Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6158 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (67 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.59%])

    Percentage of vote: 20.59%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.59%])

    Percentage of vote: 20.59%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (40 votes [58.82%])

    Percentage of vote: 58.82%

Vote Guests cannot vote

#19
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 robertop, on Jun 5 2006, 13:42, said:

]
spune-mi ce intelegi prin a ajunge la timp in portul igumenitza la ferry.
daca stii in ce interval circula ferry si care este ultimul mi-ar fi foarte folositor.
oricum vom innopta pe continent undeva ,pentru a ajunge cu masina la timp in port.
multumesc robertop

ferry circula NON STOP.eu m-am exprimat umpic gresit, vroiam sa zic ca sa nul pierzi ca altfel ai de astepta in jur de o ora-o ora jumatate. Daca te vei opri pe partea cealalta a continentului vei ajunge la igoumenitsa in vre 3-a ore asa ca ajungi fara probleme ptr ca repet ferry e non stop numai ca intre ele din cate imi amintesc e destul de mult timp.

#20
felyx

felyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 robertop, on May 22 2006, 12:47, said:

Am fost in Halkidiki cu masina proprie,avind un sejur platit din tara.A fost excelent.Plecind dimineata devreme din Bucuresti,faceam deja baie in mare la Metamorfosis  pe la ora 17.
Robert, unde ai stat in Metamorfosis? Am o oferta pentru Metamorfosis bungalows si n-am gasit mai nimic pe net.

#21
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006

 felyx, on Jun 17 2006, 20:00, said:

Robert, unde ai stat in Metamorfosis? Am o oferta pentru Metamorfosis bungalows si n-am gasit mai nimic pe net.

Am stat in Sithonia la Metamorphosis la un club de vacanta cu bungalowuri "Blue Dolphin"
Mincare bufet excelenta,spatiu suficient pentru sporturi,programe de animatie(folclor grecesc,dar nu numai),aproape  in fiecare seara linga piscina.Plaja acolo nu e nemaipomenita,dar avind in vedere ca eram cu masina,am circulat tot timpul prin Sithonia cit si Kassandra,gasind plaje super si vizitind  cam tot ce era de vizitat.Blue Dolphin este un club unde vin cu precadere turisti nemti si pe hotel check intruneste calificative foarte bune de la turisti.Singura problema ,este ceva in afara Metamorphosis,dar se poate ajunge acolo intr-o plimbare. Cel mai bine e sa fii cu masina.Cei citiva turisti romani pe care i-am intilnit la acest club de vacanta,venisera toti cu masina.

#22
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
Eu tocmai am venit din Corfu, unde am fost cu masina proprie. Nu ai nevoie de rezervare la ferry, pentru ca circula din ora in ora incepand de la 7:30 pana seara pe la ora 22. Biletele se iau chiar din port. La doua persoane plus masina, ne-a costat 39 Euro dus + 39 euro intors. Pana la Igoumenitsa faci mult, noi am plecat din Bucuresti pe la ora 3:30 dimineata si am dormit o noapte in Edessa (o statiune montana, in care am ajuns seara pe la 7) - de acolo mai faci vreo 4 ore pana la Igoumenitsa. Bine, am avut si ghinion, ca de la Sofia pana la granita cu grecii a fost drumul extrem de aglomerat, numai camioane... greu de tot. Daca aveti bafta si reusiti sa treceti mai repede, e foarte frumos sa faceti oprirea intermediara la Ioannina, unde gasiti cazare fara probleme. Tot pe langa Ioannina este pestera Perama, care merita vazuta. Noi ne-am oprit sa o vedem la intoarcere, pentru ca traseul prin pestera dureaza aproape o ora (e drept, costa 7 euro de persoana, dar e chiar misto).
E cel mai bine sa mergi cu masina proprie, pentru ca altfel trebuie sa inchiriezi masina pe toata durata sejurului - intre statiuni nu exista trotuare, este doar un drum ingust si plin de curbe, pe marginea caruia nu e prea misto sa mergi pe jos. In plus, ai de vazut o multime de locuri interesante - noi am stat 10 zile, timp in care am facut 800 km numai pe insula :).

Cazare am gasit la fata locului, fara probleme. Cel mai mult ne-a placut la Sidari, in nord - e statiunea cu plaja cea mai mare, ai si trotuare, sunt si distractii pe plaja (caiace, hidrobiciclete...) si e vremea foarte buna, chiar cand in restul insulei sunt nori. Cazarea la Sidari ne-a costat 20 euro/noapte/camera (fara mic dejun, si fara chicineta). Am stat o perioada si in Barbati (o statiune mica, la nord de Corfu town) - acolo am avut apartament, cu 2 camere si bucatarie - pret: 40 euro/noapte/apart. Problema a fost ca e foarte aproape de un munte mare si erau nori aproape permanent, iar statiunea nu avea deloc trotuare, asa ca trebuia sa luam masina pentru orice maruntis.

Mancare: se poate manca bine cu 8-15 euro/persoana/masa, iar berea variaza intre 1.5 si 4 Euro (4 euro este in locurile mai fitoase, cum ar fi Esplanada din orasul Corfu). La magazin, cutia de bere costa intre 0.5 si 1 Euro, iar sucurile la cutie costa aproximativ 1.5 Euro/litru.

Daca mai vrei ceva detalii, mai scriu.

Violeta

#23
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006

 scorpion68a, on Jun 19 2006, 14:33, said:

Eu tocmai am venit din Corfu, unde am fost cu masina proprie. Nu ai nevoie de rezervare la ferry, pentru ca circula din ora in ora incepand de la 7:30 pana seara pe la ora 22. Biletele se iau chiar din port. La doua persoane plus masina, ne-a costat 39 Euro dus + 39 euro intors. Pana la Igoumenitsa faci mult, noi am plecat din Bucuresti pe la ora 3:30 dimineata si am dormit o noapte in Edessa (o statiune montana, in care am ajuns seara pe la 7) - de acolo mai faci vreo 4 ore pana la Igoumenitsa. Bine, am avut si ghinion, ca de la Sofia pana la granita cu grecii a fost drumul extrem de aglomerat, numai camioane... greu de tot. Daca aveti bafta si reusiti sa treceti mai repede, e foarte frumos sa faceti oprirea intermediara la Ioannina, unde gasiti cazare fara probleme. Tot pe langa Ioannina este pestera Perama, care merita vazuta. Noi ne-am oprit sa o vedem la intoarcere, pentru ca traseul prin pestera dureaza aproape o ora (e drept, costa 7 euro de persoana, dar e chiar misto).
E cel mai bine sa mergi cu masina proprie, pentru ca altfel trebuie sa inchiriezi masina pe toata durata sejurului - intre statiuni nu exista trotuare, este doar un drum ingust si plin de curbe, pe marginea caruia nu e prea misto sa mergi pe jos. In plus, ai de vazut o multime de locuri interesante - noi am stat 10 zile, timp in care am facut 800 km numai pe insula :).

Cazare am gasit la fata locului, fara probleme. Cel mai mult ne-a placut la Sidari, in nord - e statiunea cu plaja cea mai mare, ai si trotuare, sunt si distractii pe plaja (caiace, hidrobiciclete...) si e vremea foarte buna, chiar cand in restul insulei sunt nori. Cazarea la Sidari ne-a costat 20 euro/noapte/camera (fara mic dejun, si fara chicineta). Am stat o perioada si in Barbati (o statiune mica, la nord de Corfu town) - acolo am avut apartament, cu 2 camere si bucatarie - pret: 40 euro/noapte/apart. Problema a fost ca e foarte aproape de un munte mare si erau nori aproape permanent, iar statiunea nu avea deloc trotuare, asa ca trebuia sa luam masina pentru orice maruntis.

Mancare: se poate manca bine cu 8-15 euro/persoana/masa, iar berea variaza intre 1.5 si 4 Euro (4 euro este in locurile mai fitoase, cum ar fi Esplanada din orasul Corfu). La magazin, cutia de bere costa intre 0.5 si 1 Euro, iar sucurile la cutie costa aproximativ 1.5 Euro/litru.

Daca mai vrei ceva detalii, mai scriu.

Violeta


#24
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006
Multumesc Violeta ,impresiile si recomandarile voastre ne sint de folos.
  As mai avea citeva intrebari:
  1. merita sa te cazezi in nordul insulei(Acharawi,Paleokastritza,Roda etc) ,sau in aglomeratia de statiuni din zona Corfu,Messonghi,Benitses)?
  2 ce locuri /zone ati vizitat care v-au placut  in insula,astept recomandarile voastre.
  3.merita sa iei hotel cu demipensiune(la hotel de 3 stele suplimentul de demipensiune este undeva la 80 de Euro/persoana/sejur de 7 zile)?Daca
  4. pe siteurile cu impresiile turistilor englezi si nemti,tot citesc despre tintari; chiar este asa o problema cu tintarii in Corfu,sau se exagereaza ? Am fost prin Creta,Halkidiki,Rimini,niciunde nu am avut problema tintarilor.Daca exista cum v-ati protejat,exista plase de tintari la geamurile de hotel ?
  5.celor care au mai fost in Corfu ii rog sa-mi dea sugestii in privinta unui hotel de 3 stele pe care sa-l aleg(pentru sfirsit iulie cu demipensiune,la un buget de aprox.350  Euro de persoana pe 7 zile).Chiar daca ati auzit lucruri bune despre vreun hotel de pe la prieteni,rog a-mi spune.Pentru ca,pe siteurile turistice straine am citit cam multe impresii despre hoteluri "catastrofa" de 3 stele in Corfu.
5.sistemul de prize in camerele de  hotel este cel englezesc si nu poti utiliza un fierbator pentru cafea  cu sistem de prindere romanesc ?

#25
maherac

maherac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2006
Salutare
M-am decis anul acesta sa merg in Insula Corfu in statiunea Moraitika prin firma Christian tour.Poate sa imi dea si mie cineva mai multe amanunte despre aceasta insula si statiunile Moraitika,Benitses?

#26
Ro_land

Ro_land

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2006

Quote

Salutare
M-am decis anul acesta sa merg in Insula Corfu in statiunea Moraitika prin firma Christian tour.Poate sa imi dea si mie cineva mai multe amanunte despre aceasta insula si statiunile Moraitika,Benitses?


Am fost acum doi ani in Benitses prin Alina Tours din Cluj. Daca mergi cu autocarul, trebuie sa fii pregatit de 24 ore de mers. Dupa ce ajungi in zona Salonic, traversezi muntii si cand zic acest lucru, ma gandesc la 3xTransfagarasan.
Statiunea a fost draguta, multa verdeata, desi cam goala in perioada aceea (era mijloc de iulie). Dar asta a fost in avantajul nostru, caci erau o gramada de firme de inchirieri auto si scootere, care stateau cu masinile trase pe dreapta. Ca urmare am facut rost de o masina cu 65Euro pe 3 zile.
Ce trebuie neaparat sa vizitezi, daca ai luat masina:
- plaja Glyfada, superba, cu nisip maroniu
- plaja/golfurile de la Paleokastritsa + panorama de la Bella Vista
- zona Sidari - Canal d'Amour
- Aqualand - aici se  poate merge doar dupa masa, atunci biletul e mai ieftin
- palatul Achilleon - vila de vacanta a imparatilor austrieci
- orasul Kerkyra (capitala insulei)
- in zona aeroportului este un dig pe care ai acces, avioanele trec deasupra ta la zateva zeci de metri
- tot acolo este Mouse Island si o bisericuta pe o insulita
- in coltul sudic este localitatea Kavos, care este pentru "party-people" :)

Vacanta placuta!

Edited by Adi_B, 19 July 2006 - 16:11.


#27
maherac

maherac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2006

 Ro_land, on Jun 22 2006, 14:05, said:

Am fost acum doi ani in Benitses prin Alina Tours din Cluj. Daca mergi cu autocarul, trebuie sa fii pregatit de 24 ore de mers. Dupa ce ajungi in zona Salonic, traversezi muntii si cand zic acest lucru, ma gandesc la 3xTransfagarasan.
Statiunea a fost draguta, multa verdeata, desi cam goala in perioada aceea (era mijloc de iulie). Dar asta a fost in avantajul nostru, caci erau o gramada de firme de inchirieri auto si scootere, care stateau cu masinile trase pe dreapta. Ca urmare am facut rost de o masina cu 65Euro pe 3 zile.
Ce trebuie neaparat sa vizitezi, daca ai luat masina:
- plaja Glyfada, superba, cu nisip maroniu
- plaja/golfurile de la Paleokastritsa + panorama de la Bella Vista
- zona Sidari - Canal d'Amour
- Aqualand - aici se  poate merge doar dupa masa, atunci biletul e mai ieftin
- palatul Achilleon - vila de vacanta a imparatilor austrieci
- orasul Kerkyra (capitala insulei)
- in zona aeroportului este un dig pe care ai acces, avioanele trec deasupra ta la zateva zeci de metri
- tot acolo este Mouse Island si o bisericuta pe o insulita
- in coltul sudic este localitatea Kavos, care este pentru "party-people" :)

Vacanta placuta!

Mersi mult  pentru informatii.

#28
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
Buna,

uite si parerea mea la cele scrie de tine:

1. E mai bine in nord, plajele sunt mai mari si mai nisipoase (din ce mai tin minte, Roda si Sidari au plajele cele mai misto). In zona Corfu Town sunt plaje cu pietris - de stat se sta bine-mersi pe sezlonguri (5-6 euro/zi setul de 2 sezlonguri + umbrela) dar ca sa intri confortabil in apa iti trebuie incaltari. Exista niste incaltari speciale de panza cu cauciuc - gasesti si acolo - nu m-am uitat cat costau, pentru ca noi le aveam deja, dar nu cred sa fie mai mult de 15 euro perechea.

La Benitses plaja este OK, numai ca este cu vedere la drumul principal, si in plus locul e foarte aglomerat pentru ca acolo e Achilleon-ul - palatul de vara al imparatesei Sissi - e foarte frumos, in special gradina. Din palat se viziteaza numai parterul, ceea ce e cam putin pentru cei 7 euro dati pe bilet, dar e asa de frumos in gradina ca nu-ti mai pare rau dupa banii dati.

Tot in Benitses am vazut Sea Museum - costa numai 3 euro si poti sa vezi o multime de scoici, fosile, melci, pesti (era sa scriu impaiati, dar sunt de fapt uscati) - mi-a placut. Nici nu trebuie sa te duci acolo special, ca e aproape de Achilleon si le poti vedea pe amandoua dintr-un foc. Daca aveti si copii, o sa le placa, mai ales ca la intrarea in muzeu este un super-papagal, urias si frumos colorat.

Alte locuri de vizitat:

- Neaparat Corfu Town, partea veche a orasului. E un labirint de stradute mici, cu cladiri stil venetian, cu rufe intinse la uscat deasupra strazii, cu sute de porumbei draguti care vin si iti mananca si din mana (cu oarecare rezerve, e drept).
In sudul orasului, chiar in zona unde se termina pista aeroportului, este o bisericuta alba asezata pe o insulita legata de un dig de tarm - merita sa mergi acolo, e impresionanta alaturarea de alb-albastru cu flori de toate culorile.

- Cele doua fortarete sunt si ele de vazut. Sa aveti palarii de soare, ca se merge destul prin aer liber. Intrarea la fortareata veche este 3 euro/persoana, iar la cea noua 2 euro.  

- Langa ele este muzeul de arta asiatica - o aglomerare de obiectele frumusele chinezesti si japoneze - interesant, dar nu neaparat un obiectiv pentru care sa dai la o parte alte lucruri.

- Muntele Pantocrator - in varful lui e o manastire mica-mica si un releu maaare si o multime de antene. Merita sa urcati, se merge cu masina pana sus si aveti o super priveliste jur-imprejurul insulei.

- Satul parasit - nu mai tin minte cum se numea (parca Perita, sau cam asa ceva) - nu merita, este pur comercial, dintre cele 15 case parasite de fostii sateni, vreo 7 sunt acum taverne, una e hotel de lux, alta e magazin de suveniruri... trist... si am si urcat ceva pana acolo.

- In sudul insulei este un mare lac. Noi am incercat sa ne apropiem, dar nu am reusit sa ne bagam cu masina foarte aproape, am gasit o plaja cu niste "dune" de nisip pietrificat de pe care am reusit sa-l vedem - nu e mare scofala de el.

- Aqua Park - e la vreo 10 km de Corfu Town. Daca va place balaceala cu ameteli si zguduituri, e de vizitat, are o multime de tobogane rasucite in fel si chip, plus o piscina cu valuri. Daca nu, mai bine nu, ca e intrarea 20 de euro/persoana/zi sau 15 euro daca te duci dupa ora 15:00 (iar la 18:00 se inchide; in plus, restaurantele din interior inchid de pe la 16:30 - noi am fost cam pe la ora asta si am avut surpriza sa nu mai gasesc de mancare decat la un fast-food - buna la gust dar umflatoare de stomac).

- Paleokastritsa - e frumoasa, merita sa treceti pe acolo - este si o manastire (a sfintei fecioare Maria) frumoasa dar foarte plina de turisti curiosi si grasani.

Despre hoteluri nu stiu ce sa spun, noi nu am vrut din start sa fie cu demipensiune, pentru ca ne cam place sa umblam si nu am vrut sa fim legati de masa sau sa o platim degeaba.

Tantari sunt, dar nu mai multi decat in alte locuri. Nu am avut plasa la geamuri, dar am avut aparat cu pastile, il bagam seara in priza si nu am avut probleme. Pentru statul pe terasa, am avut spray anti-tantari din cel care sa da direct pe piele. Sa va luati de aici, ca noi am uitat si am dat acolo aproape 7 euro pe un flacon care abia ne-a ajuns pentru 10 zile la doua persoane cu picioare destul de subtirele (mai ales ale mele).

Sistemul de prize este cel normal, ca la noi. Cel putin, asa a fost in cele trei hoteluri in care am stat eu.

#29
thea

thea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.06.2006
buna ma intereseaza dassia am auzit ca acolo gasesc ceva viata de noapte mai activa poate cineva sa ma ajute cu citeva raspunsuri cit costa autostrada in grecia cit costa ferybotu pt masina mica si pt persoana dus intors ce taxe mai trebuie platite la vama in grecia dar bulgaria daca nu am rezolvata cazarea nu o sa am problame la vama daca gasesc ceva pe nat cum se rezolva trebuie sa trimit un avans mi se trimite o rezervare ce o prezint la vama citi bani trebuie sa ai la tine daca mergi cu aotu propiu si nu ai nici cazare pret la benzina orce alte informati

#30
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
Cost autostrada Grecia: 2 euro
Cost ferry masina: 28 Euro x 2 (dus-intors)
Cost ferry persoana: 6 Euro x 2 (dus-intors)
In Grecia nu se plateste nimic la vama
La noi: 600.000 lei la dus si 500.000 lei la intors
La bulgari: vreo 14 euro la dus si vreo 6-8 la intors
Daca gasesti ceva pe net, le scrii si te intelegi cu ei la modul de plata. Eu am gasit cazare pe net si am platit 25% avans prin Western Union, dupa care am primit de la hotel un mail de confirmare a rezervarii. La vama nu ni s-a cerut sa aratam nici rezervarea si nici bani (asta nu inseamna ca pe tine n-o sa te intrebe de bani, ca intreaba si ei prin sondaj).
Motorina costa in Grecia in jur de 1 Euro/litru.

#31
thea

thea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.06.2006
mersi mult eu sunt din timisoara ai spus ca la noi 600.000 la dus si 500.000 la intors asta e pe la giuriu pe pod am inteles ca ai fost in sidari cum e e viata de noapte e micuta statiunea si aculo ai gasit cazarea pe net dar barbati ce imi recomanzi nu ma poti ajuta cu niste adrese de site cu cazari in corfu cum a fost tranzitarea bulgariei cu probleme caci vad ca toata lumea se plinge

#32
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 thea, on Jun 27 2006, 23:01, said:

mersi mult eu sunt din timisoara ai spus ca la noi 600.000 la dus si 500.000 la intors asta e pe la giuriu pe pod am inteles ca ai fost in sidari cum e e viata de noapte e micuta statiunea si aculo ai gasit cazarea pe net dar barbati ce imi recomanzi nu ma poti ajuta cu niste adrese de site cu cazari in corfu cum a fost tranzitarea bulgariei cu probleme caci vad ca toata lumea se plinge

Sidari si Kekira(Corfu Town) sunt cele mai ''active'' statiuni in ceea ce priveste viata de noapte.Si noi suntem din Timisoara si traversare cu bacu la Calafat si taxele de intrare in Bulgaria va ajunge in jur de 30 de euro. Dar drumul prin Bulgaria e fara prbleme, sosele destul de bune, si nu foarte aglomerate pana la Sofia, dupa aceea e mai aglomerat drumu dar majoritatea cu 4 benzi.
Noi am fost de 2 ori in Corfu si mai mergem si anu acesta in August.

#33
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Salut!
M-am intors din Corfu miercuri seara si vreau sa va impartasesc si eu din experienta personala, mai ales privind aspectele in care parerea mea difera de ceea ce am mai citit.
Am luat un sejur de sapte nopti, transport cu charter (1h 1/4 durata zborului), hotel Iberostar Regency Beach cu regim all inclusive. Hotelul este situat pe coasta estica, la 15 km sud de capitala Corfu, langa soseaua principala, fara a fi in vreo statiune anume ci alaturandu-se aaltor hoteluri care se insira precum margelele de-a lungul coastei. Hotelul in sine face cat o statiune: asezat pe o coasta de munte, cu fata la mare, cu plaja privata la care accesul se face prin tunel, din subsolul hotelului in care ajungi cu liftul (se poate si pe deasupra dar traversezi soseaua). Pe acoperisul hotelului, bar, scena pe care se desfasoara seara spectacolele (muzica live, dansuri grecesti, spectacol de cabaret, numere de circ), multe mese si scaune. In spatele hotelului, bungalow-uri (cu spatii de cazare), doua piscine pt. adulti si doua pt. copii, doua baruri, un teren de minigolf (altfel decat la noi), doua terenuri de tenis si basket, sptiu de joaca pt. copii (cu tobogane si alte chestii), o bisericuta, multe flori, lamai incarcati de fructe, chiparosi. In sus, muntele impadurit. In fata hotelului, dincolo de sosea, plaja privata cu paturi si umbrele, hidrobiciclete si canoe. Restaurant, bar, dusuri, cabine, pe plaja. Accesul la toate facilitatile de mai sus este gratuit pentru regimul de all inclusive. La parter, hotelul mai are un restaurant mare cu terasa si un bar, tot cu terasa. Exista si un magazin cu bauturi, suveniruri si produse de plaja (contra cost, preturi normale).
Totul a fost perfect, masa excelenta (nu numai foarte mult, variat si bun, dar si cu "rafinamente" gen duck a l'orange, salata de calamari, somon etc si, cireasa de pe tort, sampanie la frapiera dimineata (cui ii trebuia). Serviciul impecabil, personalul prietenos, curatenia luna. Singurul minus este aerul conditionat centralizat zgomotos.
Plaja e cu pietris, dar apa calda si curata. A fost mai bine decat m-am asteptat.
Am inchiriat o masina pe net ( nu mi-a cerut nici un avans sau numar de card) si masina a fost adusa in fata hotelului la data si ora la care am solicitat-o. 100EUR pt. trei zile o Ibiza.
Prima zi am fost la Paleokastritza. Am luat o barca si am intrat in grote. Am vizitat si manastirea si am facut baie. Apa mai rece ca la plaja noastra. Urmatoarea oprire, Sidari, nu m-a impresionat. Plaja nu mi s-a parut grozava, nisip dar nu afanat, marea putin baltita. Am facut o baie si la Roda, nici aici nu m-a impresionat plaja. Apoi ne-am intors pe coasta estica, foarte frumos peisajul. La Dassia am oprit doar putin, parea destul de dragut.
A doua zi am vizitat Achillionul, palatul de vara al imparatesei Elisabeta (Sissi) a Austro-Ungariei (sotia Imparatului Franz-Iosif). Foarte frumos, cu niste gradini minunate si o impunatoare statuie a lui Achille.
Am mers mai departe in capitala Corfu si, inainte de a intra in oras, am urcat la Mon Repos (o resedinta de vara a Casei Regale a Marei Britanii pana in anul 1967 - aici s-a nascut si printul consort Filip); tot in acea zona se afla Paleiocastro - ruinele orasului antic.
In Corfu am vizitat cele doua fortarete venetiene, am baut o bere pe Liston urmarind un joc de criket pe Esplanada, am intrat in multele magazine de bijuterii de pe stradutele orasului vechi. In multe, bijutierul lucra chiar in fata ta. Am cumparat coral de Corfu. Cereti un discount si-l veti obtine.
A treia zi am pornit sa vizitam plajele nisipoase din vestul insulei. Prima a fost Agios Giorgios in sud-vest, o plaja lunga, cu nisip, ceva gen Costinesti. Taverne, pensiuni, apartamente de inchiriat, nu luxos, dar curatel si placut. A doua plaja a fost Agios Gordis. Exceptionala! Nisip auriu, gros si afanat, mare superba si un peisaj care iti taie respiratia. Urmatoarea, Glyfada, la fel de buna ca anterioara. Hoteluri elegante, mi-a placut Louis Glyfada Beach Hotel, chiar pe plaja. Am continuat expeditia cu ascunsa si strania plaja (si destul de greu accesibila) Miriotissa despre care Lawrence Durrell scria ca este, poate, cea mai frumoasa din lume. N-o fi chiar asa, dar e interesanta. Plaja mica, cu nisip, intre stanci. Nudisti.
Ultima plaja, Ermones, descrisa de Homer in Odissea ca fiind plaja pe care l-a gasit Naussica (fiica regelui Feacilor) pe Ulisse dupa naufragiul corabiei sale. Aici nisipul e alb, nu atat de bun ca la Glyfada si Agios Gordis. In spatele plajei, peisaj muntos.
Drumul de la prima plaja vizitata pana la ultima l-am parcurs prin paduri de maslini pe o sosea de coasta, ingusta si serpuita, cu urcusuri abrupte si coborari ametitoare; daca ne intersectam doua masini, una trebuia sa opreasca sa astepte trecerea celeilalte. Am trecut prin sate pierdute, cu oameni stranii si femei imbracate in negru. Ne-am ratacit aproape la fiecare intersectie, marcajele fiind proaste sau inexistente.
Inchei aici, ca atunci cand ma punea mama sa scriu compunerea clasica "ce am facut in vacanta mare" ma vaitam o saptamana si acum am umplut forumul. Sorry daca v-am plictisit, da' nu-i musai sa cititi :)

#34
thea

thea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.06.2006
ma ajuta cineva cu cazere  ceva adrese sau hoteluri ce merita vazut la bulgari nu se plateste autostrada eu vreau sa plec in 1 august acolo nu am sanse sa gasesc cazare benzina cit costa in grecia unde marita sa opresc sa inoptez la kalambaca am sanse sa gasesc cazaremersi celor care mi-au raspuns miar prinde bine si mai multe informati ceva pozebacu la calafat cit costa cati km sunt timisoara corfu cine a vizitat meteora poate zami spuna cite manastiri se viziteaza si ce tarife au

#35
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
buna ma intereseaza dassia am auzit ca acolo gasesc ceva viata de noapte mai activa poate cineva sa ma ajute cu citeva raspunsuri cit costa autostrada in grecia cit costa ferybotu pt masina mica si pt persoana dus intors ce taxe mai trebuie platite la vama in grecia dar bulgaria daca nu am rezolvata cazarea nu o sa am problame la vama daca gasesc ceva pe nat cum se rezolva trebuie sa trimit un avans mi se trimite o rezervare ce o prezint la vama citi bani trebuie sa ai la tine daca mergi cu aotu propiu si nu ai nici cazare pret la benzina orce alte informati


Salut!!!
As avea si eu o intrebare...as dori sa merg si eu in Corfu,undeva in zona SIDARI  este cineva care merge in zona la inceputul lunii august cu autoturism propriu si care ar dori sa ia 2 persoane(care sa contribuie binenteles la cheltuieli).Astept un raspuns!!
Multumesc!


Salut!!!
As avea si eu o intrebare...as dori sa merg si eu in Corfu,undeva in zona SIDARI este cineva care merge in zona la inceputul lunii august cu autoturism propriu si care ar dori sa ia 2 persoane(care sa contribuie binenteles la cheltuieli).Astept un raspuns!!
Multumesc!

#36
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

 robertop, on Jun 20 2006, 11:47, said:

1. merita sa te cazezi in nordul insulei(Acharawi,Paleokastritza,Roda etc) ,sau in aglomeratia de statiuni din zona Corfu,Messonghi,Benitses)?

Merita sa te cazezi la Agios Gordis sau Glyfada, in vest. Acolo sunt cele mai bune plaje. Trust me, le-am testat aproape pe toate. Ca spatii de cazare, in cele doua statiuni am vazut si hoteluri luxoase, dar si pensiuni si apartamente. Nu se compara cu Sidari sau Roda, care nu m-au impresionat de loc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate