Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#595
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Cursiera de oraș???

#596
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
NU, cursiera de teren. De padure.

Nu-i normal ca e de oras ? De asfalt. Are baieuri.

#597
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Degeaba are baieuri daca n-are frâne!

#598
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nici cursiera și nici mtb-ul nu sunt de oraș.
Se pot folosi, dar au fost făcute pt altceva.

Pt oraș ai ori bicicleta de oraș, dacă vrei comfort, ori hibrid dacă vrei viteză.
Doar cursiera cu ghidon drept e pt oraș, va fi și mai rapidă că hibridul dar mai puțin confortabilă.

Cred că ai luat o cursiera veche, cu ghidon de cursiera (dropbar) și cu schimbătoare pe cadru.
Asta imo e cea mai periculoasă alegere pt oraș !!!
Mai vrei și improvizații la frâne, doamne ajută.

#599
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014

View Postsirgoofy, on 03 iunie 2017 - 09:27, said:


Cred că ai luat o cursiera veche, cu ghidon de cursiera (dropbar) și cu schimbătoare pe cadru.
Asta imo e cea mai periculoasă alegere pt oraș !!!
Mai vrei și improvizații la frâne, doamne ajută.
Da, asa e. O cursiera model vechi cu schimbator pe cadru, si ghidon de cursiera. Pot monta oricand un ghidon drept, dar nu ma ajuta deloc, chiar mai rau...am o singura pozitie pentru maini.
Schimbatorul este pe cadru. Asa si ? La ce crezi tu ca il folosesc ? Crezi ca e masina sa schimb vitezele in timpul deplasarii ? PLec de acasa si merg pe acelasi pinion pana ajung inapoi. Daca schimb o data, doar daca am o panta sau altceva. Crezi ca eu fac curse prin oras ? Sau vreau sa plec de la semafor cu scartait de roata  spate ? Nu baiat.
Improvizatie la frane ? tu gandesti inainte sa vorbesti ma ? e vorba de manetele de actionare ma. Tu stii cum arata si care e diferenta dintre ele ? Doar de levier. De distanta.
Daca mai sunteti multi deastia care raspundeti doar pentru a face numar de postari, mai bine mergeti la somn.
"Cea mai periculoasa alegere pentru oras" Stiu baiat. Eu de obicei plec cu lumanari la mine in buzunar. Tu nu ? Lasa ca ti le aduc eu.

#600
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
Asa este cursiera mea. Are schimbatoarele pe cadru dupa cum se vede, iar ghidonul este normal de cursiera.
http://www.emag.ro/b...d/pd/DXWRN2BBM/

#601
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca la un mtb,in orice viteza se aude carait ca si cum ar incerca sa treaca in alta viteza,ce e de vina ?Manetele schimbator sau schimbatorul?Schimbatorul e Shimano SIS Tourney si manetele Revoshift

Edited by daniMMM, 16 June 2017 - 21:53.


#602
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
probabil deraiorul spate e dereglat... sau daca a fost lovit poate s-a indoit urechea.

#603
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut, doresc sa ridic tija mai sus,   poza aici  https://imgur.com/a/ILtO0
Sa va zic cum am incercat.
Am desfacut imbusul , se aude cum se misca piulita ( sau nuca)  acolo. deci nuca nu este intepenita, cred ca doar tija de la pipa .
Cadrul este din alu 7005 , si tija cred ca din otel.
Dupa cum vedeti, piulita de la cuvete nu se poate desface, pt ca este sudura aia si nu e loc sa desfac.

#604
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper să nu vină foarte târziu acest răspuns.
- piluța este în formă de pană și dacă ar fi fost liberă, cădea din gâtul furcii și nu ai fi putut să o mai pui fără să scoți pipa. Cred în continuare că ea ține blocată pipa. Pentru a o debloca, lovești în șurubul de fixare dar să ai grijă să fie înfiletat măcar 5-6 spire.
- pipa se fixează în gâtul furcii, gât care e tot din oțel.

#605
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
Buna seara !
Va solicit ajutorul  intr-o problema.Pe scurt,doresc schimbarea ghidonului de la cursiera curbat intr-unul drept,aceasta datorita problemelor de sanatate -lumbago,cu dureri in genunchiul drept.
intrebarea este -pot MUTA direct manetele de frana care au si schimbatoare integrate-(Shimano ST-A070  Road Shifters)pe un ghidon drept ?
Am un KTM ciclocross cu ghidonul drept,la care manetele au acelasi principiu,adica apas maneta de frana in jos si-se schimba viteza.
Cu parere de rau cred ca va trebui sa schimb ghidonul,datorita pozitiei mai ´´incomode ´´care imi cauzeaza dureri,la genunchiul drept.
Stie cineva ,daca aceste Shimano ST-A070 Road Shifters,pot lucra pe un gidon nu musai drept,poate sa fie si nitel curbat,pot functiona ?
Multumesc.

#606
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu sunt compatibile. Va trebui să cumperi manete de frână și de schimbător specifice flat bar.

#607
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.04.2009
Multumesc pentru raspuns Gabi-B- HD;
Intr-adevar intre timp am aflat ca nu merg....
Nu-mi ramane decat sa-mi cumpar un prelungitor de furca ,sa inalt putin ghidonul,desi nu voiam asta,o sa arate ca o ceapa.Asta e !
Multumesc pentru raspuns.

#608
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlucifer76, on 05 octombrie 2017 - 14:47, said:

Se pare ca am o problema cu frana de pe spate, un tektro drako. La un moment dat am simțit pe maneta ceva umed. Pare-se ca iese pe langa piston lichidul hidraulic. Se poate repara sau trebuie inlocuita cu totul?
Cum nu aveam chef sa inlocuiesc tot sistemul de franare, am mers la un service si mi s-a propus inlocuirea manetei cu un model de la Shimano. Interesant, habar nu aveam ca sunt compatibile. De plictiseala si fiindca oricum nu mai tinea deloc, i-a venit fratelui meu chef sa vada ce e in interior. S-a demontat extrem de usor, pistonul este asta:

Attached File  2017-11-04 13.53.26.jpg   681.42K   43 downloads

Am inlocuit garnitura din dreapta cu una luata de la un robinet Posted Image Dupa doua saptamani si sute de frane puse, pare a fi ok, nu a mai pierdut lichid.

#609
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
unde e normal sa se rupa cablul de frana pe spate? mie mi s-a rupt exact langa surubul de prindere de pe sabot. frana era cam slab reglata si s-a rupt la o oprire usoara.

#610
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu ar trebui să se rupă dar am văzut 2 rupte la etrier de frane mecanice.
Când frânează curbează destul de tare cablul.. cel puțin unele etriere
Cablul era în forma inițială sau se desfăcuse ?
Chiar s-au rupt sau a scăpat de la șurubul d fixare ?

View Postlucifer76, on 09 noiembrie 2017 - 17:03, said:

Cum nu aveam chef sa inlocuiesc tot sistemul de franare...
Am inlocuit garnitura din dreapta cu una luata de la un robinet Posted Image
Dupa doua saptamani si sute de frane puse, pare a fi ok, nu a mai pierde lichid
Foarte bine, îmi plac soluțiile gratuite :)
Eu am montat o garnitură de la un sifon de chiuvetă la niste cuvete caneCreek, se rupsese o garnitură originală.

#611
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
s-a rupt chiar inainte de prindere. cablul arata un pic desfacut dupa rupere, cred ca e normal asta. era reglat aiurea/curbat, la fel si pe fata, totusi nu dadea semne acu nu multi km cand l-am vazut ultima data.

#612
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
da, ia altul, preferabil de firma: jagwire, shimano
Iar traseul cablului sa fie cat mai cursiv, evita sa-l montezi indoit in unghiuri bruste.

Edited by sirgoofy, 17 October 2018 - 07:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate