Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

nikon D70

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna ce pot face cu 2 carduri unul de 1 GB si unu de 256 nu le vede nikon-ul zice ca nu e card prezent !!!
pe al lui ( cel cu care l-am cumparat )  il vede si este de 512, am incercat formatare pe pc dar fara rezultat am si redenumit cardul la fel dar... nici un rezultat.
ce pot face????
va multumesc.

#2
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCroconelu, on May 19 2006, 22:35, said:

Buna ce pot face cu 2 carduri unul de 1 GB si unu de 256 nu le vede nikon-ul zice ca nu e card prezent !!!
pe al lui ( cel cu care l-am cumparat )  il vede si este de 512, am incercat formatare pe pc dar fara rezultat am si redenumit cardul la fel dar... nici un rezultat.
ce pot face????
va multumesc.
Încearcă format card pe cameră (ar trebui să existe funcția asta)... asta e cel mai la îndemână și cel mai sigur...
Dacă persistă e problemă mare... așteaptă păreri de Nikon-iști
Baftă!

#3
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostNae65, on May 19 2006, 20:39, said:

Încearcă format card pe cameră (ar trebui să existe funcția asta)... asta e cel mai la îndemână și cel mai sigur...
Dacă persistă e problemă mare... așteaptă păreri de Nikon-iști
Baftă!
nu merge....aparatul zice ca nu are card si gata !!!!!!!! asta e tot nu pot face nimic.....

#4
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCroconelu, on May 19 2006, 22:44, said:

nu merge....aparatul zice ca nu are card si gata !!!!!!!! asta e tot nu pot face nimic.....
ciudat... al meu și fără card face poze... dar nu le pot salva... abia când vreau play spune că nu are card...

#5
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 15.06.2005
Nu ma prea pricep la Nikon dar pot sa-ti spun ca am intilnit incompatibilitati intre card/camera/card reader. Eu am un card SD Lexar de 256 care in camera merge bine dar card readerul nu il vede. Cu un card MMC A Data am patit exact invers. Nu stiu mai incearca si alte carduri de la prieteni etc.

#6
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
Nu stiu daca asta are CF sau SD (D70s, cel putin are CF), dar daca are CF uita-te sa nu cumva sa aiba pini indoiti/rupti  :naughty: . Este o manifestare pe care am intalnit-o la diverse camere : cu CF-uri lente (fara nici un fel de accelerare) mergea f bine, iar cand ii puneai unu mai rapid : "No CF card"; si ghici de ce.. (pini rupti ;)).

#7
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
nu stiu daca are vre-o importanta, inearca sa ii dai impostarile din fabrica....
cine stie...

#8
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
S-ar putea sa aiba dreptate T.I.I. .. chiar imi poveste un prieten ca are un CF reader fara un pin, si merge fara probleme (are card lent). Poate la carduri lente nu foloseste toti pinii, si cand vrea sa scrie mai repede .. nu poate :). De fapt :(, ca nu stiu cat de usor se rezolva un pin rupt.

#9
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postbsorin, on May 19 2006, 23:23, said:

S-ar putea sa aiba dreptate T.I.I. .. chiar imi poveste un prieten ca are un CF reader fara un pin, si merge fara probleme (are card lent). Poate la carduri lente nu foloseste toti pinii, si cand vrea sa scrie mai repede .. nu poate :). De fapt :(, ca nu stiu cat de usor se rezolva un pin rupt.
nu merge..... am incercat toate setarile posibile, formatare pe pc redenumiri, copiat fisiere de pe unu pe altu.....tot felu dar nimic cand le pun astea imi zice ca nu e card. foarte putin probabil sa fie defecte, mai degraba incompatibile.
cele 2 card-uri in cauza sunt : Kingston 256mb si takeMS 1 Gb aceste carduri au functionat si mai functioneazasi in acest moment fara probleme pe minolta A1.
ce credeti ca pot face?
va multumesc.

#10
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005

View PostCroconelu, on May 20 2006, 07:36, said:

nu merge..... am incercat toate setarile posibile, formatare pe pc redenumiri, copiat fisiere de pe unu pe altu.....tot felu dar nimic cand le pun astea imi zice ca nu e card. foarte putin probabil sa fie defecte, mai degraba incompatibile.
cele 2 card-uri in cauza sunt : Kingston 256mb si takeMS 1 Gb aceste carduri au functionat si mai functioneazasi in acest moment fara probleme pe minolta A1.
ce credeti ca pot face?
va multumesc.
incerca si asta(nu garantez ca merge):
menu-CSM menu-No CF card-Enable release
bafta

#11
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
vinde si ia altceva

#12
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
doar ce la cumparat...

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
update de firmware la camera? sapa pe net dupa probleme similare... cu aceashi camera.

#14
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
hai mai baieti ca domnu vrea mura-n gura.
bre arty cum iti permiti sa-i spui sa sape pe net?!?!

#15
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Poststrainu_altfel, on May 20 2006, 12:45, said:

hai mai baieti ca domnu vrea mura-n gura.
bre arty cum iti permiti sa-i spui sa sape pe net?!?!
Sunteți răi...
Să vă văd în situația lui...
Nu cred că v-ar plăcea...

#16
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Fii atent.
Nikon garanteaza funtionarea lui Nikon D70 cu carduri Sandisk si Nikon. Si cred ca si Lexar.
Alte modele nu sunt garantate a functiona cu D70.
Eu am ars un Kongston de 512M in D70-ul meu.
Am schimbat cu Sandisk si merge fara nici un fel de probleme.
Deci ai grija la marca de card.
Ce marca sunt cardurile tale?

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postsosojerk, on May 21 2006, 12:19, said:

Ce marca sunt cardurile tale?

View PostCroconelu, on May 20 2006, 08:36, said:

cele 2 card-uri in cauza sunt : Kingston 256mb si takeMS 1 Gb

:)

#18
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostAlexIP, on May 21 2006, 10:47, said:

:)
va multumesc la toti pt raspunsuri !
problema a fost remediata  si e ok cu un card nou nout de 1gb Toshiba highspeed.
acest card a fost desigilat de mine si introdus direct in d70 la luat fara nici un fel de probleme, de ieri a facut si o nunta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate