Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Serviciul TELETEXT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004

View Postmegafanro, on Jun 15 2006, 18:19, said:

A funcționat doar în vechea locație, atunci când s-au mutat în noua locație (<<Casa Scînteia>>, actuala „Casa Presei Libere“) au uitat că aveau și teletext. SOV nu mai pare interesat de acest serviciu și de altceva, cel puțin, momentan. Păcat că Realitatea TV nu are teletext. -_- Cine știe, poate vor citi acest topic. :roflmaofast:



S-a notat  ;)  ^_^

#20
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cam deficitar acest serviciu teletext la televiziunile romanesti, si totusi italienii sau nemtii si nu numai stau foarte bine la acest capitol. Ba mai mult, la unele firme de cablu nu da si teletextul (am observat acest lucru la ROMANTICA sau RAIUNO, si exemplele mai pot continua). Poate ca in viitor sa se dezvolte mai mult si pe la noi...

#21
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
CNN International a renunțat la teletext. Cred că și-au făcut niște calcule și au ajuns la concluzia că nu merita să-l mai mențină, mai ales în epoca internetului.

La pagina 100 a teletextului CNN scrie în felul următor: „This service is no longer available. Please visit www.cnn.com/international”.

#22
DbZ

DbZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.05.2006

Quote

BBC Prime 883
Romantica 250
Viasat Explorer si V History 689
Reality TV pag 450
National Geographic 450
Extreme Sports Channel 450
Club 450

Sunt abonat la UPC si la Reality sau Zone cum e acu` si NGC nu am teletext. Problema e de la mine sau de la firma de cablu?

#23
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
dar platformle digitale de la noi , ofera teletext ? ma refer la digi , dolce,etc. ??

#24
spectrumsky

spectrumsky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 10.12.2006
din pacate la boom nu se ofera serviciul de teletext la nici o televiziune. nu stiu de ce dar la mine pe telecomanda nici nu exista aceasta optiune.

#25
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostDbZ, on Dec 24 2006, 15:08, said:

Sunt abonat la UPC si la Reality sau Zone cum e acu` si NGC nu am teletext. Problema e de la mine sau de la firma de cablu?
De la firma de cablu. Dar am impresia ca Zone Reality nu mai ofera serviciul teletext de cand cu schimbarea denumirii. Oricum era inutil, din moment ce oferea doar paginile de subtitrare, iar subtitrarea exista deja pe ecran! Acum aceste pagini de subtitrare chiar nu-si mai au rostul, erau bune inainte, la inceputul Animal Planet si Discovery, cand nu aparuse inca subtitrarea emisiunilor si puteai da subtitrarea din teletext.
Interesant, la noul meu Samsung din anul 2007, nici nu mai imi intra in serviciul teletext pe programele care nu au acest serviciu. Imi afiseaza "No teletext available". Ori pe televizorul vechi imi intra indiferent daca avea sau nu teletext, si imi arata doar paginile de index (cele colorate) de jos.

#26
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Fiindca tot veni vorba de UPC nici la Bacau de exemplu TVR 2 nu are teletext, la fel si RAIUNO si lista ar mai putea continua.

#27
crf85

crf85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 18.03.2007

View Postcatalin22, on Jan 7 2007, 22:10, said:

dar platformle digitale de la noi , ofera teletext ? ma refer la digi , dolce,etc. ??

Pe Dolce are teletext TVR 1, Antena 1, TVR 2. Cam atat am gasit eu.. Oricum, e ceva.

#28
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcrf85, on Dec 23 2007, 19:23, said:

Pe Dolce are teletext TVR 1, Antena 1, TVR 2. Cam atat am gasit eu.. Oricum, e ceva.

EUROSPORT

#29
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
EuroNews are teletext.  ;)

#30
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ce parere aveti de noul look al teletextului Eurosport, in limba germana?   B)

#31
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
O sa vedeti ca in maxim 5-6 ani teletextul va disparea complet! Va fi inlocuit de EPG total, chiar daca la un moment dat se vorbea de aparitia teletextului digital touch, adica doar prin atingerea ecranului televizorului. In ziua de azi e mai costisitor asa ceva decat EPG-ul. Totusi nu inteleg de ce Dolce nu transmite teletextul Euro News.

#32
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intr-adevar serviciul teletext nu mai prezinta o asa mare importanta de aceea nici posturile nou aparute nu mai acest serviciu.

Edited by chatnoir401, 27 October 2008 - 17:30.


#33
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postchatnoir401, on Oct 27 2008, 17:29, said:

Intr-adevar serviciul teletext nu mai prezinta o asa mare importanta de aceea nici posturile nou aparute nu mai acest serviciu.

Este o prostie supraetajata sa renunti la teletext citand diverse motive cum ar fi epg , dvb subtitle, egzistenta internetului .

chatnoir401 daca la posturile tv nou aparute nu este teletext acest lucru nu justitica faptul ca serviciul teletext nu mai prezinta o asa mare importanta

Eu va zic ca teletextul nu va disparea , poate va disparea de pe toate posturile tv ro , dar traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :D

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Dintre posturile romanesti au teletext doar TVR-ul si ANTENA 1,2,3,4 din cate stiu. O incercare a avut si PRIMA TV in urma cu cativa ani dar a irenuntat usor. Totusi ar fi binevenit la cat mai multe posturi un teletext chiar daca e mai sumar, dar acum ramane la latitudinea fiecaruia.

Edited by chatnoir401, 28 October 2008 - 16:21.


#35
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006
TXT nu va disparea, stati linistit. Este obligatoriu pentru o televiziune care se respecta. In Franta toate posturile publice au txt, jurnalele de stiri sunt cu subtitrare in teletext pentru persoanele cu deficiente de auz. Filmele la fel, dar asta este alta chestie pentru ca in 4 state vestice se face titrare "vocala", nu ca ar fi mai ieftina dar este, sau era si chestie de propaganda (vezi wiki). Asta este alta poveste

#36
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tocmai aici e problema: de ce in alte state mai toate programele au teletext si la noi nu se poate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate