Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#577
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Nu am spus ca rotita este indoita, ci ca sta usor in diagonala.Contactul a fost intre schimbator si asfalt, patina nu a fost lovita direct.Cand m-am ridicat nu am observat ca este urechea indoita si am inceput sa schimb catre viteze inferioare si deodata s-a oprit roata spate(a intrat schimbatorul in spite cred din cauza urechii indoite).Roata a fost centrata, dar cat s-a putut.Acum are bataie destul de mare.Problema e la axul rotitei, iar patina nu imi pare perfecta.Atasez poze.La transmisie totul este deore(inclusiv manete), in afara de lant(kmc 10) si schimbatorul spate slx.Ce schimbator ar fi indicat sa iau acum ? Banuiesc ca cel mai rentabil e din romania, nu din afara.Am inteles ca intre deore si slx nu e asa mare diferenta.Legat de ureche, a fost o solutie de moment, normal ca o voi schimba, dar nu mi-a trecut atunci cand am fost la service sa ne uitam ce model e.Cautand-o dupa aspect nu am gasit nimic identic.Multumesc pentru implicare !
https://postimg.org/gallery/2h1rsb344/

#578
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostALPINAs, on 09 noiembrie 2016 - 07:47, said:

si am inceput sa schimb catre viteze inferioare si deodata s-a oprit roata spate(a intrat schimbatorul in spite cred din cauza urechii indoite).Roata a fost centrata, dar cat s-a putut.Acum are bataie destul de mare.
Poti incerca sa o dai sa fie centrata de altcineva, eventual cineva care se pricepe mai bine, daca bataia e mai mare de 1,5-2 mm e deja mult.

View PostALPINAs, on 09 noiembrie 2016 - 07:47, said:

si schimbatorul spate slx.Ce schimbator ar fi indicat sa iau acum ? Banuiesc ca cel mai rentabil e din romania, nu din afara.Am inteles ca intre deore si slx nu e asa mare diferenta.
Eu iti recomand tot SLX, SLX este mai bun decat Deore. Despre SLX se spune ca ofera cel mai bun raport pret/calitate.
Deasemenea iti recomand sa il schimbi complet, altfel risti sa fie indoite piese si sa nu iti dai seama. Daca il cumperi din Romania sau din afara depinde doar de pret.

#579
vvlasceanu

vvlasceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.12.2011
Buna ziua,
Aveti idee ce ar insemna pt mine ca si costuri reconditionarea unei biciclete pegas kent sha lunga....bicicleta o am undeva langa Ploiesti,nu stiu in ce stare este shaua...dar restul e vopsita alb...cu urme de rugina...de fapt de folosita de 10 ani probabil...rostile la fel cu spitze ruginite, auciucuri clar altele...deci vorbesc de vopsit..probabil chestii mecanice...butuc..spite casete de bile....lantz...etc..
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar am cautat si nu am gasit

#580
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
E postat bine aici, dar e foarte greu de zis cat ar costa repararea bicicletei tale.
Depinde foarte mult de starea ei actuala, cine face reparatiile ...

Daca te pricepi cat de cat si iti face placere poti sa o repari tu, platesti numai piesele iesi mult mai ieftin.

Daca nu ai timp/cunostintele necesare o duci la un mecanic sa iti faca el evaluarea, apoi poti decide daca merita reparata sau daca iti cumperi alta noua/second hand.

Edited by pro-e, 14 November 2016 - 22:55.


#581
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Buna tuturor.

M-am hotarat sa fac o reparatie capitala la un MBike ieftin, din cele de obor. Modelul este Kreativ, cu roti de 26''. De ce vreau sa il repar si nu sa cumpar alta noua?
  • Pe bicicleta sunt montate baterii in anumite pozitii si ar trebui sa gasesc una identica la cadru pentru a le monta la fel.
  • Preturile sunt mult mai mari ca acum 3-4 ani si nu am incredere ca asta s-ar reflecta in calitate... care oricum a fost de toata jena.
Bicicleta e uzata rau, cu toate ca nu am dat cine stie ce din pedale, deoarece i-am pus motor. Metalul a fost foarte moale si practic am mers cu ea doar o vara inainte de a-i pune motor, acum patru ani. S-a strambat foarte repede foaia, s-a uzat lantul, chestii de genul - in doar o vara. Dupa aceea insa i-am pus motor si nu am mai folosit practic partile active... asa ca nici nu le-am mai ingrijit, nici nu le-am inlocuit.

Acum este si foarte murdara, deoarece am folosit-o peste iarna si in primavara asta prin niste noroaie indescriptibile. Cu ocazia asta o si curat.
Attached File  IMG_20170523_223816.jpg   96.04K   29 downloadsAttached File  IMG_20170523_223759.jpg   94.28K   25 downloads
Attached File  IMG_20170523_223824.jpg   97.68K   29 downloadsAttached File  IMG_20170523_223834.jpg   93.86K   27 downloads

Trebuie sa inlocuiesc tot ce e piesa de uzura: lant, foaie (e stramba), coronitele din butucul pedalier, coronitele din ghidon, cabluri si mansoane, schimbatoarele de viteze, frane... Si pneuri, desigur, sunt "subtiate" rau, aproape "mancate".
Practic, va ramane doar cadrul, ghidonul, jentile, spitele... saua, si alte cateva chestii.

Am dat peste un vanzator de piese de schimb pe okazii, unde "are de toate". Problema ar fi ca eu nu prea ma pricep ce sa caut..
Ar fi probabil cateva elemente la care as avea nevoie de ajutor. Sa incep cu butucul pedalier. Attached File  IMG_20170523_223759.jpg   94.28K   20 downloadsAttached File  IMG_20170523_223802.jpg   93.97K   15 downloads

Alte intrebari probabil o sa mai am pe parcurs.

#582
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Daca schimbi toate piesele enumerate de tine, cu unele de calitate o sa ai costuri destul de ridicate.

View Postaddysoftware, on 23 mai 2017 - 21:54, said:


Da, ai nevoie de chei speciale si nu sunt cele din link-ul tau ci ceva de genul:

http://www.ebay.de/i...1AAAOSwImRYNYrF

Modelul asta e relativ usor de desfacut chiar fara scule speciale.

Iti recomand sa inchiriezi de undeva sculele/daca te pricepi cat de cat iti poti confectiona relativ usor ce ai tu nevoie.

#583
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu as vrea de calitate, caci nu cred ca merita... Bicicleta o voi folosi si in anii urmatori tot pe motor electric. Doar ca o sa am un pic mai multa grija de ea sa nu mai ajunga asa de murdara. La pedale dau foarte rar, doar cand raman in pana de baterie (o data la cateva luni) sau daca se intampla ceva neasteptat la partea electronica (care e inca la stadiul "provizoriu ramas definitiv", cum se intampla de obicei). Insa vreau sa le am, sa ma pot servi de ele cand e cazul. Deci in principiu as vrea sa cumpar piese de schimb, camere, pneuri - am facut deja o lista si ma duce vreo suta si jumatate de lei - si ceva accesorii (oglinzi, cheile de care ziceam, o presa de lant; in general maruntisuri). Multumesc pentru link, sa ma uit acus si sa vad despre ce e vorba.

Aha, gata stiu, am avut astfel de cheie, la o "universala de bicicleta".
Am gasit imediat o corespoindenta la cheia din link-ul acela. https://www.okazii.r...leta-a170798286

Ce reprezinta 116L din denumirea acestui lant? Numarul de zale?

#584
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ma tot intreb daca cauciucurile necramponate au frecari mai mici cu soseaua, adica "merg mai usor". Initial m-am orientat la asa ceva https://www.okazii.r...anda-a186995967 care are exact dimensiunea originalelor, 26 /1,95...

S-ar merita sa pun cauciucuri de genul acesta? https://www.okazii.r...5&ibid=pp_activ[160580263] sau acesta https://www.okazii.r...5&ibid=pp_activ[186995925] ?
Originalele sunt de 26 /1,95. Merge sa pun de 1.3/8 sau de 1,75 sau de 1,5 pe aceeasi janta?
Au intr-adevar frecari mai mici?
Camera trebuie sa fie fix de aceleasi dimensiuni (1.3/8, 1,75, 1,95 etc) sau merge si putin mai mare sau mai mica? cu cat?

#585
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 06.09.2008
stii cum e, daca mergi pe asfalt acea bicicleta e complet nepotrivita...

View Postaddysoftware, on 23 mai 2017 - 23:58, said:

Ce reprezinta 116L din denumirea acestui lant? Numarul de zale?
Da

View Postaddysoftware, on 24 mai 2017 - 01:49, said:

Ma tot intreb daca cauciucurile necramponate au frecari mai mici cu soseaua, adica "merg mai usor".
Evident, doar nu vezi in turul Frantei cauciucuri offroad.

View Postaddysoftware, on 24 mai 2017 - 01:49, said:

...Originalele sunt de 26 /1,95. Merge sa pun de 1.3/8 sau de 1,75 sau de 1,5 pe aceeasi janta?
Au intr-adevar frecari mai mici?
Da si da.
Totusi fiind electrica nu as lua sub 1.75, as ramane la 1.9 - 2.0, ca sa ai ceva aderenta/ suprafata de contact.
Nu ma pronunt la calitatea acelor anvelope.

View Postaddysoftware, on 24 mai 2017 - 01:49, said:

..Camera trebuie sa fie fix de aceleasi dimensiuni (1.3/8, 1,75, 1,95 etc) sau merge si putin mai mare sau mai mica? cu cat?
E de preferat sa ai dimensiunea corecta, dar merge si mai mare/ mica.
De ex daca ai cauciuc 2.0 merge si camera de 1.75- 1.9 sau 2.1 -2.3

Edited by sirgoofy, 24 May 2017 - 08:58.


#586
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Saru'mana pentru informatii

#587
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Io cred că am mai văzut bicicleta aia.
În Mad Max 1 sau 2, nu mai rețin exact...

#588
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
Am achizitionat o cursiera, dar trebuiesc schimbate manetele de frana. Mai exact nu le are deloc. Am de la vechiul Mountain Bike niste manete de frana pe care le-am schimbat mai demult. Le-am montat pe ghidonul (coarnele) cursierei, dar vin ca naiba. Sunt departate de coarne. Trebuie sa te apleci in primul rand ca sa franezi de fiecare data, apoi sa deschizi mana , palma, excesiv de mult. Si vad ca nu se strang calumea....se misca stanga-dreapta. Oricat le strang cu acel imbus. Le-am strans la maxim, dar zici ca aceste coarne sunt mai subtiri.

#589
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
foarte ciudata ca nu se potrivesc...
ar trebui sa se portiveasca manetele de mtb pe cursiera.






PS:doar daca folosesti un baros!     Posted Image

#590
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014

View PostQuickSpeed, on 02 iunie 2017 - 13:10, said:

foarte ciudata ca nu se potrivesc...
ar trebui sa se portiveasca manetele de mtb pe cursiera.






PS:doar daca folosesti un baros! Posted Image
Crezi ca nu suntem satui de mistocareala ?

#591
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
mistocareala faci tu!
sau asa sper...
daca nu, vai de mama ei de bicicleta!!!

#592
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
Asta e tipul de maneta pe care il folosesc

Attached Files


Edited by tapinarul777, 02 June 2017 - 13:30.


#593
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
cursiera are schimbatorul pe cadru?

#594
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
da

este bicicleta de oras

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate