Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

caut promo eficient contra bani

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
anul : vad ca esti pus pe treaba ;)

iti recomand in primul rand sa cumperi alt domeniu ,  parerea mea este ca anul.ro are valoare 0 dpdv al brandingului.

#20
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006

View PostMar, on May 22 2006, 13:06, said:

anul : vad ca esti pus pe treaba ;)

iti recomand in primul rand sa cumperi alt domeniu ,  parerea mea este ca anul.ro are valoare 0 dpdv al brandingului.


ai dreptate ,  cand am luat domeniul , ma gandeam la ceva scurt usor de tinut minte , crezi ca este mai ok anuntnou.com ?

#21
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postanul, on May 22 2006, 13:31, said:

ai dreptate ,  cand am luat domeniul , ma gandeam la ceva scurt usor de tinut minte , crezi ca este mai ok anuntnou.com ?
anunturinoi.com

#22
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
anunturinoi.com ?.... ok ... o sa il iau si pe asta ,  si sa vad ce fac cu anuntnou.com :)

#23
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
ideea e ca majoritatea surferilor cauta "anunturi" , nu "anunt"
si tu o sa ai mai multe anunturi nu doar unu anunt ;)

#24
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
si anuntul.ro are mai multe anunturi...

#25
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Vad ca nimeni nu pomeneste aici de cumparare de  publicitate cost per click de la Google (AdWords), desi se pomeneste de Google. Vad ca in link-ul de cautare pe cuvinte gen "masini" nu exista reclama sponsorizata deci se pot castiga la 1 cent/click licitatiile de afisare.  Deci cu 1000 se pot obtine aproximativ 100.000 de click-uri in site-ul tau, ceea ce nu mi se pare chiar asa putin.
Am studiat  bine problema, pentru firma la care lucrez, ce in 2 saptamani va incepe sa-si faca publicitate prin intermediul internetului si sistemul Google AdWords este de departe si cea mai ieftina si cea mai eficenta modalitate de obtinere de link-uri catre un site.  Pus ca aceste click-uri sunt ale unor useri interesati.

#26
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Licitatia minima nu este 1 cent, chiar daca nu mai exista nici un alt advertiser (bid) pt acel termen.

Si chiar asa, intelege ca exista o limitare. Cele maxim 50.000 click-uri pt 1000 Euro le poti castiga si in 2 ani. Totul depinde de cat se cauta acele cuvinte pentru care tu licitezi.

Nu cred ca cineva vea sa stea 2 ani (exagerat bineinteles) pentru a aduce 50.000 vizite in site-ul lui.

Ca sa iti ofer un exemplu concret :

Erwin cu Anunturi-Auto.ro este #1 in Google pentru "masini". O medie zilnica de referreri din Google pentru cuvantul "Masini" este (conform Trafic.ro) :

Quote

masini   265

Facand o socoteaza umana, 265x30 = 7950. Asta inseamna o medie de aprox. 8000 de cautari pe luna pt masini, deci implicit 8000 de afisari ale unei reclame pt acel cuvant.

In cate click-uri crezi ca se vor transforma cele 8000 de afisari ? 1-5% ? Spunem 5%. adica 400 click-uri pe luna.

Fa tu socoteala. :)

PS: Am experienta indelungata cu advertising-ul pay-per-click si contextual.

Edited by eRwin, 23 May 2006 - 19:29.


#27
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostExpertu, on May 22 2006, 18:33, said:

Licitatia minima nu este 1 cent, chiar daca nu mai exista nici un alt advertiser (bid) pt acel termen.

Dar cat?  Ce e incorect aici? https://adwords.goog...swer=6382&hl=ro

View PostExpertu, on May 22 2006, 18:33, said:

Si chiar asa, intelege ca exista o limitare. Cele maxim 50.000 click-uri pt 1000 Euro le poti castiga si in 2 ani. Totul depinde de cat se cauta acele cuvinte pentru care tu licitezi.

O sa ma straduiesc sa inteleg  :D :D :D .
Sunt o multime de alte cuvinte.  daca data trecuta am dat exemplu "masini" asta nu insemana ca e singurul.  nu m-am gandita ca ala va fi absolutizat in demonstratia de aici. MAi sunt : auto, automobile etc. Precum stii se poate seta pentru ficere cuvant un buget maxim pe zi.

View PostExpertu, on May 22 2006, 18:33, said:

Nu cred ca cineva vea sa stea 2 ani (exagerat bineinteles) pentru a aduce 50.000 vizite in site-ul lui.
Ca sa iti ofer un exemplu concret :
Erwin cu Anunturi-Auto.ro este #1 in Google pentru "masini". O medie zilnica de referreri din Google pentru cuvantul "Masini" este (conform Trafic.ro) :
Facand o socoteaza umana, 265x30 = 7950. Asta inseamna o medie de aprox. 8000 de cautari pe luna pt masini, deci implicit 8000 de afisari ale unei reclame pt acel cuvant.
In cate click-uri crezi ca se vor transforma cele 8000 de afisari ? 1-5% ? Spunem 5%. adica 400 click-uri pe luna.
Fa tu socoteala. :)

Argumentarea e buna, dar:
- ai ales ca model ai dolea site care apare in google si nu masini.ro (asta are peste 1000/zi cf lui trafic.ro)
- tu iei 5% din cele 8000  de afisari  ( care de fapt sunt cel putin 25000  daca iei al doilea site: masini.ro) . Foarte mic procentul pe care il acorzi pentru prima pozitie afisata in dreapta. Eu as zice ca s-ar apropia mai degraba f. mult de valoarea pentru prima pozitie din rezultatele neplatite ale cautarii.
Te las pe tine sa faci socotelile. Mergem doar pe cuvantul masini.

View PostExpertu, on May 22 2006, 18:33, said:

PS: Am experienta indelungata cu advertising-ul pay-per-click si contextual.
PS:  Felicitari! Oricum, niciodata nu strica ceva in plus.  ;)

Edited by eRwin, 23 May 2006 - 19:28.


#28
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Mie imi aparea site-ul lui Erwin primul. Probabil diferenta de DC-uri.

Am vrut sa specific si de alte cuvinte pentru care poti licita, dar presupun ca ai inteles ideea ca poate pentru altele se ridica minimum BID.

La urma urmei, nu recomand sa platesti pentru o publicitate platita in Gogole, cand cu 1000 Euro poti atinge foarte usor pozitii organice, cu optimizare buna.

#29
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
da dar o optimizare buna cat costa ?, nu cred ca o optimizare buna costa 1000 cred ca este pe undeva intre 350-500 maxim .... oricum pendulez intre o optimizare buna si o campanie publicitara radio cum spunea mai devreme cineva... in caest sens  am contactat 2-a companii care se ocupa cu SEO si astept ofertele lor , ca aici nimeni nu a facut o oferta stabila ,- fac asta contra asta

Edited by anul, 22 May 2006 - 20:02.


#30
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostExpertu, on May 22 2006, 19:51, said:

Mie imi aparea site-ul lui Erwin primul. Probabil diferenta de DC-uri.

Am vrut sa specific si de alte cuvinte pentru care poti licita, dar presupun ca ai inteles ideea ca poate pentru altele se ridica minimum BID.

La urma urmei, nu recomand sa platesti pentru o publicitate platita in Gogole, cand cu 1000 Euro poti atinge foarte usor pozitii organice, cu optimizare buna.


Majoritatea clientilor romani nu se folosesc INCA de obtinerea de click-uri de la google si din cauza asta se pot castiga majoritatea licitatiilor de 1 cent/click. Sunt in continuare uimit cu acestia platesc de 5-15 ori mai mult pentru un click al unei firme din Romania sau, mai rau, ptr afisarea unui banner.


Cu aceeasi problema ma confrunt si eu.  Site-ul firmei apare pe pozitiile 1-6 pentru 5 din cele 7 secvente de cuvinte cheie cerute si ma gandesc ca poate nu se vor putea cheltui sumele alocate.  E vb. de niste sume relativ mari.
Dar, la urma urmei, recomand totusi ptr. cine e dispus sa investeasca in publicitate pe internet  folosirea serviciilor google, chiar daca si siteul este optimizat astfel incat sa se obtina si primele pozitii din Google. Doar faptul ca apare in dreapta sus la reclama platita da un sentiment de incredere utilizatorului.

#31
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postanul, on May 22 2006, 21:00, said:

da dar o optimizare buna cat costa ?, nu cred ca o optimizare buna costa 1000 cred ca este pe undeva intre 350-500 maxim .... oricum pendulez intre o optimizare buna si o campanie publicitara radio cum spunea mai devreme cineva... in caest sens  am contactat 2-a companii care se ocupa cu SEO si astept ofertele lor , ca aici nimeni nu a facut o oferta stabila ,- fac asta contra asta


Costa cat vrei tu sa dai.

#32
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postanul, on May 22 2006, 21:00, said:

da dar o optimizare buna cat costa ?, nu cred ca o optimizare buna costa 1000 cred ca este pe undeva intre 350-500 maxim .... oricum pendulez intre o optimizare buna si o campanie publicitara radio cum spunea mai devreme cineva... in caest sens  am contactat 2-a companii care se ocupa cu SEO si astept ofertele lor , ca aici nimeni nu a facut o oferta stabila ,- fac asta contra asta



Pai majoritatea astepta aici sa vada cat pot scoate din cei 1000 pentru o optimizare.  Cel mai bine insa poti stabili in contractul cu cel care ti-ar face optimizarea cuvintele cheie care doresti sa se regaseasca in primele pozitii (platesti o suma fixa sau mai bine dupa o formula)
Campaniile radio sunt bune pentru brand-uri mai degraba.

Odata stabilite oamenii isi pot da oarecum seama cata munca este ptr a atinge targetul impus.

Edited by MariusCristian, 22 May 2006 - 20:39.


#33
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
nu inteleg -  costa cat vrei tu ?... asta suna a teapa ,,,, si as face chestia cu google  doar ca  este un sistem greoi de plata , mai ales ca nu au plata cu transfer bancar , ci doar prin card ,,,eu nu prea am incredere in sistemul asta de plata :)

#34
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postanul, on May 22 2006, 21:47, said:

nu inteleg -  costa cat vrei tu ?... asta suna a teapa ,,,, si as face chestia cu google  doar ca  este un sistem greoi de plata , mai ales ca nu au plata cu transfer bancar , ci doar prin card ,,,eu nu prea am incredere in sistemul asta de plata :)
n-ai inteles.. daca faci "chestia cu google" nu rezolvi mare lucru... rata clickurilor pe linkuri organice este MULT mai mare decat pe cele sponsorizate... crezi ca rezolvi ceva cu 30-40 hituri pe zi ?
targetul tau se afla pe internet, efectul maxim o sa-l obtii dintr-o optimizare facuta cu cap. incomparabil cu efectul reclamei radio sau reclamele din reviste. daca vrei sa te convingi testeaza - eu iti spun ca arunci banii cu reclama in ziare, radio...

Edited by Mar, 22 May 2006 - 21:34.


#35
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
la asta mam gandit si eu :) ... mersic de sfat ,,, astept ofertele firmelor care leam contactat, una mia facut o oferta , optimizare  ptr motaorele de cautare 150 ... este de incercat

#36
anul

anul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2006
mai vreau s astiu ... care este oferta voastra ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate