Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#19
grgapitic22

grgapitic22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2006
apropo easy cat costa un reglaj complet la bicicleta la assport?

#20
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
nu stiu, cred ca 25 fara umblat in furca si butuci si 45 cu umblat in astea parca...

#21
grgapitic22

grgapitic22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2006
merci frumos.
o sa trec pe la ei.

#22
Aran

Aran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2009
ma poate ajuta cineva si pe mine? pur si simplu nu inteleg care este problema... Bicicleta Rich cu 18 viteze. Am probleme cu roata din spate, nu stiu exact ce si cum s-a intamplat dar nu se mai invarte axul de la roata. Am desfacut-o sa vad ce are dar nu am vazut nimic neinregula. Erau si cateva bile din aluminiu, cred dar le-am pus inapoi si cand strang suruburile cum erau tin de ax insa nu se mai invarte roata, iar daca slabesc surubul se invarte dar se misca axul in toate partile

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Bilele de la lagar sunt din otel, nu din aluminiu.

Poate s-a strambat axul de la roata spate. Se mai intampla la rotile cu freewheel (pinioane pe filet) deoarece lagarul din dreapta e mai spre mijlocul (jumatatea) axului.

Sau nu ajustezi cum trebuie conurile. Trebuie sa strangi conul pana axul nu mai are joc, dar roata se invarte usor. Blochezi cu contrapiulita si verifici din nou sa nu fie joc si sa se roteasca usor. Daca nu e bine, desfaci si reglezi din nou, pana iti iese.

Te-ai uitat la suprafetele de rulare ale lagarelor (suprafetele de pe cupe si de pe conuri, unde calca bilele) daca sunt in stare buna?

Mai este unsoare?

Daca nu intelegi nimic din ce am scris mai sus, mergi cu roata la un service de biciclete.

#24
Aran

Aran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2009
presupun ca nu am inteles deoarece am incercat sa strang conurile dar atunci nu se mai invartea roata si daca slabeam avea joc mare... sa fie stranb? mi se pare a fi in regula  :huh:

#25
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
problema cu conurile este ca trebuie sa lucrezi cu ele foarte fin....cand le strangi sa nu mai aiba joc,nu le strangi ccu 3 ture

#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Stie cineva cum se regleaza schimbatorul Shimano Revoshift ? Problema este ca nu urca pe ultimul pinion (cel mai mare).

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Inteleg ca in afara de pinionul cel mai mare, celalalte viteze sunt schimbate corect. Asta ar indica faptul ca limita Low nu este bine reglata.

Presupunand ca derailleur-ul spate este Top Normal: in timp ce invarti pedalele (cu schimbatorul spate pus pe pozitia corespunzatoare pinionului mare) daca tragi cu mana de cablul de la schimbator (intr-o portiune unde cablul este liber, adica nu trece prin camasa), lantul urca pe pinionul mare (se apropie de roata derailleur-ul)?

- Daca nu, probabil nu este reglata bine limita Low. Pui lantul pe foaia mica si pinionul mare. Trebuie sa reglezi limita Low pana cand rotita de sus a derailleur-ului se aliniaza cu pinionul mare (mijloc - mijloc). Cablul sa fie tensionat astfel incat sa traga de derailleur cat il lasa limita Low (sau impingi derailleur-ul cu mana spre roata cat merge ca sa verifici reglajul limitei Low). Sa ai grija daca reglezi limita Low sa nu permita derailleur-ului spate sa treaca de pinionul cel mai mare (caz in care iti pica lantul intre pinioane si spitele de la roata).

- Daca lantul urca pe pinionul mare atunci cand tragi cu mana de cablu, incearca sa mai tensionezi putin cablul. Desurubezi (cu cate un sfert de tura, dupa care probezi) butoiasul de reglaj de la maneta schimbator sau de la derailleur-ul spate (daca are reglaj), dar apoi sa verifici cum schimba pe celalalte pinioane.

Edited by Seb, 31 May 2009 - 10:00.


#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc mult pentru informatii. Cablul este prea intins, merge greu sa treci de la 2 la 1 la schimbator iar derailleur-ul nu da semne ca s-ar duce pe pinionul mare cand schimbatorul este pe 1.

L.E. Nu are decat o singura foaie, este o bicicleta pliabila.

Edited by pufarin, 31 May 2009 - 12:51.


#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Deci daca tragi cu mana de cablu sau daca impingi derailleur-ul cu mana spre roata, derailleur-ul se mai deplaseaza spre roata sau nu?

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu se m-ai deplaseaza.

#31
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca derailleur-ul nu se mai deplaseaza si daca nu este deja aliniat cu pinionul mare, mai da drumul din limita Low.

Pe derailleur ai 3 suruburi de reglaj:
- limita Low (marcata cu un L);
- limita High (marcata cu un H);
- surubul de ajustare a tensiunii arcului de la pivotul de sus (B-screw/B-tension).

Trebuie sa reglezi surubul marcat cu L. Il desurubezi cate putin pana se aliniaza derailleur-ul cu pinionul mare (cand cablul este tensionat sau cand impingi cu mana derailleur-ul spre roata).

#32
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc, ma apuc de treaba.

#33
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
exista riscul apoi sa nu mai coboare pe pinionul mic

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Limita Low nu are nici o treaba cu pinionul mic.

#35
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
poi depinde de cursa schimbatorului....daca o maresti mai mult decat o are....?

#36
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu inteleg de ce insisti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate