Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

DVI vs D-SUB

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CYb0rG

CYb0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2006
Salut,

Tocmai mi-am cumparat un monitor LCD ce suporta si DVI si D-SUB. In pachet a venit cu un cablu D-SUB. Intrebarea suna asa: "Are rost sa cumpar cablu DVI sau las cum ii acum?" care ar fi diferentele
?

#2
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

 CYb0rG, on May 26 2006, 11:19, said:

Salut,

Tocmai mi-am cumparat un monitor LCD ce suporta si DVI si D-SUB. In pachet a venit cu un cablu D-SUB. Intrebarea suna asa: "Are rost sa cumpar cablu DVI sau las cum ii acum?" care ar fi diferentele
?

Da, prin semnal digital (DVI - digital video input) vei avea o imagine mult mai clara.

#3
m4xx

m4xx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 22.01.2005
teoretic imaginea e mai clara...dar cat de mult difera....adica se merita sa merg pana la magazin sa iau cablu....sau mai bine renunt :D

#4
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
- tehnologic e mai ok sa iei DVI-ul , practic , depinde de oki , daca vezi diferenta dintre analogic si digital .Daca tot il ai cu DVI de ce sa nu il folosesti ?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai iesire DVI la placa video, un cablu DVI nu e scump - cam 40Ron...
Daca nu, nu se merita sa-ti bati capul. Nu vei sesiza nici o deosebire. Totul e teoretic.

#6
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
eu nu inteleg ceva,
daca un monitor zice ca are interfata DVI si unul are VGA, singura deosebire dintre ele e un cablu?
sau monitoarele au si altceva in sinea lor diferit unul fata de celalat?
pt ca la Dell vad diferenta destul de mare intre 2 monitoare, unul analog si unul cu dvi.
mersi

#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Din experienta pot sa-ti spun ca diferenta cea mai mare am observat-o la asa numita color bleeding. Adica la fonturile pe fundaluri inchise pe marginile literelor aveam tente de culoare, insa doar in anumite programe (nu stiu sigur de ce depindea treaba asta, probabil de combinatia foreground-background).
Cu cablul DVI imaginea este perfecta, fara nici cel mai mic defect.
Insa, in Nokia Monitor Test nu am reusit sa vad vreo diferenta intre DVI sau Dsub.

#8
CODR3SH

CODR3SH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2006
am monitor philips cu ambele iesiri....si placa video cu 2 iesiri dvi. Pana acum am folosit un cablu d-sub (+acel adaptor), pt ca acela e standard la pachetul monitorului.

Am cumparat acum un cablu dual dvi si nu reusesc sa-l pun sa functioneze.

Am pus ambele cabluri si am setat din meniul monitorului din Analog in Digital si-mi spune: "Selected input not available"...daca las doar cablul dvi si scot pe celalalt am imaginea neagra cu "no video" si nu mai am acces la meniul monitorului pentru a da din Analog in Digital.

Astept pe cineva care a pus un cablu, sa-mi spuna si mie pasii care trebuie sa-i fac.

Ca sa spun si tehnic am un monitor Philips 190x6 si o placa video GeForce 6600 GT

Edited by CODR3SH, 30 October 2006 - 17:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate