "Obor". Aici era prezentat drept ocupand locul sase intr-o ierarhie a celor mai inalti oameni din lume, fiind remarcat de cunoscutul Umberto Lancia, un fost pugilist de succes si un continuu cautator de talente. Lancia l-a initiat in tainele sportului cu manusi, devenindu-i si impresar."
Asta e cel mai mare roman, nu? <_<

Edited by Hadess, 29 May 2006 - 07:54.


#92
lajbi

lajbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.02.2006
Matei Corvin, alias Regele Mátyás! :coolspeak:

#93
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003

 lajbi, on May 29 2006, 13:32, said:

Matei Corvin, alias Regele Mátyás! :coolspeak:

Matei Corvin a domnit 32 de ani ca rege al Ungariei și domnia sa a fost una dintre cele mai strălucite domniri ungurești. Nobilii maghiari însă nu au fost mulțumiți cu prezența unui valah pe tronul Ungariei și mereu au uneltit pentru a-l detrona. Reușesc să-și pună planul în aplicare cu ajutorul reginei Beatrice. Doctorul reginei îl trata pe regele Matei de reumatism otrăvindu-l cu plumb; astfel regele Matei muri încet, prin otrăvire, înainte să ajungă la vârsta de 50 de ani.

Matei Corvin  a ordonat întemnițarea domnitorului Munteniei Vlad al III-lea (Țepeș), atunci când acesta, urmărit de armata otomană, i-a cerut ajutorul. Ulterior, după ce Ștefan cel Mare, domnitor al Moldovei încheie pacea cu Regele Cazimir al Poloniei, Matei îl atacă pe Ștefan și este înfrânt în lupta de la Baia, oastea sa retrăgându-se, urmărită de cea a lui Ștefan, iar Matei fiind rănit în această luptă de trei săgeți și o lovitură de lance .

sursa

  Un mare roman daca a reusit sa ajunga rege al Ungariei , care in timpul domniei sale a  cunoscut  cea mai vastă întindere din istoria sa . Nu prea a contat originea sa  in relatiile cu domnitorii romani , asa ca pica ideea cu cel mai mare roman .

#94
lajbi

lajbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.02.2006

 radumiki, on May 29 2006, 12:53, said:

Matei Corvin a domnit 32 de ani ca rege al Ungariei și domnia sa a fost una dintre cele mai strălucite domniri ungurești. Nobilii maghiari însă nu au fost mulțumiți cu prezența unui valah pe tronul Ungariei și mereu au uneltit pentru a-l detrona. Reușesc să-și pună planul în aplicare cu ajutorul reginei Beatrice. Doctorul reginei îl trata pe regele Matei de reumatism otrăvindu-l cu plumb; astfel regele Matei muri încet, prin otrăvire, înainte să ajungă la vârsta de 50 de ani.

Matei Corvin  a ordonat întemnițarea domnitorului Munteniei Vlad al III-lea (Țepeș), atunci când acesta, urmărit de armata otomană, i-a cerut ajutorul. Ulterior, după ce Ștefan cel Mare, domnitor al Moldovei încheie pacea cu Regele Cazimir al Poloniei, Matei îl atacă pe Ștefan și este înfrânt în lupta de la Baia, oastea sa retrăgându-se, urmărită de cea a lui Ștefan, iar Matei fiind rănit în această luptă de trei săgeți și o lovitură de lance .

sursa

  Un mare roman daca a reusit sa ajunga rege al Ungariei , care in timpul domniei sale a  cunoscut  cea mai vastă întindere din istoria sa . Nu prea a contat originea sa  in relatiile cu domnitorii romani , asa ca pica ideea cu cel mai mare roman .


Daca nu te super, fac niste precizari:

1./ Tatal lui Matei Corvin era Iancu de la Hunedoara, iar mama lui era Szilágyi Erzsébet. Deci tata de nationalitate romana, si mama de nationalitate maghiara. Deci teoria ca Matei era roman, este adevar numai in 50%. Sau originea mamei nu conteaza?????

2./ Ungaria nu in timpul lui Matei Corvin cunostea cea mai vasta intindere, ci in timpul Regelui Nagy Lajos (Alois cel Mare) - 1342-1382.

#95
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003

 lajbi, on May 29 2006, 14:17, said:

Daca nu te super, fac niste precizari:

1./ Tatal lui Matei Corvin era Iancu de la Hunedoara, iar mama lui era Szilágyi Erzsébet. Deci tata de nationalitate romana, si mama de nationalitate maghiara. Deci teoria ca Matei era roman, este adevar numai in 50%. Sau originea mamei nu conteaza?????
2./ Ungaria nu in timpul lui Matei Corvin cunostea cea mai vasta intindere, ci in timpul Regelui Nagy Lajos (Alois cel Mare) - 1342-1382.

In aceste conditii de ce ai propus pe Matei Corvin ca cel mai mare roman ?  :w00t:

#96
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Frumoasa instorie ne-au invatat comunistii.

Gelu - Romanul (Gyula), Matei Corvin, Dobrotici, numai romani 100%.

Istoria veche este un taram tare nesigur si lasa loc de multe speculatii.

Eu propun sa alegem personalitati de la 1700 incoace (cam din perioada asta exista mai multe surse de scrieri serioase)

Ca pana atunci totul este cam abiguu.

#97
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Cred că cel mai mare român fu HITLER.

#98
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Şi alţii.

#99
lajbi

lajbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.02.2006

 radumiki, on May 29 2006, 13:23, said:

In aceste conditii de ce ai propus pe Matei Corvin ca cel mai mare roman ?  :w00t:


Am crezut ca un om care se considera si roman si maghiar, poate sa fie un Roman mare.

Am gresit. Dupa parerea mea un mare roman era Octavian Goga (bun cunoscator a realitatilor romanesti).

#100
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003

 lajbi, on May 29 2006, 15:13, said:

Am crezut ca un om care se considera si roman si maghiar, poate sa fie un Roman mare.

Am gresit. Dupa parerea mea un mare roman era Octavian Goga (bun cunoscator a realitatilor romanesti).

Buna chestie !  :D
Cred ca un mare roman poate fi considerat si unul care avea sangele amestecat cu alte natii , este importanta insa amprenta pozitiva lasata  de el pentru neamul romanesc in decursul vietii . De aceea spuneam ca Matei Corvin poate nu este cel mai indicat , desi evident este o personalitate istorica remarcabila , doar ca faptele sale nu au fost spre beneficiul romanilor ,  indraznesc sa spun chiar contrariul .  -_-

Din pacate vad ca multi posteaza in bascalie , iar de votat la fel . Asta e ... :huh:

Edited by radumiki, 29 May 2006 - 14:25.


#101
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
Am votat Stefan cel Mare ... sa mai repet odata: Stefan cel MARE. V-ati prins, nu?  :P

#102
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
La noi conflictul este axioma! Bine ca exista.In general este constructiv.Nu pot spune care este cel mai mare roman.
Dar imi vin in minte acum Caragiale ,Eminescu ,ing. Anghel Salighny(am scris special asa, sa ma ierte) si nu pot uita de regretatul Iosif Sava , cu a carui sotie Doamna Marghit Dascall am avut norocul sa fac Limba si Literatura Romana in gimnaziu.
Numele le-am copiat ca atare din carti vehi tehnice si al Doamnei Dascall de pe diploma de generala .Va salut.

#103
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003

 RoAp, on May 29 2006, 16:05, said:

La noi conflictul este axioma! Bine ca exista.In general este constructiv.Nu pot spune care este cel mai mare roman.
Dar imi vin in minte acum Caragiale ,Eminescu ,ing. Anghel Salighny(am scris special asa, sa ma ierte) si nu pot uita de regretatul Iosif Sava , cu a carui sotie Doamna Marghit Dascall am avut norocul sa fac Limba si Literatura Romana in gimnaziu.
Numele le-am copiat ca atare din carti vehi tehnice si al Doamnei Dascall de pe diploma de generala .Va salut.

Asa este , sunt multi care merita titlul de MARI ROMANI , notiunea de ,, cel mai mare '' este relativa atata timp cat nu avem niste repere prestabilite pentru comparatie .
  In plus , acuma vad ca nu era nici o femeie in poll . Ecaterina Teodoroiu , Maria -Regina Romaniei sau Nadia poate ca puteau fi amintite . Desi sunt din epoci si zone de interes diferite , puteau fi amintite...

Edited by radumiki, 29 May 2006 - 15:15.


#104
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Io zic că al doilea mare Român după Gigi e Mutu.

#105
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
Ion Antonescu . a fost cel mai mare patriot pe care l-a avut tara noastra vreodata

#106
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

 dixy, on May 29 2006, 16:38, said:

Io zic că al doilea mare Român după Gigi e Mutu.
Daca Mutu ne promite si ar putea sa o faca ,aceleasi satisfacii ca-n 94 eu subscriu.Vb serios. Eu la Argentina-Romania am plans ,am murit si-am inviat de cateva ori.Cine e Gigi? Serios acum .E combustibilul mediei(al draq cuvant) dar si al procuraturii.Credeti altceva?Va salut.

#107
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
bula e cel mai mare roman

#108
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

 Milan, on May 28 2006, 23:19, said:

Cine e Gigi Becali? Nu il cunosc pe el.
Un pastore paesano, cugino del procuratore Giovanni Becalli

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate