Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi achizitie Laptop pana in 2200 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postkappa_ii, on Aug 1 2006, 20:42, said:

toshiba are pe departe cea mai buna placa video
La care Toshiba te referi? Ce placa video? :confuzzled:

#20
marius_wiz

marius_wiz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.03.2007

View Postcrz, on Jun 19 2006, 08:35, said:

Salut.
In viitorul nu foarte indepartat o sa imi schimb desktop-ul cu un laptop. Avand in vedere faptul ca bugetul meu se invarte cam tot in jurul acestei cifre de 2200-2300 ron, am studiat atent modelele care se incadreaza in aceasta gama de pret. Atuurile si slabiciunile fiecaruia le trec mai jos, intr-o ordine aleatoare a modelelor :):
Toshiba A100-528:

+: Ecranul wxga cu tehnologie TruBrite (Cam cel mai bun ecran din clasa lui)
+: TV-OUT
+: Licenta XP Home inclusa in pretul de 21xx RON

-: HDD de doar 40GB
-: NU are wireless
-: are doar 256 RAM
Dell Inspiron 1300:

+: Ecran wxga
+: hdd de 60GB
+: memorie standard 512 MB
+: wireless incorporat
-: ecran nu foarte luminos
-: lipsa TV-OUT-ului
HP nx6110:

+: dimensiuni (mai ingust cu vreo 4cm, mai subtire)
+: baterie de 6 celule
+: Eleganta (are margini mult mai subtiri decat modelele concurente)
-: dotari standard slabe la acelasi pret cu concurenta
In rest nu prea mi-au mai placut...
Concluzia mea:

Desi multa lume ridica in slavi Toshiba A100-528, consider ca este doar rezultatul faptului ca este un model care a apucat sa fie cumparat si, cum este normal, fiecare recomanda laptopul sau ca fiind cel mai bun.

Din punctul meu de vedere modelul Dell Inspiron este cel mai potrivit datorita faptului ca are hdd de 60GB, 512 MB RAM si wireless incorporat.
Urmatorul pe lista este HP-ul, datorita design-ului reusit. Din pacate, acest model pierde la capitolul dotari, fiind necesare achizitionarea inca unui modul de ram si a unei placi wireless PCMCIA.
Toshiba A100-528, desi destul de laudat pe acest forum, nu ma impresioneaza cu nimic. In plus, nu imi place deloc combinatia de culori (Dar aici este vorba, din nou, despre gusturile fiecaruia).
Poate ca pana o sa ajung eu in magazin vor mai aparea si alte variante. Insa daca ar fi sa ma duc astazi, as alege cel mai probabil DELL-ul.

:peacefingers:
am dell de 6 luni merge ca uns ... si avand in vedere ca sunt webdeveloper ... am facut bani inapoi ce i-am dat ... dubnlu chiar . baterie bunicica. ecran mai dark dar mie asa imi place ...


marius.

http://sinpetrugerma.../portogolio.php

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate