Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

S-a infundat rau de tot capul de printare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
Am un multifunctional Canon PIXMA MP110. Nu am folosit-o de ceva timp si se pare ca s-a infundat tare de tot capul de printare. Nu mai scoate nimic. Cartusul e plin, nu e uscat, nu cred ca fie vorba de el. Am mai cautat pe aici pe forum da' nu am gasit nimic relevant, si nici nu prea am timp sa caut.
Ce pot face? Ajuta apa fierbinte, alcoolul sanitar (spirt) la ceva? Cum pot sa-l desfund? Cred ca trebuie ceva foarte puternic. Sau in cel mai rau caz, unde gasesc asa ceva si cat ma costa?

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postinssomnnia, on May 19 2006, 22:22, said:

Am un multifunctional Canon PIXMA MP110. Nu am folosit-o de ceva timp si se pare ca s-a infundat tare de tot capul de printare. Nu mai scoate nimic. Cartusul e plin, nu e uscat, nu cred ca fie vorba de el. Am mai cautat pe aici pe forum da' nu am gasit nimic relevant, si nici nu prea am timp sa caut.
Ce pot face? Ajuta apa fierbinte, alcoolul sanitar (spirt) la ceva? Cum pot sa-l desfund? Cred ca trebuie ceva foarte puternic. Sau in cel mai rau caz, unde gasesc asa ceva si cat ma costa?

Mr. Musculo ?   :confuzzled:

Hai ca am glumit treaba este cam asa . Foarte rar se intimpla sa nu mai scoata nimic pentru ca s-a infundat. De cele mai multe ori se strica capul . Cumva  MP110 foloseste cap BCI 24 ? Astea au boala ca daca nu le folosesti  si cartusul e gol cind  imprimanta nu e in priza se defecteaza complet .

#3
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
BCI 24 intr-adevar. A stat mult timp nefolosita, scoasa din priza, iar cartusul nu era gol. Ce anume s-a defectat? Ce se poate face? Cum pot s-o readuc la viata?

#4
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postinssomnnia, on May 19 2006, 23:53, said:

BCI 24 intr-adevar. A stat mult timp nefolosita, scoasa din priza, iar cartusul nu era gol. Ce anume s-a defectat? Ce se poate face? Cum pot s-o readuc la viata?

Dupa parerea mea nu prea mai ai ce sa-i faci altceva decit sa-i cumperi alt cap . Acum nu stiu cum e valoarea sculei fata de valoarea unui cap ca sa vezi daca e "cost efficient"  . Poate ma insel dar am cel putin patru BCI24 in situatia asta prin casa asa ca s-ar putea spune ca am oarece experienta.

#5
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005

View PostPaul_l, on May 20 2006, 01:02, said:

Dupa parerea mea nu prea mai ai ce sa-i faci altceva decit sa-i cumperi alt cap . Acum nu stiu cum e valoarea sculei fata de valoarea unui cap ca sa vezi daca e "cost efficient"  . Poate ma insel dar am cel putin patru BCI24 in situatia asta prin casa asa ca s-ar putea spune ca am oarece experienta.


Stai un pic ca nu inteleg. BCI 24 e cartusul. Cartusul meu pare bun. Problema la mine e de la capul de printare. Acum eu nu prea ma pricep, dar eu ii zic cap de printare la ceea ce ei ii zic "cartridge". Adica componenta aia in care se baga cartusele. La el te-ai referit si tu?
Si stie cineva cat costa asa ceva?

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Pot sa iti spun la o imprimanta cu cartuse bci-21. In 2002 se stricase capul la un canon 4300... M-am interesat, capul costa 1,600,000, o imprimanta noua 2,000,000 (acelasi tip de cartuse)... Cind s-a stricat si imprimanta noua, anul trecut, am luat direct alta imprimanta...

De aceea e mai bine sa ai imprimanta si scanerul separate...

#7
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
Inteleg ideea. Chestia e ca eu am aparatul asta in urma unei oportunitati. Pot spune ca l-am primit cadou, desi am contribuit si eu cu ceva. Partea proasta e ca in mai 2005 cand l-am luat costa o suma, iar apoi, dupa cateva luni s-a ieftinit f mult. Acum poate si la mine e mai convenabil sa iau alta imprimanta, decat un cap nou la aceasta, desi ma doare sufletul. Oricum mai raman cu scannerul.
Totusi nu vreau sa renunt inca, si daca stie cineva exact ce anume s-a defectat poate mai am vreo sansa sa o repar. Si poate stie cineva si unde gasesc un cartridge nou, ca sa vad cam cat costa.

#8
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Trimite un e-mail la acesta adresa: [email protected] si descrie-le exact situatia. Sunt sigur ca cei de-acolo te pot ajuta. Daca ai amabilitatea sa-mi spui si mie ce ai facut dupa aceea...  :)

Edited by Zamolxel, 20 May 2006 - 12:36.


#9
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004
si mie mi s-a intamplat aceeasii treaba cu o multi functionala de la Epson. La inceput am fost foarte multumit de ea. nu a facut nici o pbma. si deodata cand am umplut cartusele nu a mai imprimat nimic. si cartusele se goleau si ea nu printa nimic.
daca aflii raspunsul sa imi zici si mie cum ai facut.! :) mersi

#10
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
Am scris la firma aceea recomandata de colegul forumist mai sus (ii multumesc cu ocazia asta), mi-au raspuns, si din cate am inteles eu, metodele folosite de mine pentru desfundarea capului de printare, nu numai ca nu au fost bune, dar l-au infundat si mai rau. Asa ca, in urma a ce mi-au spus baietii de acolo, voi lua solutie speciala pentru desfundarea capului. Sper sa mearga asa, ca daca nu, unul nou costa 76 euro  :confuzzled:

#11
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postmotanum, on May 22 2006, 14:49, said:

si mie mi s-a intamplat aceeasii treaba cu o multi functionala de la Epson. La inceput am fost foarte multumit de ea. nu a facut nici o pbma. si deodata cand am umplut cartusele nu a mai imprimat nimic. si cartusele se goleau si ea nu printa nimic.
daca aflii raspunsul sa imi zici si mie cum ai facut.! :) mersi
La ce model de imprimanta te referi?? Epson... ??

#12
motanum

motanum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2004

View PostZamolxel, on May 23 2006, 11:38, said:

La ce model de imprimanta te referi?? Epson... ??
la o multifunctionala cx 3600... si imprimanta face urat

oricum le-am scris si eu baietilor de acolo. inca mai astept un raspuns de la ei ... sa vad daca imi dau unul... in fine.
sper sa mi se zica ce sa fac cu ea.

si .. daca tot sunt aici ... sa mai intreb ceva...

am un hp cam vechi 610 . mai ... si il deskid . nu zice nimic... dar daca ii dau sa printeze ceva... trage hartia putin .... apoi se opreste. intra in eroare ... si nu o mai scot de acolo de nici un fel.
am crezut la inceput ca e ceva cu ea inauntru.
asa ca am desfacut-o, dar nu e nimic infundat.
ce poate sa aiba?? vreun senzor ceva? se poate sa fie de la cartusul negru ca e gol... de obicei printam cu albastru ...?!?!

....

Edited by motanum, 23 May 2006 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate