Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

caut promo eficient contra bani

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
mhz

mhz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.12.2005

View PostMariusCristian, on May 22 2006, 20:13, said:

Dar, la urma urmei, recomand totusi ptr. cine e dispus sa investeasca in publicitate pe internet  folosirea serviciilor google, chiar daca si siteul este optimizat astfel incat sa se obtina si primele pozitii din Google. Doar faptul ca apare in dreapta sus la reclama platita da un sentiment de incredere utilizatorului.
Ai dreptate. Eu folosesc google adwords inca din prima zi ptr un site de vanzari si o mare parte a clientilor vin de acolo. Spun asta cu siguranta, ptr ca google are un script de "urmarire" a vizitatorilor care dau click pe un link sponsorizat. Poti sa afli cati ajung pe o anumita pagina - in cazul unui site de vanzari pe pagina de "checkout" evident.
Insa 1 cent/click e fictiune google, chiar daca nu ai concurenta tb sa pui minim 4 centi ca sa iti apara reclama.

#38
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
nice ... deci ..in jur de 4 centi la clik :)...

#39
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postmhz, on May 22 2006, 23:25, said:

Insa 1 cent/click e fictiune google, chiar daca nu ai concurenta tb sa pui minim 4 centi ca sa iti apara reclama.

Despre asta vorbeam si eu mai devreme.

Faza cu "1 cent" este marketing.

#40
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
nice ....

#41
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postanul, on May 23 2006, 00:24, said:

la asta mam gandit si eu  ... mersic de sfat ,,, astept ofertele firmelor care leam contactat, una mia facut o oferta , optimizare ptr motaorele de cautare 150 ... este de incercat

Asta era ideea cu "Costa cat vrei tu sa dai.". daca ziceai 1000, 1000 era ptr aceeasi munca, 350-500 atunci era 350-500, etc. lumea te astepta la cotitura.  ;)
Incet, incet, incepe sa devina treaba mai realista. :) .  




View PostMar, on May 23 2006, 00:24, said:

n-ai inteles.. daca faci "chestia cu google" nu rezolvi mare lucru... rata clickurilor pe linkuri organice este MULT mai mare decat pe cele sponsorizate... crezi ca rezolvi ceva cu 30-40 hituri pe zi ?
targetul tau se afla pe internet, efectul maxim o sa-l obtii dintr-o optimizare facuta cu cap. incomparabil cu efectul reclamei radio sau reclamele din reviste. daca vrei sa te convingi testeaza - eu iti spun ca arunci banii cu reclama in ziare, radio...

Poate sa faca optimizarea si FARA CAP, daca iese pe primele pozitii tot aia e.  :D




View Postmhz, on May 23 2006, 00:24, said:

Insa 1 cent/click e fictiune google, chiar daca nu ai concurenta tb sa pui minim 4 centi ca sa iti apara reclama.

O sa vad daca e asa sau nu cu 1 cent peste vreo 2 saptamani.  Poate mai tinem legatura mhz, daca esti dispus la niste intrebari suplimentare de la mine.

Edited by MariusCristian, 23 May 2006 - 15:58.


#42
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
eu  nu pot sa inteleg ...este 1000 sau 350 sau cat este ?..... vine cineva cu o oferta  ferma ?....atata face ... si asta va fi rezultatul ... ceva de genul

#43
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postanul, on May 23 2006, 17:06, said:

eu  nu pot sa inteleg ...este 1000 sau 350 sau cat este ?..... vine cineva cu o oferta  ferma ?....atata face ... si asta va fi rezultatul ... ceva de genul



M-am uita pe site-ul tau si am vazut ca e facut de o firma. Deci ori va trebui:
1.  sa preia site-ul o firma care ti-ar face optimizarea
2.  platesti un consultant care sa spuna ce trebuie facut in site pentru a obtine pozitii bune in google, apoi acestea sa fie realizate de catre firma care ti-a facut site-ul (care deja poate face cel mai usor si la bani putini modificarile).

Dar ca lucrurile sa fie si mai pragmatice:
- il iei pe X si realizezi cu el un contract de genul:  Daca in timp de 75 de zile de la data ..... cautarea in google dupa cuvintele cheie ...... produce rezultate pe pozitiile 1-10, X va primi 150Euro (sau niste venituri dupa vreo formula: atat pentru pozitia 1 la cuv cutare, atat pentru 2 etc). daca nu ...sanatate
- platesti firmei ce ti-a facut site-ul sa faca modificarile cerute, nu ar trebui sa ceara mult, eventual mai cumperi si alte domeniu etc.
E bine ca cel ce ofera consultanta sa fie diferit de cel care face site-ul din motive lesne de banuit (adica altul va munci, el doar va spune ce e de facut, ceea ce ....).


Cam astea ar fi costurile: 150 + pretul modificarile ptr site.

Iar modalitatea cu contractul ar fi cea care te va proteja sa nu arunci banii degeaba. Totul e sa gasesti o persoana competenta ca sa nu pierzi timp si banii pe care sa-i dai pentru modificarile din site.

Edited by MariusCristian, 23 May 2006 - 20:16.


#44
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
multam ... este un sfat foarte bun, este ok daca se poate cu un contract :). daca ai pe cineva care face bine treaba asta - sunt deschis catre nou  :)

#45
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postanul, on May 23 2006, 21:26, said:

multam ... este un sfat foarte bun, este ok daca se poate cu un contract :). daca ai pe cineva care face bine treaba asta - sunt deschis catre nou  :)


Ti-am dat un PM.

#46
Dubois

Dubois

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2006
Cu ce card(tipul cardului si banca emitoare) poti sa platesti la google adwords? Eu am incercat cu vreo 4 carduri 2(cardul 10 si inca unul) de la brd, 1 de la bcr(era un maestro) si acel taifun de la bancpost si cu nici unul nu am reusit :).

#47
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostDubois, on Jul 21 2006, 12:15, said:

Cu ce card(tipul cardului si banca emitoare) poti sa platesti la google adwords? Eu am incercat cu vreo 4 carduri 2(cardul 10 si inca unul) de la brd, 1 de la bcr(era un maestro) si acel taifun de la bancpost si cu nici unul nu am reusit :).


Folosesc 2:  BCR (nu-l am la mine ca sa iti spun exact, dar contul are atasat un card virtual care se alimenteaza) si ING (acelasi card VISA Electron care il folosesc si ptr depus si scos bani de la automatele lor).

Edited by MariusCristian, 21 July 2006 - 12:21.


#48
Dubois

Dubois

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2006

View PostMariusCristian, on Jul 21 2006, 13:18, said:

Folosesc 2:  BCR (nu-l am la mine ca sa iti spun exact, dar contul are atasat un card virtual care se alimenteaza) si ING (acelasi card VISA Electron care il folosesc si ptr depus si scos bani de la automatele lor).

Cand ai timp o data si ai cardul la tine sa-mi spui si mie te rog ce tip este(cel de la BCR) :) Multumesc anticipat

#49
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostDubois, on Jul 21 2006, 17:06, said:

Cand ai timp o data si ai cardul la tine sa-mi spui si mie te rog ce tip este(cel de la BCR) :) Multumesc anticipat


BCR Visa Virtuon



Card de debit, dar fara banda magnetica si fara PIN, la care este atasat un cont in USD, destinat strict tranzactiilor pe Internet (plata de marfuri si servicii achizitionate pe Internet), contul de card virtual putand fi deschis in numele oricarui detinator de card de debit BCR, persoana fizica sau juridica.

Cardul poate fi utilizat pe orice site pe Internet, din tara sau strainatate, care accepta carduri VISA si poate fi emis si utilizat în corelatie cu toate cardurile de debit BCR, în lei sau valuta, detinute.

In cazul transferurilor efectuate la ATM intre conturile de debit si contul de card virtual, suma dorita se tasteaza in lei, indiferent de valuta contului de debit din care se dispune transferul; in cazul transferurilor efectuate prin Mobile Banking BCR intre conturile de debit si contul de card virtual, suma dorita se tasteaza in valuta contului din care se transfera banii, indiferent de valuta contului de destinatie.



Avantajele pe care le ofera cardul:

Alimentarea contului de card virtual se poate face oricand, 24 de ore din 24, de la orice ATM din tara, sau prin telefonul mobil (Mobile Banking BCR); suma transferata devine disponibila imediat in contul de card virtual
Asocierea numarului de cont de card virtual, in mod automat si fara formalitati suplimentare, tututor cardurilor de debit emise ulterior aceluiasi detinator
Limitarea la maximum a fraudei la tranzactiile efectuate prin intermediul Internet-ului
Economisirea celei mai importante “averi“ a dumneavoastra: TIMPUL




Documente necesare:

B.I./C.I. + copie
Formular „Cerere pentru emiterea unui card virtual pentru efectuarea de tranzactii pe Internet” (fata), iar pe verso se semneaza contractul „pentru efectuarea de tranzactii pe Internet prin card virtual”
Obs: pe acelasi formular pot fi inscrise fie numai numere de carduri personale fie numai numere de carduri tip Business.



Principalele conditii de emitere si utilizare ale cardului BCR VISA Virtuon (*):

comision emitere initiala card
1 USD/card

comision reinoire card
franco

comision emitere ulterioara pentru card pierdut, furat, deteriorat
franco

comision de mentenanta anuala a contului de card
franco

comision alimentare cont de card
franco

suma minima necesara pentru deschiderea contului de card
20 USD

suma minima ce trebuie mentinuta in contul de card
10 USD

comision de conversie valutara la tranzactiile efectuate in alta moneda decat cea a contului de card (**)
2% din val. tranzactiei

comision pentru achizitionarea de bunuri si servicii
franco

comision pentru contestare nejustificata a unei tranzactii in tara si/sau strainatate
10 USD/tranzactie



* Aceste date se pot modifica in functie de politica bancii.

** Conversia se efectueaza la cursul BNR din ziua respectiva.

Edited by MariusCristian, 21 July 2006 - 17:29.


#50
Dubois

Dubois

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2006
sarumana  :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate