Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mi-am pierdut pisica...

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
unde esti tu, pussycat? :crybaby:

#20
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
din cate stiu eu - nu din experienta, ca "idioatele' mele inca nu m-au parasit * - o pisica in situatia asta e foarte speriata si se va ascunde undeva in apropiere - subsol, ceva de genul asta. dar nu prea reactioneaza sa apara cand e strigata, de aceea ar trebui sa faci mai multe ture prin locurile unde s-a putut ascunde si sa te uiti cu atentie. de asemenea, in timpul zilei sta ascunsa si va prinde curaj spre seara sau in timpul noptii - deci bea azi cateva cafele si/sau red bull, sau ce stii tu ca te tine treaz, si o mai cauti dupa lasarea intunericului daca nu apare pana atunci.

daca ar fi cazut de la etajul 11 o vedeai placinta pe trotuar, nu cred ca ar mai fi fost in stare sa se tarasca paa intr-un loc ferit. de asemenea, cainii nu reprezinta o amenintare chiar atat de mare, tocmai pentru ca speriata fiind se ascunde in locuri inaccesibile pentru ei.

n-am reusit sa inteleg daca e pisica sau motan, castrat/a sau nu. exista si varianta asta, sa fi plecat in voiaj de nunta si sa se intoarca fericit/a peste cateva zile, dar pana atunci ia in calcul varianta de mai sus si caut-o.

oare vecinii chiar nu ti-ar da-o inapoi daca stiu ca e a ta?


*drivex, cat rationament astepti tu de la bietele animale? stai linistit, diferenta nu-i atat de mare cum pare la prima vedere  :D
daca pleaca, las-o ca poate-si gaseste un stapan care sa stie sa o ingrijeasca cu adevarat.

#21
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

 Mosotti, on May 18 2006, 14:36, said:

unde esti tu, pussycat? :crybaby:

Din aceeasi gama: I tot i didn't tee a puttycat! I didn't, i didn't tee a puttycat!!!!

Dar las' ca vine ea!

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 mianna, on May 18 2006, 14:56, said:

dar nu prea reactioneaza sa apara cand e strigata, de aceea ar trebui sa faci mai multe ture prin locurile unde s-a putut ascunde si sa te uiti cu atentie
da, asta asa e. nici a mea nu a venit cand a fost strigata. de fapt nici cand am recuperat-o nu era asa de sigura ca trebuie sa stea cu mine  :lol:

#23
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

 mianna, on May 18 2006, 14:56, said:

*drivex, cat rationament astepti tu de la bietele animale? stai linistit, diferenta nu-i atat de mare cum pare la prima vedere  :D
daca pleaca, las-o ca poate-si gaseste un stapan care sa stie sa o ingrijeasca cu adevarat.

1) A meu e motan si sunt constient ca este posibil sa il apuce nebuneala dupa fuste.
2) Asa imi place mie sa ii zic, ca ar fi idioata. E vreo problema? Nu cred. Exact de aia zic ca e idioata, nu ca as crede in adevaratul sens al cuvantului ca stiu ce inseamna o pisica si instinctele ei, chiar daca nu sunt asa expert ca tine.
3) Cu diferenta ca nu ar fi mare, poate ai dreptate.
4) Mi-a placut ca dai sfaturi foarte faine despre pisici, si in general esti obiectiva si corecta, dar NU cred ca ai dovezi care sa arate ca eu nu as ingriji cu adevarat aceasta pisica. Asa ca te rog frumos ia-o mai usor. OK?

#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 driverx, on May 18 2006, 15:14, said:

4) Mi-a placut ca dai sfaturi foarte faine despre pisici, si in general esti obiectiva si corecta, dar NU cred ca ai dovezi care sa arate ca eu nu as ingriji cu adevarat aceasta pisica. Asa ca te rog frumos ia-o mai usor. OK?

nu intru in amanunte de genul "cu ce iti hranesti pisica", fiindca s-ar lungi discutia prea mult si fara legatura; dar ti-am pus o intrebare pe celalalt topic: ai pus plasa de plastic, sau de sarma? de la o fiinta rationala precum e omul, ma astept sa inteleaga ca cea de plastic se rupe usor, cea de sarma nu, ca instinctul vanatoresc al pisicii nu poate fi corectat prin educatie, si din nou spun ca are noroc ca locuiti la etajul 2. daca ai fi stat si tu la 11, acum imi explicai probabil cat de responasbil ai fost fata de raposata "idioata". deci pana la "cu adevarat" mai ai cativa pasi de parcurs. ma poti contrazice in continuare.

#25
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

 mianna, on May 18 2006, 16:06, said:

nu intru in amanunte de genul "cu ce iti hranesti pisica", fiindca s-ar lungi discutia prea mult si fara legatura; dar ti-am pus o intrebare pe celalalt topic: ai pus plasa de plastic, sau de sarma? de la o fiinta rationala precum e omul, ma astept sa inteleaga ca cea de plastic se rupe usor, cea de sarma nu, ca instinctul vanatoresc al pisicii nu poate fi corectat prin educatie, si din nou spun ca are noroc ca locuiti la etajul 2. daca ai fi stat si tu la 11, acum imi explicai probabil cat de responasbil ai fost fata de raposata "idioata". deci pana la "cu adevarat" mai ai cativa pasi de parcurs. ma poti contrazice in continuare.

Intradevar a fost de plastic. Cea de sarma nu am luat-o in considerare din cateva motive. Primul ar fi ca nu aveam ce face cu ea ca plasa am pus-o anul trecut in vara, iar pisica e doar din octommbrie la noi in casa.

Mdeah...le stii intoarce. Ia sa vedem cat de experta esti la alimentatia omului.  :w00t:  :lol: Nu zic ca ii ofer o alimentatie perfecta, cum nici tu probabil nu o faci, dar nu sunt in masura sa trag concluzii sau sa te condamn cel putin in aceasta problema. Eu stiu doar ca am salvat viata acelui pui de nici o luna si eu stiu cat am tras cu el pana sa il aduc la stadiul actual de drac negru, in conditiile in care cand l-am salvat tot ce stiam despre pisici este ca fac "miau" si m-am documentat muuuult pe net sa aflu cum se hraneste o chestie care nici sa stea in picioare nu era in stare, urla dupa mancare la 2 ore, 1-2 saptamani mers zilnic la tratament de conjunctivita (mostenita din tomberon) destul de grava, dupa ce am crezut ca am scapat de toate, ne-am ales (de fapt tot mostenit) cu boala de piele la care ii pica blana si ii murea pielea.

So...please fara tonul asta superior si bun de flameuri :P

So..back to main idea. Recuperatul matzelor. :D

Edited by driverx, 18 May 2006 - 17:06.


#26
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
ce rau imi pare ca n-ai gasit-o inca!
da-ne te rog vesti bune.
si eu as fi disperata daca ar pleca mitzu nostru.

#27
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
nu, nu am gasit-o pana la ora asta :(
@mianna, este pisicuta, dar e inca pui, are doar 9 luni... nu cred ca a plecat cu un scop anume...
totusi, mi-e greu sa cred ca stie unde sa se intoarca, e un bloc mare, stau  tocmai la etajul 11... nu a vazut-o nici un vecin, si am intrebat o groaza de lume pana acum...
parca a intrat in pamant!
nu prea constientizez ca nu mai e langa mine, dar oricum, se simte casa mult mai goala, mult mai pustie...
:(
sa dea Dumnezeu sa-mi aduca cineva pisica teafara si nevatamata...

#28
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ai făcut câţiva fluturaşi să-i lipeşti prin cartier?

#29
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
sper sa o gasesti :peacefingers:

Edited by sandossu, 18 May 2006 - 18:04.


#30
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
am lipit prin bloc niste fluturasi...
:(
acum nu am ce sa fac decat sa astept...

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
da-i pace, mergi si cauta o lanterna buna si o cauti la noapte, cand probabil ii vei vedea ochii sclipind.

din ce am vazut la o angajata iti recomand sa mergi cu manusi de sudura, daca are draci te zgarie de nu-ti mai trebuie pisic.

driverx: exista si posibilitatea tatuarii pe interiorul urechii a nr de telefon. procedeul cred ca nu e ff dureros, la caini parca tot acolo se tatueaza datele despre pedigree.

#32
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 driverx, on May 18 2006, 18:02, said:

Intradevar a fost de plastic. Cea de sarma nu am luat-o in considerare

ok. I've rest my case  :D



 driverx, on May 18 2006, 18:02, said:

Mdeah...le stii intoarce. Ia sa vedem cat de experta esti la alimentatia omului.  :w00t:  :lol: Nu zic ca ii ofer o alimentatie perfecta, cum nici tu probabil nu o faci, dar nu sunt in masura sa trag concluzii sau sa te condamn cel putin in aceasta problema.

ba se pare ca tragi concluzii, bazate probabil pe sentimentele pe care ti le-am inspirat. ei bine, afla ca o fac. si despre alimentatia omului...nu te baga din nou intr-un domeniu in care intamplator detin mai multe cunostinte  :)




 kraMMer, on May 18 2006, 19:00, said:

@mianna, este pisicuta, dar e inca pui, are doar 9 luni... nu cred ca a plecat cu un scop anume...

unele pisicute, la varsta asta, pot fi la al treilea ciclu de calduri. dar de obicei motanii sunt cei care pleaca la drum de dor si inima albastra. oricum, cand o vei gasi (imi place sa zic "cand" si nu "daca") ar fi bine sa o sterilizezi, sa nu postezi peste doua luni un topic cu "dau pisuci mici spre adoptie"  :)

a venit seara. du-te si caut-o - casa scarii, subsol, tufisurile din jurul blocului, ce mai ai prin zona. si sa speram ca cel tarziu dimineata ne vei da vesti bune.

#33
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Varianta ar mai fi sa iei toate apartamentele la puricat. Adica...mergi cu tupeu si intrebi lumea daca a recuperat o mieunatoare. Trebuie sa fii foarte sharp sa vezi daca omu minte sau nu.

Nu garantez pentru solutia asta, dar e o idee. Mai ales daca crezi ca a iesit pe usa si nu pe geam. Oricum, nu vreau sa fiu rau, dar daca a picat de la 11 nu cred ca mai ai o pisicuta ci mai multe pisicute care oricum numa suferinta o sa iti aduca.

Dar spera si ia la puricat totul...tufisuri etc si vecinii. Desi azi nu mai ai timp pentru vecini.

 mianna, on May 18 2006, 19:59, said:

ok. I've rest my case  :D

OK. Eu sper ca ai citit si motivatiile si nu alegi partile convenabile de adevaruri.

Sa ingropam securea. :D Pisicile sunt scopul aici, nu flame-uri.

#34
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
bai, daca s-a atasat de casa ... ca teritoriu sigur se intoarce

imbecilu meu, dupa ce l-a calcat masina, prima reactie a fost s-o ia la fuga inspre casa ... vroia sa urce si scarile ... da l-a dus tata la vet ...

oricum, avea cum sa sara de la etaju 11 ? :huh: totusi, nu cred sa fie asa de aventuriera.

mai degraba a coborat pe scari si a intrat la un vecin ... pune cel mai bine un anunt jos, la intrarea in scara ;)

#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 driverx, on May 18 2006, 20:20, said:

OK. Eu sper ca ai citit si motivatiile si nu alegi partile convenabile de adevaruri.

Sa ingropam securea. :D Pisicile sunt scopul aici, nu flame-uri.


motivatiile...e una: "Primul ar fi ca nu aveam ce face cu ea ca plasa am pus-o anul trecut in vara, iar pisica e doar din octommbrie la noi in casa."

nu aveai ce face cu ea... cu plasa, nu? simplu: o dadeai jos si montai o plasa de sarma pe o rama.

pai eu despre pisici vorbesc aici, si cat se poate de on-topic, despre masuri impotriva evadarii micilor vietuitoare - ca plasa montata sa nu te poti arunca tu de la etaj nu intra in sfera preocuparilor mele  :D

Edited by mianna, 18 May 2006 - 20:24.


#36
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Ya...very funny........

Plasa nu e o solutie. Plasa il tine in camera. Pe mine m-ar interesa ceva sa nu sara de la balcon cand eu il las IN balcon. Intr-un fel sunt constient ca doar o rescriere de soft ar rezolva problema, dar totodata imi dau seama ca asta nu e posibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate