Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#991
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

View PostMihaela_Crz, on May 15 2008, 09:45, said:

Tocmai am citit un articol in ziar, in care se spunea ca se face import de apă pentru Barcelona, în timp ce Catalonia este afectată de secetă.
Stie cineva despre ce e vorba? Poate cei care sunt acum in Barcelona?
Atat de grava esti situatia incat este nevoie de import de apa????  

http://www.adevarul....arcelona/351743

Am citit si eu articolul. Daca relatarile sunt reale, situatia ma ingrijoreaza putin pentru ca urmeaza sa mergem in Barcelona la sfarsitul lunii.
Ma intreb daca restaurantele si barurile dispun de rezerve de apa potabila. Daca criza de apa este reala, cu cat vor creste preturile?

#992
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Cam la cat spuneti ca ajung cheltuielile pentru 3 zile/2 persoane(inclusiv cazare) ? Si puteti recomanda un hostel mai ieftin si care sa aiba camera de 2 persoane cu dus din Barcelona?

#993
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Buna FireSky
Iti pot recomanda Hostal Lami de 2*. Prin fata hotelului trece busul 157 care ajunge pana pe faleza (face cam 20 de min) si are statie si in Platza Espanya ... deci potzi face legaturi. Noi am dat 63 de euro pe noapte pe o camera de 2 persoane si mi s-au parut conditii decente. Avea toate utilitatile, televizor, incalzire ... etc. camerele si baile aveau dimensiuni normale (nici mici nici f mari) si in plus de se facea curatenie in fiecare zi. Acum depinde si de tine ce vrei... mie mi s-au parut conditii ok pentru un hostal de 2*.
In legatura cu  suma necesara... totul este subiectiv. Depinde ce vrei sa faci in cele 3 zile. Eu am mai scris care sunt pretzurile ... deci potzi sa-ti faci calculul singurel. Dc vrei sa economisesti si crezi ca te potzi cu harta in mana sa gasesti obiectivele iti recomand transportul in comun (T10).
Daca mai pot sa te ajut cu ceva ... iti stau la dispozitie

#994
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View PostMihaela_Crz, on May 15 2008, 08:45, said:

Tocmai am citit un articol in ziar, in care se spunea ca se face import de apă pentru Barcelona, în timp ce Catalonia este afectată de secetă.
Stie cineva despre ce e vorba? Poate cei care sunt acum in Barcelona?
Atat de grava esti situatia incat este nevoie de import de apa????  

http://www.adevarul....arcelona/351743
E seceta,dar probleme cu apa nu o sa fie in urmatoarele luni,dar se aduce apa pentru a nu avea probleme.In ultimile zile situatia s-a mai ameliorat cu ploile cazute in ultimile zile.

#995
do2u

do2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmihah, on May 15 2008, 11:52, said:

Am citit si eu articolul. Daca relatarile sunt reale, situatia ma ingrijoreaza putin pentru ca urmeaza sa mergem in Barcelona la sfarsitul lunii.
Ma intreb daca restaurantele si barurile dispun de rezerve de apa potabila. Daca criza de apa este reala, cu cat vor creste preturile?

Am fost saptamana trecuta in Barcelona (chiar inainte sa vina ploile) si nu am simtit deloc ca ar fi seceta. Nici nu am stiut de asta pana nu am revenit in tara si am citit stirea respectiva.
Nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Mai bine ai grija sa nu te arzi de la soare cum am patit eu  B)

#996
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

View PostFireSky, on May 15 2008, 11:34, said:

Cam la cat spuneti ca ajung cheltuielile pentru 3 zile/2 persoane(inclusiv cazare) ?

cam la cat ajung? adica te intereseaza cat e cel mai scump? sau te intereseaza de la cat incep?

#997
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008
Astazi dupa-amiaza ne-am intors in Bucuresti, din pacate. E mult mai cald aici decat in Barcelona (conteaza briza marii), mai praf si mai aglomeratie.
Sfaturi: program stabilt de la inceput cu ce vrei sa faci si unde le gasesti pe fiecare. E usor asta si de aici de pe forum si de pe cateva site-uri pe internet. Apoi trebuie sa incerci sa te ti de el, in masura posibilitatilor. Pot interveni factori care sa te faca sa le mai schimbi intre ele sau sa renunti la unele in favoarea altora. Ideea este ca oricum vei constata ca mai bine faceai aia in loc de ailalta si ca ti-au mai ramas atatea de facut despre care n-ai stiut la inceput. Noi am avut 8 zile pline in Barcelona, am vazut tot ce aveam in program cu exceptia Tibidabo (am mai spus, din cauza ploii), am aflat ca mai erau si alte locuri de vazut (de exemplu cateva case-palate ale lui Gaudi), despre care fie stiam, dar nu credeam ca sunt asa frumoase, fie nu am gasit informatia nicaieri pe internet (am aflat de ele la fata locului in cursul altor vizite). Dar chiar si asa suntem multumiti, excursia a meritat. Dar dupa ce ne-am linistit cu vizitatul am ajuns la concluzia ca ne-ar mai fi trebuit macar 3-4 zile in care pur si simplu sa ne plimbam aiurea, fara niciun scop pe strazi, fara cumparaturi, fara tinta, fara harta, fara camera foto sau video.
Toate locurile sunt accesibile cu piciorul - cat poti (recomandarea mea), cu metroul, cu busul (asta merge ceva mai prost si e mai aglomerat).
Locurile sunt minunate si nu te poti plictisi.
Desi intrarile pe la muzee, case, parcuri, etc sunt uneori cam piperate noi credem ca merita facut efortul.
In general parcurile, cred eu, sunt cam supraevaluate. Ciutadella, daca nu mergi la zoo (si noi n-am fost cu copilul), e destul de anost. Noroc ca are in cap Arcul de Triumf. Parc Guell - noroc cu intrarea, casa lui Gaudi si un pasaj sustinut pe niste coloane (foarte frumos), in rest nu mare lucru. Exceptie panorama Barcelonei.
Nici  castelul Montjuic nu e cine stie ce daca n-ar fi drumul cu telecabinele si panorama.
Restul insa e mai frumos decat iti arata, sau spune orice prezentare pe care am citit-o anterior.
Oarece probleme cu mancarea daca nu esti fan produse de mare (peste, fructe, creveti, sepie, caracatite, etc). Restul felurilor de mancare trebuie sa le nimeresti si sa ai curaj. In limba lor nu intelegi nimic. Si cand eventual sunt traduse in engleza trebuie sa cunosti bine engleza ca sa te poti lamuri ce ceri. Ceva cunoscut gen o friptura (cotlet, muschi, etc) gasesti prin centru dar la preturi destul de mari. Daca ai rabdare si cauti gasesti si pe la diverse carciumi mai afara din zonele turistice si la preturi bune, dar mai greu. Alfel iti iei curaj si ceri la plesneala. Si aici depinde de gusturi si noroc. Pot fi unele foarte bune, gustoase, altele... In orice caz toate sunt proaspete. Problema este ca afara de zonele turistice localnicii stau destul de rau cu limbile straine. Mai bine te intelegi cu imigrantii. Dar oricum ar fi lumea este amabila. Asa ca pana la urma te intelegi chiar daca te mai dor si mainile. Insa trebuie fie sa intri in programul lor de masa, fie sa te multumesti ziua cu niste sandvisuri. Pentru ca in general nu mananci atunci cand ti-e foame sau vrei tu, ci cand au ei program de masa. Aici, cred eu, gresesc mult. Pentru ca Barcelona e oras turistic si daca vor sa faca bani trebuie sa satisfaca turistul atunci cand are el nevoie.  
Nu am vazut hoti si nu am patit nimic rau. Si am mers noaptea (pe la 23.00) cu camera video si aparatul de filmat. Ba chiar am nimerit din greseala din prima seara pe C. de Sant Pau. Intr-adevar, mai mult decat dubioasa, dar am scapat cu bine. Am fost insa totdeauna atent cu lucrurile pe care le aveam la mine si unde le lasam. Nu am avut mai mult de o suta de euro la mine, am umblat numai cu copie xerox dupa pasaport, camerele atarnate dupa gat si in fata mea. Si din fericire am constatat repede ca in foarte multe locuri am putut plati cu cardul de debit in lei (cel pe care imi este virat salariul). Nu intrebati la ce curs ca nu stiu inca (o sa fac o socoteala in cateva zile).
N-am auzit nimic de criza de apa - am aflat acum de la voi pe forum.
Nu e cazul sa va ingrijorati. E civilizatie. Sunt departe rau de noi. Vara trecuta am fost in Lisabona. Si am constatat ca nu au mai mult de 7 ani (maxim 10 ani pentru carcotasi) in fata noastra. Dar spaniolii sunt mult de tot in fata. Ce sa mai zicem de altii...
Cam atat deocamdata.

#998
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmasu, on May 15 2008, 23:43, said:

Astazi dupa-amiaza ne-am intors in Bucuresti, din pacate. E mult mai cald aici decat in Barcelona (conteaza briza marii), mai praf si mai aglomeratie.
Sfaturi: program stabilt de la inceput cu ce vrei sa faci si unde le gasesti pe fiecare. E usor asta si de aici de pe forum si de pe cateva site-uri pe internet. Apoi trebuie sa incerci sa te ti de el, in masura posibilitatilor. Pot interveni factori care sa te faca sa le mai schimbi intre ele sau sa renunti la unele in favoarea altora. Ideea este ca oricum vei constata ca mai bine faceai aia in loc de ailalta si ca ti-au mai ramas atatea de facut despre care n-ai stiut la inceput. Noi am avut 8 zile pline in Barcelona, am vazut tot ce aveam in program cu exceptia Tibidabo (am mai spus, din cauza ploii), am aflat ca mai erau si alte locuri de vazut (de exemplu cateva case-palate ale lui Gaudi), despre care fie stiam, dar nu credeam ca sunt asa frumoase, fie nu am gasit informatia nicaieri pe internet (am aflat de ele la fata locului in cursul altor vizite). Dar chiar si asa suntem multumiti, excursia a meritat. Dar dupa ce ne-am linistit cu vizitatul am ajuns la concluzia ca ne-ar mai fi trebuit macar 3-4 zile in care pur si simplu sa ne plimbam aiurea, fara niciun scop pe strazi, fara cumparaturi, fara tinta, fara harta, fara camera foto sau video.
Toate locurile sunt accesibile cu piciorul - cat poti (recomandarea mea), cu metroul, cu busul (asta merge ceva mai prost si e mai aglomerat).
Locurile sunt minunate si nu te poti plictisi.
Desi intrarile pe la muzee, case, parcuri, etc sunt uneori cam piperate noi credem ca merita facut efortul.
In general parcurile, cred eu, sunt cam supraevaluate. Ciutadella, daca nu mergi la zoo (si noi n-am fost cu copilul), e destul de anost. Noroc ca are in cap Arcul de Triumf. Parc Guell - noroc cu intrarea, casa lui Gaudi si un pasaj sustinut pe niste coloane (foarte frumos), in rest nu mare lucru. Exceptie panorama Barcelonei.
Nici  castelul Montjuic nu e cine stie ce daca n-ar fi drumul cu telecabinele si panorama.
Restul insa e mai frumos decat iti arata, sau spune orice prezentare pe care am citit-o anterior.
Oarece probleme cu mancarea daca nu esti fan produse de mare (peste, fructe, creveti, sepie, caracatite, etc). Restul felurilor de mancare trebuie sa le nimeresti si sa ai curaj. In limba lor nu intelegi nimic. Si cand eventual sunt traduse in engleza trebuie sa cunosti bine engleza ca sa te poti lamuri ce ceri. Ceva cunoscut gen o friptura (cotlet, muschi, etc) gasesti prin centru dar la preturi destul de mari. Daca ai rabdare si cauti gasesti si pe la diverse carciumi mai afara din zonele turistice si la preturi bune, dar mai greu. Alfel iti iei curaj si ceri la plesneala. Si aici depinde de gusturi si noroc. Pot fi unele foarte bune, gustoase, altele... In orice caz toate sunt proaspete. Problema este ca afara de zonele turistice localnicii stau destul de rau cu limbile straine. Mai bine te intelegi cu imigrantii. Dar oricum ar fi lumea este amabila. Asa ca pana la urma te intelegi chiar daca te mai dor si mainile. Insa trebuie fie sa intri in programul lor de masa, fie sa te multumesti ziua cu niste sandvisuri. Pentru ca in general nu mananci atunci cand ti-e foame sau vrei tu, ci cand au ei program de masa. Aici, cred eu, gresesc mult. Pentru ca Barcelona e oras turistic si daca vor sa faca bani trebuie sa satisfaca turistul atunci cand are el nevoie.  
Nu am vazut hoti si nu am patit nimic rau. Si am mers noaptea (pe la 23.00) cu camera video si aparatul de filmat. Ba chiar am nimerit din greseala din prima seara pe C. de Sant Pau. Intr-adevar, mai mult decat dubioasa, dar am scapat cu bine. Am fost insa totdeauna atent cu lucrurile pe care le aveam la mine si unde le lasam. Nu am avut mai mult de o suta de euro la mine, am umblat numai cu copie xerox dupa pasaport, camerele atarnate dupa gat si in fata mea. Si din fericire am constatat repede ca in foarte multe locuri am putut plati cu cardul de debit in lei (cel pe care imi este virat salariul). Nu intrebati la ce curs ca nu stiu inca (o sa fac o socoteala in cateva zile).
N-am auzit nimic de criza de apa - am aflat acum de la voi pe forum.
Nu e cazul sa va ingrijorati. E civilizatie. Sunt departe rau de noi. Vara trecuta am fost in Lisabona. Si am constatat ca nu au mai mult de 7 ani (maxim 10 ani pentru carcotasi) in fata noastra. Dar spaniolii sunt mult de tot in fata. Ce sa mai zicem de altii...
Cam atat deocamdata.

Care bus merge prost? Cel turistic sau cel obisnuit?

#999
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008

View Postraluca2005, on May 16 2008, 10:35, said:

Care bus merge prost? Cel turistic sau cel obisnuit?


Cel obisnuit merge cam prost. Am asteptat pe cel spre Parc Guell cam 1/2 ora si a aparut un microbuz in care abia am incaput toti din statie. Si am mai asteptat apoi vreo 10 min ca se pare ca era cap de linie si soferul ajunsese prea devreme (!!!). In timpul asta au trecut vreo 7-8 busuri turistice pe langa noi.

#1000
mihah

mihah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.05.2008

View Postmasu, on May 16 2008, 11:46, said:

Cel obisnuit merge cam prost. Am asteptat pe cel spre Parc Guell cam 1/2 ora si a aparut un microbuz in care abia am incaput toti din statie. Si am mai asteptat apoi vreo 10 min ca se pare ca era cap de linie si soferul ajunsese prea devreme (!!!). In timpul asta au trecut vreo 7-8 busuri turistice pe langa noi.

Nici noi nu suntem fani fructe de mare. De fapt, eu nu imi fac probleme pentru mancare, dar sotul meu este un mare gurmand. Ai gasit un restaurant pe care sa-l poti recomanda? Asi prefera unul din afara zonei turistice. Am auzit ca acolo se mananca cel mai bine. Care sunt orele de masa de care vorbeai?

#1001
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Chestia cu limba am remarcat-o, chiar si la crisme, ospatarii inteleg ceva engleza dar se feresc sa o vorbeasca. Le ceri ceva in engleza si ei iti cer confirmarea in catalana sau spaniola! De genul - cerem meniul de deserturi - ospatarita intreaba "carta de postres?", cer la o dugheana sandvis cu ton, ospatarul - "atun?" etc. La dugheana de unde luam bilete pentru o croaziera la fel, abia m-am inteles cu gagica aia, si asta dupa ce am scos din mine citeva vorbe in italiana. Apropo, ajuta sa stii ceva italiana, daca nu stii chiar spaniola. Cind am intrebat-o pe tipa in italiana daca am inteles bine ce avem de facut s-a luminat la fata, nu mai trebuia sa se chinuie sa imi vorbeasca engleza! Se pare ca italiana o inteleg si chiar vorbesc destui si destul de bine.

Apropo de fructele de mare, astia le maninca crude. Daca va displac, si le preferati stil grecesc, de regula le fac si prajite sau fierte, le gasiti in alta parte a meniului. Fripte nu prea. Iar abundenta de pesti, ca la greci (ca sa continui comparatia), nu prea am remarcat, ba din contra, aveau file somon de pilda, care e clar ca e pescuit de prin alimentara, nu e adus din captura zilei.

Despre orele de masa - sunt dimineata, la prinz si seara. De regula pe la 15 e deja inchis totul, se mai deschide spre 17 - 18.

Edited by abancor, 16 May 2008 - 12:20.


#1002
doruhvb

doruhvb

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.07.2007
Noi plecam pe 13 iunie in Lloret de Mar, la hotel Aquarium cu doi copii. Ce ne sfatuiti?

#1003
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Sa va simtiti bine! Si daca vreti sa faceti o croaziera cu barca cu fund de sticla, sa nu mergeti cu aia din Lloret (Neptune parca ii zice), ci cu aia din Tossa (Magic Vision), ca merge in locuri mai misto, si daca vrei te poate lasa pe o plaja retrasa de unde te ia unul din urmatoarele transporturi.

#1004
firstvision

firstvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.12.2006
Anul acesta am decis sa merg in Lloret de Mar pe cont propriu ( obosit de lipsa de profesionalism a agentiilor noastre de turism ) pe 14 iunie pentru o perioada de 13 zile . Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la transferul de la aeroportul din Barcelona pana in Lloret ( poate chiar niste preturi de taxi ).
Daca ma hotarasc sa zbor cu CLickAir as ajunge in Barcelona destul de tarziu pe la 8 seara. Ma intreb daca mai gasesc mijloace de transport catre Lloret sau sa caut bilete la BlueAir ( ei zboara dimineata)

Edited by firstvision, 16 May 2008 - 21:23.


#1005
nicupetchescu

nicupetchescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2007

View Postfirstvision, on May 16 2008, 21:22, said:

Anul acesta am decis sa merg in Lloret de Mar pe cont propriu ( obosit de lipsa de profesionalism a agentiilor noastre de turism ) pe 14 iunie pentru o perioada de 13 zile . Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la transferul de la aeroportul din Barcelona pana in Lloret ( poate chiar niste preturi de taxi ).
Daca ma hotarasc sa zbor cu CLickAir as ajunge in Barcelona destul de tarziu pe la 8 seara. Ma intreb daca mai gasesc mijloace de transport catre Lloret sau sa caut bilete la BlueAir ( ei zboara dimineata)
Din pacate nu ai transfer direct Barcelona aeroport - Lloret de Mar cu trenul sau autobuzul. Cea mai aproapiata statie este Blanes. Aici ajungi cu trenul RENFE sau cu autobuzul SAGALES direct de la aeroport iar din Blanes poti lua L1 sau L6 adica autobuzele locale Pujol care te duc la Lloret.

#1006
firstvision

firstvision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.12.2006

View Postnicupetchescu, on May 16 2008, 23:55, said:

Din pacate nu ai transfer direct Barcelona aeroport - Lloret de Mar cu trenul sau autobuzul. Cea mai aproapiata statie este Blanes. Aici ajungi cu trenul RENFE sau cu autobuzul SAGALES direct de la aeroport iar din Blanes poti lua L1 sau L6 adica autobuzele locale Pujol care te duc la Lloret.
In primul rand multumesc pentru informatii.
Am citit pe acest forum ca autobuzul Blanes-Lloret este sincronizat cu trenul din Barcelona asa ca as prefera trenul.
O alta intrebare ar fi cum ajung de la aeroport la gara de unde pot lua trenul catre Blanes? E distanta mare?

#1007
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008

View Postmihah, on May 16 2008, 12:09, said:

Nici noi nu suntem fani fructe de mare. De fapt, eu nu imi fac probleme pentru mancare, dar sotul meu este un mare gurmand. Ai gasit un restaurant pe care sa-l poti recomanda? Asi prefera unul din afara zonei turistice. Am auzit ca acolo se mananca cel mai bine. Care sunt orele de masa de care vorbeai?

Este intai micul dejun (de pe la 9-9.30) dar pe asta l-am luat in camera (am stat intr-un apartament inchiriat). Dejunul il poti lua cu siguranta intre 14-16 (ceva intre 13.30-17.00), iar cina cam de pe la ora 20.30 pana pe la 23,00 (ca sa fii sigur). Intre aceste intervale restaurantele sau mai ales carciumile sunt fie inchise fie poti bea ceva eventual cu sandvisuri sau daca ai noroc cu tapas. Problema este ca in multe locuri din astea trebuie sa stai la bar pe scaune inalte. Ceea ce ete destul de dificil dupa 5-6 ore de alergatura de colo colo, cand mai ai pe tine si ceva de ploaie, plus ditamai geanta cu camerele video, plus oarece plasa cu cumparaturi - si de care trebuie sa ai grija.
Strabatand BCN de colo colo pe toate directiile nu am mancat in acelasi loc. Asa ca e greu sa recomand ceva. Poate fi subiectiv. Am mancat doar de 2 ori seara in acelasi loc pe C. dels Angels (paralel cu Las Ramblas - parte dinspre Raval) unde sunt 3 carciumi cu mese afara. A fost bine. Noi am stat la cea din mijloc, dar cred ca toate erau bune, afluenta de consumatori fiind mare la toate.
Sunt multe terase intre Hospital de Sant Pau si Sagrada Familia - pe Av de Gaudi - unele cu preturi bune (fie sunt afisate fie te uiti pe lista de menu) si cu mancaruri care par comestibile sau cunoscute.
Am incercat si d-ale marii in Barceloneta, pe Psg Maritim de la Barceloneta la o bomba care parea nenorocita, nu avea locuri inauntru, doar mese afara la marginea laterala a unui bloc si care era a unora mai colorati (nu pot spune ce natie). Am luat ceva combinat de diverse - peste, calamar, creveti, ceva mic si cu ochisori si altele la care nu ma pricep, dar au fost foarte bune (si gustoase si bine facute). Am incercat figura asta si in oras, dar nu erau chiar la fel facute ca acolo. Dar nu au fost rele nici alea.
Am vrut sa incercam si ceva restaurante recomandate in  toate site-urile (gen Buenas Migas, Mam i Teca -care era chiar la 3-4 min de mers de locul in care am stat). Dar fie erau aglomerate fie nu erau deschise la ora la care ne era noua foame. In general sunt destul de mici ( Mam i Teca are doar 6 mese).
Neaparat fructe din La Boqueria. Pe alese si proaspete. Recomandare - cumparati de acolo seara pe la 19-19.30 (se inchide la 20.00) cand preturile  sunt la 1/2. Se bat pe tine sa le iei la 1/2 pret ca sa nu le arunce. A doua zi sunt altele proaspete.
Daca amesteci ceva spaniola cu ceva italiana si un pic franceza si engleza te intelegi cu ei pana la urma. Aveam si un dictionar de catalana (gasit pe net) dar desi specialistii spun ca e mai apropiata de franceza nu prea a fost asa. Au o pronuntie foarte ciudata, mai ales la sfarsitul cuvintelor si la vocale. Poate mai apropiata de portugheza. Dar nu mori de foame si nici nu te ratacesti.

#1008
nicupetchescu

nicupetchescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2007

View Postfirstvision, on May 17 2008, 01:14, said:

In primul rand multumesc pentru informatii.
Am citit pe acest forum ca autobuzul Blanes-Lloret este sincronizat cu trenul din Barcelona asa ca as prefera trenul.
O alta intrebare ar fi cum ajung de la aeroport la gara de unde pot lua trenul catre Blanes? E distanta mare?
De la aeroport poti lua autobuzul un aerobus A1 care te lasa in plaza Catalunya, costa 3,45 euro un drum si circula destul de des la 12-13 minute. Din plaza Catalunya poti lua Renfe spre Blanes din jumatate in jumatate de ora,ultimul la ora 22,38.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate