Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sfaturi achizitie Laptop pana in 2200 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Am acesti bani disponibili (2200 RON) si as vrea un laptop.Care credeti ca merita ?
Pana acum am gasit:

HP-nx6110-celeron m-370, 1,6 Ghz (http://www.cel.ro/no...-celeronm-370-l)

Asus A9T-5002 Celeron M 380, 1.6GHz (http://www.emag.ro/n...6ghz--pA9T-5002)

Toshiba-satellite-a100_528-celeron-m-380 (http://www.cel.ro/no...celeron-m-380-l)

Daca aveti idei mai bune care se incadreaza in 2200 RON, le astept cu nerabdare.De asemenea o parere pentru cele prezentate mai sus ar fi binevenita.Precizez ca il achizitionez pentru a-l folosi in combinatie cu o consola de mixat Hercules DJ.

#2
wappy

wappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2004
Dell Inspiron 1300
http://www.novashop....f637dfcd8c8cf3b

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
la baieti la Esal e mai ieftin:

http://www.esal.ro/n...m-370-p806.html


merge si HP-ul ala (atata ca are HDD mai mic)...

Edited by add, 23 May 2006 - 12:17.


#4
vsmedia

vsmedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2006

View Postwappy, on May 22 2006, 23:47, said:


preturile sunt apropiate la ambele magazine.eu am luat de la novashop si  mi-au dat si un mouse optic la el..nu e cine stie ce dar e bine k e moka..La 22 de buli asta e cel mai bun...din cate am gasit si yo..

#5
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Va multumesc pentru raspunsuri.Alte sugestii mai exista ?

#6
baciul2006

baciul2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2006

View Postmarcoos, on May 23 2006, 15:52, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.Alte sugestii mai exista ?

Ti-as recomanda Toshiba. Eu am unul si merge perfect. L-am cumparat de la cei de mai jos:
http://www.sn.ro/Sit...odus.php?id=272

#7
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
A100-528 are DVD writer nu combo , cu toate ca peste tot scrie asa , intreaba la cel.ro . Plus ca in 22 ai si licenta de windows , ecran wide , iti mai pui un 256  si deja ai laptop .

#8
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
De la Dell poti lua un Inspiron 1300 cu 3 ani garantie. Pentru unii asta face toata diferenta.

HP 6110 e laudat pentru design elegant si carcasa relativ robusta.

Toshiba l-am vazut si eu, are ecran wide, arata bine si cred ca (daca iti ajunge garantia, sau o extinzi) e cea mai buna alegere.

#9
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
toshiba este cel mai bun la nivelul entry-value, adica pentru incepatori .

este fiabil, elegant, are softurile cele mai friendly si nu da batai de cap la garantie ...

deci Toshiba A100-528  <<< vezi si aici ca-s ieftini si mai dau si bonus mouse, care o sa iti trebuiasca sigur  ;)

#10
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Am vazut la Metro un laptop despre care nu am gasit informatii pe net.Este vorba despre un IBM cu procesor celeron de 1.5 hard de 70 memorie de 512 si licenta de xp home edition.Ei spun ca este din seria R50 dar pe net aceasta serie are cu totul alta configuratie.In fine ideea este daca aceste laptopuri IBM sunt fiabile.Ca pret este OK.(aprox. 24 mil).Oricum in afara de cei 22 mil disponibili pt laptop aveam in plan sa achizitionez si o licenta de xp , deci aceasta oferta este relativ buna pentru banii pe care-i am disponibili.Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cu un sfat cineva care a lucrat cu un asemenea laptop.Multumesc

#11
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmarcoos, on Jun 6 2006, 20:13, said:

Am vazut la Metro un laptop despre care nu am gasit informatii pe net.Este vorba despre un IBM cu procesor celeron de 1.5 hard de 70 memorie de 512 si licenta de xp home edition.Ei spun ca este din seria R50 dar pe net aceasta serie are cu totul alta configuratie.In fine ideea este daca aceste laptopuri IBM sunt fiabile.Ca pret este OK.(aprox. 24 mil).Oricum in afara de cei 22 mil disponibili pt laptop aveam in plan sa achizitionez si o licenta de xp , deci aceasta oferta este relativ buna pentru banii pe care-i am disponibili.Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cu un sfat cineva care a lucrat cu un asemenea laptop.Multumesc

sunt foarte bune IBM dar nu te sfatuiesc sa iei din metro ...

1. eu stiu ca r50 este 1.4 si r51 1.5 ... poate or fi si ca ei, da nu am timp acum sa ma uit .. sorry ..
2. iti sugerez daca vrei sa ramai pe langa 22 mil sa iti iei Dell Inspiron 1300 cu sau fara geanta ... intrucat dellul este o firma aproape la fel de buna ca IBM si la momentul actual sparge piata cu preturile, cum a facut acum ceva timp (si continua)  Toshiba, bineinteles pastrand proportiile intre aceste branduri.

#12
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Multumesc pentru sugestii.In topul personal conduce momentan Toshiba Satellite A100-528.Cu un upgrade de inca 256 ram cum spunea cineva mai sus ar iesi ceva super ok.In plus Licenta xp-home edition ma ajuta f. mult.Pretul cel mai bun din ce am gasit pe net : 2.073,85 RON.Cu upgrade RAM + transport ajunge probabil pe la 22 mil ceea ce e foarte bine.
Dell Inspiron 1300-01  sta si el foarte bine la dotari standard.Este chiar peste Toshiba din acest punct de vedere.(hard de 60 si ram de 512 standard spre deosebire de 40/256 - Toshiba).Pretul este de asemenea ok (2.066,54 RON ).Inteleg ca ar fi ceva probleme cu ecranul destul de intunecat si de asemenea un mare minus ar fi lipsa TV-OUT.Ceea ce nu stiu despre aceste modele ar fi daca au sau nu Firewire.Poate ma lumineaza cineva...
HP nx6110 ar fi si el in top.Pretul este de 2000 ron.La fel Fujistu-Siemens v2030 [2119 RON].Asadar oferte s-au gasit.Tocmai pentru ca nu ma grabesc as vrea sa va exprimati parerile intr-un fel de top personal cu plusuri si minusuri la fiecare model prezentat mai sus,care cu siguranta va fi benefic pentru multi amatori de laptop-uri.

#13
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View Postmarcoos, on Jun 9 2006, 13:18, said:

Multumesc pentru sugestii.In topul personal conduce momentan Toshiba Satellite A100-528.Cu un upgrade de inca 256 ram cum spunea cineva mai sus ar iesi ceva super ok.In plus Licenta xp-home edition ma ajuta f. mult.Pretul cel mai bun din ce am gasit pe net : 2.073,85 RON.Cu upgrade RAM + transport ajunge probabil pe la 22 mil ceea ce e foarte bine.
Dell Inspiron 1300-01  sta si el foarte bine la dotari standard.Este chiar peste Toshiba din acest punct de vedere.(hard de 60 si ram de 512 standard spre deosebire de 40/256 - Toshiba).Pretul este de asemenea ok (2.066,54 RON ).Inteleg ca ar fi ceva probleme cu ecranul destul de intunecat si de asemenea un mare minus ar fi lipsa TV-OUT.Ceea ce nu stiu despre aceste modele ar fi daca au sau nu Firewire.Poate ma lumineaza cineva...
HP nx6110 ar fi si el in top.Pretul este de 2000 ron.La fel Fujistu-Siemens v2030 [2119 RON].Asadar oferte s-au gasit.Tocmai pentru ca nu ma grabesc as vrea sa va exprimati parerile intr-un fel de top personal cu plusuri si minusuri la fiecare model prezentat mai sus,care cu siguranta va fi benefic pentru multi amatori de laptop-uri.

Eu personal nu ma pot uita la laptop-uri cu rezolutie XGA. Deja WXGA e ok. Asta referitor la nx6110 care in gama inferioara nu are decat display-uri XGA si candva sare la SXGA parca, dar atunci e prea scump.

Alt lucru, pe care vreau sa ti-l amintesc este ca, probabil cheltuielile nu se opresc aici. Probabil vei dori o geanta/un rucsac, un router cu sau fara wireless cei 256 mb ram amintiti etc.

#14
manuro

manuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.04.2006

View Postyule, on Jun 9 2006, 17:17, said:

Eu personal nu ma pot uita la laptop-uri cu rezolutie XGA. Deja WXGA e ok. Asta referitor la nx6110 care in gama inferioara nu are decat display-uri XGA si candva sare la SXGA parca, dar atunci e prea scump.
Alt lucru, pe care vreau sa ti-l amintesc este ca, probabil cheltuielile nu se opresc aici. Probabil vei dori o geanta/un rucsac, un router cu sau fara wireless cei 256 mb ram amintiti etc.

Eu am un Toshiba A100-528 de aproape 1 luna. WXGA, cum bine mi-a recomandat cineva de pe aici, face toti banii. La fel si licenta de Windows. Are DVD-RW si nu DVD-CDRW cum am vazut chiar si pe site-ul oficial http://www.toshiba-europe.com/ . Este extrem de silentios si se incalzeste doar putin. Bateria tine cam 2-2,5 ore. HDD la 5400 rpm SATA si are si FireWire (also known as i.Link or IEEE 1394) asa cum se vede si mai jos:
1 x DC-in
1 x external monitor
1 x RJ-11
1 x RJ-45
1 x TV-out (s-video)
1 x i.LINK (IEEE 1394)
1 x external microphone
1 x headphone (stereo)
4 x USB 2.0
Pentru mine, la 21.000.000, a fost cea mai buna alegere. Succes!

Edited by manuro, 13 June 2006 - 19:45.


#15
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Salut.
In viitorul nu foarte indepartat o sa imi schimb desktop-ul cu un laptop. Avand in vedere faptul ca bugetul meu se invarte cam tot in jurul acestei cifre de 2200-2300 ron, am studiat atent modelele care se incadreaza in aceasta gama de pret. Atuurile si slabiciunile fiecaruia le trec mai jos, intr-o ordine aleatoare a modelelor :):


Toshiba A100-528:

+: Ecranul wxga cu tehnologie TruBrite (Cam cel mai bun ecran din clasa lui)
+: TV-OUT
+: Licenta XP Home inclusa in pretul de 21xx RON

-: HDD de doar 40GB
-: NU are wireless
-: are doar 256 RAM


Dell Inspiron 1300:

+: Ecran wxga
+: hdd de 60GB
+: memorie standard 512 MB
+: wireless incorporat
-: ecran nu foarte luminos
-: lipsa TV-OUT-ului


HP nx6110:

+: dimensiuni (mai ingust cu vreo 4cm, mai subtire)
+: baterie de 6 celule
+: Eleganta (are margini mult mai subtiri decat modelele concurente)
-: dotari standard slabe la acelasi pret cu concurenta



In rest nu prea mi-au mai placut...


Concluzia mea:

Desi multa lume ridica in slavi Toshiba A100-528, consider ca este doar rezultatul faptului ca este un model care a apucat sa fie cumparat si, cum este normal, fiecare recomanda laptopul sau ca fiind cel mai bun.

Din punctul meu de vedere modelul Dell Inspiron este cel mai potrivit datorita faptului ca are hdd de 60GB, 512 MB RAM si wireless incorporat.
Urmatorul pe lista este HP-ul, datorita design-ului reusit. Din pacate, acest model pierde la capitolul dotari, fiind necesare achizitionarea inca unui modul de ram si a unei placi wireless PCMCIA.
Toshiba A100-528, desi destul de laudat pe acest forum, nu ma impresioneaza cu nimic. In plus, nu imi place deloc combinatia de culori (Dar aici este vorba, din nou, despre gusturile fiecaruia).


Poate ca pana o sa ajung eu in magazin vor mai aparea si alte variante. Insa daca ar fi sa ma duc astazi, as alege cel mai probabil DELL-ul.

:peacefingers:

#16
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Asa cum spuneam , m-am hotarat la un Toshiba Satelite A 100-528.Problema este ca nu-l mai gasesc nicaieri cu DVD-RW.Peste tot au acest model sau noul Toshiba A100-220 cu unitate combo.Poate imi recomanda cineva un site unde sa-l pot gasi cu DVD-RW.Chiar am nevoie si de inscriptor,iar la pretul asta era o super-afacere.Multumesc anticipat !

#17
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
Ia-ti-l de la emag.
Cu toate ca pe site scrie ca are Combo CD-RW/DVD, nu are asa ceva.
Mi-am luat eu acum vreo 3 luni acelasi model A100-528 si are pe el DVD-RAM care este una din cele mai bune unitati optice.

Pentru mai multa siguranta iti recomand sa te duci la ei la sediu si sa vezi exact ce are pe el.

Salutare

#18
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
toshiba are pe departe cea mai buna placa video

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate