Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Vreau sa-mi cumpar un LCD! Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Acum am un LG FLATRON ez  T910BU  de 19"   si vreau sami cumpar un LCD [nu conteaza firma]
Intrebarea mea este:
La un LCD cand schimb rezolutia   PIXELII  raman la fel de mici???  adica se mareste imaginea dar PIXELU tot  mic ramane???                    
ASA E LA TOATE?????        SAU LA ALEA MAI "SMECHERE"        
Spunetimi si mie pls!! :worthy:

#2
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
monitoarele TFT au o rezolutie max nativa (adica cele de 17 au vreo 1024/1280) asta inseamna ca la o rezolutie mai mica mai multi pixeli fizici creaza un pixel software(adica dat de placa video, sper ca intelegi).

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Pixelul ramine acelasi dar daca nu folosesti rezolutia nativa adica 1280/1024 monitorul LCD va face o interpolare cu rezultate proaste asupra calitatii imaginii.
Cu alte cuvinte sa nici nu te gindesti sa setezi alta rezolutie decit cea nativa asa ca daca vrei sa te joci vei avea nevoie de super sistem sa iti duca jocurile noi in 1280/1024 plus ca efectele AA sint absolut necesare la LCD altfel vei vedea "scarite" la liniile oblice.

#4
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostFC72, on May 27 2006, 12:48, said:

Pixelul ramine acelasi dar daca nu folosesti rezolutia nativa adica 1280/1024 monitorul LCD va face o interpolare cu rezultate proaste asupra calitatii imaginii.
Cu alte cuvinte sa nici nu te gindesti sa setezi alta rezolutie decit cea nativa asa ca daca vrei sa te joci vei avea nevoie de super sistem sa iti duca jocurile noi in 1280/1024 plus ca efectele AA sint absolut necesare la LCD altfel vei vedea "scarite" la liniile oblice.



Pai de asta vreau sa-mi iau alt monitor ca nu am chiar asa un SUPER SISTEM sami duca toate jocurile pe 1280x1024.  unele imi merg pe 800x600. la 800x600 pe un monitor de 19'' e pixelu f mare si pierde claritatea. Deasta vreau un LCD mai ales ca nu mai are tubu mare. Am vazut la un prieten care are un LCD benq si la el pe 640x480 pixelu e la fel de mare ca la 1280x1024.  ASTA VREAU SA STIU DACA TOATE AU ASA...  a si timpu de raspuns conteaza/??????

#5
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
pixelul este prezent fizic,dimensiunea lui nu difera in functie de rezolutie(valabil la crt/lcd).Indiferent de rezolutie el va avea aceeasi dimensiune.Numarul de linii afisate este in functie de rezolutii..dar la rezolutii mici o linie va avea grosimea mai multor pixeli decat in rezolutii mari...Instaleaza-ti driverele placii video si vei vedea pe acel LG o imagine frumoasa in jocuri indiferent de rezolutii...

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
daca vrei sa se vada bine pe orice rezolutie, renunta la lcd.

#7
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postzuppy, on May 27 2006, 15:18, said:

daca vrei sa se vada bine pe orice rezolutie, renunta la lcd.


atunci ce sami iau??????

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate