Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cel mai mare roman din toate timpurile !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
476 replies to this topic

Poll: Cel mai mare roman din toate timpurile ! (533 member(s) have cast votes)

Cel mai mare roman din toate timpurile !

  1. Mihai Viteazul. (61 votes [11.44%])

    Percentage of vote: 11.44%

  2. Stefan cel Mare. (48 votes [9.01%])

    Percentage of vote: 9.01%

  3. Mircea cel Batran. (8 votes [1.50%])

    Percentage of vote: 1.50%

  4. Vlad Tepes. (26 votes [4.88%])

    Percentage of vote: 4.88%

  5. Avram Iancu. (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  6. Alexandru Ioan Cuza. (25 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  7. Mihai Eminescu. (45 votes [8.44%])

    Percentage of vote: 8.44%

  8. Carol I. (59 votes [11.07%])

    Percentage of vote: 11.07%

  9. Nicolae Titulescu. (8 votes [1.50%])

    Percentage of vote: 1.50%

  10. Ion Antonescu. (73 votes [13.70%])

    Percentage of vote: 13.70%

  11. Regele Mihai. (5 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  12. Nicolae Ceausescu. (18 votes [3.38%])

    Percentage of vote: 3.38%

  13. Henry Coanda. (21 votes [3.94%])

    Percentage of vote: 3.94%

  14. Constantin Brancusi. (15 votes [2.81%])

    Percentage of vote: 2.81%

  15. Carol al II-lea (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  16. Mihail Sadoveanu. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  17. Mihail Kogălniceanu. (6 votes [1.13%])

    Percentage of vote: 1.13%

  18. Traian Basescu. (5 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  19. Gigi Becali. (59 votes [11.07%])

    Percentage of vote: 11.07%

  20. Altii. (47 votes [8.82%])

    Percentage of vote: 8.82%

Vote Guests cannot vote

#127
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postaurel.ion, on May 30 2006, 17:18, said:

Esti tu sigur ca Becali e bun om de fotbal? :) Io ma cam indoiesc si ca stie el regulile macar.
Era vorba de cel mai MARE, oricum, nu de cel mai reprezentativ (chiar presupunand prin absurd ca suntem o natie de imbecili).
Prefer sa cred ca cei care au votat Becali au votat in zeflemea, si nu serios.

eu sunt sigur ca Becali chair stie fotbal.  :peacefingers: oricat ne-ar displacea personajul, ce-i al lui e-al lui...

mare... in ce dimensiune?  in inaltime, latime, sau mare la p...enis?

#128
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostPollux, on May 30 2006, 17:21, said:

eu sunt sigur ca Becali chair stie fotbal.  :peacefingers: oricat ne-ar displacea personajul, ce-i al lui e-al lui...

mare... in ce dimensiune?  in inaltime, latime, sau mare la p...enis?
Am zis anterior ca "nu se pot compara mere cu pere, si ca fiecare e mare in felul lui, si ca realizarile fiecaruia se bazeaza pe realizarile predecesorilor.

Io l-am auzit si vazut pe Becali la TV cum marturisea senin ca n-are nicio treaba cu fotbalul, ci ca foloseste treaba cu Steaua doar ca sa-i aduca, capital de imagine (bine, nu-ti imagina ca a folosit el cuvintele astea: "capital de imagine", ci reporterul l-a intrebat si el a recunoscut). Mai mult omul a continuat, zicand ca "nu trebuie sa stie el fotbal, ca doar de-aia ii plateste pe MM si Argaseala".

Asa ca iti zic sigur-sigur: Becali e un imbecil care n-are nicio treaba nici macar cu fotbalul. Neoronul lui Becali poate fi cel mult subiect de gluma, doar nu l-ai luat in serios pe "filozoful nascut, nu facut". :)

#129
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View PostPollux, on May 30 2006, 17:21, said:

eu sunt sigur ca Becali chair stie fotbal.  :peacefingers: oricat ne-ar displacea personajul, ce-i al lui e-al lui...

mare... in ce dimensiune?  in inaltime, latime, sau mare la p...enis?

Jiji are consilieri platiti bine care se pricep la fotbal si la toate cele . El e un papagal !  :deadtongue:
E drept insa , un papagal cu foarte multi bani .  -_-

#130
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postaurel.ion, on May 29 2006, 21:03, said:

Nu a avut nici un rol in nici o exterminare a evreilor. Mai citeste chiar marturiile evreilor sa vezi cati a salvat.Daca au murit evrei, vina nu a fost a lui ci a nazismului, iar Antonescu nu a fost deloc nazist. Daca Romania era ocupata de germani, fii sigur ca abia atunci ar fi fost cu adevarat dezastru pentru evrei.

Asa am crezut si eu, si Iliescu si Razvan Teodorescu, care au afirmat in 2003 ca in Romania nu a fost holocaust. Replica evreilor: a fost holocaust pt. ca Antonescu ar fi deportat in Transnistria niste evrei ce ulterior ar fi omorati. Concluzia evreilor: "In Romania a fost holocaust, iar nr. de victime plaseaza Romania pe locul II dupa Germania nazista". Pt. ca ambasadorul israelian la vremea respectiva nu prea a fost de acord cu aceasta concluzie a fost destituit si inlocuit cu persoana de azi ce sustine cele scrise mai sus...

Pt. mine Antonescu ramane unul din cei mai mari oameni de stat roman. Insa natiunile unite il considera dictator fascist si ca executia lui a fost justificata...

Inchei aici pt. ca stiti... holocaustul este un subiect tabu

#131
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postcap_tepos, on May 30 2006, 18:02, said:

Inchei aici pt. ca stiti... holocaustul este un subiect tabu
Nu ar trebui sa fie... Dar, din pacate, a devenit cal de bataie pentru statul evreu. Cum comenteaza cineva, ceva, devine imediat catalogat drept antisemit...
Dar hai ca ma indepartez de la topic.
Antonescu a fost intr-adevar unul dintre cei mai mari romani din toate timpurile. In primul razboi mondial, el a facut planurile pentru apararea Moldovei impotriva maresalului neamt von Mackensen. In 1919 a condus armata terestra romana in razboiul cu Ungaria lui Bela Kun, sper ca nu am scris gresit :P (incheiat cu victoria noastra, in caz ca nu stiati :D) .
Iar in WWII, in ciuda prostiei regelui carol al II-lea si a liderilor politici ai vremii, a ferit tara de ororile unei ocupatii germane, evitand in acest fel si extinderea fenomenului Holocaust in Romania...
Dupa cum a spus cineva mai sus, singura vina a lui Antonescu e ca s-a nascut roman. Deoarece bravul nostru popor si-a renegat (uneori si omorat) toti marii lideri care au incercat sa ne scoata cu forta din starea de indolenta atat de caracteristica... Incepand cu Burebista :( ...

#132
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postradumiki, on May 30 2006, 17:34, said:

Jiji are consilieri platiti bine care se pricep la fotbal si la toate cele . El e un papagal !  :deadtongue:
E drept insa , un papagal cu foarte multi bani .  -_-

Tiriac a zis o vorba desteapta odata:
daca esti prost, e bine sa iti dai seama si sa te inconjori de oameni destepti. ;)

#133
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostPollux, on May 31 2006, 11:17, said:

Tiriac a zis o vorba desteapta odata:
daca esti prost, e bine sa iti dai seama si sa te inconjori de oameni destepti. ;)
Pollux, te rog io frumos, nu-l lauda pe Becali, ca e un tampit de cea mai joasa speta.
Nu numai ca este prost de bubuie, dar are si mania grandorii. El e cel mai mare, cel mai tare, cel mai bun conducator, cel mai sfant. E de rasul curcilor, nu de laudat, da-l in "Doamne iarta-ma".

#134
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postaurel.ion, on May 31 2006, 11:22, said:

Pollux, te rog io frumos, nu-l lauda pe Becali, ca e un tampit de cea mai joasa speta.
Nu numai ca este prost de bubuie, dar are si mania grandorii. El e cel mai mare, cel mai tare, cel mai bun conducator, cel mai sfant. E de rasul curcilor, nu de laudat, da-l in "Doamne iarta-ma".

:roflmao:
hai ma... ca nu ii luam apararea. stiu ca e asa cum zici tu.
si mai stiu ca acest topic nu are nici un sens. nu poti compara mere cu pere - dupa cum tu ai zis. nu exista cel mai mare roman.  ;)

#135
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postaurel.ion, on May 31 2006, 11:22, said:

Pollux, te rog io frumos, nu-l lauda pe Becali, ca e un tampit de cea mai joasa speta.
Nu numai ca este prost de bubuie, dar are si mania grandorii. El e cel mai mare, cel mai tare, cel mai bun conducator, cel mai sfant. E de rasul curcilor, nu de laudat, da-l in "Doamne iarta-ma".
Daca ar fi prost sa bubuie, nu ar fi facut atatia bani... E un idiot incult, dar prost nu e.

#136
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostArchon, on May 31 2006, 11:26, said:

Daca ar fi prost sa bubuie, nu ar fi facut atatia bani... E un idiot incult, dar prost nu e.
Aoileu, nu ma lua si tu ca Becali care zice :"Nu e clar ca ma iubeste Dumnezeu, daca mi-a dat atatia bani? Si nu e clar ca daca am cei mai multi bani, sunt cel mai iubit de Dumnezeu?" :)

E un hot nenorocit, asta e, care a dat spaga cui trebuie si a dat la armata teren in Cucurigu din deal, si a luat in schimb terenuri garla in Pipera. Ce sa zic, mare inteligenta ca a facut asta. :) Mare inteligenta dom'le iti trebuie ca sa furi in Romania de dupa revolutie. Da-l incolo de cretin, ca banii in Romania de azi nu sunt dovada inteligentei .

#137
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Păi tot aşa şi Ţiriac. Asta cum mai e?

#138
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostIubiriță, on May 31 2006, 11:39, said:

Păi tot așa și Țiriac. Asta cum mai e?
Nu Tiriac cred ca o sa ramana in memoria colectiva a romanilor, ci Ilie Nastase. Poate sa stranga Tiriac dublul averii care o are acum, ca tot n-o sa egaleze impactul pe care il are Ilie Nastase in constiinta romanilor. Asta ca sa facem referire la 2 buni prieteni. :) Banul in sine insusi nu e suficient.

Edited by aurel.ion, 31 May 2006 - 10:49.


#139
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postaurel.ion, on May 31 2006, 11:38, said:

Aoileu, nu ma lua si tu ca Becali care zice :"Nu e clar ca ma iubeste Dumnezeu, daca mi-a dat atatia bani? Si nu e clar ca d\ banii in Romania de azi nu sunt dovada inteligentei .
Mah, nu stiu cat de mult il iubeste Dumnezeu pe omul asta. Sau ce iq (probabil negativ) are nea jiji :D . Faza e ca a avut destula "prezenta de spirit" in '90 ca sa faca niste investitii, manarii, etc. Spre deosebire de noi, cei "cinstiti si saraci". A facut "afaceri" cu terenuri? Bravo lui. Stie sa se miste. Nu a devalizat banci, nu a furat de la oameni amarati ca faimosul SOV sau ca jivina aia de Nati Meir.
Banii nu sunt dovada inteligentei, intr-adevar. Ca daca ar fi asa, am fi o natie de multi-miliardari, la cat inteligenti suntem :D . Dar asta e valabil doar la noi. La americani bani=glagorie e politica de stat :D . Si gandeste-te ca noi ii copiem ca nesimtitii la fiecare capitol :D.

View Postaurel.ion, on May 31 2006, 11:49, said:

Banul in sine insusi nu e suficient.
Nu e suficient, dar ajuta :D .

#140
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Preferatii liceenilor :

Mihai Viteazul - pentru Unirea de la 1600;
Nicolae Ceausescu - pentru constructiile impresionante din Bucuresti;
Gigi Becali - are bani, putere, e smecher;
Mihai Eminescu - cel mai total poet, filosof, roman pur si simplu;
Corneliu Zelea Codreanu - pur si simplu;
Lucian Pintilie - pentru ca face filme in care nu e vorba despre cat de saraci si prosti suntem;
Alexandru Iona Cuza - a folosit o smecherie ca sa ne uneasca din nou;
Traian Basescu - cel mai simpatic presedinte, zambeste la interviuri, chiar daca situatia e grava;
Constantin Brancusi - a dat suflet sculpturii romanesti;
Vlad Tepes - a starpit coruptia;
Ion Luca Caragiale - mare om, mare caracter;
Adrian Paunescu - a ramas neschimbat;
Mircea Cartarescu - tare;
Ecaterina Teodoroiu - era femeie;
Mona Musca - simpatica, dar nu chiar ca Basescu - tace si face;
Elena Lupescu - ca ni l-a luat pe Carol al II-lea de pe cap;
Corneliu Vadim Tudor - vrea sa starpeasca coruptia;

sursa

[ http://www.evz.ro/files/POZE/IUNIE/03/ceusescumihaivot2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#141
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postradumiki, on Jun 3 2006, 10:34, said:

Preferatii liceenilor :
...
Elena Lupescu - ca ni l-a luat pe Carol al II-lea de pe cap;
...
Asta e tare.  :lol:
Avem asigurata generatia urmatoare pentru Divertis. Au umor pustanii.

#142
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Postaurel.ion, on Jun 3 2006, 10:37, said:

Avem asigurata generatia urmatoare pentru Divertis. Au umor pustanii.
De asta mi-e si teama, ca e foarte asigurata; doar trebuie sa ma uit la primele trei locuri :death:

#143
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
fanariotule, te asigur ca era suficient ca pustanii sa traiasca o singura "distractie" de cateva saptamani pe post de sclavi, la antrenament cu cartoane, pe arsita, ca sa-i priiasca "tovarasului" spectacolul "grandios" de 23 August, si le-ar fi iesit Ceausescu din cap. :)

Edited by aurel.ion, 03 June 2006 - 11:00.


#144
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
Mi se pare prost pusa intrebarea. Cand intrebi care este(sau a fost) cel mai mare dintre romani, fara nici un alt criteriu distinctiv, glumind putin, raspunsul corect cred ca este Ghita Muresan, odata ce singurele criterii sunt marimea si sa fie roman. Altceva ar fi daca s-ar intreba care  a fost(este) cel mai mare om politic, sau om de stiinta, sau personalitate culturala,personalitate istorica,etc. Acum va intreb si eu, cum fac diferenta intre Caragiale si I.Bratianu ca importanta??Fiecare are merite incontestabile, dar domeniile sunt de asa natura incat nu pot fi comparate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate